koszt pompy ciepła do domu 100 m2

Koszt pompy ciepła do domu 100 m2

Powoli zmieniają się trendy na rynku nieruchomości, coraz więcej bowiem osób, zamiast mieszkań poszukuje domów, które zapewniają większe poczucie prywatności oraz dostęp do ogródka. Rosnącą popularnością cieszą się zwłaszcza projekty małych domów, które stanowią ciekawą alternatywę dla mieszkania w bloku. Na popularności zyskują też ekologiczne pompy ciepła, które zapewniają znacznie niższe koszty eksploatacji niż tradycyjne źródła ogrzewania. Jaki jest koszt pompy ciepła do domu 100 m²?

Na montaż jakiej pompy ciepła decydujemy się najczęściej?

Odnawialne źródła energii stanowią nie tylko przyszłość energetyki, ale i nadzieję na spowolnienie zmian klimatycznych. Jak wynika z badań przeprowadzonych dla Ministerstwa Środowiska i Klimatu, wie o tym coraz więcej Polaków, których świadomość ekologiczna z roku na rok rośnie. Przy czym jednym z najczęściej wskazywanych wyzwań, przed którym stoi nasz kraj jest poprawa jakości powietrza, ponieważ jak się okazuje polskie miasta należą do jednych z najbardziej zanieczyszczonych w Unii Europejskiej. W Polsce bowiem nadal ok. 70 proc. domów jest ogrzewanych paliwami stałymi, głównie węglem.

Sytuacja ta jednak zmienia się, ponieważ coraz więcej osób zamiast na tradycyjne źródła ogrzewania decyduje się na montaż pompy ciepła, która pobiera energię cieplną z otoczenia budynku (powietrza, gruntu lub wody), nie emitując przy tym do atmosfery szkodliwych substancji. Tylko w 2022 roku łącznie sprzedano w Polsce blisko 203,3 tys. sztuk tych urządzeń grzewczych (PORT PC):

sprzedaż różnych typów pomp ciepła w Polsce w 2021 i 2022 roku

Źródło: enerad.pl na podstawie danych PORT PC

Przy czym, jak też wynika z raportu enerad.pl - pompy ciepła podsumowanie 2022, w ubiegłym roku największą popularnością wśród naszych użytkowników cieszyły się powietrzne pompy ciepła (55,4 proc.) mniej natomiast osób decydowało się na montaż gruntowej pompy ciepła (22,7 proc):

rodzaj pomp ciepła poszukiwanych w 2022 roku raport

Źródło: enerad.pl

Co ciekawe, przeprowadzona przez nas analiza pokazuje, że na montaż pompy ciepła częściej decydują się właściciele domów o powierzchni do 150 m² z 3 - 4 mieszkańcami, stanowią oni bowiem 37,6 proc. wszystkich użytkowników, z czego 12,6 proc. to właściciele domów do 100 m². Im natomiast większy dom, tym zainteresowanie tego rodzaju inwestycją jest mniejsze (montażem pompy ciepła w domu 200 m² zainteresowanych jest tylko 15,6 proc. użytkowników):

powierzchnia budynku w jakim właściciele decydują się na montaż pompy ciepła raport

Źródło: enerad.pl

Należy tu jednak zaznaczyć, że podział ten wynika przede wszystkim z tego, że to właśnie na budowę małego domu, który może stanowić alternatywę do mieszkania w bloku, decyduje się coraz więcej Polaków. Duży wpływ na popularność tego rozwiązania ma m.in. przejście dużej liczby osób do zdalnego trybu pracy czy szybki wzrost cen mieszkań w obrębie dużych miast. Mały dom jest bowiem nie tylko tańszy w budowie, ale i eksploatacji. Ponadto niewielkie koszty jego utrzymania można obniżyć inwestując w nowoczesne i przyjazne środowisku rozwiązania takie jak np. panele fotowoltaiczne i pompa ciepła.

Koszt pompy ciepła do domu 100m2 - od czego zależy?

Wybór odpowiedniej pompy ciepła zależy od naszych indywidualnych potrzeb i oczywiście warunków miejsca, w którym będzie ona zainstalowana. Cena pompy ciepła wraz z montażem dla średniej wielkości domu jednorodzinnego wynosi średnio 40.000 - 70.000 zł. Przy czym to, jaki będzie koszt pompy ciepła zależeć będzie nie tylko od powierzchni budynku, ale przede wszystkim:

 • dolnego źródła ciepła - najwięcej przyjdzie nam zapłacić za gruntową pompę ciepła (wynika to jednak nie tyle z ceny samego urządzenia, ale z całościowych kosztów inwestycyjnych, związanych z zainstalowaniem wymiennika pionowego lub poziomego). Tańsze i łatwiejsze w montażu są natomiast powietrzne pompy ciepła. W ich przypadku odpadają bowiem kosztowne prace ziemne, a także konieczność posiadania dużej nieosłoniętej niczym działki. Należy jednak pamiętać o tym, że ten rodzaj pompy ciepła ma swoje ograniczenia. Jednym z nich jest spadająca moc grzewcza przy niskich temperaturach powietrza. Przy czym warto tu zauważyć, że coraz więcej modeli jest w stanie ogrzewać dom i podgrzewać c.w.u. nawet wtedy gdy temperatura na zewnątrz wynosi poniżej -20°C;
 • górnego źródła, które stanowi instalacja grzewcza. Dla sprawności całego systemu, ważniejsze od parametrów pompy ciepła jest zapewnienie jej zarówno odpowiednio wydajnego dolnego, jak i górnego źródła odbierającego ciepło. Efektywność energetyczna systemu jest najwyższa wtedy gdy różnica temperatury źródła górnego i dolnego jest niewielka. Tak więc, najlepiej w przypadku niskotemperaturowych pomp ciepła sprawdza się ogrzewanie podłogowe (lub inne płaszczyznowe, takie jak np. ścienne czy sufitowe). Natomiast właściciele budynków modernizowanych, w których instalacja grzewcza oparta jest o tradycyjne grzejniki, mogą rozważyć montaż wysokotemperaturowej pompy ciepła;
 • parametrów urządzenia, na które wpływ ma rodzaj zastosowanej technologii i komponentów (im są one wyższe tym droższe jest urządzenie). Jednym z najważniejszych jest moc pompy ciepła. Aby odpowiednio ją dobrać należy zwrócić uwagę na powierzchnię użytkową domu oraz na to, jak jest on docieplony. W przypadku niewielkiego budynku z dobrą termoizolacją i maksymalnie trójką mieszkańców, sprawdzi się pompa ciepła o mocy grzewczej 3,6-5,3 kW, w przypadku zaś większego domu - o mocy 6-10 kW. Co istotne, prawidłowe dobranie mocy sprawi, że instalacja będzie nie tylko energooszczędna, ale i będzie służyć nam bezawaryjnie przez kilkadziesiąt lat (zarówno jej niedowymiarowanie, jak i przewymiarowanie może przyczynić się do zbyt wysokich kosztów eksploatacyjnych). Tak ważne jest zatem, aby powierzyć to zadanie doświadczonemu specjaliście. Ponadto wśród innych najważniejszych parametrów należy wymienić również współczynniki sprawności COP i SCOP, maksymalną temperaturę zasilania systemu grzewczego, emisję hałasu czy ilość czynnika chłodniczego.

Pompa ciepła dom 100 m2 cena - co jeszcze ma na nią wpływ?

Zarówno w przypadku pompy ciepła do domu 100 m², jak i budynków o większej powierzchni, wpływ na koszt tego urządzenia grzewczego mają również takie czynniki jak m.in.:

 • czynniki lokalizacyjne nieruchomości (w naszym kraju jest pięć stref klimatycznych);
 • liczba domowników i ich oczekiwania względem temperatury powietrza w pomieszczeniach i temperatury wody użytkowej;
 • to czy pompa ciepła będzie pracować w domu jako jedyne źródło ciepła, czy też w układzie monowalentnym, biwalentnym równoległym lub biwalentnym alternatywnym;
 • czy jest to pompa ciepła do nowego czy starego domu (po modernizacji);
 • wybór producenta pompy ciepła (zapraszamy do naszego rankingu producentów pomp ciepła);
 • funkcja jaką pełni pompa ciepła - najtańsze są pompy ciepła służące wyłącznie do przygotowania ciepłej wody użytkowej, droższe są natomiast pompy ciepła przeznaczone do ogrzewania i chłodzenia domu oraz podgrzewania c.w.u.

Pompa ciepła do domu 100 m2, a Warunki Techniczne 2021

Nie można również zapominać o tym, że to, ile kosztuje pompa ciepła do domu 100 m² zależy też od technologii budowania domu. Obecnie każdy inwestor, który otrzymał pozwolenie na budowę musi spełniać Warunki Techniczne 2021 (standardy te odnoszą się też do każdego modernizowanego lub rozbudowywanego budynku). Wśród najważniejszych zmian jest ta dotycząca:

 • wartości rocznego zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną (Ep) potrzebną do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, czy też oświetlenia, która nie może przekroczyć 70 kWh/ (m²/rok);
 • współczynnika przenikania ciepła (U), który od 2021 roku nie może przekroczyć wartości 0,2 W/(m²K) - dla ścian zewnętrznych, 0,9 W/(m²K) - dla zwykłych okien i drzwi balkonowych oraz 0,1 W/(m²K) w przypadku okien połaciowych.

Obniżenie wysokości wskaźnika Ep oznacza dla osoby budującej lub też modernizującej dom, że budynek ten nie tylko będzie musiał być dobrze zaizolowany termicznie, ale i jednocześnie powinien być zasilany energią z OZE. Wymagania te bez większych przeszkód spełniają m.in. kotły na biomasę oraz:

 • pompa ciepła powietrzna/gruntowa z wentylacją grawitacyjną i ogrzewaniem podłogowym;
 • pompa ciepła powietrzna/gruntowa z wentylacją mechaniczną (rekuperacją) i ogrzewaniem podłogowym;
 • pompa ciepła powietrzna/gruntowa z wentylacją mechaniczną, ogrzewaniem podłogowym i instalacją PV.

Jaka pompa ciepła do domu 100 m2?

Przed podjęciem decyzji odnośnie zakupu i montażu pompy ciepła należy dokładnie przeanalizować jej funkcje, parametry techniczne, a także rodzaju dolnego źródła. Ze względu jednak na szybki montaż i kompaktową budowę, właściciele domów o powierzchni 100 m² najczęściej inwestują w powietrzną pompę ciepła. O wyborze tym decyduje również cena tych urządzeń, która w porównaniu do kosztu gruntowej pompy ciepła do domu 100 m² jest znacznie niższa. W ich przypadku odpadają bowiem wydatki związane m.in. z montażem dolnego źródła, które w przypadku:

 • kolektora poziomego wynoszą średnio 15.000 zł;
 • kolektora pionowego jest to wydatek rzędu ok. 25.000-30.000 zł.

Ponadto doliczyć do tego trzeba koszty związane z realizacją dolnego źródła, których wysokość zależy od jego rodzaju, wymaganej wielkości, wykorzystanej technologii oraz od usytuowania działki (dojazd). W przypadku natomiast powietrznej pompy ciepła inwestor płaci jedynie za samo urządzenie i jego montaż. Na rynku dostępne są dwa warianty tych urządzeń: monoblok i split. Warto jednak pamiętać o tym, że różnice tkwiące w konstrukcji jednostek przekładają się na parametry pracy, komfort użytkowania, prace związane z montażem, a także ostateczną cenę pompy ciepła. W Polsce najczęściej wybór pada na pompę ciepła split. Jednak to, która z nich będzie najlepsza w naszym przypadku, powinno być rozpatrywane indywidualnie, z uwzględnieniem takich czynników, jak m.in. wielkość domu, warunki w budynku i ogrodzie, rodzaj ogrzewania, czy pojemności zbiornika buforowego. Dom o powierzchni 100 m² to niewielka nieruchomość, w związku z tym dobrze w jego przypadku sprawdzi się urządzenie o niewielkiej mocy grzewczej.

Dobór mocy pompy ciepła do domu o następujących parametrach:

 • łączna powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń budynku - 100m²;
 • źródło ciepła - wodne ogrzewanie podłogowe o temp. nominalnej 35°C;
 • zapotrzebowanie cieplne budynku energooszczędnego z dobrą izolacją - 50 W/m²;
 • liczba mieszkańców - czterech domowników.

W przypadku gdy łączna powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń budynku wynosi np. 100 m², to do ich ogrzewania powinna wystarczyć pompa ciepła o mocy: 100 m² × 50 W/m² = 5 kW. Natomiast, gdyby jej właściciel chciał nią też nie tylko ogrzewać pomieszczenia budynku, ale i podgrzewać wodę dla czterech domowników, to należałoby moc pompy powiększyć jeszcze o 1 kW (przyjmuje się, że średnie zużycie energii potrzebnej do tego celu wynosi 250 W na jedną osobę). Tak więc dla budynku spełniającego Warunki Techniczne 2021 o powierzchni 100 m², zarówno na potrzeby c.o. jaki i podgrzania c.w.u. potrzebna jest pompa ciepła o mocy grzewczej ok. 6 kW. Należy jednak pamiętać o tym, że obliczenia te mają charakter orientacyjny (na wybór pompy ciepła wpływ ma jeszcze wiele czynników), w związku z czym najlepiej, aby dobrał ją wykwalifikowany instalator.

Koszt pompy ciepła do domu 100 m2 - ile wynosi?

Obecnie koszt pompy ciepła do domu 100 m² waha się w granicach 16.000 zł - 45.000 zł netto, ponieważ to ile, przyjdzie nam zapłacić za konkretną inwestycję zależeć będzie od: mocy urządzenia, producenta, czy funkcji jaką będzie ono pełnić. Należy również uwzględnić to, że w przypadku powietrznej pompy ciepła typu split, która cieszy się największym zainteresowaniem inwestorów, wpływ na jej koszt będzie miała nie tylko cena samego urządzenia, ale również:

 • niezbędne akcesoria (w tym zbiornik wody użytkowej, materiały montażowe i użycie specjalistycznych narzędzi, elementy hydrauliczne i elektryczne potrzebne w montażu);
 • prace związane z montażem (transport, przygotowanie montażu, zamontowanie pomiędzy jednostkami instalacji freonowej, sprawdzenie poprawności działania i szczelności instalacji chłodniczej, próba azotem, wytworzenie próżni, prace związane z przystosowaniem budynku, montaż kotłowni dla pompy ciepła, uruchomienie i przeszkolenie użytkownika).

Warto tu jednak zaznaczyć, że obecnie większość firm montujących pompy ciepła wlicza koszt jej instalacji w cenę zakupu. Tak więc, łączny koszt pompy ciepła do domu o powierzchni ogrzewanej 100 m² wynosi średnio ok. 30.000-45.000 zł netto, uwzględniając koszt zakupu i montażu pompy ciepła typu split o zmiennej wydajności (z inwerterem) w domu jednorodzinnym:

 • z czterema domownikami;
 • zabezpieczonym przed stratami ciepła;
 • z ogrzewaniem podłogowym o parametrach 35/25°C;
 • zlokalizowanym w centralnej Polsce (III strefa klimatyczna, z obliczeniową temperaturą zewnętrzną -20°C i średnią roczną temperaturą zewnętrzną 7,6°C).

Na pewno zastanawiacie się też, jaki jest koszt ogrzewania pompy ciepła domu 100 m²? Otóż wydatki związane zarówno z ogrzewaniem pomieszczeń, jak i podgrzewaniem c.w.u. nie powinny przekroczyć wówczas 2.000 zł rocznie.

Koszt powietrznej pompy ciepła do domu 100 m² typu split mieści się w granicach od 30.000 do 45.000 zł. Natomiast jeśli inwestor zdecyduje się też na montaż instalacji fotowoltaicznej to wtedy koszt inwestycji może wynieść ok 55.000-80.000 zł.

Koszt pompy ciepła do domu 100 m2 - jak można go obniżyć?

Z uwagi na zanieczyszczenie środowiska, zarówno polityka Unii Europejskiej jak i Polski, ukierunkowana jest na działania proekologiczne. Tak więc, zarówno fotowoltaika, jak i pompy ciepła będące nie tylko jednym z najtańszych w eksploatacji, ale i ekologicznych źródeł ogrzewania, są w ostatnim czasie dotowane przez różnego rodzaju instytucje. Dzięki możliwości skorzystania z różnych form dofinansowania do pomp ciepła, zwrot całego przedsięwzięcia jest jeszcze krótszy. Wśród dostępnych możliwości znajdują się m.in.:

 • program Czyste Powietrze, które jest najbardziej znanym rządowym programem, przewidującym dofinansowanie w formie dotacji lub pożyczki m.in. do ocieplenia budynków, montażu instalacji fotowoltaicznej oraz wymiany starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe), na bardziej ekologiczne, w tym również i pompy ciepła. Maksymalna wartość dotacji na pompę ciepła, którą można uzyskać dzięki “Czystemu Powietrzu” wynosi 50.900 zł;
 • program Stop Smog to kolejny program, który finansuje wymianę bądź likwidację źródeł ciepła na niskoemisyjne (w tym pompy ciepła) i termomodernizację w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych osób ubogich energetycznie. W tym rządowym programie wnioskodawcą jest co do zasady gmina, która uzyskuje z budżetu państwa do 70 proc dofinansowania kosztów inwestycji (maksymalnie do 53.000 zł);
 • program Moje Ciepło, który jest uzupełnieniem dla programu “Czyste Powietrze”. Dzięki niemu bowiem można uzyskać dofinansowanie do zakupu i montażu pompy ciepła w nowych domach jednorodzinnych o podwyższonym standardzie energetycznym. Nabór wniosków o dotacje z “Mojego Ciepła” wystartował 29.04.2022 roku i będzie odbywać się w trybie ciągłym do 31.12.2026 roku lub do wyczerpania dedykowanej puli środków. W przypadku powietrznej pompy ciepła maksymalna dotacja wynosi 7.000 zł, a gruntowej pompy ciepła 21.000 zł;
 • program Ciepłe Mieszkanie - w ramach tego rządowego programu, można ubiegać się o dotację do wymiany “kopciuchów” i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych. Budżet na jego realizację wynosi 1,4 mld zł;
 • program Mój Prąd, który przyczynił się do rozwoju rynku fotowoltaiki w Polsce, ma również swoją kontynuację w 2023 roku. Wśród nowości odsłony programu Mój Prąd 5.0 wymienić należy m.in. możliwość ubiegania się o dofinansowanie do pomp ciepła. Maksymalna kwota jaką będzie można otrzymać wynosi do 28.500 zł (w przypadku gruntowej pompy ciepła);
 • ulga termomodernizacyjna, obowiązująca od 1 stycznia 2019 roku, która pozwala na odliczenie od podatku dochodowego kosztów poniesionych również na fotowoltaikę i pompę ciepła. Z ulgi termomodernizacyjnej skorzystać mogą podatnicy podatku PIT opłacający podatek wg: skali podatkowej (17 proc. lub 32 proc.), 19 proc. stawki podatku liniowego i ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W jej ramach można odliczyć 100 proc. wydatków poniesionych w okresie realizacji przedsięwzięcia (kwota ta nie może być jednak wyższa niż 53.000 zł);
 • wojewódzkie, gminne lub miejskie dofinansowania do wymiany starego pieca, których powstanie jest efektem uchwał antysmogowych. Można dzięki nim sfinansować ekologiczne inwestycje, w tym montaż odnawialnych źródeł energii (kolektory słoneczne, panele PV i pompy ciepła). W zależności od miejscowości może to być od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Należy tu również podkreślić, że dofinansowanie do pompy ciepła obejmuje nie tylko dotacje, ale i inne formy finansowania, takie jak m.in. preferencyjne kredyty na pompę ciepła. Wiele banków bowiem zaczęło angażować się w promowanie ekologicznych idei oferując liczne kredyty, dzięki którym można nie tylko sfinansować instalację paneli PV (sprawdźcie nasz ranking kredytów na fotowoltaikę), ale i montaż pompy ciepła.

Zobacz również inne nasze artykuły:
1. Koszt pompy ciepła do domu 70 m2
2. Koszt pompy ciepła do domu 120 m2
3. Koszt pompy ciepła do domu 150 m2
4. Koszt pompy ciepła do domu 200 m2

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
radek jot
radek jot
2022-02-16 12:51

Dla mnie dobór pompy ciepła to nadal zagadka chociaż tu akurat naprawdę to jasno wytłumaczyliście. Mam już zamontowaną pompę shizen, to pompa typu monoblok polecaną zwłaszcza na niezbyt duże powierzchnie