Panele fotowoltaiczne Blaupunkt - Produkty

W systemie enerad.pl łączna liczba paneli fotowoltaicznych Blaupunkt wynosi: 4
Najwyższa sprawność panelu fotowoltaicznego Blaupunkt w systemie wynosi: 21,70%
Najniższa sprawność panelu fotowoltaicznego Blaupunkt w systemie wynosi: 20,46%
Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!
Sprawdź oferty
Filtruj:
-
-

Panele fotowoltaiczne Blaupunkt - Lista produktów (4)

Producent: Blaupunkt
Nazwa serii: 182-M-54-MH
Typ modułu: Jednostronny
Moc wg STC: 400 Wp
Sprawność: 20,46%
Współczynnik temperaturowy mocy STC: 0,36%/°C
Wygląd: Black Frame
Producent: Blaupunkt
Nazwa serii: 182-M-54-MH
Typ modułu: Jednostronny
Moc wg STC: 405 Wp
Sprawność: 20,72%
Współczynnik temperaturowy mocy STC: 0,36%/°C
Wygląd: Black Frame
Producent: Blaupunkt
Nazwa serii: 182-M-54-MH
Typ modułu: Jednostronny
Moc wg STC: 410 Wp
Sprawność: 20,97%
Współczynnik temperaturowy mocy STC: 0,36%/°C
Wygląd: Black Frame
Producent: Blaupunkt
Nazwa serii: 182-M-54-MH
Typ modułu: Jednostronny
Moc wg STC: 415 Wp
Sprawność: 21,70%
Współczynnik temperaturowy mocy STC: 0,36%/°C
Wygląd: Black Frame
Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!
Sprawdź oferty

Blaupunkt - panele fotowoltaiczne to zupełna nowość w ofercie

Firma Blaupunkt posiada długą, bo blisko 100-letnią historię. Swoją działalność rozpoczęła w 1924 roku w Bollersdorf, w Niemczech. Początkowo zajmowała się głównie produkcją słuchawek i odbiorników kryształkowych. Już w 1932 roku Blaupunkt (wówczas jeszcze pod nazwą Ideal Radiotelefon- & Apparatefabrik), zbudował pierwsze na świecie radio samochodowe. Do 1996 roku, oprócz produkcji i sprzedaży radiów samochodowych, Blaupunkt zajmował się sprzedażą urządzeń RTV. Po dłuższej przerwie, podczas której firma skupiła się na radiach, marka wróciła do produkcji sprzętu RTV. Obecnie wśród produktów Blaupunkt znajdziecie m.in:

  • niewielkie pojazdy elektryczne (hulajnogi, skutery),
  • niewielkie AGD (blendery, piekarniki, czajniki etc.),
  • elektroniczne produkty do pielęgnowania urody (np. lokówki, prostownice),
  • telefony komórkowe,
  • oświetlenie LED.

Co więcej, od jakiegoś czasu firma aktywnie działa w branży energetyki słonecznej, czego dowodem są wspomniane już wcześniej panele fotowoltaiczne Blaupunkt, ale również falowniki tej samej marki.

Uwaga! Na chwilę obecną wyłącznym dystrybutorem paneli fotowoltaicznych w Polsce jest firma Hymon.

Panele fotowoltaiczne Blaupunkt - Tier 1 i testy PVEL

Inwestorzy często decydują się na wybór poszczególnych produktów na podstawie różnego rodzaju certyfikatów i wyróżnień. Jednym z nich jest tzw. lista Tier 1 opracowywana przez instytucję finansową Bloomberg. Trafiają na nią Ci producenci fotowoltaiki, którzy mogą się pochwalić stabilną sytuacją finansową, odpowiednią ilością realizowanych projektów wielkoskalowych (farm PV) czy zaufaniem banków. Blaupunkt, jako firma stosunkowo nowa w branży PV nie znajduje się na liście Tier 1. Nie oznacza to jednak, że nie jest producentem, któremu nie można zaufać. Blisko 100 lat obecności na światowych rynkach to dowód, że produkty Blaupunkt to bezpieczny wybór. Jak na razie, paneli fotowoltaicznych Blaupunkt nie znajdziemy też w zestawieniu PVEL. Jakość produktów potwierdzają jednak certyfikaty przyznane przez TUV Nord Polska.

Technologie zastosowane w panelach Blaupunkt

To, w jakich technologiach są wykonane panele fotowoltaiczne Blaupunkt, ma bezpośrednie przełożenie na ich późniejsze możliwości produkcyjne i wytrzymałość. Jakie rozwiązania zastosowano w ich przypadku? Są to przede wszystkim monokrystaliczne panele fotowoltaiczne, które charakteryzują się m.in. większą sprawnością. Oprócz tego, wykorzystano w nich technologie i rozwiązania, takie jak:

  • Half-cut - moduły połówkowe (jak inaczej nazywa się panele half-cut), biorą swą nazwę z podzielonych na pół ogniw, które zapewniają mniejszą rezystancję i niższe straty w energii. Same moduły również są podzielone na dwie części, co poprawia pracę podczas częściowego zacienienia. Taka konstrukcja zmniejsza również podatność ogniw na mikropęknięcia i pojawianie się tzw. hot-spotów.
  • PERC - w technologii tej, w dolnej części ogniwa znajduje warstwa izolatora, dzięki której fotony, które zostały wchłonięte przez ogniwo, ale które nie zostały przetworzone na energię, zostają odbite i wracają do bazy ogniwa. W ten sposób nadal mogą zostać wykorzystane do produkowania energii. Moduły PERC zapewniają lepsze uzyski szczególnie rano, wieczorem lub podczas złej pogody, gdy fale promieniowania słonecznego są dłuższe. Uwaga! Ogniwa PERC bywają bardziej podatne na efekt LID (degradacji wywołanej światłem), jednak w modułach fotowoltaicznych Blaupunkt zastosowano technologię LOW LID, która minimalizuje ten problem.
  • MBB - w modułach Blaupunkt wykorzystano zwiększoną liczbę busbarów, czyli przewodów zbierających energię z ogniwa. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie mniejszych oporów w ogniwie i zwiększenie uzysków.

Warto jeszcze wspomnieć, że w modułach od niemieckiego producenta zastosowano nowy standard ogniw M-10. Komórki mają w nich wymiary 182 × 182 mm. To sprawia, że ogniwa faktycznie będą mogły generować więcej energii, ale zwiększy też rozmiary całego modułu.

Panele fotowoltaiczne Blaupunkt - przykładowe parametry

Zobaczmy, jak powyższe statystyki przekładają się na faktyczne uzyski urządzeń. Jak zapowiadał dystrybutor w Polsce, firma Hymon, panele będą dostępne w wariantach o mocy 400 i 450 Wp, ale także o mocy 390-410 Wp. Przyjrzyjmy się parametrom pracy tego ostatniego przypadku.

Sprawność na poziomie blisko 21% przy mocy nominalnej 410 W to całkiem niezły wynik, dzięki któremu panele Blaupunkt dorównują konkurencji (m.in. panelom LONGi Solar). Moc oscylująca w granicach 400-450 Wp, sprawia, że moduły te powinny być uniwersalne w zastosowaniu. Sprawdzą się zatem zarówno jako element fotowoltaiki dla domu, ale także instalacji fotowoltaicznej dla firm czy rolników.

Jeśli chodzi o wytrzymałość paneli fotowoltaicznych na wiatr i śnieg mamy do czynienia ze standardowym wynikiem - 5.400 Pa na obciążenie śniegiem i 2.400 Pa na obciążenie wiatrem. Zgodnie z normą IEC 61215 moduły tego producenta powinny też poradzić sobie z kulą gradową o średnicy 25 mm, lecącą z prędkością 23 m/s (ok. 82 kn/h).

Plus należy się produktowi za dobrą odporność na wysokie temperatury. Współczynnik temperaturowy Pmax wynosi w tym przypadku zaledwie 0,36%/⁰C, co oznacza, że wraz ze wzrostem temperatury ogniwa o 1 stopień, moduł straci 0,36% mocy wyjściowej. Jeszcze lepiej pod tym względem wypadają 60-ogniwowe moduły o mocy 380 Wp, gdzie współczynnik ten wynosi zaledwie 0,35%/⁰C.

Gwarancja na panele Blaupunkt

Gdy mowa o gwarancji na panele fotowoltaiczne, warto podkreślić, że zawsze istnieją dwa typy ochrony - produktowa i wydajnościowa. Gwarancja wydajnościowa zwykle przyznawana jest na bardzo długi okres (25 - 30 lat). Nadając ją, producent zapewnia klienta, że jego wyrób po upływie danego czasu nadal będzie charakteryzował się określonym poziomem mocy. Jeśli chodzi o moduły Blaupunkt, to urządzenia z najnowszej serii po 25 latach powinny wykazywać minimum 84,8% mocy wyjściowej. Jeśli chodzi o gwarancję produktową, to obejmuje ona ewentualne wady materiałowe i produkcyjne modułów, niewynikające z niewłaściwego montażu czy użytkowania produktu. W przypadku paneli Blaupunkt, produktowa gwarancja na panele fotowoltaiczne wynosi 15 lat, co jest niezłym wynikiem. To więcej niż wynosi gwarancja m.in. na panele Astronergy czy gwarancja na panele fotowoltaiczne LONGi.

Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!
Sprawdź oferty