Zdjęcie artykułu

Ranking urządzeń pobierających najwięcej prądu! Sprawdź!

Wielu z nas korzystając codziennie z urządzeń elektrycznych nie zastanawia się nad tym, ile energii elektrycznej one zużywają. Jednak kontrolując na bieżąco, to jaki sprzęt kupujemy i w jaki sposób z niego korzystamy ma zasadniczy wpływ nie tylko na wysokość naszych rachunków za energię elektryczną, co jest ważne zwłaszcza teraz gdy ceny prądu są coraz wyższe, ale i na środowisko naturalne. Dlatego też specjalnie dla Was przygotowaliśmy ranking urządzeń pobierających najwięcej prądu.

Ranking domowych urządzeń pobierających najwięcej prądu

Ranking został opracowany na przykładzie przeciętnego gospodarstwa domowego, czyli rodziny 4 osobowej. W obliczeniach przyjęliśmy najpopularniejszą w Polsce taryfę G11 i średnią cenę prądu w 2021 roku, która wynosi 60 groszy brutto za 1 kWh oraz założenie, że rodzina korzysta z urządzeń energooszczędnych.

 1. Kuchenka elektryczna - 1.480 kWh/rok = 888 zł/rok
 2. Kuchenka indukcyjna - 1.168 kWh/rok = 700,80 zł/rok
 3. Bojler elektryczny 120 litrów - 1080 kWh/rok = 648 zł/rok
 4. Czajnik - 292 kWh/rok = 175,20 zł/rok
 5. Zmywarki do naczyń - 262 kWh/rok = 157,20 zł/rok
 6. Lodówka - 252 kWh/rok = 151,20 zł/rok
 7. Suszarka do ubrań - 235 kWh/rok = 141 zł/rok
 8. Oświetlenie - 210,24 kWh/rok = 126,14 zł/rok
 9. Komputer stacjonarny- 189 kWh/rok = 113,40 zł/rok
 10. Telewizor + kino domowe - 177,67 kWh/rok = 106,60 zł/rok
 11. Piekarnik elektryczny - 148,54 kWh/rok = 89,24 zł/rok
 12. Pralka - 109,2 kWh/rok = 65,62 zł/rok
 13. Żelazko - 103,83 kWh/rok = 62,29 zł/rok
 14. Laptop - 84 kWh/rok = 50,40 zł/rok
 15. Odkurzacz - 27,5 kWh/rok = 16,50 zł/rok
 16. Kuchenka mikrofalowa - 24,96 kWh/rok = 14,97 zł/rok

ranking domowych urządzeń pobierających najwięcej prądu

Opracowanie: enerad.pl

Nadal mało osób w Polsce kontroluje zużycie prądu

Chyba już nikt z nas nie wyobraża sobie codziennego życia bez urządzeń elektrycznych, dzięki którym nie tylko możemy szybko uporać się z codziennymi obowiązkami, ale i miło spędzić czas. Przy czym pobór prądu stanowi jedno z głównych obciążeń każdego gospodarstwa domowego, a tych w Polsce jest ok. 14,378 mln. Szacuje się, że przeciętne jednoosobowe gospodarstwo domowe zużywa od 900 kWh rocznie (tzw. niskie zużycie, które wynika ze stosowania energooszczędnych sprzętów oraz oszczędnego stylu życia) do ok. 1.600 kWh. Każda zaś kolejna osoba w tym samym gospodarstwie potrzebować będzie przynajmniej 500 kWh dodatkowo.

Tak więc w Polsce średnie zużycie prądu czteroosobowej rodziny będzie mieścić się w granicy 2.600 - 5.600 kWh. Przy czym rzeczywisty pobór energii elektrycznej zawsze będzie różnić się od szacunków. Dlaczego? Ponieważ w dużej mierze zależeć będzie od indywidualnych nawyków konsumenckich oraz źródła danych i przyjętej metodologii. Co jednak ciekawe, nadal jedynie część rodzin ma kontrolę nad wydatkami w tym zakresie. Jak wynika bowiem z raportu Federacji Konsumentów: Jak zostać Prosumentem, aż:

 • 12% respondentów nie wie, ile płaci za energię elektryczną;
 • 49% wie to „mniej więcej”;
 • 39% badanych osób posiada dokładną wiedzę w tym temacie.

Ponadto nie napawa optymizmem również fakt, że:

 • 23% respondentów nie wie, ile prądu zużywa;
 • 52% badanych osób “mniej więcej” wie, jakie jest ich zużycie energii elektrycznej;
 • 25% wie to natomiast dokładnie.

Zużycie energii w gospodarstwach domowych wzrosło przez lockdown

Niestety bez kontrolowania rachunków i zużycia prądu trudno będzie podjąć odpowiednie kroki w kierunku zwiększenia swoich oszczędności. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza teraz, gdy z powodu pandemii większość czasu spędzamy w domach, co oczywiście nie pozostaje bez wpływu na wysokość rachunków za prąd. Lockdown miał bowiem wpływ na zwiększenie zużycia prądu w Polsce. Nasz kraj znalazł się w czołówce państw zużywających najwięcej prądu w UE, zajmując pod tym względem szóste miejsce ze zużyciem energii elektrycznej wynoszącym blisko 9,9 tys. GWh (najwięcej prądu zużyli Niemcy - 33,94 tys. GWh, za nimi znalazła się Francja - blisko 28,63 tys. GWh, trzecie miejsce zaś pod względem wielkości wykorzystania prądu zajęli Włosi - nieco ponad 22,67 tys.).

Przy czym, o ile jeszcze na początku pandemii spadł popyt na energię w przemyśle, (zamknięte zostały zakłady produkcyjne, biurowce, galerie handlowe i restauracje), o tyle nastąpił wzrost zużycia prądu przez gospodarstwa domowe. Naturalnie wpływ na to miało zalecane przez rząd przebywanie w domu, gdzie częściej gotowaliśmy, sprzątaliśmy, czy korzystaliśmy z telewizji i Internetu, który pozostał jedną z niewielu dostępnych rozrywek. Warto tu jednak zaznaczyć, że według think tanku The Shift Project przemysł cyfrowy jest odpowiedzialny za prawie 4% emisji CO2 na świecie (dla porównania lotnictwo stanowi jedynie 2%).

Jak samodzielnie obliczyć ile prądu zużywa konkretne urządzenie elektryczne?

Jak wiemy, zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych zależy od wielu czynników, w tym warunków mieszkaniowych czy przyzwyczajeń odnośnie tego, czym się ogrzewamy, jaką formę gotowania preferujemy, czy też jak często przebywamy w domu oraz z jakiej klasy sprzętów korzystamy. Część osób na pewno zastanawia się jak samodzielnie obliczyć, ile prądu zużywa przykładowe urządzenie elektryczne. Otóż nie jest to zbyt skomplikowane. Wystarczy bowiem znać kilka podstawowych informacji, a następnie wykonać proste równania. Potrzebna nam do tego będzie:

 • moc danego urządzenia, która jest iloczynem napięcia (U) i natężenia prądu elektrycznego (I) podawana jest w watach (W). Parametr ten wyraża ilość prądu zużywanego przez konkretne urządzenie i co za tym idzie koszty związane z jego eksploatacją. Informacje na temat mocy sprzętu znaleźć można w jego opisie lub na etykiecie;
 • czas pracy urządzenia - część z nich pracuje bowiem cały czas (np. lodówka, czy zamrażarka), część natomiast wykorzystywana jest co jakiś czas (np. żelazko, odkurzacz, kuchenka mikrofalowa, pralka, czy suszarka do włosów). Aby więc obliczyć to, ile będzie nas kosztować korzystanie z konkretnego sprzętu konieczne jest zapoznanie się z dokładnym czasem w jakim jest ono włączone;
 • koszt 1 kWh - jedna kilowatogodzina oznacza ilość energii, którą zużywa urządzenie o mocy 1.000 watów czyli 1 kW przez godzinę. Na koszt 1 kWh składa się kilka czynników, takich jak m.in. cena zakupu energii elektrycznej, koszty przesyłowe, akcyza, podatek VAT, marża i koszty własne dystrybutora, podatki i opłaty lokalne. Dzięki znajomości poboru mocy urządzeń i cenie 1 kWh określić można to, ile wydamy na prąd w danym czasie;
 • taryfa prądu, która jest planem cenowym według którego użytkownik prądu płaci za zużycie. Każda z nich określa to, jaka stawka cenowa za 1 kWh obowiązuje o określonej godzinie w ciągu doby. W Polsce najpopularniejszą taryfą prądu dla gospodarstw domowych jest taryfa G11 ze stałą ceną za prąd w ciągu doby. Dla jej użytkownika cena 1 kWh nie będzie się zmieniać. Natomiast w sytuacji gdy zdecydował się on na inną taryfę np. G12, to wówczas musi podczas obliczeń brać pod uwagę zmiany ceny 1 kWh ze względu na porę pobierania energii.

Kiedy mamy już wszystkie niezbędne dane, to wówczas należy pomnożyć moc urządzenia i jego czas pracy, a następnie podzielić przez tysiąc. Za przykład może nam posłużyć telewizor o mocy 70 W, który jest codzienne używany przez 5 godzin, przy cenie energii wynoszącej 0,60 zł za 1kWh.

 • 70 wat * 5 : 1.000 = 0,35 kWh

Aby sprawdzić, ile zapłacisz za pięć godzin oglądania telewizji potrzebny będzie następujący wzór:

 • ilość zużytych kWh * stawka za energię = koszt zużycia prądu przez urządzenie

Czyli w naszym przypadku:

 • 0,35 kWh * 0,60 zł = 0,21 zł

Aby dowiedzieć się natomiast tego, ile prądu zużyje telewizor w ciągu roku, należy pomnożyć uzyskany wynik razy 365 dni.

 • 0,21 zł * 365 dni = 76,65 zł

Powyższe obliczenia można przeprowadzić oddzielnie dla każdego posiadanego w domu urządzenia. Dopiero suma ich wszystkich przybliży wynik do rzeczywistości. Należy tu jednak podkreślić, że prowadzone w ten sposób obliczenia dadzą wyłącznie szacunkowe roczne zużycie energii elektrycznej w naszym gospodarstwie domowym. Przecież ani telewizor, ani odkurzacz, czy inny sprzęt nie jest włączony zawsze przez ten sam, określony czas. Jego eksploatacja bowiem jest równa w zależności od wielu zmiennych (dnia tygodnia, pory roku czy też chwilowego zapotrzebowania). Dobrze jest zatem prześledzić ostatnie rachunki i zweryfikować zużycie wcześniejszych okresów.

Ponadto to, ile prądu zużywa konkretne urządzenie zależy również od jego klasy efektywności energetycznej. Im jest ona wyższa tym większa jego oszczędność w zużyciu energii elektrycznej (dobrze już teraz zapoznać się z nowymi etykietami energetycznymi które będą obowiązywać od marca 2021 roku).

Ranking domowych urządzeń pobierających najwięcej prądu - omówienie

Przyjrzeliśmy się najczęściej użytkowanym urządzeniom przez przeciętne gospodarstwa domowe i na tej podstawie opracowaliśmy ranking urządzeń pobierających najwięcej prądu. Przy czym w obliczeniach przyjęliśmy najpopularniejszą w Polsce taryfę G11 i średnią cenę prądu w 2021 roku, wynoszącą 60 groszy brutto za 1 kWh, a także założenie, że rodzina nie korzysta z przestarzałych urządzeń.

Kuchenka elektryczna

Kuchenka jest zakupem na lata, dlatego też, jej wybór warto jest dokładnie przemyśleć. Nadal największą popularnością ze względu na cenę cieszą się przede wszystkim kuchnie gazowo-elektryczne (do gotowania posiłków używa ich ok. 56,9% gospodarstw domowych), jednak coraz więcej osób decyduje się również na zakup kuchenki elektrycznej, czy indukcyjnej. Kuchenka elektryczna podobnie, jak kuchnia indukcyjna, zasilana jest prądem. Dostępne na rynku płyty elektryczne żeliwne lub ceramiczne nagrzewają się dłużej niż indukcyjne, z drugiej jednak strony dłużej utrzymują ciepło. Jednak w porównaniu z kuchenką gazową i indukcyjną jest to urządzenie droższe w eksploatacji i istnieje podczas jego użytkowania ryzyko poparzenia się od nagrzanej płyty. Plusem natomiast jest to, że na tym rodzaju płyty elektrycznej można korzystać z dowolnego rodzaju garnków na płyty elektryczne (nawet aluminiowych czy emaliowanych). Średnio:

 • roczne zużycie energii elektrycznej wyniesie: 1.480 kWh;
 • koszt: 888 zł/rok.

Kuchenka indukcyjna

Kuchenki indukcyjnej są najdroższym typem tych urządzeń, jednak odznaczają się największą efektywnością. Kuchenki indukcyjne zasilane są prądem, a do grzania potraw wykorzystywane jest w nich zjawisko indukcji, czyli wytwarzania pola elektromagnetycznego. Po postawieniu na płycie garnka z dnem ferromagnetycznym (wykonanym z metalu reagującego na magnes) powstają prądy wirowe, czego efektem jest szybkie nagrzewanie.

Kuchenka indukcyjna to zatem nie tylko szybkość gotowania (płyta indukcyjna podgrzewa potrawę niż płyta gazowa), ale i duża oszczędność energii (dzięki bowiem temu, że płyta rozpoznaje garnki i automatycznie dopasowuje do nich pole grzania, zużycie energii jest mniejsze). Przy czym ceny użytkowania z kuchenki różnią się w zależności od tego, z ilu pól grzewczych korzysta użytkownik i jaka jest ich moc. Średnio w skali roku:

 • zużycie energii elektrycznej wyniesie: 1.168 kWh;
 • koszt: 700,80 zł/rok.

Bojler elektryczny

Na rynku dostępne są różne rodzaje bojlerów, przy czym do tych najczęściej wybieranych należą bojlery elektryczne, które niestety znane są z tego, że pobierają dużo prądu. Właściciele domów jednorodzinnych wybierają najczęściej duże, ciśnieniowe bojlery (maksymalna pojemność to 200 l), które zasilają wszystkie baterie w domu (kuchenne i łazienkowe). Jednak przyjmując, że jedna osoba zużywa do 30 l wody dziennie, to dla 4-osobowej rodziny w zupełności wystarczyć powinien zbiornik o pojemności minimum 120 l. Przy czym im większa jest moc urządzenia, tym szybciej uzyskamy ciepłą wodę. Dla bojlera elektrycznego o pojemności 120l, mocy 1500W i włączonego na około 2 godzin dziennie:

 • roczne zużycie energii elektrycznej wyniesie 1080 kWh;
 • koszt: 648 zł/rok.

Czajnik elektryczny

Czajniki elektryczne, dzięki którym można szybko zagrzać wodę znajdują się w niemal każdej kuchni i zakładzie pracy. Niestety, mimo tak niewielkich rozmiarów, ten rodzaj czajników nie należy do urządzeń energooszczędnych. Mają one bowiem duże zapotrzebowanie na energię elektryczną, co naturalnie wiąże się z wysokimi kosztami użytkowania (chcąc zaoszczędzić dobrze jest za każdym razem podgrzewać tylko tyle wody, ile nam potrzeba w danej chwili). Średniej klasy czajnik elektryczny posiada grzałkę o mocy 2.000 W. Przez rodzinę czteroosobową może być używany 8 razy dziennie po około 3 minuty (2kW *8 * 0,05 h = 0,8 kWh):

 • rocznie urządzenie to zużyje 292 kWh;
 • koszt - 175,20 zł/rok.

Zmywarka do naczyń

Jeszcze do niedawna posiadanie zmywarki do naczyń było luksusem, obecnie te jakże przydatne urządzenie znajduje się już w prawie w każdym domu. Zmywarki należą też do najszybciej rosnących kategoria AGD na polskim rynku (zaraz po suszarkach do ubrań). Poza jedną z głównych zalet jaką jest oczywiście uwolnienie się od konieczności ręcznego zmywania brudnych naczyń, jej użytkownik oszczędza również czas i zużycie wody. W sklepach nie brakuje ciekawych modeli nie tylko różnej wielkości (wolnostojących i pod zabudowę), ale i różnych klas energetycznych (od D do A+++ o najmniejszym zużyciu energii). Dla zmywarki o klasie efektywności energetycznej A++:

 • roczne zużycie prądu oszacowano zostało na 262 kWh;
 • koszt: 157,20 zł/rok.

Lodówka

Lodówka jest urządzeniem które według danych dostawców energii, jest odpowiedzialna za generowanie ok. 28% rocznych kosztów energii. Oczywiście powód tego jest prosty - sprzęt ten musi pracować przez cały czas. Tak więc dla średniej klasy lodówki w klasie energetycznej A++ w cenie do 2.000 zł średnio w skali roku:

 • roczne zużycie energii elektrycznej wyniesie: 252 kWh;
 • koszt: 151,20 zł/rok.

Suszarka do ubrań

W większości polskich domów nadal królują pralki, jednak na popularności zyskują też suszarki do ubrań, których rynek sukcesywnie rośnie (najnowsze dane wskazują, że są one najbardziej rozwijającą się grupą produktową dużego AGD). Wielu ekspertów w branży porównuje obecną sytuację do czasów, gdy 20 lat temu pojawiły się w Polsce pierwsze zmywarki bez których dziś wielu z nas nie wyobraża sobie życia. Suszarki do prania doceniają zwłaszcza osoby, które w mieszkaniu nie mają możliwości rozwieszenia mokrych ubrań (ze względu na brak miejsca lub tendencję do gromadzenia się wilgoci w pomieszczeniu). Poza tym suszarki do ubrań to funkcjonalne i wygodne urządzenia, które wbrew obiegowym opiniom, nie niszczą tkanin (mitem jest także to, że wyjęte z suszarki pranie jest pogniecione).

Co ważne posiadacz suszarki nie musi obawiać się też, że narazi go ona wzrost rachunków za prąd, bowiem większość sprzedawanych obecnie modeli posiada klasę energetyczną A++. Przy czym oprócz samej klasy energetycznej, wpływ na zużycie energii przez suszarkę do prania ma również:

 • pompa ciepła, która optymalizuje zużycie prądu;
 • program - program standardowy, który stanowi podstawę do wyliczeń od producentów nie należy do najmniej prądożernych;
 • załadunek, który wpływa zarówno na to, ile trwa suszenie prania, jak i to, ile energii urządzenie do tego potrzebuje (im bardziej wilgotne są tkaniny, tym dłużej będą przebywały w bębnie);
 • funkcje dodatkowe - np. efektywne wygładzanie (aby nie trzeba było później prasować ubrań), czy też opcje pozwalające na skrócenie cyklu (jednak kosztem większego zużycia energii);
 • stan suszarki - mowa tu o czystości filtrów, które im są bardziej zabrudzone, tym mniej wydajnie pracuje to urządzenie.

Średnio w skali roku, dla rodziny posiadającej suszarkę do ubrań klasy A++ o ładowności 8 kg:

 • roczne zużycie prądu oszacowano zostało na 235 kWh;
 • koszt: 141 zł/rok.

Oświetlenie

Kiedy zaczynamy oszczędzać energię elektryczną, to przede wszystkim staramy się redukować ilość zapalonych żarówek. Jeszcze kilka lat temu oświetlenie stanowiło około 18% pochłanianego przez gospodarstwo domowe prądu. Obecnie w polskich mieszkaniach stosuje się w większości żarówki energooszczędne, które zużywają 80% mniej energii niż zwykłe żarówki. Do oświetlenia przykładowego mieszkania 85 m² potrzeba sześć tradycyjnych żarówek 100 W i dwie 60 W. W skali roku można przyjąć, że średnio dziennie żarówki pracują 4 godziny. Tradycyjne żarówki wygenerują wtedy roczne zużycie energii na poziomie 1051,2 kWh, co będzie nas kosztować 588,67 zł. Natomiast żarówki energooszczędne:

 • rocznie zużyją 210,24 kWh;
 • koszt 126,144 zł/rok.

Komputer stacjonarny i laptop

O tym że coraz więcej czasu spędzamy przy komputerach - wszyscy doskonale wiemy. Jak wynika z raportu Digital 2019 za który odpowiadają Hootsuite oraz We Are Social, ponad 1/4 naszego czasu spędzamy online, przy czym przeciętny Polak średnio spędzają w sieci sześć godzin i dwie minuty (co jest wynikiem o cztery godziny mniejszym niż rekordziści, którymi są mieszkańcy Filipin). Pobór mocy komputera zależy od jego parametrów, jak i od tego w jakim celu go używamy. Mniej prądu zużyjemy przeglądając strony internetowe, więcej natomiast gdy jesteśmy zapalonymi graczami (im wyższych parametrów wymaga gra, tym bardziej wzmożona jest praca tego urządzenia). Znaczenie ma również wielkość monitora (im jest on mniejszy, tym więcej zaoszczędzimy). Średnio w skali roku, dla rodziny posiadającej komputer stacjonarny, na którym wykonywane są proste działania przez 6 godzin dziennie:

 • roczne zużycie energii elektrycznej wyniesie 189 kWh;
 • koszt: 113,40 zł/rok.

Natomiast dla laptopa na którym wykonywane są proste działania przez ten sam okres czasu, jak powyżej, to:

 • roczne zużycie energii elektrycznej wyniesie 84 kWh;
 • koszt: 50,40 zł/rok.

Telewizor plus kino domowe

Oglądanie tradycyjnej telewizji nadal pozostaje jedną z ulubionych rozrywek Polaków, jednak z roku na rok poświęcamy jej coraz mniej czasu. Jak wynika z przeprowadzonych badań, tylko w 2019 roku oglądaliśmy telewizję średnio przez 4 godziny, 16 minut i 4 sekund (w porównaniu do 2014 roku czas oglądania spadł o 4 minuty). Przy czym, im wyższa grupa wiekowa telewidzów, tym więcej wolnego czasu spędza w ten właśnie sposób. Natomiast to, ile prądu zużywa telewizor najbardziej uzależnione jest od wielkości jego ekranu i oczywiście od tego jak długo jest włączony. Dla telewizora 40 cali o mocy 70 W, który jest codzienne używany przez 5 godzin:

 • roczne zużycie energii elektrycznej wyniesie wtedy 127,75 kWh;
 • koszt: 76,65 zł/rok.

Oglądanie telewizji, nawet na najwyższej klasy urządzeniu nie zapewni nam najlepszych wrażeń pod względem dźwięku. Dlatego też coraz większą popularność zyskują zestawy kina domowego które umożliwiają całkowitą immersję. Aby uzyskać odpowiednio wysoką jakość dźwięku oraz cieszyć się efektem przestrzenności, nie wystarczy tylko jedno urządzenie, w skład zestawu wchodzi kilka oddzielnych elementów. Przykładowo:

 • odtwarzacz DVD - 10W;
 • amplituner, przy średniej głośności (55 dB) i zestawie głośników 5.0 - 130 W;
 • subwoofer do zestawu głośników 5.0 - 20 W.

Rodzina korzysta z kina domowego tylko przy oglądaniu filmów i słuchaniu muzyki. Zestaw pracuje 3 razy w tygodniu po 2 godziny, co daje:

 • roczne zużycie energii elektrycznej: 49,92 kWh/rok (0,16 kW * 2h * 3 * 52 tygodnie);
 • koszt: 29,95 zł/rok.

Roczne zużycie energii elektrycznej telewizora z kinem domowym wynosi 177,67 kWh, a więc 106,60 zł.

Piekarnik elektryczny

Piekarnik stanowi standard w każdej kuchni. Przy czym, to ile energii elektrycznej pobierze zależy od ustawionej temperatury i trybu. Nasz piekarnik ma maksymalną moc 2600 W. Dla uproszczenia przyjmijmy, że rodzina piecze w nim dwie pizze raz w tygodniu. Piekarnik pracuje wtedy w trybie około 2.450 W. Nagrzanie naszego piekarnika do 210°C zajmuje 15 min., pieczenie 20 min. Piekarnik będzie więc pobierał prąd przez 35 min:

 • roczne zużycie energii elektrycznej wyniesie 148,54 kWh (2,45 kW * 0,583h * 2 * 52 tygodnie);
 • koszt: 89,24 zł/rok.

Pralka

Pralka to również jedno z wielu niezbędnych dziś urządzeń gospodarstwa domowego. Podczas wyboru tego urządzenia najczęściej kierujemy się nie tylko jego funkcjonalnością (w tym prędkością wirowania, czy odpowiednim rozmiarem i pojemnością bębna), ale i jego klasą energetyczną (czyli oszczędnością energii i wody). Przy czym to, jak dużo energii pobierze pralka wpływ ma przede wszystkim to, czy jest ona całkowicie wypełniona oraz jak długi wybrano cykl i jego temperaturę.

Większość dostępnych obecnie pralek (nawet tych tańszych) reprezentuje klasę A+++ i mimo tego, że zróżnicowanie w zużyciu energii jest dość spore (mimo tej samej klasy), to jeden standardowy cykl zużywa średnio około 0,9 kWh (cały zakres to mniej więcej 0,85-1,10 kWh). Tak więc dla rodziny piorącej dwa razy w tygodniu i posiadającej pralkę klasy A+++ o ładowności 7kg (uzrądzenie tego typu zużyje 1,05 kWh w programie bawełna w 60 st. C i pełnym załadunku):

 • roczne zużycie prądu oszacowano zostało na 109,2 kWh;
 • koszt: 65,62 zł/rok.

Żelazko

Prasowanie jest jednym z najmniej lubianych obowiązków domowych, jednak komfort jego wykonywania można podnieść kupując dobrej jakości urządzenie o dużej mocy. Wysokość tego parametru determinuje bowiem szybkość nagrzewania się żelazka. Im moc jest większa, tym nie tylko urządzenie to szybciej osiągnie wybraną przez nas temperaturę, ale i będzie skuteczniej wytwarzać parę, która jest niezbędna podczas prasowania bardzo pogniecionych ubrań (np. z trudnego do rozprostowania lnu).

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu dostępne na rynku żelazka dysponowały mocą do 1.000 W, obecnie za dobre uznaje się takie urządzenie, którego moc wynosi co najmniej 2.000 W (najwyższe możliwe wartości tego parametru to 2.600 W. Rodzina czteroosobowa może używać żelazka o mocy 2.400 W dwa razy w tygodniu po 35 minut. Podczas prasowania stopa żelazka jest nagrzewana z przerwami. Dla uproszczenia przyjmijmy więc krótszą, ale ciągłą pracę - po 25 minut:

 • rocznie zużycie wyniesie wtedy 103,83 kWh (2,4 kW * 0,416h * 2 * 52 tyg.);
 • koszt 62,29 zł/rok.

Odkurzacz

Odkurzacz to niezbędny sprzęt AGD w każdym domu, bez względu na to, czy posiadamy w nim dywany, wykładziny, czy parkiet. Urządzenie to używane jest przynajmniej raz w tygodniu. Obecnie zdecydowana większość nowoczesnych odkurzaczy ma moc poniżej tysiąca W, jednak ich skuteczność nadal pozostaje bardzo wysoka. We wrześniu 2017 roku weszły w życie nowe unijne przepisy według których producenci oraz importerzy są zobligowani do sprzedaży wyłącznie odkurzaczy, których moc nie przekracza 900 W. Miało to w zamyśle zaoszczędzić na terenie UE do 2020 roku nawet 19 TWh energii rocznie (czyli mniej więcej tyle energii, ile przez rok produkują całe Węgry). Dla odkurzacza o mocy 750 W:

 • roczne zużycie energii elektrycznej wynosić będzie 27,5 kWh;
 • koszt: 16,50 zł/rok.

Kuchenka mikrofalowa

Na wyposażeniu kuchni często jest mikrofalówka, która zazwyczaj wykorzystywana jest do podgrzewania potraw. Przy czym na zużycie prądu przez mikrofalówkę wpływ ma jej moc, czas podgrzewania, funkcja grilla, czy stan spoczynku/gotowości. W zależności od modelu pochłania ona od 700 do 1.100 W, z grillem 1.300 - 1.600 W. Kuchenki mikrofalowe różnie radzą sobie z podgrzewaniem jedzenia. Większość modeli w czasie do 3 minut podgrzeje obiad do temperatury 65 - 70 stopni Celsjusza. Jeżeli urządzenie pracuje z mocą 800 W, to podgrzewając obiad dla każdego członka rodziny 3 razy w tygodniu:

 • rocznie zużyje 24,96 kWh (0,8kW * 0,05h *4 * 3 * 52 tygodnie);
 • koszt: 14,97 zł/rok (niski koszt wynika ze stosunkowo krótkiego czasu pracy).

Dwa sposoby oszczędzania

Kiedy chcemy zredukować koszty energii elektrycznej, to najlepiej działać na dwa fronty:

1. Wymieniać urządzenia AGD na te najbardziej energooszczędne i optymalizować sposób ich użytkowania,

2. Zmienić sprzedawcę energii. Wielu klientów nie wie, że obecnie na rynku energii rywalizuje ze sobą kilkudziesięciu sprzedawców. Jest sporo ofert promocyjnych.

Chcesz wiedzieć więcej? Jeśli tak, to przygotowaliśmy dla Ciebie porównywarkę ofert prądu oraz poradnik jak zmienić krok po kroku sprzedawcę prądu). 

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mieczysław
Mieczysław
2021-10-05 06:22

Wielka bzdura , Na ilość zużytej energii ma napięcie w sieci a wygląda to tak jeżeli przykładowo urządzenie pobiera 5 A to przy 230 V licznik odnotuje zużycie 1150 W ale przy 240 V już 1200 W i tak dalej i w taki oto sposób PGE wyłudza od nas pieniądze

Ilona
Ilona
2021-01-22 20:53

Jedna wielka bzdura. W całym 2020 roku zużyliśmy łącznie 2300 kWh. Dom jednorodzinny, 4 osoby, lodówka stara 10 letnia, tv 55 cali, laptop, indukcja używana codziennie, zmywarka włączana co dwa dni, pralka też, czajnik elektryczny, żarówki ledowe. Z tych obliczeń wynikałoby, że oprócz lodówki wszystko inne powinno być ciągle wyłączone.

Marek
Marek
2021-01-08 15:02

Potwierdzam uwagi Roberta. Praktycznie wszystkie pomiary są obarczone błędami. Poszukując urządzeń zżerających najwięcej energii skorzystałem ze stosunkowo prostego, ale w miarę dokładnego monitora energii. Każde z urządzeń podłączałem na 24h przez monitor i z tych, które najbardziej mnie interesowały otrzymałem następujące wartości :
lodówka Samsung (side by side) – 2,05 kWh
lodówka w zabudowie (lodówka+zamrażalnik) – 1,16 kWh
TV 65″ plazma – 1,24 kWh (przy uśrednionym dziennym użytkowaniu)
TV 42″ LCD – 0,26 kWh (przy uśrednionym dziennym użytkowaniu)
oczyszczacze powietrza 2 szt. 0,28 kWh
piec centralnego ogrzewania z pompami cyrkulacyjnymi – 3,0 kWh

Andre
Andre
2020-10-01 17:20

Do tego trzeba doliczyć wskaźnik stały , zmienny i inne doliczenia i wychodzą kolosalne opłaty

Seba
Seba
2020-05-05 10:34

Ciekawy jestem ile sam nowy kosztuje komputer z garafika geforge 1660oc na prąd? 🙂

Bogusław
Bogusław
2019-11-09 10:18

Energia pobierana przez mikrofalówkę jest źle obliczona. Mikrofalówka nie pracuje ciągle; magnetron włącza się cyklicznie podczas podgrzewania (przykładowo, gdy nastawimy na 3 min., podczas cyklu magnetron będzie się włączał i wyłączał, a jego łączny czas pracy będzie wnosił około 1 min).

P.S. Wydaje mi się, że przeciętna rodzina częściej używa mikrofalówki.

Anna
Anna
2019-10-19 10:12

posiadam lodówkę z zamrażarką (średniej wielkości) i wiele innych sprzętów (zmywarka, pralka, czajnik, odkurzacz, dwa laptopy) i mój rachunek to 60-90zł miesięcznie. Więc śmiem nie ufać tym wyliczeniom, szczególnie lodówki.

Vader
Vader
2019-09-29 22:46

Sama indukcja podczas czuwania bierze wiecej jak tu podano.

Michał
Michał
2018-08-17 21:26

Lodówka 200wat pracuje przy zamrażaniu do podtrzymania temperatury wystarcz 20wat dlaczego artykułów nie piszą facfchowcy tylko domrosli specjaliści od wszystkiego?

Robert
Robert
2018-05-07 09:00

Zużycie prądu przez lodówkę jest źle wyliczone. 0,26kW byłoby gdyby agregat lodówki pracował cały czas.
Moc agregatu jest błędnie przyjęta. Przeciętna lodówka z zamrażarką ma moc 0,11kW
6kWh/dobę nie jest w stanie zużyć nawet lodówka klasy energetycznej G (jeśli wogóle takie były :-).)
Tylko sprzęt uszkodzony, gdy agregat pracuje cały czas może potencjalnie takie zużycie wygenerować.