Ładowarka do samochodu elektrycznego 11 kW - cena, przykładowe modele

Ładowarka do samochodu elektrycznego 11 kW - cena, przykładowe modele

Ładowanie samochodu elektrycznego w domu to komfort, oszczędność czasu, pieniędzy i możliwość podniesienia poziomu autokonsumpcji energii z instalacji OZE, jeżeli nieruchomość jest w taką wyposażona. Celem efektywnego ładowania “elektryka” w domu trzeba jednak zadbać o wybór optymalnej stacji ładowania, która będzie dostosowana nie tylko do możliwości samochodu, ale przede wszystkim domowej instalacji elektroenergetycznej. Dużą popularnością cieszą się ładowarki do samochodu elektrycznego 11 kW. Dlaczego w wielu przypadkach są najlepszym wyborem?

Stacja ładowania samochodów elektrycznych 11 kW - dlaczego warto?

Aspektem, który najczęściej spędza sen z powiek właścicieli “elektryków” jest czas ładowania samochodu elektrycznego i dostępność stacji ładowania. Przy polskich drogach wciąż widoczne są spore braki w infrastrukturze ładującej zarówno pod względem jej liczebności, jak i mocy. Oczywistym jest bowiem fakt, że właściciel auta elektrycznego umożliwiającego ładowanie jego akumulatorów z dużą mocą, na trasie przejazdu, czy w podróży właśnie z takiej mocy chciałby najczęściej skorzystać, aby jak najszybciej wrócić na trasę. A jak to wygląda w przypadku domowych stacji ładowania? Czy również “najmocniejsze” ładowarki cieszą się większą popularnością niż te o podstawowym zakresie mocy? Owszem, ale ze względu na ograniczenia instalacyjne w gospodarstwach domowych, coraz więcej właścicieli “elektryków” inwestycje w ładowarki o mocy 11 kW. Dlaczego akurat na te urządzenia warto zwrócić uwagę? Przemawia za tym kilka argumentów:

  • Naładują samochód szybciej niż ładowarka 1-fazowa - jedną z podstawowych klasyfikacji domowych (nie tylko) stacji ładowania samochodów elektrycznych, jest ich podział na ładowarki 1-fazowe i 3-fazowe. W kontekście skrócenia czasu ładowania auta zdecydowanie lepszym wyborem będzie trójfazowa ładowarka 11 kW niż na przykład jednofazowe urządzenia o mocy 3,7 kw czy 7,4 kW. Nawet jeżeli ładowarka pokładowa w samochodzie jest jednofazowa, to warto wybrać stację ładowania z regulacją mocy choćby do 11 kW, aby cieszyć się większą elastycznością tego procesu i brakiem konieczności wymiany urządzenia wraz z wymianą auta na nowszy model;

 

  • Optymalnie współpracują z domową instalacją - celem zapewnienia sobie maksymalnej wydajności domowej stacji ładowania wielu inwestorów decyduje na zakup ładowarki o mocy maksymalnej 22 kW. Niekiedy jest to rzeczywiście dobry wybór, jednak parametry instalacji elektrycznej i warunki przyłączeniowe często sprawiają, że urządzenie i tak nie będzie w stanie pracować z maksymalną efektywnością. Dodatkowo zmiana warunków dotyczących przyłącza, a co za tym idzie rezerwy mocy dla nieruchomości nie zawsze jest możliwa. Dlatego też ładowarka o mocy 11 kW wydaje się optymalnym wyborem;

 

  • Sprawdzą się ładując samochód z trójfazową ładowarką pokładową - właściciele samochodów elektrycznych o dużych możliwościach w zakresie mocy ładowania ich akumulatorów trakcyjnych, którzy nie mogą sobie pozwolić na montaż stacji ładowania o mocy 22 kW (lub instalacja nie pozwoli wykorzystać ich w pełni) powinni zdecydować się na ładowarkę 11 kW. Ładując auto w np. w nocy różnice w czasie tego procesu będą dla użytkownika stacji ładowania niezauważalne;

 

  • Są zazwyczaj tańsze od ładowarek 22 kW - decydując się na zlecenie montażu domowej ładowarki firmie instalującej stacje ładowania należy wziąć pod uwagę, że do ceny urządzenia trzeba doliczyć koszty tejże usługi. Oznacza to, że niekiedy oszczędność wynikająca z zakupu tańszej ładowarki o niższej mocy (jeżeli nie ma kategorycznych przesłanek do instalacji ładowarki 22 kW) może otworzyć nowe możliwości w budżecie inwestora. Kwotę zaoszczędzoną na niższej mocy urządzenia można na przykład spożytkować na zakup nieco droższej ładowarki z wbudowaną funkcją DLM, która jest bardzo przydatna w zarządzaniu poborem mocy w ramach domowego systemu energetycznego;

 

 • Stanowią dobry wybór przy kilku pojazdach elektrycznych w domu - zdecydowanie szybsze ładowanie niż w przypadku standardowego gniazdka sieciowego lub ładowarki jednofazowej, pozwala stacji ładowania 11 kW stać się optymalnym wyborem dla gospodarstw dysponujących kilkoma pojazdami elektrycznymi. Podczas gdy całonocne, powolne ładowanie jednego samochodu nie stanowi zazwyczaj problemu, to już konieczność podzielenia tego czasu na przykład na dwa auta wymaga bardziej wydajnych rozwiązań w zakresie ładowania.

Sprawdź bezpłatnie oferty na stację ładowania EV

Ile czasu ładowarka 11 kW ładuje samochód elektryczny?

Pozostając w obszarze czasu w jakim ładowarka o danej mocy maksymalnej będzie w stanie naładować samochód elektryczny trzeba pamiętać, że na ten aspekt składa się kilka innych czynników i moc stacji wcale nie jest tu decydująca. Warto zatem wiedzieć, że czas ładowania samochodu elektrycznego uzależniony jest także od rodzaju i ograniczeń ładowarki pokładowej pojazdu, pojemności jego baterii oraz oczywiście stanu rozładowania. Dodatkowo istotne jest, czy auto podłączamy do stacji ładowania AC czy DC, choć w warunkach domowych rzadko mamy do czynienia z ładowarkami prądu stałego (DC). Poniższe zestawienie pokazuje na uśrednionych przykładach, jak długo trwałby proces ładowania popularnych modeli aut elektrycznych (od 0 do 100 %) za pomocą ładowarki 11 kW. Celem ujednolicenia danych założono maksymalną moc urządzenia oraz optymalne warunki ładowania.

Czas ładowania samochodu ładowarką 11 kW
Model Pojemność baterii Czas ładowania
BMW i3 33 kW 3 h
Nissan Leaf II 40 kWh 6 h
Audi e-tron 55 Quattro 95 kWh 8 h

Opracowanie: enerad.pl na podstawie insideevs.com
Istnieje kilka istotnych aspektów, które w kontekście powyższych danych należy wyjaśnić. BMW i3 posiada trójfazową ładowarkę pokładową z maksymalną mocą ładowania ograniczoną do 11 kW. Możliwości omawianej w artykule stacji ładowania wykorzystuje zatem do maksimum. Zasięg tego auta w przypadku akumulatorów naładowanych do pełna wynosi około 183 km. Nissan Leaf (zasięg ok. 240 km) natomiast to model auta z jednofazową ładowarką pokładową stąd brak możliwości wykorzystania maksymalnej mocy stacji ładowania 11 kW (w przypadku ładowarki 7,4 kW, a także 22 kW czas ładowania tego auta byłby tożsamy). Bardzo dobrze natomiast moc trójfazowej ładowarki 11 kW wykorzystuje Audi e-tron, które swoją dużą baterię jest w stanie naładować do pełna przez noc i dać tym samym kierowcy do 330 km realnego zasięgu.

W kontekście powyższego zestawienia może się pojawiać wątpliwość o zasadność instalowania trójfazowej ładowarki 11 kW przez posiadaczy takich samochodów jak Nissan Leaf. Okazuje się jednak, że aby osiągnąć wskazany wynik 6 godzin ładowania, ładowarka 7,4 kW musi działać na jednej fazie o natężeniu 32 A, a w polskich realiach uzyskanie warunków dla przyłącza trójfazowego (3 x 16 A) jest łatwiejsze niż w przypadku przyłącza jednofazowego 32 A.

Ładowarka do samochodu elektrycznego 11 kW - przykładowe modele

Rozważając zakup ładowarki do samochodu elektrycznego 11 kW tak jak w przypadku większości urządzeń trzeba wiedzieć na jakich funkcjach i konfiguracji stacji ładowania nam najbardziej zależy. Rynkowy wybór jest naprawdę spory, a parametr mocy maksymalnej nie stanowi dla niego żadnego ograniczenia. W tej samej grupie mocowej można bowiem znaleźć ładowarki z pełnymi zabezpieczeniami prądowymi, wieloma możliwościami komunikacji z urządzeniem, funkcjami kontrolowanego dostępu, regulacją mocy, wbudowanym licznikiem energii, a także takie, które są pozbawione większości tych funkcji. Na początku inwestor powinien sprawdzić możliwości domowej instalacji elektrycznej, ładowarki pokładowej, rodzaj złącza do ładowania, a także planowany sposób montażu stacji ładowania. Następnie może wybierać w bogatej ofercie dystrybutorów, którzy proponują między innymi takie modele, jak poniżej:

1. Webasto Pure - ładowarka 11 kW - cena ok. 2800 zł

Stacja ładowania niemieckiej firmy Webasto to jedna z najszerzej polecanych ładowarek na ryku w swoim segmencie. Oferuje regulację mocy do maksymalnie 11 kW i kabel ładujący o długości do wyboru 4,5 m lub 7 m. Złącze do ładowania w tym urządzeniu to Typ 2, a stację ładowania można zamontować na słupku lub na ścianie budynku i użytkować niezależnie od warunków pogodowych, gdyż zakres temperatur pracy Webasto Pure to od -30 do 55 stopni Celsjusza. Często podnoszony jest także doskonały stosunek ceny do jakości wykonania tej ładowarki. Z pewnością jest to jeden z czynników decydujących o jej rynkowej popularności. Do najważniejszych parametrów Webasto Pure 11 kW należą:

 • Regulowana moc ładowania do 11 kW
 • System autoryzacji za pomocą kluczyka
 • Złącze do ładowania Typ 2
 • Możliwość pracy jednofazowej lub trójfazowej
 • Wbudowane zabezpieczenie RDC-DD 6mA

2. WALLBOX Pulsar Plus 11 kW - cena ok. 3800 zł

Stacja ładowania firmy Wallbox to kompaktowe i niezwykle estetyczne w zakresie designu urządzenie, które będzie się dobrze prezentowało zarówno na ścianie domu lub garażu, jak również na dedykowanym, wolnostojącym stelażu. Pulsar Plus występuje w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej i białej i oferuje komunikację za pomocą WiFi lub Bluetooth. Ładowarka firmy Wallbox to także elastyczność w zakresie wyboru dodatkowych funkcji takich, jak Dynamic Power Sharing czy licznik zużytej energii. Użytkownicy tej stacji ładowania otrzymują dostęp do aplikacji Wallbox App oraz portalu myWallbox, które umożliwiają zarządzanie ładowarką i procesem ładowania w czasie rzeczywistym. Wśród podstawowych parametrów Wallbox Pulsar Plus 11 kW trzeba wymienić:

 • Maksymalną moc ładowania 11 kW (dla tej opcji)
 • Możliwość wyboru złącza Typ 1 lub Typ 2
 • Protokół komunikacji OCPP 1.6 J
 • Funkcję Power Sharing w standardzie
 • Stopnie ochrony IP54 i IK08

3. ABB Terra AC 11 kW - cena ok. 6500 zł

Firma ABB to jeden z najbardziej docenianych rynkowo producentów, wielokrotnie nagradzany za jakość i uniwersalność swoich produktów. Ładowarka Terra AC 11 kW pochodząca z bogatej serii produktowej Terra to urządzenie oferujące regulację mocy do maksymalnie 11 kW. Może pracować zarówno w układzie jednofazowym, jak i trójfazowym, co zdecydowanie zwiększa możliwości instalacji. Ładowarka wyposażona została w niezbędne zabezpieczenia ziemnoprądowe, kabel ładujący ze złączem Typ 2 oraz diody sygnalizujące jej pracę. Minimalistyczny design sprawia, że nie zaburza estetyki budynku, na którego ścianie będzie montowana. Można zintegrować ja z zewnętrznym licznikiem i tym samym korzystać z funkcji DLM (ang. Dynamic Load Management). Do podstawowych parametrów stacji ładowania ABB Terra AC 11 kW należą:

 • Regulowana moc do maksymalnych 11 kW
 • Komunikacja za pośrednictwem Bluetooth, WiFi, Ethernet RJ45
 • Zabezpieczenia RCM 30mA AC, 6mA DC
 • Autoryzacja dostępu przez czytnik kart RFID
 • Kontrola za pomocą aplikacji mobilnej

Stacja ładowania samochodów elektrycznych 11 kW - cena

Rynek stacji ładowania samochodów elektrycznych obfituje w urządzenia o różnych konfiguracjach, a co za tym idzie zróżnicowanych cenach. Decydując się zatem na zakup ładowarki do domowego użytku warto wiedzieć, jakie funkcje tego urządzenia będą przydatne w naszej sytuacji. Nietrudno bowiem zapłacić kilka tysięcy złotych za ładowarkę z najwyższej półki licząc na jej efektywność i niezawodność. Okazuje się jednak, że wysoka cena stacji ładowania nie jest warunkiem koniecznym dla zakupu urządzenia wykonanego w dobrym standardzie. Przykładem jest tu opisana wyżej ładowarka Webasto Pure. Warto także pamiętać o dodatkowych kosztach inwestycji, jakim jest cena usługi montażu wykonywanego przez firmę instalującą stacje ładowania. W tym kontekście warto zatem zdecydować się na optymalne cenowo i funkcjonalnie urządzenie.

Sprawdź bezpłatnie oferty na stację ładowania EV

Ładowarka do samochodu elektrycznego 11 kW - na co zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup stacji ładowania do użytku prywatnego zarówno o mocy 11 kW, jak i każdej innej warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, dzięki którym oczekiwania inwestora zostaną spełnione, a urządzenie będzie mogło działać efektywnie w ramach domowej instalacji. Co zatem sprawdzić przed ostatecznym wyborem konkretnego modelu ładowarki do samochodu elektrycznego? Między innymi takie aspekty jak:

  • Możliwości domowej elektrycznej - zanim wybór padnie na konkretną stację ładowania 11 kW należy sprawdzić warunki przyłącza elektrycznego, rezerwę mocy oraz posiadane zabezpieczenia. Niekiedy może być konieczne wystąpienie o zmianę warunków, aby ładowarka mogła efektywnie pracować. Profesjonalna i doświadczona firma instalująca stacje ładowania zawsze zaoferuje wsparcie w zakresie doboru ładowarki do możliwości instalacyjnych budynku i zaproponuje optymalne rozwiązania;

 

  • Zabezpieczenia prądowe - niektóre zabezpieczenia prądowe zapewnione po stronie ładowarki sprawiają, że inwestor nie musi zapewniać ich po stronie instalacji, a to oznacza zazwyczaj oszczędności w kontekście montażu. Warto szukać zatem urządzeń z odpowiednim zestawem zabezpieczeń;

 

  • Optymalna konfiguracja - stacje ładowania 11 kW pomimo tych samych parametrów mocowych potrafią różnić się od siebie pod wieloma innymi względami. Optymalna konfiguracja w zakresie funkcji to gwarancja komfortu użytkowania bez przepłacania za zbędne opcje;

 

  • Regulacja mocy - dobrym wyborem w zakresie elastyczności użytkowania jest zakup ładowarki do samochodu elektrycznego z regulacją mocy. Pozwoli to samodzielnie dostosować moc ładowania pojazdu do aktualnego obciążenia instalacji lub celowo zaplanować dłuższe ładowanie niższą mocą, by chronić akumulatory;

 

 • Ładowarka przenośna czy stacjonarna - nie wszyscy właściciele aut elektrycznych mogą pozwolić sobie na komfort instalacji stacjonarnej stacji ładowania w domu. W niektórych sytuacjach lepszym rozwiązaniem może się okazać mobilna ładowarka o mocy maksymalnej 11 kW (lub innej). Trzeba jednak pamiętać, że aby osiągnąć taką moc ładowania należy mimo wszystko zapewnić urządzeniu dostęp do instalacji o odpowiednich parametrach.
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments