Pierwsza farma fotowoltaiczna PGE już działa!

5 /5
(Ocen: 7)
Na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim została wczoraj oddana do użytku pierwsza farma fotowoltaiczna PGE. Elektrownia składa się z 2400 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 0,6 MW i ma rocznie produkować przynajmniej 550 MWh.

Spis treści – Czego dowiesz się z artykułu?

Farma fotowoltaiczna oddana do użytku

PGE wczoraj, tj. 14.10.2015 r., oddała do użytku swoją pierwszą farmą fotowoltaiczną, która zlokalizowana została na Górze Żar na wysokości 740 m n.p.m., tym samym jest to najwyżej położony obiekt tego typu w kraju. Inwestorem realizacji jest PGE Energia Odnawialna, spółka PGE odpowiedzialna za energetykę opartą o OZE. Budowa farmy kosztowała 2,8 mln złotych i współfinansowana (624 tys. zł) była przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki w Katowicach.

Farma fotowoltaiczna PGE

Łączna moc farmy wynosi 0,6, MW i składa się ona z 2400 paneli fotowoltaicznych, o łącznej powierzchni 3,5 tys. m2, zainstalowanych w 16 rzędach. Każdy panel jest o mocy 250 W – rocznie elektrownia ma produkować przynajmniej 550 MWh brutto. W związku z lokalizacją farma chroniona jest przez instalację odgromową, składającą się z 200 masztów – każdy o wysokości 4 m.

Inwestycja na Górze Żar, to tylko część realizowanej przez PGE strategii dywersyfikowania źródeł wytwarzania. Warto nadmienić, że energetyczny gigant na początku września otworzył farmę wiatrową Resko II o mocy 76 MW, a do końca roku mają powstać dwie kolejne (Lotnisko o mocy 90 MW i Kisielice II o mocy 12 MW). Ponadto, firma przymierza się do budowy pierwszej morskiej farmy wiatrowej – aktualnie trwa szukanie wykonawcy, który przeprowadzi badania środowiskowe.

Farma fotowoltaiczna PGE nie jest największą tego typu inwestycją w naszym kraju, jeśli chcecie wiedzieć, gdzie znajdują się największe instalacje, to sprawdźcie nasz ranking największych farm fotowoltaicznych.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments