ranking oczyszczaczy powietrza

Ranking oczyszczaczy powietrza 2023

Zanieczyszczone powietrze to przyczyna wielu chorób. Pyły i szkodliwe związki bez trudu mogą dostać się do naszego mieszkania. Jak temu zaradzić? Można wykorzystać oczyszczacze powietrza! Urządzenie to przefiltruje powietrze w danym pomieszczeniu i oczyści je z zanieczyszczeń. Podpowiadamy, jaki oczyszczacz powietrza wybrać w 2023 roku!

Ranking oczyszczaczy powietrza do 1.000 zł – top 5 ofert

Poniżej znajdziecie zestawienie oczyszczaczy powietrza, kosztujących w granicach 1.000 zł.


1. Xiaomi Mi Air Purifier 2

Xiaomi mi air purifier

Filtry: Wstępny, HEPA 11, Węglowy
Głośność: 31 dB (tryb cichy/nocny)
Przepływ powietrza: 335 m3/h
Metraż: 20 m kw.
Moc: 4,8 W
Top funkcje: Tryb auto, Sterowanie smartfonem


2. WEBBER AP 8400

WEBBER AP 8400

Filtry: Wstępny, HEPA, Węglowy
Głośność: max. 49 dB
Przepływ powietrza: 220 m3/h
Metraż: 20 m kw.
Moc: 55 W
Top funkcje: Wykrywacz zanieczyszczenia, Jonizator


3. Sharp KC-930EUW

Xiaomi mi air purifier

Filtry: Wstępny zintegrowany: HEPA + węglowy
Głośność: 16 dB – 48 dB
Przepływ powietrza: 180 m3/h
Metraż: 21 m kw.
Moc: 27 W 13 W, 5 W
Top funkcje: Tryb auto, Jonizator, Nawilżanie ewaporacyjne


4. Fellowes Aeramax Dx55

Fellowes Aeramax Dx55

Filtry: Wstępny, HEPA 13, Węglowy
Głośność: max 69 dB
Przepływ powietrza: 211 m3/h
Metraż: 18 m kw.
Moc: 60 W
Top funkcje: Tryb auto, Jonizator


5. Air Naturel Buldair Czarny

Air Naturel Buldair Czarny

Filtry: HEPA, Węglowy
Głośność: 32 dB (tryb nocny/cichy)
Przepływ powietrza: 50 m3/h
Metraż: 15 m kw.
Moc: 3 W
Top funkcje: Jonizator, Dyfuzor olejków


Ranking oczyszczaczy powietrza od 1.000 zł – top 5 ofert

Poniżej znajdziecie listę oczyszczaczy powietrza kosztujących więcej niż 1.000 zł.


1. Philips AC3256/10

Philips AC3256/10

Filtry: Wstępny, HEPA 13, Węglowy
Głośność: 33 dB (tryb cichy/nocny)
Przepływ powietrza: 401 m3/h
Metraż: 31-95 m kw.
Moc: 60 W
Top funkcje: Tryb auto


2. Sharp KC-A50EUW

Sharp KC-A50EUW

Filtry: Wstępny, HEPA 13, Węglowy
Głośność: 16 dB – 49 dB
Przepływ powietrza: 306 m3/h
Metraż: 38 m kw.
Moc: 42 W, 18 W, 4,3 W
Top funkcje: Tryb auto, Jonizator, Nawilżacz ewaporacyjny


3. Daikin MC70L

Daikin MC70L

Filtry: Wstępny katechinowy, Elektrostatyczny,Tytanowo-apatytowy fotokatalityczny
Głośność: 16 dB
Przepływ powietrza: 420 m3/h
Metraż: 46 m kw.
Moc: 65 W
Top funkcje: Tryb auto, Jonizator


4. Daikin Ururu Mck75J

Daikin Ururu Mck75J

Filtry: Wstępny katechinowy, Elektrostatyczny, Tytanowo-apatytowy fotokatalityczny
Głośność: 17 dB
Przepływ powietrza: 450 m3/h
Metraż: 46 m kw.
Moc: 81 W, 35 W, 11 W, 8 W
Top funkcje: Tryb auto, Jonizator


5. Philips Combi 2w1 AC4080/10

Philips Combi 2w1 AC4080/10

Filtry: Wstępny, Nawilżający do oczyszczacza powietrza 2w1, AC HEPA
Głośność: 36 dB (tryb nocny/cichy)
Przepływ powietrza: 210 m3/h
Metraż: 33 m kw.
Moc: 60 W
Top funkcje: Tryb auto, Nawilżenie NanoCloud

Oczyszczacze powietrza a zanieczyszczenia

Nasz ranking oczyszczaczy powietrza opiera się na elementach ważnych dla użytkowników. Pod uwagę były brane takie czynniki jak: jakość filtrów, wydajność wiatraka, poziom hałasu podczas pracy, trwałość obudowy oraz cena. W zestawieniu oczyszczaczy wyróżniamy urządzenia najbardziej wydajne i komfortowe przy atrakcyjnej dla konsumenta cenie. Dzięki takiemu kompromisowi każdy użytkownik znajdzie w rankingu oczyszczaczy powietrza odpowiedni dla siebie sprzęt.

Korzystanie z oczyszczaczy powietrza jest bardzo ważne dla zdrowia. Zanieczyszczenia, choć szkodliwe, są często niewidoczne gołym okiem. Nie zawsze można też je wyczuć węchem, bo niektóre są bezwonne. Drobiny pyłów, metali ciężkich bez problemu, jak samo powietrze, przedostają się do naszych mieszkań czy miejsc pracy. Ranking oczyszczaczy powietrza pomaga wybrać urządzenie, które najlepiej usunie problem zanieczyszczeń w pomieszczeniach.

Warto wiedzieć, że nie tylko w mieście istnieje problem smogu. Oczyszczacze powietrza sprawdzą się również na wsi i w miasteczkach. W tych miejscowościach często korzysta się z najtańszego opału, co powoduje duże zadymienie i brud zimą. Latem i kiedy jest sucho w powietrzu najczęściej krążą pyły ze źle utrzymanych dróg. A wszystkie te zanieczyszczenia trafią wraz z powietrzem do domów i mieszkań.

Oczyszczacz powietrza – niezbędnik

Przedstawimy teraz wszystkie niezbędne informacje o oczyszczaczach powietrza. Zaczniemy oczywiście od wyjaśnienia, czym dokładnie jest to urządzenie, a potem przejdziemy do jego najważniejszych elementów.

Co to jest oczyszczacz powietrza?

Wyjaśnijmy teraz, czym jest oczyszczacz powietrza. To urządzenie, na które składa się wentylator oraz system filtrów. Dzięki temu oczyszczacze powietrzą moga skutecznie usuwać róznego rodzaju zanieczyszczenia: pyły, smog, kurz, sierść oraz zapachy.

Przejdźmy do części składowych oczyszczaczy powietrza.

Filtry do urządzenia

To jeden z najważniejszych elementów tego sprzętu, dlatego przypisaliśmy mu dużą wagę podczas tworzenia rankingu oczyszczaczy powietrza. Zasadniczo powietrze powinno przechodzić przez trzy rodzaje filtrów: wstępny, HEPA i węglowy. W niektórych przypadkach zamiast dwóch ostatnich występują filtry mieszane, łączące właściwości obu rozwiązań. Filtry mieszane, w przeciwieństwie do filtrów węglowych i HEPA, nie mają ustalonych norm jakościowych

filtr wstępny – pomaga oczyścić powietrze z największych cząsteczek zanieczyszczenia. To tutaj osiądzie sierść oraz większe drobiny kurzu. Filtry wstępne można z reguły czyścić pod bieżącą wodą i jeśli jest to możliwe, to należy je przemywać jak najczęściej. Dzięki temu powietrze będzie bez problemów przechodzić do kolejnych etapów oczyszczania.

filtr HEPA – zatrzymuje minimum 97% zanieczyszczeń o wielkości 0,1 mikrometra, w tym bakterie oraz część wirusów. Co ważne, powietrze przepływa tutaj w miarę swobodnie.

filtr węglowy – skuteczność tej zapory wynosi 99% (pyły o wielkości 0,1 mikrometra), usuwa z powietrza lotne związki organiczne (m.in. bardzo szkodliwe i rakotwórcze benzopireny). Powietrze ma tutaj jednak utrudniony przepływ. Skuteczność oczyszczania powietrza zależy więc od wentylatora.

Warto już podczas zakupu zwrócić uwagę na wymienialność filtrów. Czasem zdarzają się oczyszczacze zanieczyszczeń, które są w zasadzie jednorazowe, bo nie mają wymiennych filtrów lub nie można ich kupić (ani dobrać zamienników).

Wiatrak wentylatora

Ruch powietrza w oczyszczaczu jest wymuszony i odpowiada za to wiatrak. Należy więc zwrócić uwagę na takie parametry jak moc wiatraka, wielkość oraz kształt łopatek. Ważna jest też jakość wykonania wentylatora oraz jakość.

Dla użytkowników istotne są też programy pracy wentylatora. Warto, żeby były tutaj chociaż trzy opcje do wyboru. Najefektywniejszy tryb pracy pomoże usunąć zanieczyszczenia w szybkim czasie, na przykład po wietrzeniu mieszkania lub podczas wizyty gości. W nocy warto na przykład zmienić tryb na cichszy i mniej wydajny. Dzięki temu można podtrzymać efekt czystego powietrza przy mniejszym zużyciu prądu.

Jonizator w urządzeniu do oczyszczania powietrza

To nieobowiązkowe/owy element oczyszczacza powietrza, który uwalnia do powietrza jony ujemne atomów lub ich grup. Jony te korzystnie wpływają na nasze otoczenie, ponieważ mogą wytrącać z powietrza alergeny, pyłki i roztocza. Zmniejszają też ilość wirusów i bakterii.

Dzięki temu, że jony łączą się z innymi cząsteczkami, to później filtry oczyszczacza powietrza pracują bardziej efektywniej.

Obudowa oczyszczacza powietrza

Przed zakupem oczyszczacza powietrza warto zwrócić uwagę, na to, jak wykonana jest jego obudowa. Jest to ważne ponieważ w polskich warunkach oczyszczacz powietrza używany jest najczęściej w wielu pomieszczeniach. Nietrwała obudowa podczas przenoszenia mogłaby ulec uszkodzeniu.

A jakie są skutki uszkodzenia obudowy? Nieszczelność może wpływać na sposób działania oczyszczacza powietrza. Może też spaść efektywność oczyszczania, ponieważ powietrze zamiast przechodzić przez filtry, będzie uciekało szczelinami.

Panel sterujący oczyszczacza

Wiele osób niesłusznie przykłada małą wagę do wyglądu panelu sterującego. Powinien być on łatwy w obsłudze i w miarę intuicyjny. Niezwykle ważne jest też zabezpieczenie przycisków, tak by zachowały one swoją funkcję jak najdłużej. Bez tego nie będziemy mogli sterować oczyszczaczem powietrza.

Warto zwrócić uwagę na to, czy podczas pracy urządzenia obudowa mocno się nagrzewa. Zimą to mniejszy problem, ale podczas letnich upałów może to stanowić kłopot. Wiele osób zrezygnuje z korzystania z oczyszczania powietrza, jeśli będzie on podnosił temperaturę w pomieszczeniu.

Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Na jakie czynniki należy zwrócić uwagę, kiedy wybieramy oczyszczacz powietrza? Przede wszystkim na wielkość i ilość pomieszczeń, w których ma pracować sprzęt. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jaka ma być optymalna wydajność oczyszczacza powietrza.

Kolejne pytanie dotyczy odpowiedzi na to, czy domownicy są wrażliwi na alergeny typu kurz i roztocza. W takich przypadkach większa wagę nalezy przyłożyć do jakości i rodzajów filtrów. Lepiej jest wybrać oczyszczacze powietrza z filtrem węglowym, który jest skuteczniejszy w wyłapywaniu zanieczyszczeń.Warto też sprawdzać certyfikaty filtrów.

Wybór oczyszczacza powietrza zależy również od okolicy, w której mieszkamy lub będziemy go użytkować. Im częściej w regionie pojawiają się alarmy smogowe lub zanieczyszczeń, tym bardziej powinno zależeć nam na efektywności oraz mocy urządzenia do oczyszczania powietrza.

Poziom generowanego hałasu powinien zainteresować wszystkie osoby wrażliwe na dźwięki. Szum wentylatora może być niekomfortowy dla osób, które rozprasza nawet niewielki hałas. To kolejny punkt, którym warto się zainteresować podczas zakupu oczyszczacza powietrza.

Nie bez znaczenia jest też podejście kupującego do nowoczesnych technologii. Im większe zafascynowanie nimi, tym bardziej pożądane będą wszystkie dodatkowe funkcje oczyszczacza powietrza. Konieczna jest jednak kalkulacja, czy to (np. dotykowy panel sterowania) rzeczywiście się opłaca. Ciekawym rozwiązaniem jest też inteligentny system automatycznego włączania lub możliwość zdalnego sterowania.

I niemal na koniec dla wielu kwestia najważniejsza: cena oczyszczacza powietrza. Tu jednak trzeba postawić sprawę jasno: lepiej kupić sprzęt nieco droższy, a lepszej jakości. Tańsze, bardziej awaryjne i mniej efektywne urządzenia do oczyszczania powietrza posłużą nam do dwóch lat i będą bezużyteczne. Jeśli kupimy droższy sprzęt, ale wyższej klasy, to zyskamy czystsze powietrze i więcej lat pracy. Czyli w dłuższej perspektywie wydamy mniej pieniędzy.

Kiedy jesteśmy już przy kwestii wydatków, to koniecznie należy sprawdzić klasę energetyczną oczyszczacza powietrza. Dzięki temu będziemy mieli pewność że nasze rachunki za prąd gwałtownie nie wzrosną – warto tutaj zajrzeć do naszego kalkulatora zużycia prądu i sprawdzić ile będzie nas kosztowało używanie tego typu sprzętu. Podobnie trzeba spojrzeć też na koszty zakupu wymiennych filtrów. To wszystko składa się na koszty eksploatacji oczyszczacza powietrza.

Skoro już wiemy, na co zwrócić uwagę wybierając oczyszczacz powietrza, to teraz przybliżymy temat zagrożenia, jakie stwarza smog.

Smog – co to jest?

Zanim przejdziemy do zagrożeń i wpływu smogu na nasze życie, na początek warto odpowiedzieć na pytania: czym jest smog i skąd się bierze? Ogólnie samo słowo smog pochodzi z języka angielskiego, a warto wiedzieć, że mamy na to zjawisko własne określenie: dymgła(!). Powstało ono ze zbitki słów dym i mgła. Oddaje więc istotę: połączenie zanieczyszczeń i zamglenia. Często smogowi towarzyszy również bezwietrzna pogoda.

Są dwa okresy, kiedy smog pojawia się sezonowo: to zima oraz upalne lato. Zimą zanieczyszczenie powietrza wzrasta w związku z sezonem grzewczym. Wiele pieców w Polsce to “kopciuchy”, które nieefektywnie spalają opał. Dodatkowo dym odprowadzany jest zbyt niskimi kominami. Wielu osobom brakuje również umiejętności w obsłudze pieców centralnego ogrzewania – duże zadymienie powoduje złe ustawienie nadmuchu, nawet w nowoczesnych kotłach grzewczych. Inny problem to właśnie jakość opału: chociaż śmieci palone są coraz rzadziej, to mokre drewno, miał i floty mocno zanieczyszczają powietrze.

Latem główna przyczyną smogu jest bezwietrzna, upalana pogoda i spaliny samochodów. Bezruch sprawia, że zanieczyszczenia koncentrują się w centrach miast. Do tego dochodzą opary – na przykład asfaltu.

Rodzaje zanieczyszczeń w powietrzu

Chociaż nie każde zanieczyszczenie powietrza jest smogiem, to warto wiedzieć, jakie są rodzaje pyłów. Największym problemem w naszym kraju są zanieczyszczenia o oznaczeniach:

PM2,5 – pył zawieszony o średnicy, która nie przekracza 2,5 mikrometra. Pochodzi przede wszystkim z palenisk domowych oraz zanieczyszczeń wynikających z transportu drogowego. Z powodu niewielkich rozmiarów mogą wyrządzić najwięcej szkód w pęcherzykach płucnych.

PM10 – to drobne ziarna zanieczyszczeń o średnicy, która nie przekracza 10 mikrometrów. Źródłem tych pyłów są przede wszystkim indywidualne piece centralnego ogrzewania.

A co mamy na myśli pisząc pyły? Ich skład jest zmienny w zależności od źródła pochodzenia. Największym zagrożeniem dla naszego zdrowia są benzo(a)pireny, które są rakotwórcze, dioksyny oraz metale ciężkie, takie jak nikiel, kadm, rtęć i arsen. Niebezpieczne są też niektóre związki: tlenek siarki, tlenek azotu i tlenek węgla.

Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie

Czasem niektórym osobom informowanie o smogu wydaje się być tematem zastępczym. Przede wszystkim należy uświadomić sobie, jakie konsekwencje dla zdrowia ma wdychanie zanieczyszczonego powietrza. A z powodu smogu umiera w Polsce rocznie około 40 000 osób. Dla porównania: w wypadkach drogowych w 2016 roku zginęło 4 000 osób.

Na działanie smogu najbardziej narażone są dzieci, osoby starsze oraz kobiety w ciąży. Konsekwencje dla zdrowia przedstawiają się następująco:

układ nerwowy: problemy z pamięcią i koncentracją, przyspieszone starzenie mózgu, choroby takie jak Alzheimer, stany depresyjne, zmiany anatomiczne mózgu,

układ oddechowy: astma, nowotwór płuc, częste i nawracające infekcje dróg oddechowych, kaszel, podrażnienie gardła,

układ krwionośny: zawał serca, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie, tętnicze, choroba niedokrwienna, niewydolność serca,
błony śluzowe: podrażnienie błon śluzowych (oczy, usta, nos, jama ustna), katar, zapalenie zatok,

układ rozrodczy i ciąża: bezpłodność, zaburzenia płodności, przedwczesny poród, uszkodzenia układów wewnętrznych płodu, niska waga płodu, obumarcie płodu.

Jak widać, smog może dość podstępnie zaatakować nasz organizm. Nawet jeśli mamy zdiagnozowaną jakąś dolegliwość i staramy się ją leczyć, to bez zlikwidowania przyczyny działania te będą bezskuteczne. Dodatkowo wiele schorzeń może występować równolegle, co jeszcze bardziej osłabia nasz organizm.

Jak zabezpieczyć się przed smogiem?

W ostatnich latach rozpoczęła się aktywna walka ze smogiem. Poza regionalnymi decyzjami, które zakazują palenia węglem, są też inne rozwiązania. Opowiemy o nich pokrótce.

Wymiana pieców centralnego ogrzewania

Wiele lokalnych samorządów dofinansuje wymianę instalacji grzewczej na bardziej przyjazną środowisku. Informacje na temat dotacji udzielane są w urzędach miasta i gmin. Warto z takiej pomocy skorzystać, ponieważ nowoczesne piece pozwalają na bardziej efektywne wykorzystanie opału.

Taryfa antysmogowa

Do zmiany sposobu ogrzewania zachęcać ma również taryfa G12as, nazwana antysmogową. Tani prąd przez całą noc miał zachęcić do skorzystania z ogrzewania prądem. Póki co taka zmiana się nie kalkuluje – koszty inwestycji są wysokie, dodatkowo przy ogrzewaniu prądem bardziej opłaca się korzystanie z taryfy G12, czy G12w. Czekamy więc na zmiany w tym zakresie.

Rośliny oczyszczające powietrze

Bardzo ważną rolę w oczyszczaniu powietrza pełnią również rośliny. Działają one na dwa sposoby: z jednej strony zanieczyszczenia powietrza osiadają na ich liściach, a stamtąd spływają z deszczem do gruntu. Niektóre gatunki oczyszczają powietrze z różnych szkodliwych substancji, przykładowo acetonów, formaldehydów i innych toksyn.

Warto zatem, żeby władze miasta zadbały o jak największą ilość zieleni. Ciekawym rozwiązaniem są też “zielone ściany” porośnięte odpornymi gatunkami, które wiążą zanieczyszczenia z powietrza.

Rośliny takie jak skrzydłokwiat, dracena czy figowiec benjamiński sprawdzą się w naszych domach. Tutaj jednak oczyszczanie powietrza będzie mniej efektywne niż oczyszczaczami powietrza, ponieważ nie ma wymuszonego ruchu powietrza.

Oczyszczacze powietrza

Urządzeniami, które aktywnie filtrują powietrze, są oczyszczacze powietrza. Poza tym, że usuwają zanieczyszczenia z otoczenia, to jeszcze pomagają alergikom rozprawić się z czynnikami uczulającymi. Jakie urządzenia są warte uwagi? To można sprawdzić w naszym rankingu oczyszczaczy powietrza ze smogu.

Maski przeciwsmogowe

Mieszkając w mieście warto zaopatrzyć się w maski przeciwsmogowe. Najlepiej te, które mają filtry węglowe lub HEPA. W drugim przypadku należy koniecznie zwrócić uwagę na normy jakościowe.

Warto też kupić maskę z wymiennymi filtrami. Jeden zestaw wystarcza tylko na określoną ilość czasu. Im większe jest zanieczyszczenie powietrza, tym krócej utrzymują się właściwości oczyszczające maski.

I naprawdę, podczas zakupu maski przeciwsmogowej należy brać pod uwagę wyłącznie jej zadanie: ochronę naszego organizmu przed smogiem i dopasowanie do twarzy. Sprawą drugorzędną jest kolorystyka i styl, ponieważ nie chronią one przed utratą zdrowia.

Oczyszczacze powietrze – nasze podsumowanie

Przy obecnych zanieczyszczeniach atmosfery bardzo ważne jest, by choć we własnych czterech kątach czuć się bezpiecznie. Taki komfort mogą zapewnić odpowiednio dobrane oczyszczacze powietrza. Dzięki nim smog nie ma dostępu do naszego mieszkania.

W naszym rankingu oczyszczaczy powietrza znajdziecie najciekawsze propozycje dostępne na rynku. Stawiamy na kompromis między ceną a jakością. Urządzenie wydajne i efektywnie pracujące nie musi być wcale drogie. Jeszcze raz podkreślamy, że w oczyszczaczach powietrza najważniejsze są filtry i to im należy poświęcić, jak najwięcej uwagi.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik oraz ranking oczyszczaczy powietrza pomoże podjąć Wam trafną decyzję konsumencką.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lela
Lela
2022-03-08 22:32

polecam też mateko ma dobre oczyszczacze. my mamy Aria b.dobry mógłby śmiało konkurowac z tymi tutaj