Idea PV opinie 2021: Fotowoltaika, Pompy Ciepła, Magazyny Energii, Ładowarki EV

Aby znaleźć firmę fotowoltaiczną, która odpowiednio dobierze i zamontuje dla nas instalację fotowoltaiczną, zwykle przeglądamy wiele ofert od różnych wykonawców. Jednym z nich może być IdeaPV. Firma ta jest jednym z czołowych montażystów instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Przyjrzyjmy się bliżej ofercie IdeaPV i zobaczmy, dla kogo ona jest.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

IdeaPV – zakres działalności


Fotowoltaika
Tak
Pompy ciepła
Tak
Magazyny energii
Tak
Stacje ładowania
Tak

Co warto wiedzieć o IdeaPV?

Spółką matką firmy IdeaPV jest Stalmet, który na rynku funkcjonuje już od 35 lat. IdeaPV w samym 2020 roku wykonała ponad 3000 instalacji fotowoltaicznych dla klientów indywidualnych oraz dla firm. Jak podaje IdeaPV, zajmują oni 9 miejsce pod względem zainstalowanej mocy mikroinstalacji fotowoltaicznych.

IdeaPV jest partnerem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także firmą certyfikowaną przez Instytut Energii Odnawialnej. IdeaPV, oprócz instalacji fotowoltaicznych, posiada w ofercie również inne rozwiązania OZE, takie jak pompy ciepła, magazyny energii oraz ładowarki aut elektrycznych, które można połączyć z fotowoltaiką. Z IdeaPV można więc stworzyć niskoenergetyczny dom, wykorzystując do tego odnawialne źródła energii.

IdeaPV Fotowoltaika – cena, warunki

Oferta IdeaPV skierowana jest do szerokiego grona odbiorców. Zainteresowane kupnem oraz montażem instalacji fotowoltaicznych mogą być m.in.:

 • Osoby indywidualne – podobnie jak w przypadku innych firm, również w IdeaPV dla tej grupy klientów wykonuje najwięcej instalacji.
 • Przedsiębiorstwainstalacje fotowoltaiczne dla firm to zazwyczaj systemy większe niż domowe, ponieważ mają większe zapotrzebowanie na energię. W tym przypadku również IdeaPV posiada spore doświadczenie.
 • Rolnicy fotowoltaika dla rolnika nie tylko daje darmowy prąd, ale także podnosi status gospodarstwa pod względem ekologiczności.
 • Działkowcy – to kolejna grupa wyróżniona na stronie IdeaPV. Domki na działkach często mają problem z podłączeniem do sieci energetycznej. W takim przypadku świetnie sprawdzi się fotowoltaika na działkę off-grid, czyli instalacja wykorzystująca magazyny energii do przechowywania prądu.

Nie są to jedyni potencjalni klienci. IdeaPV wykona również instalację fotowoltaiczne dla szkół gmin czy innych odbiorców. Co więcej, IdeaPV realizuje również budowy farm fotowoltaicznych. Firma posiada listy referencyjne od zadowolonych inwestorów takich projektów.

IdeaPV fotowoltaika – jak wygląda współpraca?

IdeaPV zatrudnia ponad 200 specjalistów, którzy fachowo pomogą i doradzą na każdym etapie powstawania instalacji fotowoltaicznej. Firma nie tylko dobierze i zamontuje dla nas podzespoły. Otrzymamy również wsparcie w zakresie dokumentacji oraz pomoc w uzyskaniu dofinansowania. W ramach współpracy z IdeaPV otrzymamy zatem:

 • darmowy audyt fotowoltaiczny,
 • dobór podzespołów pod potrzeby klienta,
 • fachowy montaż instalacji fotowoltaicznej, wykonany przez wykwalifikowanych pracowników firmy,
 • podłączenie instalacji do sieci w przypadku fotowoltaiki on-grid,
 • pomoc w uzyskaniu dofinansowania,
 • monitoring instalacji fotowoltaicznej przez Wi-Fi,
 • serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.

W ofercie IdeaPV szczególnie wyróżnia się monitoring instalacji PV, który nie jest standardem we wszystkich firmach. Obserwacja pracy fotowoltaiki, pozwala na szybkie wychwycenie nieprawidłowości, a przez to zmniejszenie wynikających z nich strat w produkcji prądu.

Kolejną rzeczą przykuwającą uwagę jest własny serwis IdeaPV. Można z niego korzystać w razie awarii, jednak trzeba ją zgłosić w przeciągu 5 dni roboczych od jej wystąpienia. Z serwisu IdeaPV mogą skorzystać również klienci, którym montaż instalacji fotowoltaicznej wykonywała inna firma.

Z jakich urządzeń korzysta IdeaPV fotowoltaika?

Podzespoły, z których korzysta IdeaPV, pochodzą od sprawdzonych producentów.

Panele fotowoltaiczne wykorzystywane przez firmę pochodzą od firmy Hyundai, ZNShine oraz ML System. W zależności od wybranego modelu, moduły te zapewniają gwarancję produktową od 12 do 20 lat, a także gwarancję na uzysk energii powyżej 83%, na okres od 25 do 30 lat. Ponadto niektóre modele są wyposażone w grafenową powłokę samoczyszczącą. Mycie paneli fotowoltaicznych również wpływa na ich wydajność, a w tym przypadku nie trzeba tego robić tak często.

Falowniki wykorzystywane w instalacjach pochodzą od czołowego chińskiego producenta – Growatt. Firma ta funkcjonuje od 2010 roku i stała się największym producentem tych urządzeń na świecie. Inwertery Growatt posiadają 10-letnią gwarancję. Oprócz dobrych parametrów i ceny, firma Growatt może zapewnić jeszcze jedną istotną zaletę, mianowicie własne oddziały w Europie, także w Polsce. Dzięki temu ewentualny serwis czy wymiana urządzenia jest znacznie szybsza.

Niestety na stronie nie znalazłem żadnej informacji na temat gwarancji na montaż udzielanej przez IdeaPV. Jest za to informacja o ubezpieczeniu na fotowoltaikę. Ochronić się można w ten sposób przed zdarzeniami losowymi, działaniem osób trzecich czy postępu technologicznego. Dzięki temu nie trzeba się martwić kosztami powstałymi na skutek np. ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Cena i finansowanie w IdeaPV Fotowoltaika

Koszt instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników takich jak: skomplikowanie projektu, wielkość instalacji, miejsce montażu czy użyte urządzenia. Niestety wiele firm fotowoltaicznych nie podaje cen zestawów ani nie zapewnia kalkulatorów umożliwiających przybliżenie kosztów fotowoltaiki. Podobnie postąpiło IdeaPV – na stronie wykonawcy nie znajdziemy żadnych informacji na temat kosztów instalacji. Jest to podyktowane tym, że cena instalacji fotowoltaicznej to bardzo indywidualna sprawa.

Nieco lepiej ma się za to sprawa z finansowaniem fotowoltaiki. IdeaPV jest bowiem zarejestrowana w Komisji Nadzoru Finansowego, dzięki czemu może być pośrednikiem kredytowym i oferować inwestycję na preferencyjnych warunkach w takich bankach jak: Credit Agricol, Alior Bank S.A., PNB Paribas czy Bank Ochrony Środowiska. Jest zatem dzięki temu możliwość dla osób indywidualnych oraz dla firm, by skorzystać z:

 • Kredytu na fotowoltaikę – rata takiej pożyczki zazwyczaj jest pokrywana oszczędnościami wynikającymi z korzystania z energii słonecznej.
 • Leasingu na instalację fotowoltaiczną – jest to opcja dla firm, jej warunki można dopasować do potrzeb naszej działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy mogą zdefiniować swój wkład własny, ratę leasingu, a także kwotę wykupu instalacji.

Pod względem dofinansowań również IdeaPV się dobrze spisała. Oferując pomoc w uzyskaniu szeregu dofinansowań, skierowanych do różnych odbiorców. Mowa tu np. o:

 • Mój Prąd – z którego można otrzymać do 3 tysięcy złotych (Uwaga! Limit wniosków w 2021 roku został wyczerpany).
 • Czyste Powietrze – przysługuje ono nie tylko przy zakupie instalacji fotowoltaicznej, ale także przy wymianie źródła ciepła na ekologiczne.
 • Agroenergia – dofinansowanie przeznaczone dla rolników.
 • Uldze termomodernizacyjnej – w ramach której możemy część kosztów odliczyć od podstawy opodatkowania. Przysługuje zarówno za zakup podzespołów fotowoltaicznych, jak i za ich montaż.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

IdeaPV – zalety i wady

Podobnie jak inne firmy, IdeaPV ma mocne i słabsze strony. Podsumujmy, jak wyglądają plusy i minusy w przypadku IdeaPV.

Zalety IdeaPV:

duże doświadczenie w realizacji instalacji fotowoltaicznych, zarówno dużych jak i małych projektów,
wykwalifikowani pracownicy,
możliwość finansowania fotowoltaiki kredytem lub leasingiem na preferencyjnych warunkach,
szeroka galeria realizacji na stronie firmy,
własny serwis gwarancyjny i po gwarancyjny,
stosowanie sprawdzonych podzespołów,
dostępność innych rozwiązań takich jak pompy ciepłą czy magazyny energii.

Wady IdeaPV:

brak informacji na temat kosztów instalacji,
brak informacji o gwarancji montażowej.

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Instalacje fotowoltaiczne
Pompy ciepła
Magazyny energii
Obsługa klienta
Montaż instalacji
Oferta
Firma IdeaPV jest jednym z liderów ilości zamontowanej mocy paneli słonecznych nie bez powodu. Oprócz dobrze przygotowanej oferty fotowoltaiki składającej się ze sprawdzonych podzespołów oraz dodatkowych usług (jak monitoring pracy czy serwis) znalazły się tam także inne rozwiązania, które można kompleksowo zastosować. Są to pompy ciepła, magazyny energii, ładowarki do aut elektrycznych czy inne dostępne usługi. Stabilność, jaką zapewnia spółka matka firmy, czyli Stalmet, również daje spore poczucie bezpieczeństwa. Minusem jest brak podanych cen na stronie IdeaPV, jednak większym jest brak informacji o gwarancji montażowej, która przecież pojawia się w ofertach innych firm.
4.3
Nasza ocena
Informacje o autorze

Łukasz Czajkowski

Entuzjasta Odnawialnych Źródeł Energii i zielonych technologii. Blisko mu zwłaszcza do fotowoltaiki - aktywnie szuka informacji nie tylko o jej działaniu, ale także o firmach, które się nią zajmują. Wolny czas lubi poświęcić na gry komputerowe oraz oglądanie seriali.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments