W Czarnobylu zamiast atomu będzie prąd z wiatru

W Czarnobylu zamiast atomu będzie prąd z wiatru

Od 26 kwietnia 1986 r. nazwa Czarnobyl jest symbolem destrukcji nuklearnej i przypomnieniem o ryzyku związanym z nieostrożnym obchodzeniem się z energią jądrową. Niedługo jednak Czarnobyl zamiast bycia synonimem radiacyjnego skażenia może zostać przemianowany na centrum produkcji energii z wiatru. Wybudowanie farmy wiatrowej będzie efektem współpracy rządu ukraińskiego z niemiecką firmą Notus Energy. Umowę w tej sprawie podpisał z firmą ukraiński operator systemu przesyłowego – Ukrenergo.

Ukraina ma ambicje, by strefę zanieczyszczoną radiacyjnie przekształcić w miejsce przyjazne energetyce odnawialnej, w tym produkcji energii wiatrowej. Kilka lat temu uruchomiono tam farmę fotowoltaiczną o mocy 1 MW. Wszystkie działania mają na celu przekształcenie tzw. strefy wykluczenia w strefę odbudowy.

Prąd - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ
Spis treści - Czego dowiesz się z tego artykułu?
  1. Szansa na odrodzenie regionu
  2. Centrum energetyki odnawialnej

Szansa na odrodzenie regionu

Farma wiatrowa o mocy 1 GW powstanie w promieniu 30 km od elektrowni w Czarnobylu. Jej zadaniem będzie pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną około 800 tys. gospodarstw domowych w stolicy Ukrainy i w okolicach Kijowa. Jeśli wizja Ukrainy zostanie zrealizowana, będzie to jeden z największych projektów energetyki wiatrowej w Europie.

Co prawda Czarnobyl ze swoją infrastrukturą jest atrakcyjną lokalizacją dla rozwoju projektów wiatrowych, jednak obecność na tym terenie radioaktywnych materiałów typu stront-90 i cez-137 rodzi pytania o bezpieczeństwo pracy w strefie. Mimo obaw projekt uważany jest za szansę na odrodzenie regionu, poprzez przyciągnięcie do niego inwestorów i tworzenie nowych miejsc pracy.

Centrum energetyki odnawialnej

Inwestowanie w OZE w Czarnobylu to szansa na zdjęcie z niego łatki „miejsca katastrofy” i budowanie nowego wizerunku, z uwypukleniem korzyści zamiast destrukcji w postaci skażenia radiacyjnego. Zagospodarowanie strefy było w planach jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę w 2022 r., jednak nawet mimo rozpoczęcia pełnoskalowej wojny rosyjsko-ukraińskiej plany nie zostały porzucone.

Po blisko czterdziestu latach od katastrofy Czarnobyl ma szansę stać się ikoną ekologicznych rozwiązań energetycznych, promującą inwestycje ukierunkowanie na zapewnienie Ukrainie niezależności energetycznej.

Prąd - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments