W Czarnobylu zamiast atomu będzie prąd z wiatru

W Czarnobylu zamiast atomu będzie prąd z wiatru

Od 26 kwietnia 1986 r. nazwa Czarnobyl jest symbolem destrukcji nuklearnej i przypomnieniem o ryzyku związanym z nieostrożnym obchodzeniem się z energią jądrową. Niedługo jednak Czarnobyl zamiast bycia synonimem radiacyjnego skażenia może zostać przemianowany na centrum produkcji energii z wiatru. Wybudowanie farmy wiatrowej będzie efektem współpracy rządu ukraińskiego z niemiecką firmą Notus Energy. Umowę w tej sprawie podpisał z firmą ukraiński operator systemu przesyłowego – Ukrenergo.

Ukraina ma ambicje, by strefę zanieczyszczoną radiacyjnie przekształcić w miejsce przyjazne energetyce odnawialnej, w tym produkcji energii wiatrowej. Kilka lat temu uruchomiono tam farmę fotowoltaiczną o mocy 1 MW. Wszystkie działania mają na celu przekształcenie tzw. strefy wykluczenia w strefę odbudowy.

Spis treści - Czego dowiesz się z tego artykułu?
  1. Szansa na odrodzenie regionu
  2. Centrum energetyki odnawialnej

Szansa na odrodzenie regionu

Farma wiatrowa o mocy 1 GW powstanie w promieniu 30 km od elektrowni w Czarnobylu. Jej zadaniem będzie pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną około 800 tys. gospodarstw domowych w stolicy Ukrainy i w okolicach Kijowa. Jeśli wizja Ukrainy zostanie zrealizowana, będzie to jeden z największych projektów energetyki wiatrowej w Europie.

Co prawda Czarnobyl ze swoją infrastrukturą jest atrakcyjną lokalizacją dla rozwoju projektów wiatrowych, jednak obecność na tym terenie radioaktywnych materiałów typu stront-90 i cez-137 rodzi pytania o bezpieczeństwo pracy w strefie. Mimo obaw projekt uważany jest za szansę na odrodzenie regionu, poprzez przyciągnięcie do niego inwestorów i tworzenie nowych miejsc pracy.

Centrum energetyki odnawialnej

Inwestowanie w OZE w Czarnobylu to szansa na zdjęcie z niego łatki „miejsca katastrofy” i budowanie nowego wizerunku, z uwypukleniem korzyści zamiast destrukcji w postaci skażenia radiacyjnego. Zagospodarowanie strefy było w planach jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę w 2022 r., jednak nawet mimo rozpoczęcia pełnoskalowej wojny rosyjsko-ukraińskiej plany nie zostały porzucone.

Po blisko czterdziestu latach od katastrofy Czarnobyl ma szansę stać się ikoną ekologicznych rozwiązań energetycznych, promującą inwestycje ukierunkowanie na zapewnienie Ukrainie niezależności energetycznej.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments