Pionowe panele PV Over Easy

Kolejna innowacja w panelach pv - tym razem na... pionowo

W świecie fotowoltaiki zawsze coś się dzieje, a dzisiaj mamy dla Was prawdziwą perełkę prosto z Norwegii. Firma Over Easy Solar, znana ze swoich innowacyjnych rozwiązań, niedawno zaprezentowała dwa nowe systemy fotowoltaiczne zamontowane na zielonych dachach – i uwaga, są pionowe!

Zielone dachy w Oslo: Nowoczesne systemy PV na komercyjnych i szkolnych budynkach

Pierwszy system o mocy 102 kW zainstalowano na dachu płaskim komercyjnego budynku w Oslo, pokrywając powierzchnię 1200 m². Drugi, mniejszy o mocy 45 kW, znalazł swoje miejsce na dachu szkolnym. Oba te dachy zostały obsadzone roślinnością, stając się tzw. zielonymi dachami. Instalacje zostały wykonane przez norweską firmę Solenergi Fusen, specjalizującą się w komercyjnych i zintegrowanych z budynkami instalacjach PV​​​​.

Innowacyjny system PV: Niski profil, szybki montaż i dwustronne moduły bifacjalne

Ale to nie wszystko! Over Easy Solar wprowadziła na rynek innowacyjny, niskoprofilowy, kompleksowy system przeznaczony na dachy płaskie. System dostarczany jest na miejsce instalacji jako gotowy do montażu, jednoczęściowy moduł, który obejmuje nietypowe dwustronne moduły bifacjalne, stelaż montażowy oraz okablowanie. Co ciekawe, instalacja o mocy 102 kW została zmechanizowana w mniej niż dwa dni przez zespół czterech pracowników​​.

Dzięki niskiemu profilowi i masie 11 kg/m², system nie wymaga dodatkowych balastów, co ułatwia montaż i zmniejsza wagę całego systemu. Moduły wykonane są z 3,2 mm szkła słonecznego i oferują nawet do 95% dwustronności, z zakresem temperatur pracy od -40°C do 85°C.

Efektywność na pierwszym miejscu: Badania potwierdzają wyższą wymianę ciepła pionowych paneli PV

Pierwszy pilotażowy projekt na zielonym dachu zainstalowano w szkole w Oslo, co przyniosło wzrost wydajności energetycznej o 20-30% w porównaniu z tradycyjnymi instalacjami na płaskich dachach​​.

Ciekawostką jest fakt, że badacze z Instytutu Technologii Energetycznej w Norwegii we współpracy z firmą zauważyli, że pionowe panele PV mają znacznie wyższą wymianę ciepła w porównaniu z pochylonymi panelami. To przekłada się na wyższą efektywność dzięki niższym temperaturom pracy oraz zwiększonemu promieniowaniu, jakie odbierają dwustronne panele pionowe​​.

Warto dodać, że to nie pierwszy raz kiedy koncepcja zielonych dachów została zestawiona z fotowoltaiką. Swój pomysł na tego typu rozwiązanie, pod nazwą novotegra, na polski rynek wprowadziła również firma BayWa r.e. Solar Systems.

Podsumowując, zielone dachy z panelami fotowoltaicznymi stanowią symbiozę ekologii i energii, pozwalając na efektywne wykorzystanie przestrzeni miejskiej do produkcji czystej energii. Integracja paneli PV na zielonych dachach nie tylko zwiększa wydajność energetyczną, ale także poprawia efektywność poprzez obniżenie temperatury pracy, co przekłada się na dłuższą żywotność systemów. Co więcej takie koncepcje nie tylko redukują emisję, lecz także pełnią rolę estetyczną, kreując przyjazne dla środowiska miejsca z jednoczesnym generowaniem energii.

Czy pionowe panele staną się nowym trendem w branży? Dajcie znać w komentarzach!

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-12-02 20:05

…Wychodzi jakieś 85Wp/m2 powierzchni zabudowy…… To 3 razy mniej jak normalnie. Poza tym 11kg na m2 powierzchni panela nie bardzo odbiega od rozwiązań tradycyjnych na poziomie 22kg/panel. Nijakiej innowacji tutaj nie widzę i „cosik” mi tutaj nie pasuje w tym hura-optymizmie. No ale jestem stary piernik i co ja tam wiem….