Taryfa antysmogowa – Taryfa G12as

Taryf antysmogowa, czyli taryfa G12as, to rozwiązanie dedykowane odbiorcom indywidualnym, którzy do ogrzewania wykorzystują energię elektryczną. Jeśli zastanawiacie się czym charakteryzuje się ta taryfa i czy warto ją wybrać, to odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!
Sprawdź oferty

Taryfa antysmogowa - co warto o niej wiedzieć?

Taryfa antysmogowa to jeden z najnowszych wynalazków Ministerstwa Energii. Już w drugiej połowie 2017 roku nowa taryfa została zapowiedziana, a po wielu modyfikacjach, 29 grudnia 2017 roku na mocy rozporządzenia Ministra Energii w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną została wprowadzona w życie. Co warto o niej wiedzieć?

Przede wszystkim to, że według Ministerstwa jest to odpowiedź na dwa problemy:

smogu w naszym kraju - na łamach naszego serwisu wielokrotnie poruszaliśmy ten temat (artykuły np. Smog w Polsce – to musisz wiedzieć!, Jak chronić się przed smogiem?);

ubóstwa energetycznego - według badań Eurostatu w 2017 roku w Polsce dotknęło ono 7,1%, średnia europejska wynosi 8,7%.

Dzięki nowej taryfie G12as powyższe problemy miały zostać rozwiązane, a same rachunki za ogrzewanie miały być niższe o 20-25% w stosunku do taryfy G11.

Taryfa G12as a G11, G12 i G12w

Na początek przypomnijmy sobie, czym charakteryzują się najpopularniejsze taryfy dla domu. Otóż w taryfie G11 cena za energię elektryczną w ciągu doby jest stała. W przypadku taryfy G12 tańsze godziny obowiązują przez 10 godzin w ciągu doby - najczęściej są to godziny 22:00-6:00 oraz 13:00-15:00. Taryfa G12w to również tańszy prąd w ciągu doby (10 godzin), a także niższe ceny w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy.

Taryfa G12as charakteryzuje się niższą stawką za prąd i jego dystrybucję w godzinach od 22:00 do 6:00. W pozostałych godzinach doby obowiązuje cena z taryfy G11.


Czy wiecie, że smog stanowi zagrożenie dla zdrowia? Jak uchronić siebie i najbliższych? Już teraz sprawdźcie nasz: Ranking oczyszczaczy powietrza!Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!

Sprawdź oferty

Dla kogo taryfa antysmogowa?

Z taryfy antysmogowej mogą skorzystać odbiorcy indywidualni, którzy wykorzystują lub chcą wykorzystywać energię elektryczną w celu ogrzewania (za pomocą pieca elektrycznego, czy pompy ciepła) mieszkania lub domu. Z nowej taryfy mogą też skorzystać właściciele samochodów elektrycznych, którzy właśnie w nocy mogą ładować auto.

Niestety, by móc skorzystać z nowej taryfy, należy spełnić jeszcze jeden wymóg stawiany przez ustawodawcę:

Niższa cena prądu obowiązuje w odniesieniu do wolumenu energii elektrycznej, przewyższającego ilość energii elektrycznej, zużytej w analogicznym okresie poprzedzającego roku. W przypadku Klientów z nowym Punktem Poboru Energii przyjmuje się, że zużycie energii elektrycznej w analogicznym okresie poprzedzającego roku, wynosi 0 kWh. (źródło: energa.pl)

Co to oznacza? Jeśli nie zużyjemy więcej prądu w nocy, co w roku poprzednim, to nie będziemy mogli skorzystać z taryfy antysmogowej. W lepszej sytuacji są nowi klienci (nowy PPE), w którym w analogicznym okresie zeszłego roku zużycie zostanie policzone jako 0 kWh.

Kto oferuje taryfę G12as?

Taryfa G12as na samym starcie została włączona do oferty czterech największych krajowych dostawców energii elektrycznej: Enea, PGE, Energa i Tauron.

Aktualnie (stan na sierpień 2021) dostępna jest tylko w Tauronie i Enei. Czyli wybór jest naprawdę niewielki...

Czy warto zdecydować się na taryfę antysmogową?

I to jest bardzo ważne pytanie, na które należy odpowiedzieć. Według pierwszych zapewnień Ministerstwa Energii: było warto, gdyż mogliśmy obniżyć rachunki za ogrzewanie o 20-25%. Problem w tym, że oszczędności były liczone dla zużycia prądu w taryfie G11, czyli jednostrefowej taryfie ze stałą ceną za prąd w ciągu doby. A zdecydowana większość osób, posiadająca ogrzewanie elektryczne, korzysta z taryfy G12 lub G12w. Jak już wyżej wspomnieliśmy w tych taryfach mamy 10 godzin dziennie tańszej energii (w G12w dochodzą jeszcze dni ustawowo wolne od pracy!). Natomiast taryfa antysmogowa to tylko 8 godzin dziennie taniej energii.

Obrońcy taryfy G12as mogą stwierdzić, że może i dwie godziny mniej, ale cena prądu od 6:00 do 22:00 jest równa tej z taryfy G11. W przypadku taryfy G12 i G12w, ceny w szczycie są wyższe od tych z G11. Dokonaliśmy zatem małych obliczeń na podstawie cennika Energi i naszej porównywarki cen prądu (dane liczyliśmy w 2018 roku).

1. Parametry dla gospodarstwa domowego ogrzewanego prądem: 87-100 Toruń, Bydgoskie Przedmieście, zużycie na poziomie 500 kWh/miesięcznie, zużycie w szczycie 30%. Aktualna taryfa: G11. Rachunek wg naszej porównywarki wynosi:

koszt prądu dla Torunia w taryfie G11

Miesięczny koszt: 311,95 zł.

2. Parametry dla gospodarstwa domowego ogrzewanego prądem: 87-100 Toruń, Bydgoskie Przedmieście, zużycie na poziomie 500 kWh/miesięcznie, zużycie w szczycie 30%. Aktualna taryfa: G12. Rachunek wg naszej porównywarki wynosi:

koszt prądu dla Torunia w taryfie G12

Miesięczny koszt: 228,61 zł - rachunek niższy o 27%.

Różnica w kosztach między taryfą G11 a G12, przy gospodarstwie domowym ogrzewanym prądem była wysoka - aż 83,34 zł / miesięcznie. Dlatego, po raz kolejny warto tutaj zaznaczyć, że niewielki odsetek osób wykorzystuje taryfę G11, jeśli ogrzewa mieszkanie/dom energią elektryczną. Jak sami widzicie, obliczanie przez Ministerstwo wysokości oszczędności do taryfy G11 nie miało żadnego uzasadnienia w rzeczywistości.

Idąc dalej. Przypomnijmy teraz, że zgodnie z zapewnieniami rządu, nasz rachunek za prąd w taryfie antysmogowej w porównaniu do taryfy G11, miał być niższy o 20-25%. Brzmi dobrze, do czasu, kiedy do ogrzewania mieszkania/domu nie wykorzystujemy taryfy G12 - w powyższym przykładzie oszczędzamy ok. 27%. Natomiast jeszcze korzystniej nasz rachunek będzie wyglądał w przypadku taryfy G12w. Po co więc decydować się na taryfę antysmogową?


Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!

Sprawdź oferty

Co dalej z taryfą antysmogową?

Taryfa antysmogowa była dobrym pomysłem, ale niestety nie była pozbawiona wielu wad i niedociągnięć, a nad zmianami jak dotąd nikt nie usiadł. Dodatkowo w ostatnich latach nie pomogły jej podwyżki cen prądu, przez co stała się jeszcze mniej opłacalna. Jaki mamy efekt? Taki, że w swojej ofercie posiada ją niewielu sprzedawców prądu, a sami rządzący jakby o niej zapomnieli…

Ponadto, w ostatnich czasach spopularyzowały się znacznie ciekawsze rozwiązania, które pozwalają oszczędzić na rachunkach za prąd czy kosztach ogrzewania. Mamy tu na myśli chociażby fotowoltaikę w połączeniu z pompą ciepła.

Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!
Sprawdź oferty
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
15 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
robertprawdepowie
robertprawdepowie
2019-11-18 15:50

firmy energetyczne zatruwają swoimi elektrowniami powietrze, my się dusimy i zaraz zaczniemy chorować na wszystko, a ci truciciele teraz łaskawie nam wciskają ofertę antysmogową (kompletnie nieopłacalną, ze stratą dla zwyklego człowieka), gdyby te giganty dbały o środowisko, to nie byłoby smogu… proste, co?

em
em
2018-12-08 19:19

Stawka za przysył w Tauronie, dla G12, to 0,1803 zł w szczycie i 0,0407 zł poza.
Przy G12as to 0,1777 zł – zarówno w dzień, jak i w nocy, do momentu przekroczenia zeszłorocznego zużycia, a dopiero nadwyżka będzie rozliczana po 2 gr. Tutaj jest schowana tajemnica, jak zostanie odzyskana ta zniżka za energię.
Nowa pułapka zastawiona na nieświadomych.

Piotr
Piotr
2018-09-20 13:38

W opisie Taryfy jest powiedziane, że że preferencyjny cenowo składnik zmienny pozaszczytowy (0,0200 zł/kWh – w Energa Operator) może być zastosowany praktycznie tylko raz. W następnym okresie rozliczeniowym (rok) zużycie nie będzie mniejsze niż w poprzednim, a wówczas obowiązuje … stawka jak dla G11 (0,2283 zł/kwh !!!). Jakaś piramidalna bzdura lub pomyłka.

tadik
tadik
2018-02-23 17:48

Interesuje mnie ogrzewanie elektryczne , w taryfie przyjaznej cenowo ale czegoś takiego jeszcze u nas brakuje,niezapominajmy ,ze na zachodzie europy jest z tym duzo lepiej nie mowiąc o naszych poludniowych sąsiadach.Nurtuje mnie jedno,wiem ,ze ciepla wodę można zagrać na zapas i przechować ale czym ogrzewać mieszkanie skąd woda do ogrzania- wiadomo w nocy mozna zagrzac w taniej taryfie/dla mnie i tak za drogo wychodzi/ do uzywania woda będzie ,a do ogrzewania ,kaloryfery.podlogowka zwłaszcza w dzien ,nie widzę takiej mozliwosci.A moze jednak jest,jak ktoś zna ten temat ogrzewania to proszę o informacje ,jak to zrobić.

PinPong
PinPong
2018-02-18 17:43

Będąc zawodowcem w tej materii uważam, że rząd z firmami energetycznymi sądzą iż większość społeczeństwa to głupki ale tak nie jest. Nie chce mi się podawać wyliczeń. Sam ogrzewam do tylko energią elektryczną G12 i dokonałem porównań z G12AS. Nic bym nie skorzystał a jeszcze bym na tym stracił.
Ludzie, nie dajmy się oszukiwać rządzącym ! Nie pozwólmy robić z siebie idiotów przez innych idiotów i cwaniaków.

zorba
zorba
2018-02-13 19:48

grzeję dom prądem w taryfie G12 enea
oferta antysmogowa Enei to kpina !!!!
wychodzi mi 23% więcej na rok

bolek
bolek
2018-02-08 19:16

W Tauronie na słowa taryfa G12as panie proszą o złożenie wniosku i czekanie (chyba do wiosny jak sezon grzewczy dobiegnie końca) na pytanie o cenę kWh nie udzielają informacji (cena jest utajniona) podejście tej firmy do promocji i rozpowszechnienia taryfy antysmogowej to KPINA !!!!!!!!!!!!!!!

Krzysztof
Krzysztof
2018-02-07 16:14

od 5-ciu lat ogrzewam dom pompą ciepła .Pytam pomysłodawcę taryfy AS ,jak mam zwiększyć teraz zużycie energii by skorzystać z taryfy G12 AS na cele ogrzewania domu podłączyć do siebie dom sąsiada z węglowym piecem?
Gratulacje dla ekomatołków z ministerstawa energetyki.

Olo
Olo
2018-02-06 20:03

taryfa G12as powinna być korzystniejsza od G12w, np 10 godzinna taryfa nocna mogłaby być rozbita w ciągu całej doby tak aby dogrzanie domu mogłoby być stosowane np. w godzinach 4-6, 9-11, 13-15, 17-19, 21-23 we wszystkie dni tak samo.

Elektryczne ciepełko
Elektryczne ciepełko
2018-02-01 14:37

Zachęcające rozwiązanie , ale w Słowacji. U nas , idea rozminęła się z rzeczywistością.Trzeba wysyłać protesty do autora tego pomysłu.Pozdrawiam. Elektryczne ciepełko