Kiedy będzie nowy Program Mój Prąd?

Kiedy będzie Mój Prąd 2024 - Mój Prąd 6.0?

Codziennie otrzymujemy od naszych Czytelników zapytania, kiedy będzie kolejna edycja Mojego Prądu, w 2024 roku. Jako, że poprzedni nabór zakończył się już prawie pół roku temu, Wasze zniecierpliwienie jest całkowicie zrozumiałe. Nie mniej uspokajamy: Mój Prąd 6.0 z pewnym opóźnieniem, ale ruszy jeszcze w 2024 roku. Oto (prawie wszystkie szczegóły, które udało nam się zebrać na temat planowanej edycji).

Nabór do szóstej edycji Mojego Prądu już pewny!

Po pierwsze nie ulega wątpliwości, że doczekamy się kolejnej edycji Mojego Prądu. Program ten cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, że jeszcze w czerwcu 2023 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zapewniał, że uruchomi nabór MP 6.0. Tym samym ucięto spekulacje, jakoby piąta edycja miała być ostatnią edycją.

Co więcej, już na początku 2024 roku zaczęły pojawiać się pierwsze informacje na temat wyglądu szóstego Mojego Prądu. W marcu br. wiceminister ds. OZE poinformowała, że planowany budżet programu MP 6.0 wyniesie tym razem 400 mln zł. Jeszcze wtedy, NFOŚiGW oraz MKiŚ zakładały, że tegoroczny nabór rozpocznie się standardowo, w pierwszej połowie roku, czyli w okolicach kwietnia i maja. Teraz wiadomo, że nie będzie to możliwe.

Kiedy będzie Mój Prąd 2024 - Mój Prąd 6.0?

Jak wynika z informacji uzyskanych przez portal GLOBENERGIA od Roberta Gajdy, wiceprezesa NFOŚiGW, Mój Prąd 2024 / Mój Prąd 6.0 ruszy najwcześniej w III kwartale 2024 roku.

Dlaczego tak późno? Wszystko przez tempo rozpatrywania wniosków z V edycji programu. W 2023 roku złożono około 88 tysięcy wniosków, z czego w połowie kwietnia 2024 roku do zatwierdzenia zostało jeszcze ponad 30 tysięcy z nich. Jak obliczył serwis GLOBENERGIA, jeśli tempo prac NFOŚiGW się nie zmieni, na ich zakończenie trzeba będzie poczekać aż do października.

Przygotujcie się na zmiany

Co istotne, wraz z nowym naborem, zapowiadane są istotne modyfikacje programu. Jedną z nich ma być obligatoryjność magazynu energii w instalacji fotowoltaicznej. Innymi słowy, dotacja na PV będzie przysługiwała tylko wtedy, gdy zamontujemy też akumulator. Decyzja ta to pokłosie zmian w modelu rozliczania prosumentów (zobacz: Nowe zasady fotowoltaiki) oraz problemów z siecią (odłączeń wywołanych za wysokim napięciem w sieci).

Natomiast wbrew początkowym propozycjom, Mój Prąd w 2024 roku nie będzie dotował przydomowych turbin wiatrowych. W tym celu zostanie bowiem uruchomiony zupełnie nowy program - Moja Elektrownia Wiatrowa (MEW).

Jeśli chcecie poznać wszystkie szczegóły na temat aktualnych zasad planowanego naboru do Mojego Prądu, koniecznie zajrzyjcie na naszą stronę: Program Mój Prąd.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2024-05-12 11:55

No nie wiem….. mnie tam nikt nie pyta….. tylko off-gridy lecą – w rozmaitych konfiguracjach. 0 papierów, umów z OSD, dziwnych faktur, i bezcenne: miny monterów kontrolujących układy pomiarowe…..