miasteczko po transformacji

MKiŚ planuje zmiany w programie "Stop Smog"

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) zapowiedziało istotne zmiany w programie „Stop Smog”. Zwiększeniu ulegnie poziom współfinansowania przedsięwzięć przez Fundusz Termomodernizacji i Remontów. Oprócz tego ma zostać zlikwidowane kryterium dochodowe dla beneficjentów końcowych — osób ubogich energetycznie.

Wzrost współfinansowania i zmniejszenie wkładu własnego gmin

Wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta w odpowiedzi na interpelację poselską poinformował o planowanych zmianach w zakresie funkcjonowania programu Stop Smog. Jedną z kluczowych modyfikacji jest podniesienie współfinansowania ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów do poziomu 90 proc. To w znacznym stopniu odciąży gminy, które dotychczas musiały pokrywać 30 proc. kosztów realizacji przedsięwzięć niskoemisyjnych. Po wprowadzeniu nowych przepisów ich udział zostanie zredukowany do 10 proc.

Wyższe koszty realizacji i likwidacja kryterium majątkowego

Inną ważną zmianą jest także zwiększenie średniego kosztu realizacji przedsięwzięcia niskoemisyjnego w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych z 53 tys. zł do 106 tys. zł. Zmiana ta ma na celu lepsze dostosowanie programu do realnych potrzeb i kosztów modernizacji budynków. W ramach programu realizowane są m.in. zadania związane z:

Kolejną istotną modyfikacją jest likwidacja kryterium majątkowego beneficjenta końcowego, co umożliwi szerszy dostęp do wsparcia finansowego dla osób najmniej zamożnych.

Zmiany wychodzące naprzeciw potrzebom gmin

Wiceszef MKiŚ zaznaczył, że planowane zmiany odpowiadają na potrzeby podmiotów realizujących przedsięwzięcia niskoemisyjne oraz gmin, które wykazują zainteresowanie przystąpieniem do programu. Program „Stop Smog” jest rządową inicjatywą mającą na celu poprawę jakości powietrza poprzez wspieranie działań na rzecz likwidacji niskiej emisji w gminach, gdzie obowiązują uchwały antysmogowe. Skierowany jest przede wszystkim do gmin, związków międzygminnych, powiatów oraz związku metropolitalnego w województwie śląskim. Jego głównym celem jest finansowanie modernizacji źródeł ciepła oraz termomodernizacji budynków mieszkalnych jednorodzinnych, szczególnie tych należących do osób najmniej zamożnych. Dzięki dofinansowaniu z programu, gminy mogą realizować przedsięwzięcia niskoemisyjne, co przyczynia się do ograniczenia zanieczyszczeń powietrza i poprawy warunków życia mieszkańców.

Alternatywą programu, funkcjonującą na terenie całego kraju, jest program Czyste Powietrze. Oprócz tego, wsparcie w zakresie termomodernizacji zapewnia też m.in. program Ciepłe Mieszkanie. To jednak tylko część programów i narzędzi zachęcających do poprawy efektywności energetycznej budynków w Polsce. Sprawdźcie aktualną listę dostępnych rozwiązań: Dotacje na efektywność energetyczną

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments