DUON – prąd i gaz – porównanie ofert, informacje

Informacje, opinie, dane, aktualności - wszystko o DUON

DUON – sprzedawca prądu i gazu

W listopadzie 2016 roku Grupa Duon S.A. została przejęta przez korporację Fortum.
Jeżeli chcesz zapoznać się z aktualną ofertą Duon, to zapraszamy na stronę profilu Fortum.

Dane adresowe spółki DUON (adres siedziby, adres korespondencyjny) oraz numery kontaktowe pozostają bez zmian. Modyfikacji ulegają natomiast:

 • adresy poczty elektronicznej DUON maja teraz postać domena@fortum.pl,
 • strona internetowa spółki, nowy adres to www.fortum.pl,
 • adres elektronicznego biura obsługi klienta, nowy adres to ebok.fortum.pl.

Fortum informuje, że zmiana marki nie ma wpływu na istniejący kształt i warunki zawartych przez DUON umowy sprzedaży i nie wymaga ich aneksowania. Faktury będą przesyłane z adresu rozliczenia@fortum.pl.

Przypomnijmy – DUON było dynamicznie rozwijająca się firma, która jako pierwsza na polski rynek wprowadziła ofertę „dual fuel”. Celem strategicznym firmy jest osiągnięcie pozycji największego niezależnego sprzedawcy prądu i gazu w Polsce.

Oferta DUON

Prąd dla domu Prąd dla firmy Gaz dla domu Gaz dla firmy

Sprzedawca prądu dla gospodarstw domowych i firm

Podmiotem odpowiedzialnym w Grupie za sprzedaż prądu i gazu była spółka DUON Marketing and Trading S.A., która po przejęciu przez Fortum zmieniła nazwę na Fortum Marketing and Sales Polska S.A.

Spółka DUON prowadziła działalność od listopada 2011 i już w 2012 roku i sprzedał w Polsce 164 tys. MWh energii elektrycznej na zasadzie TPA oraz obsłużył łącznie ponad 5 tys. klientów indywidualnych oraz biznesowych.

Firma nie posiada taryf zatwierdzanych urzędowo i swoje produkty dostarcza tym odbiorcom, którzy zdecydują się zmienić sprzedawcę, czyli tzw. odbiorcom TPA. Podmiot oferuje swoje produkty poprzez sieć sprzedaży pośredniej (przedstawiciele handlowi działają na obszarze całej Polski) oraz wykorzystuje nowoczesne kanały sprzedaży (np. portale aukcyjne, platformy zakupowe, sprzedaż w salonach prasowych).

Klient biznesowy – taryfa A, B, C

Firma kieruje swoją ofertę do małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstw. Grupa posiada oferty cennikowe oraz indywidualne dla odbiorców, zużywających duże ilości energii.  Dla klientów instytucjonalnych posiada szeroką ofertę pakietów dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów.

Sprzedawca oferuje również swoim klientom szeroki wachlarz usług dodatkowych, w tym:

 • audyt energetyczny instalacji i urządzeń;
 • outsourcing energetyczny;
 • budowę układów kogeneracyjnych.

Gospodarstwa domowe – taryfa G

Firma energetyczna ma w swojej ofercie szeroką gamę produktów skierowanych do odbiorców indywidualnych – obsługuje m.in. odbiorców taryf: G11, G12. Gwarancja niezmienności ceny przez okres nawet kilku lat oraz przeprowadzenie w imieniu klienta wszelkich formalności związanych ze zmianą sprzedawcy, to niewątpliwe plusy oferty tej firmy, ale czy jego oferty są konkurencyjne cenowo? Już teraz sprawdź czy posiada ona tańszy prąd, niż konkurencja?

Jeśli zainteresowała Cię oferta, skorzystaj z naszej porównywarki i sprawdź ile zaoszczędzisz, zmieniając sprzedawcę!

Struktura paliw zużytych do produkcji energii sprzedanej przez DUON w 2015 roku:

duon-wykres kołowy

Sprzedawca gazu dla firm i domu

To pierwsza firma, które wprowadziła do sprzedaży ofertę „dual fuel”, czyli taką w której razem kupujemy prąd i gaz. Aktualnie sprzedawca kieruje swoją ofertę zarówno do klientów biznesowych oraz klientów indywidualnych. Firma obsługuje odbiorców na zasadzie TPA.

Klient biznesowy – taryfy gazu dla firmy

DUON przygotował ofertę dla klientów biznesowych z różnych grup taryfowych. Propozycja dla odbiorców instytucjonalnych jest szeroka i możemy wybierać z kilku dostępnych ofert – w zależności od produktu możemy liczyć na np. gwarancję stałej ceny lub w przypadku dużych klientów na indywidualne dopasowanie danej oferty do przedsiębiorstwa.

Gospodarstwa domowe – taryfy gazu dla domu

Nieco skromniej prezentuje się oferta rynkowa dla klientów indywidualnych. Duon na swojej stronie umieścił ogólnikową informację, że możliwa jest zmiana sprzedawcy gazu. Bliższych informacji można dowiedzieć się po kontakcie z tą firmą.

Podstawowe informacje o firmie

Historia Grupy DUON jest związana z dwoma spółkami: KRI i CP Energia, które połączyły się 7 kwietnia 2011 r.

KRI sp. z o.o. to przedsiębiorstwo powstałe w 2000 roku. Początki działalności firmy wiążą się ze sprzedażą energii cieplnej. Od 2002 roku KRI zajęło się dystrybucją oraz sprzedażą gazu ziemnego. Przełomowy, w historii firmy, okazał się rok 2007, w którym to KRI zostało przekształcone w spółkę akcyjną, pozyskało zagranicznych akcjonariuszy a także zakupiło spółkę PGS sp. z o.o. , działającą w obszarze transportu gazu w postaci skroplonej (LNG). Trzy lata później działalność firmy została rozszerzona o sprzedaż gazu płynnego LPG oraz utworzona została spółka KRI Marketing and Trading S.A.

CP Energia S.A. to firma założona w 2005 roku, która zajmowała się obrotem oraz dystrybucją gazu ziemnego. Rok później spółka rozpoczęła import gazu LNG z Rosji. Natomiast w 2007 roku debiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Po połączeniu firm w 2011 roku, dominującą spółką było KRI. W 2012 roku, po decyzji Walnego Zgromadzenia, nazwa spółki-matki została zmieniona na Grupa DUON S.A.

Obecnie głównymi akcjonariuszami Grupy są fundusze inwestycyjne: Galiver Limited, RIT Capital Partners PLC oraz Capital Partners S.A.

W skład Grupy Kapitałowej wchodzi pięć spółek:

 • Grupa DUON S.A.
 • DUON Dystrybucja S.A.
 • DUON Marketing and Trading S.A.
 • DUON Praszka sp. z o.o.
 • PGS sp. z o.o.

Obszary działalności Grupy DUON

Firma prowadzi działalność w dwóch głównych obszarach: dystrybucji gazu oraz sprzedaży gazu i prądu. Grupa posiada zarówno gazociągi, którymi dostarcza gaz do swoich odbiorców, jak również infrastrukturę (stacje do regazyfikacji oraz przystosowane do tego cysterny), umożliwiającą dostarczać gaz w postaci skroplonej, tzw. LNG .

Podmiot nie posiada własnych źródeł wytwórczych energii elektrycznej, w związku z czym prąd, który dostarcza swoim odbiorcom kupuje na rynku giełdowym, jako członek Towarowej Giełdy Energii w Warszawie oraz Europejskiej Giełdy Energii w Lipsku oraz bezpośrednio od wytwórców i innych spółek obrotu energią.

Grupa nie posiada również własnych sieci przesyłowych elektroenergetycznych, w związku z czym dostarcza prąd swoim odbiorcom z wykorzystaniem infrastruktury, należącej do stron trzecich.

DUON na YouTube – budowanie świadomości Klientów

Firma zasłynęła bardzo oryginalną i ciekawą kampanią marketingową. Na YouTube dostępna jest seria filmików przybliżających zagadnienia związane z energetyką i polskim rynkiem energii elektrycznej. Cel: wytłumaczenie potencjalnym Klientom dlaczego właśnie u tego sprzedawcy może być taniej. Polecamy wszystkim do obejrzenia:

 

Aktualności o DUON

Opinie o DUON

  • Nie potrafię się z Panią zgodzić to oszuści, ja zostałam przez nich oszukana i chociaż próbowałam w jakiś sposób rozwiązać sprawę z DUON niestety nic nie pomogło. Trzeba na nich uważać przestrzegam

 1. Uwazajcie na nich. Maja duzo drozsze ceny niz konkurencja. Obiecuja duzo dac do umowy a nie kazdy dostaje niby audyty itp. Pracowników też źle traktują i nie płacą całej należnej kasy. NIE POLECAM ICH!!! uwazajcie!!!!!!

 2. NIe polecam tej firmy!!! uważajcie i nie dajcie sie nabijc w butelkę. ceny mają dużo drozsze od innych, bardzo zawiłe i chytrze napisane umowy. Umowa wyjątkowo napisana jednostronnie. Nie tylko mnie oszukali. Obiecali i nie dotrzymali obietnic. Ogólnie bardzo słaba firma i nie polecam.

 3. Fortum po przejęciu Duonu rozpoczęło detaliczną sprzedaż energii i gazu pod własną marką.
  Przygotowali promocję „Darmowe Godziny”, w której klient przechodzący do Fortum i zmieniający grupę taryfową z G11 na G12, w godzinach II strefy (zazwyczaj 13:00-15:00 i 22:00-6:00) przez cały okres obowiązywania umowy – do 31.12.2017 otrzymają cenę sprzedaży energii 0 zł (obowiązują tylko opłaty dystrybucyjne), cena energii czynnej w I strefie (dziennej) wyniesie 31 gr brutto, a opłata handlowa 9,90zł.

  Szczegóły:
  http://www.cire.pl/item,136830,1,0,0,0,0,0,fortum-rozpoczyna-detaliczna-sprzedaz-energii-elektrycznej-i-gazu-w-polsce.html
  http://energia.fortum.pl/darmowe-godziny

  • Robiąc pseudo marketing szeptany, proszę piszcie to inaczej … Musi to wyglądać jakby tego nie pisał pracownik firmy a ktoś postronny aby miało to sens 😛

 4. Zawsze bawią i żenują mnie wpisy takie, jakie znalazły się i tutaj. Oszukani, niezadowoleni, ale bez żadnych szczegółów. Jestem byłym klientem RWE, a klientem DUONu (teraz Fortum) od 2013 roku. Nigdy nikt mnie nie oszukał, ani nie czuję się niczym rozczarowany. Na początku ta współpraca rzeczywiście nieco kulała, bo to firma handlująca dotąd gazem, a energię elektryczną oferują dopiero od niedawna stąd organizacja działu sprzedaży trochę u nich kulała i trzeba było rzeczywiście sprawdzać czy nie ma żadnych przekłamań. Natomiast nawet jak się zdarzały omyłki były one natychmiast i bez problemów korygowane. Teraz, od lata 2016 wszystko jest ok. Z ofertą energii elektrycznej jest tak jak z ofertą telefonii komórkowej. Każdy ma inne potrzeby i dlatego jeden jest w Plusie, inny w Orange, a jeszcze inny w Play. Do tego, aby sobie dobrze dobrać sprzedawcę trzeba zrobić sobie przegląd starych faktur za 2-3 lata wstecz, aby wiedzieć jak średnio wygląda zużycie energii. Potem skorzystać z kalkulatora ofert URE za pomocą którego znajdziemy mniej więcej najtańszą ofertę. Podkreślam-mniej więcej. Jak ktoś czegoś takiego nie zrobi to nie wiem na jakiej zasadzie dokonuje wyboru? Na piękne oczy?

  • Zgadzam się z komentarzem, jednak odradzałbym korzystanie z kalkulatora URE, on ma kilka wad m.in.
   * liczy oszczędność tylko dla 1 roku umowy (co kilku sprzedawców wykorzystuje, konstruując 3-4 letnie oferty z ceną wzrastającą w późniejszym okresie umowy).
   * często pomija opłatę handlową w wyliczeniach (znowu przekłamuje oszczędność).

   Zresztą ekipa Eneradu już o tym pisała: https://enerad.pl/aktualnosci/porownywarka-cen-pradu-ure/

   Z czystym sumieniem mogę polecić tylko 2 porównywarki – Enerad i konkurencyjną, której nazwa rozpoczyna się literą „O” 🙂
   Obydwie są rzetelne (poprawne obliczenia) i często aktualizowane (baza ofert).

   P.S. Szczęśliwego nowego roku dla Agnieszki, Radka i innych osób zaangażowanych w projekt Enerad!

   • W4Ready – bardzo dziękujemy za życzenia i z naszej strony również życzymy szczęśliwego Nowego Roku 🙂

    Pozdrawiam
    Agnieszka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *