Operatorzy do pomocy w Czystym Powietrzu

W Małopolsce przy „Czystym Powietrzu” pomogą operatorzy

Walka z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce nabiera tempa. Problem widoczny jest w różnych regionach kraju, w tym w Małopolsce, gdzie wielu mieszkańców nadal korzysta ze starych, nieefektywnych pieców (w woj. małopolskim do wymiany jest ok. 180 tys. kopciuchów). NFOŚiGW chce ułatwić wymianę tych źródeł ciepła i w efekcie poprawić jakość powietrza. Kluczowym elementem tej strategii jest program „Czyste Powietrze” i wprowadzenie specjalnych operatorów, którzy będą towarzyszyć mieszkańcom na proekologicznej ścieżce.

Rola operatorów w walce o czyste powietrze

Specjalni operatorzy będą pomagać mieszkańcom Małopolski (i nie tylko) w procesie wymiany kopciuchów (np. na pompy ciepła, czy kotły gazowe kondensacyjne) i ocieplania domów. Ich głównym zadaniem będzie dotarcie do potencjalnych beneficjentów programu Czyste Powietrze i udzielenie im pomocy zarówno na początkowym etapie (przy wypełnieniu wniosku), jak i w kolejnych fazach procesu inwestycyjnego. Łącznie z oszacowaniem kosztów inwestycji i pomocą w wyborze materiałów czy wykonawców. Usługi operatorów będą bezpłatne. Pilotaż ma ruszyć już we wrześniu.

Nieefektywne piece, a dokładniej to, co się z nich wydobywa, zagrażają środowisku i zdrowiu ludzi. Tym bardziej że do kopciuchów często trafiają nie tylko węgiel bądź drewno, ale także plastik i elementy lakierowane. Po spaleniu to prawdziwe „bomby” trujących substancji.

Wsparcie nie tylko dla Małopolan

Pilotażowy program wsparcia mieszkańców zostanie wprowadzony w trzech województwach - oprócz Małopolski będą to województwa warmińsko-mazurskie i świętokrzyskie. W działania na rzecz zielonej energii, w zależności od województwa, operatorów wskażą zarówno samorządy, jak i fundacje oraz stowarzyszenia. A także przedsiębiorcy, ogółem organizacje zewnętrzne, którym bliska jest tematyka OZE.

Samorządy w związku z pilotażem nie muszą składać żadnych wniosków, natomiast organizacje zewnętrzne chcące włączyć się w inicjatywę powinny złożyć wniosek do 21 sierpnia 2023 roku. Wystarczy skorzystać z oficjalnej strony NFOŚiGW. Dla podmiotów zewnętrznych zarezerwowano budżet w wysokości 6 mln zł.

Operatorzy mogą liczyć na spore zachęty finansowe. Dostaną nawet 1,7 tys. zł za każdy proces inwestycyjny zakończony pomyślnie.

Wnioski na ponad 16 mld zł

W skali Polski od początku programu „Czyste Powietrze” złożono już 660 tys. wniosków o dofinansowanie - łącznie na ponad 16 mld zł.

Dane z CEEB wskazują, że źródła ciepła na paliwa stałe służą do ogrzewania blisko 7 mln budynków w Polsce. Prawie 4 mln źródeł to źródła na węgiel.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments