zakaz palenia węglem i ekogroszkiem w Warszawie

Zakaz palenia węglem i ekogroszkiem w Warszawie. Za złamanie przepisów kara!

Problem zanieczyszczenia powietrza to wyzwanie dla Polski i całej Unii Europejskiej. Teraz sprawa jest jeszcze bardziej aktualna ze względu na zbliżający się sezon grzewczy. Warszawa np. już od 1 października, na mocy znowelizowanej uchwały antysmogowej dla
Mazowsza, dołączy do listy bezwęglowych miast Polski.

Mimo że ogólna jakość powietrza w Europie poprawia się, poziomy niektórych substancji zanieczyszczających powietrze nadal przekraczają normy dla UE. W 2020 r. zanieczyszczenie dwutlenkiem azotu przyczyniło się do ok. 49 tys. przedwczesnych zgonów, a ozonem – do 24 tys.

Najpierw Warszawa, później okoliczne powiaty

W stolicy nie będzie można palić węglem kamiennym ani paliwami stałymi produkowanymi z jego wykorzystaniem. Nie zakazano spalania drewna w kominkach i kotłach, jednak wprowadzono zakaz instalowania kotłów na drewno i węgiel w nowych domach, z możliwością podłączenia do ciepła miejskiego.

Zakaz dotyczy nie tylko stolicy, ale również sąsiednich powiatów, które stopniowo dołączą do restrykcji w kolejnych latach. Od 2028 r. Zacznie on obowiązywać w następujących powiatach:

  • grodziskim;
  • piaseczyńskim;
  • warszawskim zachodnim;
  • legionowskim;
  • wołomińskim;
  • mińskim;
  • pruszkowskim;
  • otwockim;
  • nowodworskim.

Warto przypomnieć, że w celu ułatwienia mieszkańcom Warszawy wymiany kopciuchów miasto zaoferowało im możliwość ubiegania się o nawet 70-proc. wsparcie finansowe na ten cel. Gospodarstwa domowe mają obecnie do dyspozycji wiele innych możliwości, jeśli chodzi o dofinansowanie wymiany pieca (w tym rządowy program Czyste Powietrze, w ramach którego uzyskać można dodatkowe fundusze na np. zakup ekologicznej pompy ciepła).

Co grozi za nieprzestrzeganie zakazu?

Nieprzestrzeganie zakazu wiąże się z surowymi konsekwencjami finansowymi. Jeśli mieszkaniec będzie uporczywie łamał przepisy, sprawa może trafić do sądu, a grzywna za niestosowanie się prawa sięgnie nawet 5.000 zł. Standardowa kara, to mandat do 500 zł.

Kara nie zostanie nałożona na mieszkańców korzystających z kotłów na węgiel (spełniających wymogi tzw. ekoprojektu, eksploatowanych jeszcze przed początkiem czerwca 2022 r.) i użytkowników kotłów na węgiel, jeśli eksploatacja kotła rozpoczęła się przed 10 listopada 2017 r., a kocioł spełnia wymagania dla klasy 5.

Szansa na lepszą jakość powietrza

Dzięki tym działaniom, mieszkańcy Warszawy i okolicznych miejscowości, mają szansę na lepszą jakość powietrza, podobnie jak mieszkańcy Krakowa, w którym dzięki likwidacji niemal wszystkich palenisk na paliwa stałe jakość powietrza znacznie się poprawiła. Liczba dni smogowych (do których zaliczane są dni, w których norma dla stężenia pyłu PM10 została przekroczona) spadła ze 116 w 2012 r. do 40 w 2022, a wraz z poprawą jakości powietrza mniej dzieci w wieku 7-8 lat zgłasza objawy astmy oskrzelowej - 22% w 2008 r., a 9% w 2018.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-09-22 19:38

Hahaha…….ale będzie cyrk. Okolice Warszawki sa wyjątkowo niedoinwestowane w sieci albowiem właściciele działek nagminnie odmawiali lokalizacji urządzeń podczas modernizacji. Już w latach 90-tych było tam bardzo trudno zrobić cokolwiek. Czeka ich off-grid i zespoły kogeneracyjne w komplecie z PC. Jakieś 380 tys PLN niewyjęte aby ogrzać i oświetlić dom w akceptowalnych kosztach. I tak 20kWp PV – 110 tys.(z dużym carportem bo dachu braknie) . Magazyn energii szyty ręcznie na miarę- minimum 30kWh 90 tys. Agregat kogeneracyjny gazowy / olejowy ( 8kw Pe / 12kW Pc) – około 120 tys , Pompa ciepła – jakieś minimum 60 tys . To przybliżona wycena dla domu 250m2. Ma się rozumieć + VAT.