Wyższe ceny gazu – skąd podwyżki?
Od wielu miesięcy przyzwyczajeni byliśmy do obniżek cen gazu. Związane to były ze spadkiem cen surowców, gazu i ropy na światowej giełdzie. Niestety, od pewnego czasu odnotowujemy zauważalny wzrost cen surowców energetycznych. Sprzedawcy energii ponoszą większe koszty, które finalnie przenoszą na nas, końcowych odbiorców. Na szczęście opłaty abonamentowe oraz dystrybucyjne pozostają bez zmian.
O ile zdrożeje gaz?
Dnia 17 marca 2017 roku URE zatwierdził, przedłożone przez PGNiG, nowe ceny gazu. Podwyżki inaczej odczują gospodarstwa domowe, a inaczej przedsiębiorstwa. Wysokość opłat zależna jest również od grupy taryfowej, do której należymy.
Ceny gazu dla gospodarstw domowych
Osoby korzystające tylko z kuchenki gazowej (taryfa W-1) zapłacą większe rachunki o 0,7 proc. Konsumentów należących do grup taryfowych W-2 i W-3 dotkną 1-proc. podwyżki . Rzeczywiste średnie podwyżki cen gazu wyniosą w przybliżeniu około 3 zł miesięcznie. Nowe taryfy cen gazu dla gospodarstw domowych obowiązywać będą do końca 2017 roku.
Ceny gazu dla przedsiębiorstw
Gorsze wiadomości mamy dla klientów biznesowych, to oni najbardziej odczują skutki podwyżek. Przedsiębiorstwa zużywające ponad 25 mln m3 gazu wysokometanowego zapłacą o 8 proc. większe rachunki. Podwyżki na gaz zaazotowany wzrosną o 7,9 proc. Nowe taryfy będę obowiązywać do końca czerwca bieżącego roku.
Nowe taryfy gazu przyczynią się do wzrostu ofert sprzedawców gazu. Sprawdź, która oferta będzie dla Ciebie najbardziej opłacalna, tak żebyś nie odczuł skutków nowych podwyżek. Skorzystaj z porównywarki cen gazu!