Jak obliczyć ile kosztuje grzanie gazem?
Aby wyliczyć ile kosztuje ogrzewanie gazem, w pierwszej kolejności musimy wyznaczyć roczne zapotrzebowanie na to paliwo. Następnie, otrzymany wynik mnożymy, przez całkowitą cene gazu. Poniżej znajdziecie instrukcje, jak obliczyć koszt ogrzewania gazem domu lub mieszkania w bloku.
Koszt ogrzewania domu gazem
By wyznaczyć koszt ogrzewania domu jednorodzinnego gazem, najpierw przemnażamy metraż domu przez tzw. współczynnik zapotrzebowania na ciepło w przeliczeniu na metr kwadratowy. Jeśli gazu używamy również do przygotowywania ciepłej wody użytkowej trzeba dodać ok. 1000 kWh na każdą osobę.
Przykład: Musimy ogrzać 100 metrowy dom. Zapotrzebowanie cieplne w budynku wynosi 80 kWh/mkw. W domu mieszkają 3 osoby. W obliczeniach, dla uproszczenia pomijamy temat sprawności instalacji i urządzenia grzewczego. Roczne zużycie gazu będzie wynosiło:
Roczne zużycie odpowiada tutaj temu, jakie ma taryfa W-3 w ofercie gaz dla domu.
Gdy znamy już całkowite roczne zapotrzebowanie na gaz, możemy je przemnożyć przez całkowitą cenę gazu, by otrzymać koszt ogrzewania domu gazem.
Koszt ogrzewania gazem mieszkania w bloku lub kamienicy
Obliczenie zużycia gazu i kosztu ogrzewania mieszkania w budynku wielorodzinnym wyglądają identycznie, czyli mnożymy zapotrzebowanie na ciepło przez powierzchnię mieszkania, dodajemy zużycie na CWU, a następni otrzymany wynik mnożymy przez całkowitę cenę gazu.
Przykład: Mamy mieszkanie o powierzchni 50 mkw. Zapotrzebowanie na ciepło w lokalu to 80 kWh/mkw na rok. W mieszkaniu przebywają 2 osoby.
6000 kWh x cena gazu = koszt ogrzewania mieszkania gazem
Nie wiecie co to jest ani ile wynosi zapotrzebowanie cieplne w Waszym domu albo mieszkaniu? A może nie wiecie ile wynoszą teraz ceny gazu? Mamy nadzieję, że te materiały odpowiedzą na Wasze pytania:
- OZC: Obliczenie Zapotrzebowania Cieplnego – Co to? Jaka Cena?
- Ceny gazu – Jaka jest cena za m3 i kWh?
Co składa się na koszt ogrzewania gazem?
Wbrew pozorom koszt ogrzewania gazem to nie tylko koszt paliwa. Oprócz tego mogą pojawić się inne wydatki. Jakie?
Domy jednorodzinne
- Zakup lub wynajem zbiornika na gaz: Wiele domów jednorodzinnych, szczególnie w obszarach pozbawionych dostępu do miejskiej sieci gazowej, wymaga zakupu lub wynajmu zbiornika na gaz. Koszt zakupu zbiornika może być znaczący, ale wynajem zbiornika to koszt cykliczny, który należy wliczyć do rocznych wydatków na ogrzewanie.
- Instalacja i konserwacja: Koszt instalacji systemu ogrzewania gazowego może być wysoki, ale jest to jednorazowy wydatek. Regularne przeglądy i konserwacja systemu, które są konieczne dla bezpieczeństwa i efektywności, generują dodatkowe roczne koszty.
- Dodatkowe opłaty: Mogą obejmować np. opłaty za wykonanie przyłącza gazowego, montaż licznika, wykonanie projektu instalacji gazowej czy prace dodatkowe.
Mieszkania w bloku lub kamienicy
- Instalacja i konserwacja: W przypadku mieszkań w blokach, system ogrzewania często jest centralny lub podłączony do miejskiej sieci gazowej, co eliminuje potrzebę zakupu zbiornika na gaz. Koszty instalacji są zwykle niższe niż w domach jednorodzinnych, ale mieszkańcy mogą ponosić opłaty za bieżącą konserwację systemu ogrzewania.
W wielu przypadkach koszty ogrzewania gazem są wliczone do opłat administracyjnych, które mieszkańcy płacą każdego miesiąca. Te opłaty mogą obejmować nie tylko koszt paliwa, ale również część kosztów konserwacji i ewentualnych napraw centralnego systemu ogrzewania.
Co wpływa na koszty ogrzewania gazem?
Musicie pamiętać, że powyższy sposób liczenia nie jest w 100% dokładny. Każdy dom i mieszkanie różnią się od siebie parametrami, które mają wpływ na zużycie paliwa gazowego. W efekcie koszt ogrzewania gazem nigdy nie jest taki sam, jeśli budynki wydają się identyczne. Wynika to z kilku czynników, do których zaliczamy:
- Izolację termiczną budynku: Lepsza izolacja oznacza mniejsze straty ciepła i niższe zużycie gazu. Warto pamiętać również o tym, że jeśli wcześniej ściany były wyziębione, to przez pierwszy rok grzania pobór błękitnego paliwa będzie wyższy od prognozowanego, rachunki tym samym też. Dotyczy to przede wszystkim budynków nowopowstałych lub też obiektów nieogrzewanych przez długi czas.
- Powierzchnię i rodzaj budynku: Duże domy jednorodzinne zwykle zużywają więcej gazu niż mniejsze mieszkania w bloku, ale różnice w izolacji mogą to zmienić. Część ekspertów przyjmuje, że zużycie gazu na metr kwadratowy powinno orientacyjnie mieścić się w zakresie 100-160 kWh na rok (im szczelniejszy termicznie dom lub mieszkanie, a także im mniejsza ilość okien, wyższa sprawność pieca i grzejników, tym niższą wartość możemy przyjąć). Nowsze domy zużywają mniej energii.
- Sprawność systemu ogrzewania: Nowoczesne kotły gazowe charakteryzują się wyższą efektywnością, co przekłada się na oszczędności. Tzw. kotły gazowe kondensacyjne osiągają obecnie sprawność przekraczającą 100%. Zawsze mogą jednak pojawiać sie większe lub mniejsze straty w samej instalacji grzewczej.
- Warunki atmosferyczne: Zimniejsze zimy zwiększają zapotrzebowanie na ogrzewanie.
- Cena gazu: Bywa ona różna w zależności od taryfy, rejonu zamieszkania czy dostawcy.
- Przyzwyczajenia mieszkańców - większe niż standardowe zużycie wody, częste wietrzenie pomieszczeń oraz preferencje związane z temperaturą w pomieszczeniu również mają istotny wpływ na zużycie i całkowity koszt ogrzewania gazem.
Inne sposoby ogrzewania
Rozglądając się za źródłem ciepła dla naszego mieszkania należy rozważyć wiele możliwości. W grę wchodzą jeszcze przykładowo:
- ogrzewanie miejskie (tylko w lokalizacjach, gdzie działają miejskie ciepłownie),
- ogrzewanie indywidualne na paliwo stałe (przy czym z racji unijnych przepisów, inwestycja ta ma sens tylko wtedy, gdy decyduje się na kocioł na biomasę - np. drewno, pellet),
- ogrzewanie prądem.
Ta ostatnia kategoria, czyli ogrzewania na prąd, niesie ze sobą najwięcej możliwości. Do wyboru jest m.in. ogrzewanie na podczerwień, maty grzewcze, kotły elektryczne czy ogrzewanie konwekcyjne. Największy potencjał tkwi jednak w pompach ciepła. To ekologiczne, bezobsługowe i bezemisyjne urządzenia, charakteryzujące się największą sprawnością generowania ciepła - z 1 kWh energii możemy otrzymać średnio ok. 3 kWh ciepła. Zaś w połączeniu z fotowoltaiką, należą one do najtańszych metod ogrzewania.