Tańszy prąd z Ukrainy - elektrownia jądrowa

Tańszy prąd z Ukrainy popłynie za kilka lat dzięki Orlenowi

Już za kilka lat do Polski może popłynąć prąd z ukraińskiej Elektrowni Jądrowej Równe. Jak dowiedział się serwis enerad.pl zeroemisyjna i tańsza energia ma popłynąć do nas w drugiej połowie tej dekady.

2025 rok ma być początkiem końca polskiej energii węglowej. Wejdziemy wówczas w trudny okres intensywnej transformacji uzgodnionej z Unią Europejską. Wówczas naszego systemu może ubyć najpierw 8 GW, a trochę później kolejne 6 GW mocy węglowych. Zbiegnie się to z wchodzącymi do systemu wiatrakami morskimi ale przed uruchomieniem energetyki jądrowej (zarówno dużych jak i małych reaktorów).

- Spółka Orlen Synthos Green Energy jest zainteresowana projektem budowy linii 400 kV między Równieńską Elektrownią Jądrową a Polską (stacja w okolicy Chełma na Lubelszczyźnie). Linia Chełm-Równe miałaby długość 175 km, a z czego ok 23 km biegłyby po stronie polskiej, zaś 152 – po stronie ukraińskiej - tłumaczy serwisowi enerad.pl Mariusz Ilnicki z ORLEN Synthos Green Energy.

W tej chwili OSGE koncentruje się na pracach przygotowawczych: opracowanie planu projektu, przygotowanie harmonogramu oraz opracowanie analiz finansowo-ekonomicznych. Rozmowy toczą się zarówno z Polskimi Sieciami Energetycznymi, jak i z Ukrenergo (operator sieci w Ukrainie) oraz Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Rzeczywisty moment rozpoczęcia i zakończenia prac zależy także od zakończenia działań wojennych w Ukrainie.

OSGE planuje najpierw uruchomić przesył energii z Polski do Ukrainy. Nasz sąsiad będzie potrzebował jej w trakcie odbudowy kraju i infrastruktury energetycznym. Linia ma być jednak dwustronna i w kolejnym kroku popłynie nią prąd do polskich odbiorców. Orlen Synthos Green Energy zakłada, że będzie on tańszy.

Inwestycja ma kosztować 297 mln euro. Decyzja dotycząca ewentualnego wsparcia przez KE zapadnie pod koniec tego roku. Ogłoszenie listy projektów, które otrzymają wsparcie finansowe zostanie ogłoszona najpóźniej na początku 2024 r.

——
Rówieńska Elektrownia Jądrowa zlokalizowana jest nieco ponad 120 km od polskiej granicy, cztery reaktory dysponują łączną mocą ponad 3600 MWe, przed wybuchem wojny produkowała ponad 16 000 GWh energii – prawie 20% całej produkcji w Ukrainie.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-05-29 21:25

…..popłynie albo nie popłynie…… znając złośliwość ruskich prąd ten moze przestać płynąć w najbardziej dla nas niekorzystnej sytuacji …… wystarczy jedna ruska rakieta. Dalej optuję że Polsce potrzeba nie tyle połączeń transgranicznych co własnych źródeł regulacyjnych – z uporem maniaka obstaje przy Elektrowniach Szczytowo Pompowych…….