Czym jest technologia full-screen DAH?
DAH Solar określił technologię stosowaną w module n-TOPCon jako „full-screen”. To nic innego jak specjalna konstrukcja, która zapobiega osadzaniu się brudu i kurzu w miejscu łączenia szkła z aluminiową ramą. Niemal cała powierzchnia modułu jest pokryta szkłem. Dzięki temu woda swobodnie spływa po module i zabiera ze sobą nagromadzone zanieczyszczenia. Rezultat to zwiększenie wydajności fotowoltaiki w ciągu roku.
Innowacyjny, „samoczyszczący” się moduł fotowoltaiczny full screen zwiększa wytwarzanie energii o 6–15%, a w najbardziej zakurzonych miejscach montażu nawet o 20%, w porównaniu do zabrudzonych paneli. A to nie wszystko. Moduły Full Screen DAH Solar, oprócz estetycznego wyglądu, mają zakrzywioną konstrukcję ramy ułatwiającą instalację i są objęte 12-letnią gwarancją na materiały i technologię oraz 25-letnią gwarancją mocy wyjściowej. Są też dostępne w wersjach ze srebrną i czarną ramą – wariant FullBlack ma tylko czarne elementy.
Firma DAH za swoją innowacyjną technologię otrzymała tytuł finalisty na targach InterSolar 2023.
O fotowoltaikę trzeba dbać
Technologia DAH może przynieść realne korzyści, szczególnie w przypadku paneli zamontowanych pod niskim kątem, które mają większą tendencję to zatrzymywania zabrudzeń w miejscach łączenia szkła z ramą. Trudno jednak zakładać, że całkowicie wyeliminuje konieczność mycia instalacji PV. Tak jak o wszystko, tak samo o fotowoltaikę trzeba dbać. Jeśli zależy nam, by z instalacji czerpać jak najwięcej. regularna konserwacja jest niezbędna. To klucz do zachowania wysokiej efektywności paneli, ponieważ każde zanieczyszczenia – nawet niewielkie – jak kurz, pyłki czy ptasie odchody, mogą obniżyć wydajność systemu.
Jak często należy czyścić moduły? Przyjmuje się, że mycie paneli fotowoltaicznych przynajmniej dwa razy w roku wystarczy, by zapobiec stratom w produkcji energii wynikającym z zabrudzenia paneli. Niestety nie zawsze mycie jest łatwe i przyjemne – pyłki i nasiona potrafią utworzyć „skorupę”, której trudno się pozbyć.
Oczywiście paneli nie musimy myć sami. Możemy do tego wynająć firmę. Koszt mycia paneli w zależności od firmy i regionu Polski wynosi nawet od 5 do 25 zł za m2.
Oooo…..już myślałem że znaleźli sposób na ptasie kupy….. Tym niemniej temat bardzo dobry. Do tego mogli by dorobić uszczelki modułowe do montażu szczelnego paneli zamiast typowych pokryć gachowych , oraz osprzet umożliwiający chodzenie , dopasowanie wymiarów do konstrukcji dachu itp.