DUON – Opinie, Ceny, Prąd, Gaz

2.98 /5
(Ocen: 514)
Duon - logo

Przypomnijmy – DUON było dynamicznie rozwijająca się firma, która jako pierwsza na polski rynek wprowadziła ofertę „dual fuel”. Celem strategicznym firmy jest osiągnięcie pozycji największego niezależnego sprzedawcy prądu i gazu w Polsce.

W listopadzie 2016 roku Grupa Duon S.A. została przejęta przez korporację Fortum.

Sprzedawca prądu dla gospodarstw domowych i firm

Podmiotem odpowiedzialnym w Grupie za sprzedaż prądu i gazu była spółka DUON Marketing and Trading S.A., która po przejęciu przez Fortum zmieniła nazwę na Fortum Marketing and Sales Polska S.A.

Spółka DUON prowadziła działalność od listopada 2011 i już w 2012 roku i sprzedał w Polsce 164 tys. MWh energii elektrycznej na zasadzie TPA oraz obsłużył łącznie ponad 5 tys. klientów indywidualnych oraz biznesowych.

Firma nie posiada taryf zatwierdzanych urzędowo i swoje produkty dostarcza tym odbiorcom, którzy zdecydują się zmienić sprzedawcę, czyli tzw. odbiorcom TPA. Podmiot oferuje swoje produkty poprzez sieć sprzedaży pośredniej (przedstawiciele handlowi działają na obszarze całej Polski) oraz wykorzystuje nowoczesne kanały sprzedaży (np. portale aukcyjne, platformy zakupowe, sprzedaż w salonach prasowych).

Klient biznesowy – taryfa A, B, C

Firma kieruje swoją ofertę do małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstw. Grupa posiada oferty cennikowe oraz indywidualne dla odbiorców, zużywających duże ilości energii.  Dla klientów instytucjonalnych posiada szeroką ofertę pakietów dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów.

Sprzedawca oferuje również swoim klientom szeroki wachlarz usług dodatkowych, w tym:

  • audyt energetyczny instalacji i urządzeń;
  • outsourcing energetyczny;
  • budowę układów kogeneracyjnych.

Gospodarstwa domowe – taryfa G

Firma energetyczna ma w swojej ofercie szeroką gamę produktów skierowanych do odbiorców indywidualnych – obsługuje m.in. odbiorców taryf: G11, G12. Gwarancja niezmienności ceny przez okres nawet kilku lat oraz przeprowadzenie w imieniu klienta wszelkich formalności związanych ze zmianą sprzedawcy, to niewątpliwe plusy oferty tej firmy, ale czy jego oferty są konkurencyjne cenowo? Już teraz sprawdź czy posiada ona tańszy prąd, niż konkurencja?

Sprawdź Prąd dla Domu i Firmy Co miesiąc niższe rachunki!

Struktura paliw zużytych do produkcji energii sprzedanej przez DUON w 2015 roku:

duon-wykres kołowy

Sprzedawca gazu dla firm i domu

To pierwsza firma, które wprowadziła do sprzedaży ofertę „dual fuel”, czyli taką w której razem kupujemy prąd i gaz. Aktualnie sprzedawca kieruje swoją ofertę zarówno do klientów biznesowych oraz klientów indywidualnych. Firma obsługuje odbiorców na zasadzie TPA.

Klient biznesowy – taryfy gazu dla firmy

DUON przygotował ofertę dla klientów biznesowych z różnych grup taryfowych. Propozycja dla odbiorców instytucjonalnych jest szeroka i możemy wybierać z kilku dostępnych ofert – w zależności od produktu możemy liczyć na np. gwarancję stałej ceny lub w przypadku dużych klientów na indywidualne dopasowanie danej oferty do przedsiębiorstwa.

Gospodarstwa domowe – taryfy gazu dla domu

Nieco skromniej prezentuje się oferta rynkowa dla klientów indywidualnych. Duon na swojej stronie umieścił ogólnikową informację, że możliwa jest zmiana sprzedawcy gazu. Bliższych informacji można dowiedzieć się po kontakcie z tą firmą.

Sprawdź Gaz dla Domu i Firmy Co miesiąc niższe rachunki!

Podstawowe informacje o firmie

Historia Grupy DUON jest związana z dwoma spółkami: KRI i CP Energia, które połączyły się 7 kwietnia 2011 r.

KRI sp. z o.o. to przedsiębiorstwo powstałe w 2000 roku. Początki działalności firmy wiążą się ze sprzedażą energii cieplnej. Od 2002 roku KRI zajęło się dystrybucją oraz sprzedażą gazu ziemnego. Przełomowy, w historii firmy, okazał się rok 2007, w którym to KRI zostało przekształcone w spółkę akcyjną, pozyskało zagranicznych akcjonariuszy a także zakupiło spółkę PGS sp. z o.o. , działającą w obszarze transportu gazu w postaci skroplonej (LNG). Trzy lata później działalność firmy została rozszerzona o sprzedaż gazu płynnego LPG oraz utworzona została spółka KRI Marketing and Trading S.A.

CP Energia S.A. to firma założona w 2005 roku, która zajmowała się obrotem oraz dystrybucją gazu ziemnego. Rok później spółka rozpoczęła import gazu LNG z Rosji. Natomiast w 2007 roku debiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Po połączeniu firm w 2011 roku, dominującą spółką było KRI. W 2012 roku, po decyzji Walnego Zgromadzenia, nazwa spółki-matki została zmieniona na Grupa DUON S.A.

Obecnie głównymi akcjonariuszami Grupy są fundusze inwestycyjne: Galiver Limited, RIT Capital Partners PLC oraz Capital Partners S.A.

W skład Grupy Kapitałowej wchodzi pięć spółek:

  • Grupa DUON S.A.
  • DUON Dystrybucja S.A.
  • DUON Marketing and Trading S.A.
  • DUON Praszka sp. z o.o.
  • PGS sp. z o.o.

Obszary działalności Grupy DUON

Firma prowadzi działalność w dwóch głównych obszarach: dystrybucji gazu oraz sprzedaży gazu i prądu. Grupa posiada zarówno gazociągi, którymi dostarcza gaz do swoich odbiorców, jak również infrastrukturę (stacje do regazyfikacji oraz przystosowane do tego cysterny), umożliwiającą dostarczać gaz w postaci skroplonej, tzw. LNG .

Podmiot nie posiada własnych źródeł wytwórczych energii elektrycznej, w związku z czym prąd, który dostarcza swoim odbiorcom kupuje na rynku giełdowym, jako członek Towarowej Giełdy Energii w Warszawie oraz Europejskiej Giełdy Energii w Lipsku oraz bezpośrednio od wytwórców i innych spółek obrotu energią.

Grupa nie posiada również własnych sieci przesyłowych elektroenergetycznych, w związku z czym dostarcza prąd swoim odbiorcom z wykorzystaniem infrastruktury, należącej do stron trzecich.

Więcej informacji o Duon

Opinie o DUON

Dodaj komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Czarek
Czarek
12 grudnia 2016 10:59

Zawsze bawią i żenują mnie wpisy takie, jakie znalazły się i tutaj. Oszukani, niezadowoleni, ale bez żadnych szczegółów. Jestem byłym klientem RWE, a klientem DUONu (teraz Fortum) od 2013 roku. Nigdy nikt mnie nie oszukał, ani nie czuję się niczym rozczarowany. Na początku ta współpraca rzeczywiście nieco kulała, bo to firma handlująca dotąd gazem, a energię elektryczną oferują dopiero od niedawna stąd organizacja działu sprzedaży trochę u nich kulała i trzeba było rzeczywiście sprawdzać czy nie ma żadnych przekłamań. Natomiast nawet jak się zdarzały omyłki były one natychmiast i bez problemów korygowane. Teraz, od lata 2016 wszystko jest ok. Z ofertą energii elektrycznej jest tak jak z ofertą telefonii komórkowej. Każdy ma inne potrzeby i dlatego jeden jest w Plusie, inny w Orange, a jeszcze inny w Play. Do tego, aby sobie dobrze dobrać sprzedawcę trzeba zrobić sobie przegląd starych faktur za 2-3 lata wstecz, aby wiedzieć jak średnio wygląda zużycie energii. Potem skorzystać z kalkulatora ofert URE za pomocą którego znajdziemy mniej więcej najtańszą ofertę. Podkreślam-mniej więcej. Jak ktoś czegoś takiego nie zrobi to nie wiem na jakiej zasadzie dokonuje wyboru? Na piękne oczy?

W4Ready
W4Ready
27 grudnia 2016 15:48
Odpowiedz do:  Czarek

Zgadzam się z komentarzem, jednak odradzałbym korzystanie z kalkulatora URE, on ma kilka wad m.in.
* liczy oszczędność tylko dla 1 roku umowy (co kilku sprzedawców wykorzystuje, konstruując 3-4 letnie oferty z ceną wzrastającą w późniejszym okresie umowy).
* często pomija opłatę handlową w wyliczeniach (znowu przekłamuje oszczędność).

Zresztą ekipa Eneradu już o tym pisała: https://enerad.pl/aktualnosci/porownywarka-cen-pradu-ure/

Z czystym sumieniem mogę polecić tylko 2 porównywarki – Enerad i konkurencyjną, której nazwa rozpoczyna się literą „O” 🙂
Obydwie są rzetelne (poprawne obliczenia) i często aktualizowane (baza ofert).

P.S. Szczęśliwego nowego roku dla Agnieszki, Radka i innych osób zaangażowanych w projekt Enerad!

Agnieszka Fodrowska
Agnieszka Fodrowska
28 grudnia 2016 09:12
Odpowiedz do:  W4Ready

W4Ready – bardzo dziękujemy za życzenia i z naszej strony również życzymy szczęśliwego Nowego Roku 🙂

Pozdrawiam
Agnieszka

W4ready
W4ready
9 listopada 2016 10:46

Fortum po przejęciu Duonu rozpoczęło detaliczną sprzedaż energii i gazu pod własną marką.
Przygotowali promocję „Darmowe Godziny”, w której klient przechodzący do Fortum i zmieniający grupę taryfową z G11 na G12, w godzinach II strefy (zazwyczaj 13:00-15:00 i 22:00-6:00) przez cały okres obowiązywania umowy – do 31.12.2017 otrzymają cenę sprzedaży energii 0 zł (obowiązują tylko opłaty dystrybucyjne), cena energii czynnej w I strefie (dziennej) wyniesie 31 gr brutto, a opłata handlowa 9,90zł.

Szczegóły:
http://www.cire.pl/item,136830,1,0,0,0,0,0,fortum-rozpoczyna-detaliczna-sprzedaz-energii-elektrycznej-i-gazu-w-polsce.html
http://energia.fortum.pl/darmowe-godziny

rozbawiony
rozbawiony
21 listopada 2016 10:56
Odpowiedz do:  W4ready

Robiąc pseudo marketing szeptany, proszę piszcie to inaczej … Musi to wyglądać jakby tego nie pisał pracownik firmy a ktoś postronny aby miało to sens 😛

heh
heh
21 listopada 2016 15:35
Odpowiedz do:  rozbawiony

heh ciekawe tylko jak ma to napisać osoba postronna, która chce wyrazić pozytywną opinię o czymś? jak inaczej?

Jerzy
Jerzy
8 listopada 2016 18:47

juz rok kozystam. teraz jeszcze dodatkowo i na gaz podpisalem umowe. bordel – fakt. ale cena znacznie nizsza

ania
ania
15 września 2016 12:32

generalnie płace mnie….j trudno powiedziec bo burdel ….od prawie roku nie dostałam zadnej faktury…haha

okłamany
okłamany
15 czerwca 2016 13:16

NIe polecam tej firmy!!! uważajcie i nie dajcie sie nabijc w butelkę. ceny mają dużo drozsze od innych, bardzo zawiłe i chytrze napisane umowy. Umowa wyjątkowo napisana jednostronnie. Nie tylko mnie oszukali. Obiecali i nie dotrzymali obietnic. Ogólnie bardzo słaba firma i nie polecam.

poszkodowany
poszkodowany
15 czerwca 2016 12:40

Uwazajcie na nich. Maja duzo drozsze ceny niz konkurencja. Obiecuja duzo dac do umowy a nie kazdy dostaje niby audyty itp. Pracowników też źle traktują i nie płacą całej należnej kasy. NIE POLECAM ICH!!! uwazajcie!!!!!!

Eliza K.
Eliza K.
27 października 2015 08:19

Świetna firma, niesamowici ludzie, dobre pieniądze i rozwój.

Anita
Anita
7 kwietnia 2016 14:02
Odpowiedz do:  Eliza K.

Nie potrafię się z Panią zgodzić to oszuści, ja zostałam przez nich oszukana i chociaż próbowałam w jakiś sposób rozwiązać sprawę z DUON niestety nic nie pomogło. Trzeba na nich uważać przestrzegam

Piotr
Piotr
8 kwietnia 2016 22:05
Odpowiedz do:  Anita

Coś więcej Pani napisze, na co uważać przy podpisaniu umowy?

Lukasz
Lukasz
24 kwietnia 2016 22:50
Odpowiedz do:  Piotr

Ja jestem zadowolony, umowa bardzo przejzysta, obsluga, podejscie i wsparcie najlepsze, a cene dostałem konkurencyjna.

Filozof
Filozof
24 sierpnia 2016 15:10
Odpowiedz do:  Piotr

Najlepiej zrobić sobie ksero umowy podpisanej przez doradcę, i dokładnie przeczytać co jest wpisane na jej 2 stronie (cena, okres obowiązywania)
Pozdrawiam