Do czego służy korek?
Korki to potoczna nazwa bezpieczników elektrycznych, znajdują się one na wszystkich licznikach. W gospodarstwach domowych wykorzystuje się często bezpieczniki topikowe. Topik to nic innego jak przewodnik elektryczny, który nagrzewa się przez płynący w nim prąd elektryczny. Bezpieczniki porcelanowe czyli topikowe po przepaleniu należy wymienić na taki sam. W bezpiecznikach automatycznych, najczęściej wykorzystywanych w blokach, sprawa jest prostsza, wystarczy wcisnąć przycisk lub przesunąć niewielką dźwignię na swoje miejsce. Służą one jako zabezpieczenie sieci przed niepożądanymi zakłóceniami. Stwierdzenie wybija korki oznacza po prostu, że bezpiecznik wyłączył się z powodu zbyt wysokiego obciążenia naszej sieci elektrycznej.
Dlaczego wybija korki?
Do najbardziej powszechnych powodów należy przeciążenie sieci, zbyt wieloma pracującymi jednocześnie urządzeniami elektrycznymi. Szczególnie gdy w jednej chwili włączamy sprzęty zaliczane do tych największych pożeraczy prądu. W takiej sytuacji poziom mocy przewyższa tą, jaka jest nam przypisana zgodnie z umową o dystrybucję prądu do naszego domu. Mówiąc prościej, zużywamy więcej, niż zwykle i obciąża to zbytnio sieć. Gdy dochodzi do przeciążenia wybija korki, po to by uchronić przewody przed przegrzaniem i nas przed pożarem. Jeśli zerkniemy do umowy z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej możemy sprawdzić, z jakiego poziomu mocy możemy korzystać. Moc nie jest ustalana indywidualnie, tylko szacowana. Dla gospodarstw domowych wynosi zwykle 3,3 kW. Jeśli nasze urządzenia pracujące w jednym momencie pobierają większą moc, wtedy dochodzi do wybicia bezpiecznika na liczniku.
Jeśli wcale nie dochodzi do obciążenia sieci i w domu nie pracuje więcej urządzeń, niż zwykle, warto sprawdzić czy nie doszło do awarii jednego ze sprzętów. Odłączmy urządzenie, które może nie działać prawidłowo, włączmy bezpieczniki następnie spróbujmy uruchomić sprzęt ponownie. W ten sposób sprawdzimy, czy rzeczywiście wina leży po stronie uszkodzonego sprzętu.
Kolejną ewentualną przyczyną wybijania korków może być awaria całej sieci elektrycznej. To najgorszy z możliwych scenariuszy. Może to z naszej winy doszło do awarii, w ścianach znajdują się przewody i nawet niewinne z pozoru zawieszenie lustra w łazience lub zawilgocenie ścian, może doprowadzić do uszkodzenia instalacji. Sami pod żadnym pozorem nie możemy brać się za próbę usunięcia awarii sieci! Sytuacja wymaga oceny specjalisty i naprawy przez wyspecjalizowanego elektryka. Majstrowanie przy elektryczności może skończyć się tragicznie, pamiętajmy o tym i nigdy nie podejmujmy się próby naprawy na własną rękę!
Czy możemy bagatelizować wybijanie korków?
Sprawa tylko z pozoru wydaje się błaha. Czasem nie myśląc dlaczego tak się dzieje, automatycznie włączamy bezpiecznik, żeby jak najszybciej móc wrócić do przerwanej pracy. Często o tym zapominamy, ale zanim podniesiemy wyłączniki na swoje miejsce, powinniśmy wyłączyć część urządzeń, która pracowała w chwili wybicia korków i dopiero potem włączyć bezpieczniki. Jednak zbyt duże obciążenie sieci może nieść ze sobą poważne konsekwencje i lepiej sprawdzić czy nie pracuje zbyt dużo urządzeń lub czy jakieś urządzenie nie jest uszkodzone. Jeśli sytuacja powtarza się zbyt często, może być to poważniejsza awaria, która będzie wymagała interwencji fachowca.
Co robić gdy wybija korki?
Jeśli zauważyliśmy, że korki wybija gdy pierzemy, zmywamy i w mieszkaniu pracuje kilka urządzeń na raz, to bezsprzecznie nasza sieć jest zbyt obciążona, w takiej sytuacji najlepiej zwrócić się do OSD i pomyśleć o zmianie warunków umowy o dystrybucję prądu. Oznacza to, że nasze gospodarstwo domowe wymaga zwiększenia ustalonego poziomu mocy. Najczęściej takie działanie, nie będzie wiązało się ze wzrostem wysokości naszych rachunków, czy też kosztów związanych ze zmianą warunków umowy. Jeśli zwiększamy moc w ramach granicy ustalonej przez moc przyłączeniową, nie poniesiemy dodatkowych kosztów.
Gdy przyczyna wybijania korków leży po stronie sprzętu, to najlepiej oddać urządzenie do serwisu. Może się okazać, że uszkodzenie można usunąć i sprzęt znowu będzie działał prawidłowo. Czasem urządzenie nie nadaje się już do użytku i konieczna będzie zmiana na nowy, co niestety obciąży nasz portfel.
Jeśli korki wybijane są regularnie, to nie unikniemy pomocy fachowca, który sprawdzi stan naszej instalacji elektrycznej. Być może jest ona zbyt stara i wymaga wymiany.
W przypadku poważniejszej awarii musimy powiadomić zakład energetyczny. Być może konieczne będzie sprawdzenie, czy nie doszło do jakiegoś uszkodzenia w sieci dystrybucyjnej.
Pewnie nieraz zdarzyło nam się zdenerwować w sytuacji gdy wybija korki, a my w tym momencie jesteśmy w trakcie ważnej pracy przy komputerze. Martwiąc się o niezapisany dokument, nie myślimy o tym, że korki są po to, by uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami przeciążenia. Z elektrycznością nie ma żartów. Przy przeciążeniu sieci może dojść do nadmiernego przegrzania przewodów i nawet pożaru. Dlatego zawsze powinniśmy reagować, szczególnie gdy sytuacja wybijania korków zdarza się w naszym domu zbyt często.
Zmywarka powoduje zwarcie kiedy jej nie używam.Da to się naprawić samemu czy kupić nową Service nie wchodzi w grę bo mam bardzo źle doświadczenia z tymi Panami Naprawiali wzięli dużo kasy i po krótkim terminie problem wrócił
Za pomoc serdecznie dziękujemy
Co mam zrobicjak wiem ze siasiad podpiol się pod mój korek główny na korytarzu jak nie bylo mnie w domu przez trzy tygodnie i teraz kradnie moj prąd
Zawsze zastanawialam się jak ludzie mówią nie poprawnie włączac odłączac ale żeby umieć napisać odłączac to do głowy mi nie przyszło Też trzeba potrafic Pozdrawiam Pana Thomasa :
Wygląda na to że wszystkie urządzenia są podłączone do jednego obwodu, lub też za niska wartość bezpieczników. Zwykle na gniazdka stosuję się 16 A a na oświetlenie 10A. Może być wymagana konsultacja z elektrykiem
Witam Zaczęło wybijac mi korki (esa) wyłączyłem wszystkie urządzenia dalej nic zaczęłam odłanczać światła (bo podobno czasem transformatorów od Led lubią robić zwarcie dalej nic co gorsze wybija go nie odrazu tylko w odstępie 30min- 1,5h i wybija też odrazu jadę z trzech głównych korków w domu. Ma ktoś jakiś pomysł?