linia energetyczna prąd widok

UOKiK: zastrzeżenia wobec przejęcia EDF przez PGE

Planowana transakcja przejęcia aktywów EDF Polska przez Polską Grupę Energetyczną stanęła pod znakiem zapytania. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta zgłosił zastrzeżenia – z analizy przedstawionych dokumentów wynika, że przejęcie firmy energetycznej może za bardzo umocnić pozycję PGE.

Uzasadnienie decyzji UOKiK

O planach Polskiej Grupy Energetycznej pisaliśmy już w lipcu, w tekście Czy PGE przejmie EDF Polska? Już wtedy były wątpliwości, czy całą transakcję uda się przeprowadzić w zaplanowanym przez spółkę kształcie oraz czasie. Jakie zastrzeżenia dokładnie zgłosił UOKiK?

Urząd zauważył, że transakcja jest zagrożeniem dla Towarowej Giełdy Energii poprzez spadek obrotów energia elektryczną. To w konsekwencji mogłoby się przełożyć na niekorzystną sytuację dla rynku sprzedaży detalicznej i w konsekwencji na ceny dla odbiorców końcowych.

W jaki sposób? Duże przedsiębiorstwa energetyczne oferują na TGE prąd, który jest kupowany hurtowo przez mniejszych sprzedawców energii. Już teraz brakuje tego towaru. Konsolidacja przedsiębiorstw energetycznych sprawi, że trend ten się wzmocni i pogorszy sytuację mniejszych graczy.

PGE a Towarowa Giełda Energii

Do zeszłego roku niemal cała energia wyprodukowana przez jednostki skupione w PGE była sprzedawana na TGE. W tym roku (pierwsze półrocze) na Giełdę trafiło raptem 7 TWh, czyli około 25% wyprodukowanego prądu. Skąd ta zmiana?

Przedsiębiorstwo energetyczne zostało zwolnione z przekazywania na TGE 85% swojej produkcji, ponieważ żadna instalacja nie otrzymuje już pomocy publicznej. Dotacje skończyły się 16 grudnia 2016 roku. Od tego momentu PGE jest zobowiązana do przekazywania na Giełdę 15% wyprodukowanej energii. Podobnie zresztą, jak większość podmiotów na rynku. Dla samej Grupy jest to bardzo korzystna finansowo zmiana.

Dalsze losy transakcji

Wiceprezes UOKiK, Michał Holeksa, zastrzega, że zgłoszone zastrzeżenia nie są równoznaczne z podjęciem decyzji przez Urząd. Ten czeka, aż obie strony transakcji odniosą się do przedstawionych zastrzeżeń oraz ich argumentacji. Sprzedawcy prądu mogą przedstawić swoje kontrargumenty, między innymi to, że zaniechanie realizacji umowy nie będzie miało większego wpływu na i tak niekorzystną sytuację na TGE.

Kwota, jaką zapłaci PGE za aktywa EDF Polska, to 4,51 mld złotych. W ten sposób same moce cieplne Grupy zwiększą się o 100%. Planowana data finalizacji transakcji to styczeń 2019. Musimy jeszcze poczekać na ostateczną decyzję UOKiK, tym bardziej że dodatkowe uwagi może mieć również URE. O wszystkim z pewnością będziemy Was informować!

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments