Odcięcie licznika - w jakich przypadkach?
Zacznijmy od tego, w jakich przypadkach w ogóle dystrybutor może odciąć nam dostęp do prądu. Bardzo dokładnie formułuje to Prawo energetyczne w artykule 6. Znajdziemy tam dokładnie taki zapis:
Art. 6b. [Wstrzymanie dostarczania paliw gazowych lub energii]
1. Przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie przesyłania lub dystrybucji paliw gazowych lub energii może wstrzymać, z zastrzeżeniem art. 6c, dostarczanie paliw gazowych lub energii, jeżeli:
1) w wyniku przeprowadzonej kontroli stwierdzono, że nastąpiło nielegalne pobieranie paliw lub energii;
2) odbiorca zwleka z zapłatą za świadczone usługi, co najmniej przez okres 30 dni po upływie terminu płatności.
O, tym, ile dokładnie odbiorca prądu ma czasu na uregulowanie rachunku pisaliśmy w artykule Niezapłacony rachunek za prąd - co nam grozi? Tutaj sprawdzicie, jak wysokie są kary naliczane przez sprzedawców energii z za opóźnienia w regulowaniu należności.
Kradzież prądu została natomiast przez nas opisana w tekście Co grozi za kradzież prądu? A warto zwrócić uwagę na to, że przykładowo Tauron umożliwia anonimowe zgłoszenie kradzieży prądu online. Maleje również przyzwolenie społeczne na takie działania, więc nie warto chyba ryzykować.
Co jednak zrobić, jeśli sprzedawca prądu niesłusznie naszym zdaniem, grozi odłączeniem prądu? Wówczas należy napisać oświadczenie, że nie zgadzamy się na takie działanie, bo toczymy spór z firmą energetyczną. Pismo takie wysyłamy do operatora sieci dystrybucyjnej. Jak sporządzić taki dokument? Gotowiec znajdziecie w artykule Przedawnienie rachunku za energię - wzory pism, prawdopodobnie będziecie musieli zmodyfikować tylko przyczynę sporu.
Wadliwa instalacja elektryczna
Poza wskazanym ustęp, warto zwrócić też uwagę na ten zapis w artykule:
4. Przedsiębiorstwo energetyczne, o którym mowa w ust. 1, wstrzymuje dostarczanie paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła, jeżeli w wyniku przeprowadzonej kontroli stwierdzono, że instalacja znajdująca się u odbiorcy stwarza bezpośrednie zagrożenie życia, zdrowia lub środowiska.
Oznacza, to, że na odbiorcy energii spoczywa obowiązek posiadania bezpiecznej instalacji elektrycznej i jest to wymóg, by trafiał do nas prąd z sieci. Jeśli kupujecie mieszkanie lub budujecie dom, to warto zadbać o ten aspekt. Czasami wadliwe poprowadzenie przewodów lub ich niewłaściwe zabezpieczenie może doprowadzić do tragedii, dlatego bardzo was na to uczulamy.
A w jakiej sytuacji OSD może odciąć nam prąd w mieszkaniu? Na przykład, gdy sąsiad z góry nas solidnie zaleje i pojawi się zwarcie instalacji.
W takich przypadkach licznik zostanie ponownie podpięty, kiedy usuniemy przyczyny jego odłączenia. Oczywiście będziemy musieli zapłacić za tę czynność. Gdyby, do uszkodzenia instalacji doszło nie z naszej winy, to zwrotu tych kosztów możemy dochodzić w ramach odszkodowania lub ubezpieczenia.
Ponowne przyłączenie licznika prądu - koszty
Sprawdźmy teraz, jak wysoka jest kwota, w przypadku ponownego podcięcia naszej instalacji do sieci elektrycznej. Kto o niej decyduje? Prezes URE (Urzędu Regulacji Energetyki) - zawsze w grudniu ogłasza stawki, które będą obowiązywały w następnym roku kalendarzowym.
Opłata za wznowienie dostaw energii naliczana jest przez OSD. Jeśli otrzymujemy jedna fakturę za dystrybucję i prąd, to wskazaną kwotę wpłacamy na konto sprzedawcy prądu, który rozliczy się w naszym imieniu z OSD. Najczęściej opłata powiększa nam kolejny rachunek za energię.
Sprawdźmy, jak kształtują się opłaty na rok 2017 kształtują się u poszczególnych operatorów.
Uwaga! Stawki te zależą wyłącznie od tego, w jakim rejonie dystrybucyjnym jesteście. Nie ma na nie wpływu to, kto jest Waszym sprzedawcą prądu! Podane stawki są kwotami netto.
Tauron i opłata za ponowne przyłączenie do sieci
Kwota, którą będziemy musieli zapłacić za przywrócenie podłączenia do zasilania, wynosi 83,56 złotego. Konieczne jest jednak, aby ustały powody, przez które licznik był odłączony. Sprzedawca prądu sugeruje, że jeśli przyczyną były długi, to procedurę przyspieszy przedstawienie dowodu uiszczenia zaległości.
PGE i przywrócenie dostępu do sieci
Kiedy rozwiążemy problem, przez który PGE odłączyło nam licznik, to do następnego rachunku zostanie doliczona opłata za ponowne przyłączenie do sieci. Jej wysokość w tym roku wynosi 83,56 złotego.
Przywrócenie zasilania - Energa i wysokość dodatkowej opłaty
Jaką kwotę do rachunku doliczy nam sprzedawca prądu, jeśli nasz licznik jest na obszarze dystrybucyjnym spółki Energa? Będzie to dokładnie 83,56 złotego. Oczywiście i w tym przypadku musimy najpierw uregulować swój dług lub naprawić usterkę.
Opłata za ponowne przyłączenie do sieci energetycznej - Enea
Ile zapłacimy w tym przypadku? Będzie to również 83,56 złotego. Kwota ta zostanie doliczona do kolejnego rozliczenia za energię elektryczną. Enea jest bardzo otwarta na negocjacje z klientem. Już na stronie internetowej znajdziemy informację, że możliwe jest rozłożenie zaległości na raty. Wiadomo, że inni operatorzy również dopuszczają tę możliwość, ale mówią o tym tak otwarcie.
innogy i koszty przywrócenia prądu
Jeśli już myśleliście, że w całym kraju obowiązuje jedna stawka za tę czynność, to innogy Was zaskoczy. Tutaj opłata wynosi mianowicie 82,49 złotego. Cała reszta procedury wygląda dokładnie tak samo, jak u reszty dystrybutorów energii elektrycznej.
Opłata za ponowne podłączenie prądu - podsumowanie
Nieterminowe płacenie rachunków lub zła instalacja elektryczna mogą doprowadzić do wstrzymania dostaw energii elektrycznej. Ile nas będzie kosztowało ponowne podłączenie licznika? To koszt około 100 złotych. Musimy jednak pamiętać, że poza tym, będziemy musieli zapłacić odsetki za zwłokę oraz koszy ewentualnych monitów. W sumie rachunek za prąd może być znacznie wyższy…
A jeśli uważacie, że Wasza firma energetyczna pobiera od Was zbyt wysokie opłaty, to sprawdźcie, jak wygląda zmiana sprzedawcy energii.
witam , chce podłączyć prąd do starego budynku gdzie prąd został odłączony 15 lat temu(licznik ściągniety) , to stare budownictwo wiec instalacja jest do niczego . Moje pytanie czy jak lcznik będzie podłączony to ktos robi odbiór instalacji? czy jak to wygląda ?
Dobry wieczór, potrzebuje porady. Właśnie dzisiaj został mi odcięty prąd w domu ale bez żadnej informacji czy monitu nie dostałam. Czy jest to zgodne z prawem? oczywiście jutro z samego rana mam zamiar zapłacić fakturę,ale nie rozumiem jak można odciąć komuś prąd i go o tym nie poinformować.
Ile trzeba czekac na ponowne wloczemie prady gdy ureguluje sie juz rachunek
podzilam opinnie powyżej o PGE, dobrze wiedzą jak działa poczta w okresie świątecznym i golą gapowiczów ciule
chcialem tylko napisac ,ze PGe to zlosliwe parówy. Wyjechalismy zagranice i po pewnym czasie spoznilismy sie z zaplata faktury kilkadziesiat zl , racja nasza wina .Wracamy na pare dni a tam licznika nie ma pradu nie ma a w skrzynce do tego pismo ,ze konto zmienili!!! szkoda,ze przewodow ze scian nie powyrywali
Witam. Kupiłam dom który stał pusty około 20 lat. Prąd tam był odłączony z tego powodu że nikt tam nie mieszkał. Wymieniliśmy w środku całą instalację na nową. Jak mam zabrać się teraz do tego aby uzyskać tam prąd? Jakie koszta mnie czekają?
Radziłbym się zastanowić i poczytać prawo, zanim zaczniecie płacić za wyłączenie i podłączenie prądu. Zalecałbym czytanie ze zrozumieniem taryf energetycznych.
W taryfie firmy Energa wyraźnie pisze
6. Opłaty za usługi wykonywane na dodatkowe zlecenie odbiorcy.
6.1. Operator ustala następujące opłaty za usługi wykonywane na zlecenie odbiorcy:
Przerwanie i wznowienie dostarczania energii:
Stawka [w zł] za usługę
a) na napięciu nN 85,48
Zwróćcie uwagę na zwrot na zlecenie odbiorcy.
Zwróćcie uwagę, że opłata dotyczy dwóch czynności wyłączenia i włączenia prądu na zlecenie odbiorcy.
KTO z was zlecał energetyce przerwanie dostaw prądu ???
NIKT sama to zrobiła.
A więc nie jest uprawniona do pobrania opłat za usługę wyłączenia i włączenia na zlecenie odbiorcy.
Podłączyła prąd jak zapłaciliście rachunki i to też nie jest podłączenie na Wasze zlecenie,
Ustawa prawo energetyczne stanowi; Art 6b .5
Przedsiębiorstwo energetyczne, o którym mowa w ust. 1, jest obowiązane niezwłocznie wznowić dostarczanie paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła wstrzymanego z powodów, o których mowa w ust. 1, 2 i 4, jeżeli ustaną przyczyny uzasadniające wstrzymanie ich dostarczania,
Zatem kto zleca włączenie prądu
Ustawodawca.
Pisać skargi do Prezesa Regulacji Energetyki
Czy regulacje prawne lub umowne opisują w jakiej formie powinien być wysłany monit o zaległości? Czy powinna być to przesyłka polecona, czy wystarczy zwykły list nierejestrowany?
Ja chce zapytac. Mam prad w pge 24 grudniq minelo 30 dni od zaplaty. Nie dostalam monitu. Czy monit moglbyc wyslany przed swietami? Czy przysla jeszcze jeden jak nie odebralam? Bo mialam awizo ale za pozno je zauwazylam. Pamocy
Ci,agle im mało za głupie odcięcie drucika od bezpiecznika 89 zl złodzieje.