niska jakość pomp ciepła ostrzeżenia WFOŚiGW

Niska jakość pomp ciepła w zawyżonych cenach. WFOŚiGW ostrzegają!

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ostrzega przed nieuczciwymi sprzedawcami pomp ciepła. Wystarczy obdarzyć kogoś zbyt dużym zaufaniem i już możemy stracić całkiem pokaźną sumę. Naciągacze bowiem, wiedzeni wyłącznie chęcią szybkiego zysku, oferują urządzenia, których jakość pozostawia wiele do życzenia.

Sprzedają urządzenia niskiej jakości

Polacy polubili pompy ciepła, o czym dobitnie świadczą dane. W 2022 r., w ujęciu rocznym, krajowy rynek sprzedaży pomp ciepła wzrósł o 120 proc. Największą popularnością cieszyły się pompy ciepła typu powietrze-woda, których sprzedano łącznie ponad 188 tys. sztuk. Niestety jak na każdym rynku, tak i na tym nie brakuje oszustów, którzy w zamian za sowitą opłatę sprzedadzą nam… bubel. NFOŚiGW zwraca uwagę na ten problem i apeluje do beneficjentów programu „Czyste Powietrze” o rozwagę przy wyborze dostawcy i firmy instalacyjnej wynajętej do przeprowadzenia wymiany źródła ciepła.

NFOŚiGW przypomina, że to beneficjenci decydują, od jakiej firmy kupią, i która firma zamontuje im pompę ciepła. To oznacza, że nie wolno wierzyć nikomu, kto twierdzi, że „z urzędu” przyszedł sprzedać nam pompę ciepła lub ją zamontować. Niestety coś takiego się zdarza. Nieuczciwi sprzedawcy oferują urządzenia niedopasowane do potrzeb domu. W efekcie łatwo stracić pieniądze na coś, co w sezonie grzewczym zużyje dużo prądu i będzie nietrwałe.

Jak zabezpieczyć się przed nieuczciwymi praktykami?

Przy wyborze firmy instalującej pompy ciepła koniecznie sprawdźmy, czy firma, za przedstawicieli której podają się monterzy, rzeczywiście istnieje. A jeśli tak, poprośmy monterów o okazanie uprawnień do wykonywania zleconych prac. Szczególnie powinno zaniepokoić nas, jeżeli oferta jest o wiele atrakcyjniejsza cenowo niż inne, skupiające się na tożsamej usłudze. Warto przede wszystkim współpracować z firmami mogącymi pochwalić się rekomendacjami.

Sprawdźcie w internecie parametry urządzenia i jego rzeczywistą cenę. Rozmawiajcie z sąsiadami, którzy przeszli przez podobny proces inwestycyjny. Mogą udzielić Wam cennych wskazówek.

NFOŚiGW przypomina, że w razie jakichkolwiek wątpliwości co do ceny usługi, parametrów urządzenia, warunków serwisowania pompy ciepła lub wszelkich innych zapisów umownych dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy skorzystać albo z wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej, albo poradzić się w gminnym punkcie konsultacyjno-informacyjnym. Na pewno korzystne dla nas będzie również przejrzenie listy zielonych urządzeń i materiałów. Listę znajdziemy tutaj: https://lista-zum.ios.edu.pl/.

Dobrze przeprowadzona inwestycja, dofinansowana z programu „Czyste Powietrze”, to w długiej perspektywie szansa na oszczędności poprzez obniżenie wydatków na ogrzewanie.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-09-05 13:49

Eeee na jakiej podstawie wieszczy się ,że jedne sa „bublami” a inne nie…… ? Psuja się przy uruchomieniu czy co ….
Wiekszość znakomita PC na naszym rynku pochodzi z Chin jak zresztą cała masa innego towaru przemysłowego.
Ja też sobie kupiłem chińską bo co będę przepłacał. Istota leży w agregacie a ten w/g cechówek jest tzw „markowy”….. a przypuszczam że te „markowe i nie markowe wychodzą z tej samej fabryki. Rynek pomp ciepła psuje zwyżka ceny energii i nieświadomość klientów a także wciskanie ( kolokwialnie mówiąc) „kitu” polegającego na zapewnianiu PT Klienta ze pompa „da radę” nawet ze starymi żeberkami w chałupie postawionej z pustaków „żeliwnych” i ewentualnie oklejonej supremą „coby była cieplejsza”….. Niestety to tak nie działa. Najpierw PT Klient musi sobie zrobić audyt energetyczny – może być i we własnym sumieniu ale pod warunkiem że cokolwiek sie na tym zna. Dopiero potem mozna sie zacząć zastanawiać” co najpierw „. źródło ciepła to jest ostatni najostatniejszy etap.
Pompa Ciepła bez wzgledu jaka – jest źródłem niskotemperaturowym i do jako takiego instalacja grzewcza w budynku musi być dostosowana inaczej oczekiwania będą zweryfikowane po sezonie grzewczym w najbliższej fakturze za energię elektryczną. Czasami dość boleśnie zweryfikowane.