Panele fotowoltaiczne Sharp - Produkty
Panele fotowoltaiczne Sharp - Lista produktów (9)
Panele fotowoltaiczne - inni producenci
- Panele fotowoltaiczne Astronergy
- Panele fotowoltaiczne Bauer Solar
- Panele fotowoltaiczne Blaupunkt
- Panele fotowoltaiczne Bruk-Bet
- Panele fotowoltaiczne Hyundai
- Panele fotowoltaiczne JA Solar
- Panele fotowoltaiczne Jinko Solar
- Panele fotowoltaiczne Jolywood
- Panele fotowoltaiczne LG
- Panele fotowoltaiczne Longi
- Panele fotowoltaiczne Maysun Solar
- Panele fotowoltaiczne ML System
- Panele fotowoltaiczne QCells
- Panele fotowoltaiczne REC
- Panele fotowoltaiczne Risen
- Panele fotowoltaiczne Selfa
- Panele fotowoltaiczne Sharp
- Panele fotowoltaiczne Sunpower
- Panele fotowoltaiczne Trina Solar
- Panele fotowoltaiczne Viessmann
- Panele fotowoltaiczne Winaico
Sharp - jeden z prekursorów branży PV
Japońska firma Sharp ma za sobą wyjątkowo długą historię. Powstała w 1912 roku i zaczynała od produkcji klamer do pasków, by stopniowo zwrócić się w stronę elektroniki. W branży fotowoltaicznej, Sharp działa już od 1959 roku, kiedy to rozpoczęto pierwsze badania nad ogniwami słonecznymi. Dwa lata później firma opracowała pierwsze radio zasilane energią słoneczną. Kolejne dwa lata później, w 1963 roku, Sharp rozpoczął masową produkcję opracowanych przez siebie ogniw fotowoltaicznych.
Od lat 60-tych i 70-tych firma zaliczała kolejne sukcesy związane z fotowoltaiką - rozpoczęła współpracę z przemysłem kosmicznym oraz wypuściła doskonale znane wszystkim kalkulatory na ogniwa słoneczne. W latach 80-tych opracowała technologię amorficznych ogniw PV, w 1992 krzemowych ogniw poli- i monokrystalicznych. W 2005 roku Sharp dał nam ogniwa przepuszczające światło, dzięki którym możliwe jest wykorzystanie szyb fotowoltaicznych. Na swoim koncie ma również m.in. stworzenie ogniwa o osiągającego rekordową sprawność na poziomie 44,4% (oczywiście w warunkach laboratoryjnych, a nie produkcyjnych).
Panele Sharp - Tier 1 i testy PVEL
Sharp już od 2015 roku pojawia się w zestawieniu Tier 1, opracowywanym przez specjalistów finansowych Bloomberga. Trafiają tam jedynie te firmy, które mogą pochwalić się stabilną sytuacją finansową. zaufaniem banków oraz udziałem wielkoskalowych projektach fotowoltaicznych.
Niestety, moduły Sharp nie biorą udziału w testach jakości organizowanych przez instytut PVEL. Mogą się jednak pochwalić certyfikatem VDE, potwierdzającym, że spełniają kluczowe normy jakości.
Panele Sharp - wykorzystywane technologie
Pomimo długiej obecności w branży, pod względem wykorzystywanych technologii, moduły Sharp raczej nie wyróżniają się niczym wyjątkowym. Urządzenia opierają się zatem na rozwiązaniach, które w branży stają się standardem, czyli:
- technologii half-cut, w której zarówno ogniwa, jak i moduł są dzielone na połowę (stąd też nazwa ogniw lub modułów połówkowych). Na poziomie ogniwa, pozwala to znacznie ograniczyć opory prądu i związane z nimi straty. Ponadto, dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest ograniczenie temperatury pracy ogniwa oraz zwiększenie jego wytrzymałości, a tym samym zmniejszenie ryzyka hot-spotów i mikropęknięć. Podział na pół modułu, pozwala mu na lepszą pracę w warunkach częściowego zacienienia.
- technologia PERC (Passivated Emitter and Rear Cell) - pozwala ona wykorzystać różne długości fal światła, również te, które dociera do powierzchni modułu rano i wieczorem. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu dodatkowej warstwy aluminium - padające na nią fotony mogą zostać odbite i wracają do płytki krzemowej, gdzie mogą zostać wchłonięte i przetworzone na energię.
U tego producenta nie znajdziecie modułów bifacial. Dostępne są za to panele Sharp Full Black, w których dla większej estetyki, zastosowano ciemne wykończenia ramy oraz czarną folię EVA.
Parametry paneli fotowoltaicznych Sharp
Zastosowane technologie, choć poprawiają wyniki wydajnościowe, nie sprawiają, że panele Sharp powalają na kolana. Jakie cechy użytkowe charakteryzują te urządzenia?
Sprawność modułów, w granicach 19-20% to wartość dobra, ale wypadająca nieco blado na tle konkurencji przekraczającej 21%, a nawet 22%. Nadal są to jednak moduły, które powinny się sprawdzić w standardowych warunkach - np. w ramach fotowoltaiki dla domu czy fotowoltaiki dla firm, czyli tam, gdzie nie ma większej presji na ograniczenie miejsca montażu.
Warto podkreślić, że panele Sharp są odporne na mgłę solną, amoniak, a także kurz i piasek, co sprawia, że doskonale sprawdzą się jako element instalacji fotowoltaicznej dla gospodarstw rolnych. Powinny być również odporne na degradację indukowanym napięciem (efekt PID). Pod względem wytrzymałości na wiatr i napór śniegu jest raczej standardowo (odpowiednio 2.400 i 5.400 Pa).
Panele Sharp - gwarancja na produkty
Pod względem ochrony gwarancyjnej panele Sharp również wypadają przeciętnie. Jeśli chodzi o produktową gwarancję na moduły fotowoltaiczne Sharp, to dla modeli o oznaczeniu: ND-AC, ND-AF, NU-AC, NU-AF, NU-JB, NU-JC, NU-JD wynosi ona 15 lat licząc od daty dostawy. To nowość, bo jeszcze do niedawna, na produkty Sharp obowiązywała 10-letnia gwarancja (np. na serię NU-AH).
Zgodnie z wydajnościową gwarancją, panele fotowoltaiczne Sharp powinny oferować minimum 80,7% mocy wyjściowej po 25 latach pracy. Jest to zatem wynik bliski minimum dla branży. Wielu konkurentów (m.in. LONGi, LG) zapewnia co najmniej kilka procent więcej.
Przeciętne parametry i niezbyt długa gwarancja wcale nie oznaczają, że produkty Sharp są niskiej jakości - ostatecznie ponad 50-letnie doświadczenie i ugruntowana marka zobowiązują. Firma Sharp, zamiast osiągania kolejnych rekordów sprawności i mocy, postawiła sobie za cel optymalizację kosztową inwestycji. Panele Sharp są pomyślane w taki sposób, by były jak najbardziej opłacalne. I faktycznie, cena to jeden spory atut urządzeń tej marki.