Kontrole pomp ciepła czy faktycznie będą

Kontrole pomp ciepła: póki co możesz spać spokojnie

W mediach pojawiły się doniesienia o problemach z jakością urządzeń grzewczych montowanych w ramach programu Czyste Powietrze, których skutkiem miały być masowe kontrole pomp ciepła w domach beneficjentów. Czy jednak rzeczywistość jest równie dramatyczna, jak sugerują nagłówki?

Kogo dotyczą kontrole pomp ciepła?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) planuje wprowadzić zmiany w programie, które skupią się na pompach ciepła. Jednak nie musicie się martwić, jeśli jesteście beneficjentami programu Czyste Powietrze. Kontrole nie będą dotyczyć Waszych domów.

Jak informuje Paweł Mirowski, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Programu Czyste Powietrze, Zastępca Zarządu NFOŚiGW: "(...) Kontrole UOKiK są oczywiście poza zakresem działalności NFOŚiGW, ale jeśli będą to będą dotyczyły producentów i importerów, ale absolutnie nie Beneficjentów programu."

Zatem, medialne doniesienia, które pojawiły się na podstawie nieoficjalnych informacji, były w znacznym stopniu przesadzone. Sam NFOŚiGW nie planuje żadnych kontroli pomp ciepła. Nie oznacza to jednak, że instytucja nie podejmie kroków, by chronić beneficjentów Czystego Powietrza.

Co ma się jednak zmienić?

Prawdą jest, że NFOŚiGW ma zamiar ograniczyć dotacje tylko do pomp ciepła, które spełniają określone kryteria. Urządzenia będą musiały być wpisane na listę Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM) oraz posiadać stosowne badania z akredytowanego laboratorium znajdującego się na terenie UE lub EFTA. Celem tych zmian jest ochrona beneficjentów programu Czyste Powietrze przed zakupem urządzeń, które nie są dostosowane do naszych warunków klimatycznych.

Kontrole pomp ciepła - działania UOKIK

Potencjalne kontrole urządzeń grzewczych mogą (ale nie muszą) zostać podjęte przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK przygląda się bowiem pompom ciepła z Chin, w odpowiedzi na skargi dotyczące jakości tych urządzeń. Kontrole pomp ciepła, jeśli faktycznie się pojawią, będą problemem nieuczciwych importerów i producentów, którzy nadużywali zaufania klientów i sprzedawali niesprawdzony towar. 

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments