Największa na świecie pływająca farma wiatrowa już działa

Największa na świecie pływająca farma wiatrowa już działa!

Hywind Tampen jest pierwszą na świecie farmą tego typu, której celem jest zasilanie morskich platform wiertniczych (gazowych). Składa się z turbin wiatrowych, umiejscowionych około 140 km od wybrzeża, na głębokościach pomiędzy 260, a 300 m. Projekt farmy Hywind Tampen norweska grupa energetyczna Equinor przygotowywała przez 5 lat.

Farma na Morzu Północnym oficjalnie została otwarta 23 sierpnia przez norweskiego księcia koronnego Haakona i premiera Jonasa Gahra Støre’a. Jednak pierwsza turbina w ramach testowego rozruchu zaczęła pracować już w listopadzie ubiegłego roku.

Spis treści - Czego dowiesz się z tego artykułu?
  1. 11 turbin wiatrowych o łącznej mocy 88 MW
  2. Pływające miliardy

11 turbin wiatrowych o łącznej mocy 88 MW

Farma Hywind Tampen składa się z 11 turbin o łącznej mocy ok. 88 MW, dostarczonych przez Siemens Gamesa i zainstalowanych na fundamentach typu SPAR. Moc farmy ma zaspokoić ponad jedną trzecią rocznego zapotrzebowania na energię pięciu platform na złożach Gullfaks i Snorre, zarządzanych przez Equinora. Głównymi partnerami w projekcie są Petoro, OMV, Var Energia, Eni, Wintershall DEA i Inpex.

Umiejscowienie tej instalacja OZE dalej od brzegu pozwala czerpać energię z silniejszych i bardziej równomiernych wiatrów. Grupa Equinor zakłada, że farma pozwoli zmniejszyć emisję CO2 o 200 tys. ton rocznie. Norwegia ambitnie dąży do osiągnięcia 30 GW mocy z morskich farm wiatrowych do 2040 r.

Pływające miliardy

Budowa Hywind Tampen to duże i bardzo ważne osiągnięcie w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej, pokazujące, jak dużo na tym rynku może zrobić człowiek. Oczywiście jeśli będzie miał know-how i duże pieniądze. Inwestycja kosztowała ok. 7,4 mld koron norweskich (niecałe 3 mld zł).

Znaczną część wsparcia finansowego projekt Hywind Tampen uzyskał od funduszy Enova i norweskiego funduszu biznesowego NoX, zaangażowanych w rozwój krajowej transformacji energetycznej.

Hywind Tampen jest pierwszą na świecie pływającą farmą wiatrową, która będzie zasilać morskie platformy wiertnicze (gazowe), jednak nie pierwszą tego typu farmą w ogóle. Pionierem była Hywind Scotland, położona u wybrzeży Peterhead w Szkocji.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments