koszt instalacji fotowoltaicznej 8 kW cena z montażem

Koszt instalacji fotowoltaicznej 8 kW - cena z montażem i bez

Analizując dane na temat mikroinstalacji prosumenckich można zauważyć wyraźną tendencję wzrostową w średniej mocy systemu fotowoltaicznego w Polsce. W 2023 roku, m.in. ze względu na rosnącą popularność ogrzewania elektrycznego i pomp ciepła, coraz większą popularnością cieszy się fotowoltaika 8 kW. Jaki jest jej koszt? Oto jak wyglądają aktualne ceny instalacji fotowoltaicznych 8 kW – z montażem i bez.

Instalacja fotowoltaiczna 8 kW  - cena z montażem. Ile wynosi?

W przypadku instalacji fotowoltaicznej 8 kW cena z montażem szacunkowo może wynosić od ok. 25.000 zł do ok. 38.200 zł brutto (8% VAT). W przeliczeniu na 1 kW daje to od ok. 3.000 zł do ok. 4.400 zł brutto. 

W poniższej tabeli znajdziecie zebrane przez nas przykładowe wyceny systemów fotowoltaicznych o mocy zbliżonej do 8 kW, wraz z kluczowymi danymi na temat podzespołów.

Instalacja fotowoltaiczna 8 kW - cena z montażem

Moc instalacji Cena całkowita
netto
Cena za 1 kW
netto
Cena całkowita brutto
(8% VAT)
Cena za 1 kW brutto
(8% VAT)
7,735 kW

panele: JA Solar 455 W,
falownik: FoxESS

23.148 zł 2.993 zł 25.000 zł 3.232 zł
7,82 kW

panele: Phono Solar 460 W,
falownik: FoxESS

29.852 zł 3.817 zł 32.240 zł 4.123 zł
8,09 kW

panele: JA Solar 385 W,
falownik: Solis

35.281 zł 4.361 zł 38.103 zł 4.710 zł
8,1 kW

panele: Trina Solar 450 W,
falownik: Sofar Solar

28.704 zł 3.544 zł 31.000 zł 3.827 zł
8,16 kW

panele: LONGi Solar 355 W FB.
falownik: Sofar Solar

29.630 zł 3.629 zł 32.000 zł 3.919 zł

Przedstawione przez nas ceny instalacji fotowoltaicznej 8 kW dotyczą systemu przygotowanego “pod klucz”. W praktyce oznacza to, że wykonawca fotowoltaiki:

 • przeprowadza wizję lokalną, na podstawie której ustala optymalne parametry systemu PV,
 • przygotowuje projekt instalacji fotowoltaicznej,
 • wykonuje montaż instalacji (wraz z uziemieniem),
 • uruchamia instalację oraz szkoli użytkownika z jej obsługi,
 • zgłasza system do operatora sieci dystrybucyjnej,
 • pomaga w pozyskaniu finansowania - np. wspiera w uzupełnieniu i złożeniu wniosku o dotację czy kredyt.

W cenie fotowoltaiki 8 kW z montażem znajduje się również uzgodnienie systemu fotowoltaicznego z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz powiadomienie Państwowej Służby Pożarnej. Czynności te są obowiązkowe dla wszystkich systemów (dachowych, gruntowych i innych), których moc przekracza 6,5 kW.

Uwaga! Nie w każdym przypadku koszt fotowoltaiki 8 kW będzie uwzględniał 8% VAT. W przypadku m.in. podmiotów prowadzących działalność gospodarczą na kompleksową usługę montażu instalacji będzie obowiązywać 23% podatek VAT. Dobra wiadomość jest jednak taka, że firmy mogą go w całości odliczyć od podatku należnego.

Fotowoltaika 8 kW - cena bez usługi montażu

Jeśli chodzi o zestawy fotowoltaiki 8 kW, cena bez montażu będzie nieco niższa niż w przypadku kompleksowej usługi i będzie zawierać w granicach 23.400 zł - 29.500 zł brutto. W przeliczeniu daje to ok. 2.800 zł - 3.600 zł brutto za 1 kWp. Są to jednak stawki orientacyjne - ostateczny koszt jest uzależniony od wielu czynników.

W przypadku gotowych instalacji fotowoltaicznych 8 kW cena bez usługi montażu zawsze będzie uwzględniała 23% podatek VAT. Poniżej znajdziecie przykładowe wyceny fotowoltaiki DIY.

Fotowoltaika 8 kW - cena bez montażu

Moc instalacji Cena całkowita
netto
Cena za 1 kW
netto
Cena całkowita brutto
(23% VAT)
Cena za 1 kW brutto
(23% VAT)
7,92 kW

panele: LONGi 495 W,
falownik: FoxESS

22.520 zł 2.843 zł 27.700 zł 3.497 zł
8,2 kW

panele: Hyundai 410 W,
falownik: FoxESS

23.902 zł 2.915 zł 29.400 zł 3.585 zł
8,28 kW

panele: Just Solar 460 W,
falownik: Sofar Solar

18.967 zł 2.291 zł 23.330 zł 2.818 zł

W koszt wliczono:

 • wszystkie niezbędne elementy systemu fotowoltaicznego - w tym panele fotowoltaiczne, falownik, konstrukcję montażową, przewody;
 • rozdzielnię DC/AC z zabezpieczeniami (dopasowaną do danej instalacji);
 • uziemienie;
 • wsparcie merytoryczne, techniczne w pracach instalacyjnych;
 • certyfikaty, karty katalogowe i inne dokumenty niezbędne do zgłoszenia systemu do zakładu energetycznego.

Uwaga! Należy pamiętać, że przyłączenie fotowoltaiki do sieci uwarunkowane jest m.in. przedstawieniem oświadczenia instalatora systemu fotowoltaicznego o wykonaniu systemu zgodnie z przepisami prawa oraz wiedzą techniczną. W dokumencie wymagane jest podanie m.in. numerów uprawnień (SEP, UDT). Osoby nieposiadające tego typu kwalifikacji, montujące samodzielnie instalację PV powinny zatem uwzględnić koszt sprawdzenia prac przez elektryka.

Koszt instalacji fotowoltaicznej 8 kW - co na niego wpływa?

Jak z pewnością zauważyliście, w przypadku instalacji fotowoltaicznej 8 kW - cena (z montażem i bez) charakteryzuje się dość dużą różnorodnością. Jednocześnie, dla potencjalnych inwestorów może ona stanowić jedynie wartość orientacyjną. Dlaczego?

Instalacje fotowoltaiczne to mocno spersonalizowane systemy. Ich ostateczna cena uzależniona jest od kilku kwestii. Jakich? Chodzi m.in. o:

 • cechy podzespołów fotowoltaicznych - zarówno moduły fotowoltaiczne, jak falowniki mogą znacznie się od siebie różnić pod względem parametrów, marki, jakości, gwarancji. A wszystko to wpływa na ich cenę. Moduły premium mogą być nawet o kilkaset złotych droższe od swoich budżetowych odpowiedników. Gdy weźmiemy pod uwagę, że w fotowoltaice 8 kW zwykle mamy ok. 15 - 20 paneli, różnica może wynieść kilka tysięcy złotych. Tyle samo może wynieść dopłata między falownikiem z wyższej półki cenowej, a tańszą konkurencją.
 • warunki montażu - to niezwykle rozległy temat, mający ogromny wpływ na ostateczny koszt instalacji fotowoltaicznej 8 kW. Przy wycenie bierze się pod uwagę m.in. odległość instalacji od miejsca przyłączenia (wpływa ona na koszt przewodów i ilość prac), stopień zacienienia (i ewentualną konieczność zastosowania dodatkowo płatnych optymalizatorów mocy), trudność przedsięwzięcia (np. wykonania projektu i montażu na dachu o nietypowym kształcie), planowane umiejscowienie systemu (decydujące o typie konstrukcji montażowej) i wiele, wiele innych czynników.
 • ofertę instalatora - w cenie kompleksowej usługi fotowoltaicznej znajduje się dzisiaj sporo usług, które często nie są związane z montażem systemu. Mowa tu m.in. o zgłoszeniu instalacji, pomocy w uzyskaniu dotacji/kredytu, monitoringu instalacji fotowoltaicznej czy przedłużonej gwarancji na instalację PV. Choć wykonawcy nie wymagają za nie bezpośredniej dopłaty to jednak ich koszt jest wliczony w koszt fotowoltaiki 8 kW. Im szerszy zakres wsparcia, tym ostateczny koszt inwestycji może być wyższy.

Fotowoltaika 8 kW - cena może być niższa. Sięgnij po dotacje

Cena fotowoltaiki 8 kW na poziomie ok. 30.000 zł - 40.000 zł to nie lada obciążenie dla budżetu przeciętnego gospodarstwa domowego. Wielu inwestorów próbuje go zmniejszyć, wybierając najtańszego wykonawcę i najtańsze podzespoły. Jest to jednak dość ryzykowna strategia. Oszczędzanie na tych aspektach może bowiem przynieść skutki odwrotne do zamierzonych.

W fotowoltaice niska cena dość często chodzi w parze z niską jakością, zarówno usług, jak i urządzeń. To z kolei prosta droga do problemów, począwszy od zmniejszonej wydajności, po ryzyko pożaru instalacji.

Dobra wiadomość jest taka, że istnieją inne, rozsądne sposoby na zmniejszenie kosztu fotowoltaiki 8 kW. Najskuteczniejszym z nich jest skorzystanie z jednej lub kilku form wsparcia OZE. Lista dofinansowań do fotowoltaiki jest bardzo długa. Stale też pojawiają się nowe rozwiązania. Przykładowo:

 • z dotacją Mój Prąd inwestor może zmniejszyć koszt przedsięwzięcia o 6.000 zł lub 7.000 zł (w zależności od tego, czy zdecyduje się na montaż wyłącznie instalacji PV, czy uwzględni również rozwiązania zwiększające autokonsumpcję).
 • program Czyste Powietrze przewiduje dopłatę na poziomie od 6.000 zł do nawet 15.000 zł. Tu decyduje jednak kryterium dochodowe, a udział w programie zależy od posiadania ekologicznego źródła energii lub planów jego wymiany.
 • w Agroenergii, skierowanej do rolników, dotacja może wynieść od 13% do 20% kosztów przedsięwzięcia (kwotowo nie może ona przekroczyć 25.000 zł).

Co więcej, większość obowiązujących programów wsparcia (dla osób fizycznych) można łączyć z innymi narzędziami, np. z ulgą podatkową, co dodatkowo zmniejsza ostateczny koszt fotowoltaiki 8 kW.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments