Pierwsza farma fotowoltaiczna PGE została oddana do użytku

Twoja ocena

Ocena: 0
(ilość ocen: 0)

Na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim została wczoraj oddana do użytku pierwsza farma fotowoltaiczna PGE. Elektrownia składa się z 2400 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 0,6 MW i ma rocznie produkować przynajmniej 550 MWh.

PGE wczoraj, tj. 14.10.2015 r., oddała do użytku swoją pierwszą farmą fotowoltaiczną, która zlokalizowana została na Górze Żar na wysokości 740 m n.p.m., tym samym jest to najwyżej położony obiekt tego typu w kraju. Inwestorem realizacji jest PGE Energia Odnawialna, spółka PGE odpowiedzialna za energetykę opartą o OZE. Budowa farmy kosztowała 2,8 mln złotych i współfinansowana (624 tys. zł) była przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki w Katowicach.

Farma fotowoltaiczna PGE

Łączna moc farmy wynosi 0,6, MW i składa się ona z 2400 paneli, o łącznej powierzchni 3,5 tys. m2, zainstalowanych w 16 rzędach. Każdy panel jest o mocy 250 W – rocznie elektrownia ma produkować przynajmniej 550 MWh brutto. W związku z lokalizacją, farma chroniona jest przez instalację odgromową, składającą się z 200 masztów – każdy o wysokości 4 m.

pge farma fotowoltaiczna na Górze Żar

fot. PGE.

Inwestycja na Górze Żar, to tylko część realizowanej przez PGE strategii dywersyfikowania źródeł wytwarzania. Warto nadmienić, że energetyczny gigant na początku września otworzył farmę wiatrową Resko II o mocy 76 MW, a do końca roku mają powstać dwie kolejne (Lotnisko o mocy 90 MW i Kisielice II o mocy 12 MW). Ponadto, firma przymierza się do budowy pierwszej morskiej farmy wiatrowej – aktualnie trwa szukanie wykonawcy, który przeprowadzi badania środowiskowe.

Najnowsze aktualności / recenzje

Dodaj komentarz