Perspektywy rynku fotowoltaiki w 2024 roku

Perspektywy rynku fotowoltaiki w 2024 roku

Rok 2024 niesie ze sobą wiele zmian w świecie fotowoltaiki. Jakie nowości i wyzwania czekają prosumencką branżę energetyczną? Poznaj kluczowe prognozy i plany na nadchodzący rok.

Opóźnienie wprowadzenia stawek godzinowych w systemie net-billing?

W systemie net-billing, w połowie 2024 rok planowano wprowadzenie stawek godzinowych. Jednakże, z powodu różnych wyzwań technicznych i administracyjnych, wprowadzenie tej zmiany może zostać opóźnione. System CSIRE, który miał być narzędziem umożliwiającym rozliczenia godzinowe, zostanie wprowadzony najwcześniej w 2025 roku. Innymi słowy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że stawki godzinowe nie pojawią się w przyszłym roku zgodnie z planem.

(Kolejna!) Zmiana systemu prosumenckiego – minimalna stawka odkupu

Opóźnienie wdrożenia stawek godzinowych może nie być problemem, gdy weźmie się pod uwagę zapowiedzi nowego rządu w sprawie zmian w systemie prosumenckim planowanych na 2024 rok.

Najważniejszą z nich jest koncepcja wprowadzenie minimalnej stawki odkupu energii produkowanej przez instalacje PV. Ma być ona ustalona na takim poziomie, który zapewni zwrot z inwestycji w fotowoltaikę w przeciągu maksymalnie 7 lat, co jest reakcją na potrzeby rynku i inwestorów.

Kredyt 0% na montaż PV

Oprócz stałej ceny odkupu rząd planuje wprowadzenie atrakcyjnej oferty kredytowej — kredytu 0% dla osób, które zdecydują się na montaż instalacji fotowoltaicznych. To inicjatywa ma na celu dodatkowe stymulowanie rynku fotowoltaiki i ułatwienie dostępu do tej technologii dla szerszej grupy odbiorców.

Kontrole instalacji PV na obszarze Taurona

Tauron, jeden z głównych operatorów sieci dystrybucyjnych w Polsce, zamierza w 2024 roku przeprowadzić kontrole instalacji fotowoltaicznych na całym swoim obszarze dystrybucyjnym. Jest to pokłosie wcześniejszych regionalnych kontroli, które ujawniły wiele nieprawidłowości w przyłączonych instalacjach PV. Do tej pory przeglądy wykazały zarówno braki w dokumentacji, jak i techniczne uchybienia. Nie wykluczone, że inne firmy dystrybucyjne również rozpoczną podobne kontrole w całej Polsce.

Mój Prąd 6.0 – kolejna odsłona programu

Na osłodę, warto dodać, że program "Mój Prąd", popularna inicjatywa wspierająca instalacje fotowoltaiczne, ma mieć swoją kolejną edycję w 2024 roku. O kontynuacji programu informował na koniec 2023 roku Paweł Mirowski, Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW.  Szczegóły nowej edycji nie zostały jeszcze ujawnione, ale jest szansa, że oprócz fotowoltaiki obejmie ona przydomowe elektrownie wiatrowe.

Perspektywy i niepewność rynkowa

Podsumowując, rok 2024 zapowiada się jako okres znaczących zmian w branży fotowoltaicznej. Od kontroli instalacji, poprzez modyfikacje w systemie net-billing, aż po finansowe zachęty i programy wsparcia - każdy z tych elementów będzie miał wpływ na kształtowanie przyszłości energetyki słonecznej w Polsce. Jednak, jak to często bywa w dynamicznie zmieniających się branżach, te prognozy mogą ulec zmianie. Cały rynek fotowoltaiczny rozwija się w tak szybkim tempie, że trudno z pewnością przewidzieć, co przyniesie przyszłość.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments