PGE farma fotowoltaiczna na Górze Żar

Pierwsza farma fotowoltaiczna PGE już działa!

Na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim została wczoraj oddana do użytku pierwsza farma fotowoltaiczna PGE. Elektrownia składa się z 2400 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 0,6 MW i ma rocznie produkować przynajmniej 550 MWh.

Spis treści - Czego dowiesz się z tego artykułu?
  1. Farma fotowoltaiczna oddana do użytku
  2. Farma fotowoltaiczna PGE

Farma fotowoltaiczna oddana do użytku

PGE wczoraj, tj. 14.10.2015 r., oddała do użytku swoją pierwszą farmą fotowoltaiczną, która zlokalizowana została na Górze Żar na wysokości 740 m n.p.m., tym samym jest to najwyżej położony obiekt tego typu w kraju. Inwestorem realizacji jest PGE Energia Odnawialna, spółka PGE odpowiedzialna za energetykę opartą o OZE. Budowa farmy kosztowała 2,8 mln złotych i współfinansowana (624 tys. zł) była przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki w Katowicach.

Farma fotowoltaiczna PGE

Łączna moc farmy wynosi 0,6, MW i składa się ona z 2400 paneli fotowoltaicznych, o łącznej powierzchni 3,5 tys. m2, zainstalowanych w 16 rzędach. Każdy panel jest o mocy 250 W – rocznie elektrownia ma produkować przynajmniej 550 MWh brutto. W związku z lokalizacją farma chroniona jest przez instalację odgromową, składającą się z 200 masztów – każdy o wysokości 4 m.

Inwestycja na Górze Żar, to tylko część realizowanej przez PGE strategii dywersyfikowania źródeł wytwarzania. Warto nadmienić, że energetyczny gigant na początku września otworzył farmę wiatrową Resko II o mocy 76 MW, a do końca roku mają powstać dwie kolejne (Lotnisko o mocy 90 MW i Kisielice II o mocy 12 MW). Ponadto, firma przymierza się do budowy pierwszej morskiej farmy wiatrowej – aktualnie trwa szukanie wykonawcy, który przeprowadzi badania środowiskowe.

Farma fotowoltaiczna PGE nie jest największą tego typu inwestycją w naszym kraju, jeśli chcecie wiedzieć, gdzie znajdują się największe instalacje, to sprawdźcie nasz ranking największych farm fotowoltaicznych.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments