Średnie ceny prądu i gazu najwyższe w historii Eurostat

Średnie ceny prądu i gazu najwyższe w historii - przegląd danych Eurostat

Pierwsza połowa 2023 roku przyniosła zaskakujące wzrosty cen energii elektrycznej i gazu w Unii Europejskiej, rzucając wyzwanie gospodarstwom domowym. Analizując dane Eurostatu, można zauważyć, że 22 kraje UE doświadczyły wzrostu cen, generując pytania dotyczące przyszłości dostępności i cen energii dla konsumentów.

Spis treści - Czego dowiesz się z tego artykułu?
  1. Ceny energii w skali unijnej
  2. Wpływ na konsumentów w Polsce

Ceny energii w skali unijnej

W pierwszej połowie 2023 roku średnia cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosła do 28,9 euro za 100 kWh, co stanowi wzrost o imponujące 14% w porównaniu z tym samym okresem w 2022 roku. To wartość znacznie przewyższająca średnią cenę z poprzedniego roku, wynoszącą 25,3 euro za 100 kWh.

Najbardziej spektakularny wzrost zanotowano w Holandii, gdzie ceny skoczyły o zadziwiające 953%. To wyjątkowo wysoki wzrost, który można tłumaczyć m.in. wycofaniem ulg podatkowych i podwojeniem podatku od energii elektrycznej dla gospodarstw domowych.

Również ceny gazu ziemnego wzrosły, podnosząc się z 8,6 euro za 100 kWh na koniec pierwszej połowy 2022 roku do 11,9 euro za 100 kWh w tym samym okresie w 2023 roku. To wzrost o 38%, który odbija się na rachunkach gospodarstw domowych.

Jak było w innych krajach UE?

Podwyżki odczuły też inne kraje. Oprócz Holandii, gdzie zaobserwowano największy wzrost, wzrosty pojawiły się na Litwie (+88%), w Rumunii (+77%), i na Łotwie (+74%). Z drugiej strony, Hiszpania (-41%), Dania (-16%), i Portugalia (-6%) odnotowały spadki cen energii elektrycznej.

Państwa członkowskie stopniowo wycofują się ze środków wsparcia, co wpływa na ostateczne ceny dla konsumentów.

Wpływ na konsumentów w Polsce

W Polsce, wzrost cen energii w pierwszej połowie 2023 roku stawia przed gospodarstwami domowymi wyzwania związane z utrzymaniem równowagi budżetowej. Wzrost cen gazu o imponujące 24% w porównaniu do poprzedniego roku oznacza, że rodziny muszą zmierzyć się z wyższymi rachunkami za energię, co wpływa nie tylko na ich codzienne wydatki, ale także na ogólną dynamikę gospodarki domowej. Polska, choć zanotowała niższy wzrost cen w porównaniu do niektórych innych krajów UE, nadal stawia czoła wyzwaniom związanym z dostępnością finansową energii.

Warto zauważyć, że polskie gospodarstwa domowe płacą średnio 6,83 euro za 100 kWh gazu pod koniec czerwca 2023 roku, co, choć nieznacznie poniżej średniej unijnej, jest istotnym skokiem w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wzrosty cen energii elektrycznej na poziomie 20%, choć mniejsze w porównaniu do gazu, również mają wpływ na budżety domowe. To sprawia, że polscy konsumenci są zmuszeni do poszukiwania efektywnych rozwiązań, takich jak programy rządowe wspierające efektywność energetyczną, aby zminimalizować skutki finansowe wynikające z rosnących kosztów energii.

Wzrost cen energii elektrycznej i gazu stanowi wyzwanie dla konsumentów w Polsce i UE. Perspektywy na przyszłość zależą od skutecznych działań rządowych, innowacyjnych rozwiązań, oraz utrzymania równowagi pomiędzy dostępnością a cenami energii.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-12-10 17:50

Jestem za rozstrzelaniem winnych……..