pompa ciepła Compress 5800i AW niedługo w sprzedaży

Pompy ciepła Bosch z EMS od września w sprzedaży

Grupa Bosch Home Comfort, część niemieckiej potęgi przemysłowej, jaką jest Robert Bosch GmbH, zaprezentowała innowacyjną serię pomp ciepła typu powietrze-woda dla sektora mieszkaniowego. Flagowe modele tej serii pomp ciepła, to Compress 5800i AW i Compress 6800i AW.

Oba modele wyróżniają się tym, że jako czynnik chłodniczy, zastosowano w nich naturalny i bardziej ekonomiczny niż tradycyjny czynnik R290 (propan), o niewielkim potencjale do tworzenia efektu cieplarnianego.

Spis treści - Czego dowiesz się z tego artykułu?
  1. Specyfikacja i funkcje produktów
  2. Ekspansja Bosch na europejski rynek

Specyfikacja i funkcje produktów

Na Compress 5800i AW składa się pięć wersji mocy znamionowej: od 3,9 kW do 6-7 kW. Pompa ciepła jest wyposażona w 3-drogowy zawór i zintegrowany zbiornik ciepłej wody użytkowej o pojemności 180 l wraz z kompaktowym buforem (16 litrów). Maksymalna temperatura zasilania wynosi 60 stopni Celsjusza.

Z kolei druga pompa z tej serii - Compress 6800i AW - imponuje dwoma obiegami grzewczymi, zintegrowanym zbiornikiem buforowym 70-litrowym i pięcioma wariantami mocy znamionowej - od 3,9 kW do 6,7 kW. Maksymalna temperatura zasilania jest o 15 stopni Celsjusza wyższa niż w siostrzanej wersji. Obie pompy ciepła cicho pracują, ważą po 156 kg i mają identyczne wymiary - 600 mm x 600 mm x 1787 mm.

Bosch Home Comfort zachęca do łączenia pomp ciepła z fotowoltaiką. Zjawisko to jest coraz popularniejsze w regionach DACH, czyli na terenach Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Firma zachęca klientów do skorzystania z tego rozwiązania, oferując czujniki mocy harmonizujące pracę pomp ciepła z systemami fotowoltaicznymi i akumulatorami w domu.

Ekspansja Bosch na europejski rynek

Produkty Bosch Home Comfort już we wrześniu zagoszczą we Francji, Holandii, Danii, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Polsce. W listopadzie pompy ciepła Bosch z tej serii mają trafić do Włoch, a potem ekspansja produktowa rozleje się na całą Europę.

Akurat Polska jest dość bliska niemieckiemu gigantowi. Właśnie w naszym kraju, a konkretnie w Dobromierzu na Dolnym Śląsku, Bosch inwestuje aż 1,2 mld zł w fabrykę pomp ciepła. Produkcja ruszy w 2026 r., a do 2027 r. zakład zaoferuje miejsca pracy ok. 500 specjalistom. Tak więc Dobromierz ma duże szanse, by zostać kluczowym graczem w transformacji energetycznej Europy. Bosch zapewnia, że jednostki produkowane w Dobromierzu będą w pełni ekologiczne, co zapowiada zieloną i innowacyjną przyszłość.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments