Zamiana gazu na pompę ciepła może podnieść zapotrzebowanie na ciepło

Raport PORT PC: co się działo na rynku pomp ciepła w 2023 roku?

W 2023 roku polski rynek pomp ciepła doświadczył znaczących zmian. W pierwszych trzech kwartałach odnotowano spadek sprzedaży pomp ciepła typu powietrze-woda o 30%, w przeciwieństwie do gruntowych pomp ciepła, które zanotowały wzrost sprzedaży o 23%. Ta dynamika była wpływem ogólnej sytuacji gospodarczej, wzrostu cen energii elektrycznej i zainteresowania alternatywnymi źródłami ciepła.

Polityka energetyczna i wpływ na rynek

Ogólna sytuacja gospodarcza i polityczna miała duży wpływ na rynek pomp ciepła w Polsce. Znaczące pogorszenie wyników sprzedaży było widoczne w całym sektorze urządzeń grzewczych. Wysokie ceny energii elektrycznej w porównaniu do innych paliw stanowiły główną przeszkodę dla rozwoju rynku pomp ciepła.

Kryzys cenowy energii elektrycznej miał bezpośredni wpływ na decyzje konsumentów dotyczące inwestycji w pompy ciepła. Obawy przed dalszym wzrostem cen prądu i relacja cenowa energii elektrycznej do gazu ziemnego, przekraczająca 4:1, skłoniły wielu inwestorów do pozostania przy bardziej tradycyjnych rozwiązaniach grzewczych (kotłach na biomasę oraz kotłach gazowych). Dowodzą tego dane programu„Czyste Powietrze”, w którym odnotowano spadek zainteresowania pompami ciepła na rzecz kotłów gazowych i na biomasę. Spadek ten ilustruje zmieniające się preferencje beneficjentów, gdzie udział wniosków o dotację na pompę ciepła zmalał z 61% do 48%.

Konieczne uszczelnienie programu wsparcia dla pomp ciepła

NFOŚiGW, reagując na sygnały o nieprawidłowościach, przygotowuje zmiany mające na celu uszczelnienie kryteriów kwalifikacji pomp ciepła do dofinansowań. Chodzi przede wszystkim o pompy ciepła z Chin, które trafiły pod lupę NFOŚiGW oraz UOKiK ze względu na niskie współczynniki jakości, oraz brak niezbędnych certyfikatów. Według niepotwierdzonych informacji, dotację z Czystego Powietrza będą mogły otrzymać jedynie te urządzenia, które będą posiadały ważne certyfikaty uzyskane na terenie UE. Te zmiany mają zapewnić wyższą jakość instalacji i ochronę interesów użytkowników.

Perspektywy na 2024 rok: oczekiwania i prognozy

Na 2024 rok PORT PC planuje przedstawić bardziej optymistyczne prognozy sprzedaży pomp ciepła. Spodziewane zmiany w cenach energii elektrycznej, obniżka podatku VAT, specjalna taryfa energetyczna dla użytkowników pomp ciepła oraz zmiany w systemie rozliczeń prosumentów mogą znacząco wpłynąć na poprawę sytuacji rynkowej.

Pomimo wyzwań cenowych i spadków sprzedaży w 2023 roku, polski rynek pomp ciepła stoi przed możliwością znaczącego odbicia. Oczekiwane zmiany regulacyjne, wsparcie polityczne i unijne inicjatywy mogą przyczynić się do szybszego rozwoju tej technologii w Polsce.

Z optymizmem warto się jednak wstrzymać. Ostatnie lata pokazały, że w Polsce, opracowanie długoterminowych regulacji dotyczących rynku odnawialnych źródeł energii nie jest prostym zadaniem. Prawne i organizacyjne otoczenie rynku energii wymaga wielu, nieraz dogłębnych zmian. Te zaś wymagają czasu. Trzeba zatem uzbroić się w cierpliwość.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Pawel
Pawel
2024-03-29 12:11

„Konieczne uszczelnienie programu wsparcia dla pomp ciepła” – raczej pozbycie się konkurencji z którą sobie niemieckie Vaillanty i Viessmanny i Buderusy nie radzą. Podobnie jak polscy producenci. Od lat wiadomo że produkty chińskie nie odbiegają jakością, a nawet niejednokrotnie nią przewyższają produkty z UE 😉

Andrzej
Andrzej
2023-12-25 17:47

Puki co nie ma sensu pchać sie w PC bo ceny wegla spadły do akceptowalnych poziomów…… Energetyki nie stać na specjalne taryfy dla PC bo padnie pod obciążeniem w zimie. Sprawa wcale nie jest prosta i nie opiera sie tylko na „woli politycznej” bo najpierw trzeba zbudować stabilny system elektroenergetyczny ze znacznym udziałem źródeł regulacyjnych. Jedyne w co można inwestować to na razie w termomodernizację i niskotemperaturowe instalacje grzewcze (nie mówię o źródłach tylko o instalacjach)- bo tylko one w perspektywie mogą przynieść znaczące oszczędności bez ponoszenia ryzyka cenowego nośników energii.