dom z pompą ciepła i kosztami

Ile kosztuje ogrzewanie pompą ciepła?

Wiadomo, że pompa ciepła to ekologiczne źródło ogrzewania. Ale czy jest również ekonomicznym rozwiązaniem? W tym artykule wyjaśniamy, ile kosztuje ogrzewanie pompą ciepła oraz wskazujemy, co wpływa na koszt ogrzewania pompą ciepła.

Jak obliczyć ile kosztuje ogrzewania pompą ciepła?

By ustalić, ile będzie nas kosztować ogrzewanie pompą ciepła, musimy wiedzieć dwie rzeczy:

  1. Ile prądu zużywa pompa ciepła w domu takim jak nasz.
  2. ile kosztuje kWh prądu.

Potem wystarczy przemnożyć obie wartości przez siebie, aby wyznaczyć roczny koszt ogrzewania.

Nie wiecie, skąd wziąć dane potrzebne do obliczeń? Koniecznie zajrzyjcie do tych artykułów, a wszystko stanie się jasne.

Koszt ogrzewania pompą ciepła - przykłady obliczeń

Poniżej przygotowaliśmy dla Was kilka przykładowych obliczeń kosztów ogrzewania domu pompą ciepła. Pamiętajcie jednak, że są to jedynie orientacyjne wyniki, w których wiele może się zmienić. Nawet dwa identycznie wyglądające budynki, o podobnej budowie mogą mieć zupełnie inne koszty ogrzewania. Dlaczego? Wszystko zależy od wielu paramentrów - m.in. powierzchni, rodzaju izolacji, lokalizacji nieruchomości czy nawet rodzaju pompy ciepła. Poniższe obliczenia traktujcie więc jedynie jako pomoc w wyznaczeniu faktycznego kosztu.

Przykład 1: Dom z bardzo dobrą izolacją

Powierzchnia: 100 m2
Zapotrzebowanie na ciepło: 70 kWh / m2 / rok
SCOP pompy ciepła: 3,5
Cena prądu: 0,8 zł / kWh


100 m2 x 70 kWh / m2 / rok = 7000 kWh / rok (zapotrzebowanie cieplne budynku)
7000 kWh / 3,5 = 2000 kWh (roczne zużycie energii)
2000 kWh x 0,8 zł / kWh = 1600 zł

W tym przypadku koszt ogrzewania domu pompą ciepła (bez CWU) wyniósłby ok. 1600 zł).

Przykład 2: Dom z przeciętną izolacją

Powierzchnia: 100 m2
Zapotrzebowanie na ciepło: 100 kWh / m2 / rok
SCOP pompy ciepła: 3,5
Cena prądu: 0,8 zł / kWh


100 m2 x 100 kWh / m2 / rok = 10000 kWh / rok (zapotrzebowanie cieplne budynku)
10000 kWh / 3,5 = 2857 kWh (roczne zużycie energii)
2857 kWh x 0,8 zł / kWh = 2286 zł

Koszt ogrzewania pompą ciepła (bez CWU) w domu o średniej izolacji wyniósłby ok. 2300 zł).

Przykład 3: Dom bez izolacji

Powierzchnia: 100 m2
Zapotrzebowanie na ciepło: 200 kWh / m2 / rok
SCOP pompy ciepła: 3,5
Cena prądu: 0,8 zł / kWh


100 m2 x 200 kWh / m2 / rok = 20000 kWh / rok (zapotrzebowanie cieplne budynku)
15000 kWh / 3,5 = 5714 kWh (roczne zużycie energii)
2857 kWh x 0,8 zł / kWh = 4571 zł

Koszt ogrzewania pompą ciepła (bez CWU) w domu o średniej izolacji wyniósłby ok. 4500 zł).

Nie wiecie czym jest SCOP? Pierwszy raz słyszycie o zapotrzebowaniu cieplnym budynku? Wszystko, co musicie wiedzieć znajdziecie w artykułach poniżej:

Co ma wpływ na koszt ogrzewania domu pompą ciepła?

Jak wiecie, na pytanie, ile kosztuje ogrzewanie pompą ciepła nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko dlatego, że pompa ciepła wraz budynkiem i systemem ogrzewania tworzy unikalną konfigurację, która determinuje ilość zużywanej energii oraz koszt eksploatacji. Od czego konkretnie zależy koszt ogrzewania pompą ciepła?

Wielkość nieruchomości i jakość ocieplenia budynku

Zapotrzebowanie na energię cieplną, decydujące o kosztach ogrzewania pompą ciepła, w dużej mierze uzależnione jest od dwóch czynników: wielkości budynku oraz jakości ocieplenia. Duże, ale dobrze ocieplone domy mogą generować mniejsze koszty ogrzewania, niż małe nieruchomości bez żadnej izolacji. Przykładowo, 200 metrowy dom zbudowany według aktualnych standardów będzie potrzebował ok. 12000 kWh energii cieplnej. Tyle samo może potrzebować, stary 60-metrowy dom bez izolacji.

Efektywność pompy ciepła (COP)

SCOP (Seasonal Coefficient of Performance) to wskaźnik, który określa sezonową efektywność pompy ciepła. Im wyższy SCOP, tym mniej energii elektrycznej potrzebnej jest do wyprodukowania jednostki ciepła. Przykładowo, pompa ciepła z SCOP wynoszącym 4 dostarcza 4 razy więcej energii niż sama zużywa. Nie wiecie, jak to jest możliwe? Odsyłamy Was do artykułu: Jak działa pompa ciepła?.

Strefa klimatyczna

W Polsce wyróżniamy pięć tzw. stref klimatycznych, które różnią pod względem temperatury. W regionach o łagodniejszym klimacie, gdzie temperatury są wyższe, pompa ciepła będzie pracować bardziej efektywnie. Z kolei w zimniejszych strefach klimatycznych pompa będzie musiała pracować intensywniej, co zwiększa koszty eksploatacji. Długość sezonu grzewczego również ma znaczenie. W Polsce sezon grzewczy trwa średnio 6 miesięcy, ale w chłodniejszych regionach może być dłuższy. Różnice te mogą wpłynąć na roczne zużycie energii, zwiększając je o 10-20% w chłodniejszych strefach.

Rodzaj zastosowanego ogrzewania i liczba domowników

Wpływ na pobór energii i koszty ma system rozprowadzenia ciepła. Ogrzewanie podłogowe współpracuje efektywnie z pompą ciepła dzięki niższym temperaturom zasilania (około 30-40°C) w porównaniu do tradycyjnych grzejników (około 60-70°C). To zwiększa efektywność pompy ciepła i zmniejsza zużycie energii o około 10-20%. Oprócz tego wpływ na pobór energii i koszty ma również liczba domowników zużywających ciepłą wodę.

Rodzaj wentylacji

System wentylacji wpływa na zużycie energii. Największe zużycie energii związane z wentylacją dotyczy wentylacji grawitacyjnej. Rekuperacja (wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła) zmniejsza straty ciepła nawet o 30-50%.

Prawidłowe wykonanie całego systemu grzewczego

Poprawna instalacja i kalibracja systemu grzewczego są kluczowe. Błędy w instalacji mogą obniżyć efektywność systemu nawet o 30%, co zwiększa zużycie energii i koszty eksploatacji. Regularne przeglądy i konserwacja również pomagają utrzymać niskie koszty eksploatacji, minimalizując ryzyko awarii i utrzymując wysoką efektywność systemu.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments