ile waży panel fotowoltaiczny? jakie są wymiary paneli fotowoltaicznych

Ile waży panel fotowoltaiczny? Jakie są wymiary paneli PV?

Instalacja fotowoltaiczna może być sposobem na produkcję taniej i ekologicznej energii. Przy wyborze ogromne znaczenie mają nie tylko parametry pracy, ale również waga i wymiary paneli fotowoltaicznych. Ile ważą panele fotowoltaiczne? Jakie są standardowe wymiary paneli PV? I dlaczego kwestie te są ważne? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Jakie są wymiary paneli fotowoltaicznych?

Standardowe wymiary paneli fotowoltaicznych używanych obecnie na rynku mogą się znacząco różnić. Najczęściej będziemy mieli do czynienia z modułami o wysokości od ok. 160 cm do ok. 238 cm, szerokości od ok. 99 cm do 130 cm i grubości od ok. 3 cm do 4 cm. 

Wymiary paneli fotowoltaicznych 450 W

Popularne panele fotowoltaiczne o mocy 450 W charakteryzują najczęściej następujące wymiary: długość wynosząca ok. 190 cm - 201 cm, szerokość od ok. 99 cm do ok. 113 cm. Wiele zależy jednak od konkretnego modelu i producenta. Poniżej znajdziecie przykładowe wymiary modułów fotowoltaicznych 450 W.

Panel fotowoltaiczny Wymiar
JA Solar 450 JAM72S20-450/MR 2120 mm x 1052 mm
LONGi LR4-72HIH 450 2094 mm x 1038 mm
Jinko Tiger Pro 60HC 450 P-Type 1930 mm x 1134 mm
REC Alpha 450 AA72 2063 mm x 1026 mm

Wymiary paneli fotowoltaicznych 500 W

Jeśli chodzi o wymiary paneli fotowoltaicznych 500 W to mogą być one nieco większe lub zbliżone do wymiarów paneli PV o mocy 450 W. Ich wysokość zwykle będzie przekraczać 200 cm, a szerokość 110 cm. Poniżej znajdziecie przykładowe wymiary paneli fotowoltaicznych 500 W.

Panel fotowoltaiczny Wymiar
Risen Titan RSM150-8-500M 2220 mm x 1102 mm x 40 mm
LONGi Solar LR5-66HIH-500M 2093 mm x 1134 mm x 35 mm
Jinko Solar JKM55M-72HL-V 500W 2008 mm x 1002 mm x 35 mm

Niestandardowe wymiary paneli fotowoltaicznych

Na rynku są również dostępne panele fotowoltaiczne o niestandardowych wymiarach. Dobrym przykładem mogą być tu panele fotowoltaiczne na kampera, które często mają ok. 100 cm długości, 67 cm szerokości i 3,5 cm grubości. Gdy mowa o niestandardowych wymiarach paneli fotowoltaicznych nie sposób nie wspomnieć też o tzw. dachówce fotowoltaicznej, która ma zastępować fragmenty poszycia. Przykładowo dach solarny Tesli ma wymiary ok. 114 cm na 38 cm. Z kolei polskie dachówki Fotton mają wymiary ok. 92 cm na 56 cm.

Wymiary paneli fotowoltaicznych - od czego zależą?

Jak możecie zauważyć, wymiary paneli fotowoltaicznych nie w każdym przypadku i nie do końca są wystandaryzowane (choć teraz jest z tym znacznie lepiej niż np. na przełomie lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych). W efekcie, to jakie będą wymiary paneli PV zależy od kilku czynników. Wśród nich należy wskazać m.in.:

  • Rozmiar ogniw - każdy panel fotowoltaiczny składa się z tzw. ogniw fotowoltaicznych. Przez lata opracowano kilka ich generacji, które różniły się wymiarami. Tzw. typ M1 wykorzystywany w na przełomie XX i XXI wieku, charakteryzował się wymiarami 125 mm na 125 mm. Obecnie na rynku dostępne są warianty M6, M10 oraz M12 o wymiarach wynoszących odpowiednio: 166 mm na 166 mm, 182 mm na 182 mm oraz 210 mm na 210 mm.
  • Ilość ogniw - oprócz wielkości ogniw, wymiar paneli PV w dużej mierze uzależniony jest również od ilości zastosowanych ogniw. Najczęściej możemy natrafić na moduły 60-ogniwowe (lub też 120 ogniwowe, jeśli mowa o technologii half-cut), 72-ogniwowe (144 ogniw half-cut) lub 96 ogniwowe (192 ogniwa half-cut).
  • Producent i technologia - choć większość modułów składa się z podobnych półproduktów, ostateczny proporcje i wymiary paneli PV mogą zależeć również od procesu produkcyjnego i technologii danego producenta. Przykładowo, im wyższą sprawność posiada ogniwo, tym większą moc może zapewnić, przy takiej samej wielkości modułu.

Podsumowując, wymiary paneli PV (nawet w obrębie tego samego producenta czy serii produktów) mogą być bardzo zróżnicowane. Jeśli chcecie sprawdzić, jak duże są interesujące Was moduły, zapytajcie swojego instalatora bądź sprawdźcie kartę katalogową urządzeń.

A jak jest z wagą paneli fotowoltaicznych?

Ile waży jeden panel fotowoltaiczny?

Jeden, standardowy panel fotowoltaicznych może ważyć od ok. 18 kg do nawet ponad 30 kg. Przeciętnie waga panela fotowoltaicznego oscyluje w graniach +/- 20 kg. Na rynku można znaleźć jednak również moduły o nietypowej budowie oraz wadze. Przykładowo, elastyczne panele fotowoltaiczne (o mocy ok. 180 W) stosowane m.in. jako przenośne moduły turystyczne ważą zaledwie ok. 3 kg. Z kolei innowacyjne, pełnowymiarowe moduły Maxeon Air o mocy 330 Wp mają ważyć zaledwie 6 kg w przeliczeniu na metr kwadratowy.

Waga paneli fotowoltaicznych na m2

Standardowa waga paneli fotowoltaicznych w przeliczeniu na m2 waha się do ok. 9 kg do 17 kg. Oczywiście ciężar paneli PV może być również mniejszy, jeśli zdecydujemy się na nietypowe rozwiązania, o których wspominaliśmy już wcześniej - np. ultra lekkie, elastyczne moduły PV.

Waga paneli fotowoltaicznych - od czego zależy?

Jak z pewnością zauważyliście, podobnie jak w przypadku wymiarów, waga paneli fotowoltaicznych, uzależniona jest od kilku czynników. Największe znaczenie mają w tym przypadku:

  • Wymiary modułów i przeznaczenie - większe i tym samym cięższe moduły najczęściej przeznaczone są na konstrukcje gruntowe, np. do zasilania farm fotowoltaicznych. W instalacjach dachowych stosuje panele o średniej mocy (ok. 400 W) i mniejszej wadze.
  • Technologie produkcji - przeciętne moduły składają się z hartowanej szyby, krzemowego wkładu i tylnej części z tworzywa sztucznego. W modułach typu szkło-szkło również tylna część to szklana tafla, co sprawia, że są one o kilka kilogramów cięższe od wariantu wykorzystującego tworzywa sztuczne.

Waga paneli fotowoltaicznych to nie wszystko. Ile waży cała instalacja fotowoltaiczna?

W tym miejscu warto podkreślić, że obliczając wagę instalacji fotowoltaicznej, oprócz wagi paneli PV trzeba też uwzględnić wagę systemu montażowego oraz wagę przewodów. W przypadku montażu z obciążeniem, trzeba też dodać wagę balastu - przy czym uzależniona jest ona m.in. od miejsca montażu i panujących warunków atmosferycznych. Przykładowo, kompletna instalacja fotowoltaiczna 3,6 kW montowana na dachu płaskim może ważyć ok. 600 kg (z uwzględnieniem bloczków obciążeniowych).

Waga i wymiary paneli fotowoltaicznych - dlaczego są ważne?

Większość osób decydujących się na montaż instalacji fotowoltaicznej skupia się na typowo elektrycznych parametrach paneli fotowoltaicznych. Warto jednak pamiętać, że waga i wymiary paneli fotowoltaicznych są równie istotne. Dlaczego?

  • Kwestie montażowe - to dość oczywiste, że im większe i cięższe panele, tym trudniej je zamontować. Przy bardzo dużych egzemplarzach, konieczne może być zastosowanie dodatkowych rozwiązań (np. wysięgnika, specjalnych lin), które mogą podnieść całkowity koszt usługi. Wymiary modułów PV są również niezwykle ważne przy planowaniu ich rozmieszczenia np. na ograniczonej powierzchni dachu - projektant musi zadbać o to, by zmieścić jak największą ich ilość, przy zachowaniu niezbędnych odstępów od krawędzi dachu.
  • Kwestie bezpieczeństwa - waga paneli fotowoltaicznych zawsze powinna być brana pod uwagę przy obliczaniu dopuszczalnego obciążenia dachu. Przeciętna, domowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 3 kW waży ok. 200 kg - to sporo, gdy mowa o konstrukcji dachowej wymagającej remontu lub napraw.
  • Kwestie logistyczne - nie można też zapominać, że waga i wymiary paneli fotowoltaicznych mogą oznaczać znaczące problemy w przypadku montażu w trudno dostępnym miejscu. Organizowanie specjalnego transportu mogą oznaczać kolejne koszty.
  • Kwestie prawne - w pewnych specyficznych warunkach, np. w kwestii “fotowoltaiki a konserwator zabytków” wymiary paneli fotowoltaicznych (a także ich waga) mogą zdecydować o uzyskaniu pozwolenia na montaż.
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments