inteligentny licznik energii elektrycznej co to jest

Inteligentny licznik energii: Co to? Jak działa?

Wymiana liczników prądu na inteligentne, czyli pozwalające na zdalny odczyt pomiarów nawet co kwadrans, to jeden z wymogów ugruntowanych nowelizacją prawa energetycznego z 2021 roku. Aktualne przepisy wymagają, by do 2028 roku aż 80% odbiorców energii miało zainstalowany licznik nowego typu. Czym różni się on od starego? Czy wymiana wiąże się z kosztami?

Co to jest inteligentny licznik energii elektrycznej?

Inteligentne liczniki prądu to urządzenia, których nadrzędną funkcją jest pomoc w ograniczeniu ilości jego zużycia. Wykonywany przez nie precyzyjny, częsty pomiar pozwala łatwiej śledzić trendy w poborze energii i identyfikować szczególnie prądożerne urządzenia. Tego typu liczniki gwarantują też sporą wygodę użytkownikom i operatorom, gdyż dzięki możliwości zdalnego odczytu nie ma potrzeby wysyłania pomiaru SMS-em czy podawania go telefonicznie.

Podobnie jak w przypadku tradycyjnego odpowiednika inteligentny licznik energii elektrycznej służy do zmierzenia, jak dużo prądu pobraliście z sieci. Jednak dzięki dodatkowym funkcjom nie musicie odczytywać wyników na wbudowanym w urządzenie ekranie. Nowe liczniki są w stanie komunikować się z dostawcą energii i użytkownikiem, zapewniając zdalny odczyt nawet co 15 minut. Co więcej, łatwiejsze śledzenie zużycia prądu ułatwia jego analizę, co jest szczególnie przydatne, jeśli macie w domu prądożerne urządzenia, np. pompę ciepła.

Inteligentne liczniki prądu często oferują tworzenie statystyk i analizę trendów, dzięki którym możecie lepiej zaplanować zużywanie energii w korzystniejszej taryfie oraz zidentyfikować jej marnowanie. Szczegółowe dane o poborze to też świetne zabezpieczenie przed kradzieżami prądu, będącymi wynikiem nielegalnego podpięcia. Przede wszystkim jednak inteligentne liczniki pozwalają na oszczędność finansową, gdyż dzięki nim płacicie za faktyczne, a nie prognozowane zużycie.

Jak działa inteligentny licznik? Jak jest odczytywany?

Pod względem ogólnej zasady działania inteligentny licznik energii nie różni się od tradycyjnego licznika indukcyjnego z elektronicznym systemem odczytowym. Dysponuje jednak funkcją automatycznego przesyłania danych pomiarowych. Niektóre tego rodzaju urządzenia mają też możliwość współpracy z systemami smart home, ale nie ma obecnie wymogów, by te bardziej przyjazne użytkownikom modele były montowane w domach odbiorców. Nie można jednak wykluczyć, że w miarę upływu czasu kolejne zamawiane przez operatorów egzemplarze liczników będą dysponowały dodatkowymi funkcjami nieobecnymi w stosowanych dziś urządzeniach.

Ile kosztuje taki licznik?

W zdecydowanej większości przypadków inteligentny licznik prądu jest bezpłatny. Jego właścicielem jest bowiem dostawca energii i to po jego stronie leży odpowiedzialność za utrzymanie sprawności urządzenia pomiarowego, jego odczyty oraz legalizację. Jeżeli jednak takie urządzenie należy do Was (np. w przypadku korzystania z licznika prepaid), będziecie musieli samodzielnie ponieść koszt wymiany, który wynosi zwykle kilkaset złotych.

Montaż inteligentnych liczników — którzy dystrybutorzy je instalują?

Znowelizowane w 2021 roku prawo energetyczne nakłada na dystrybutorów obowiązek instalacji inteligentnych liczników u swoich odbiorców. Zgodnie z zapisami licznik zdalnego odczytu musi się znaleźć:

  • do 31 grudnia 2023 roku w co najmniej 15% punktów poboru energii u odbiorców końcowych,
  • do 31 grudnia 2025 roku w co najmniej 35% punktów poboru,
  • do 31 grudnia 2027 roku w co najmniej 65% punktów poboru,
  • do 31 grudnia 2028 roku w co najmniej 80% punktów poboru.

Prawo zobowiązuje wszystkich dostawców prądu bez wyjątku do wymiany liczników na nowe.

Inteligentny licznik prądu w Enea

Inteligentne liczniki energii w Enea są instalowane według harmonogramu ułożonego na podstawie terminów ważności cech legalizacyjnych stosowanych dotychczas liczników konwencjonalnych. Klienci nie muszą składać wniosków o wymianę, nie są również pobierane żadne opłaty z tytułu instalacji nowego urządzenia i jego obsługi.

Inteligentny licznik prądu w Energa

ENERGA-OPERATOR również sukcesywnie wymienia swoje urządzenia na inteligentne liczniki prądu. Cała procedura jest realizowana na koszt operatora. Jako użytkownicy nie ponosicie żadnych kosztów z tytułu wymiany, a także nie musicie podpisywać nowej umowy.

Inteligentny licznik prądu w Stoen Operator

Stoen Operator proponuje swoim klientom inteligentne liczniki energii elektrycznej montowane na wniosek. W 2022 roku z takiej możliwości ma prawo skorzystać nie więcej niż 1000 odbiorców, przy czym koszt licznika 1-fazowego to 225 zł netto, zaś 3-fazowego — 257 zł netto. Ustawowy termin montażu to 4 miesiące od wystąpienia o taką usługę. Stoen prowadzi też bezpłatną wymianę zgodnie z wymogami ustawy, a stosowane urządzenia mogą być odczytywane przez sieć LTE.

Inteligentny licznik prądu w PGE

PGE Dystrybucja planuje realizować projekt wymiany liczników w trzech etapach: w latach 2023-2025, 2026-2028 i 2029-2030. Ponadto już od kilku lat dystrybutor instaluje inteligentne liczniki prądu u klientów, którzy decydują się na przyłączenie mikroinstalacji prosumenckich.

Inteligentny licznik prądu w Tauron

Z kolei w Tauron nowe liczniki zostaną zamontowane w domach konsumenckich przed końcem okresu legalizacji. Jako klienci nie ponosicie z tego tytułu żadnych kosztów. Nie trzeba również podpisywać nowej umowy i nie zmienia się ani sposób, ani okres rozliczeń ze sprzedawcą energii.

Dystrybutorzy energii elektrycznej w zdecydowanej większości zaczęli już wymieniać liczniki prądu na inteligentne, by zmieścić się w narzuconym ustawą harmonogramie. Jednakże warto pamiętać, iż proces ten będzie trwał kilka lat i choć klienci nie powinni ponosić z tego tytułu żadnych kosztów, eksperci podkreślają, że dystrybutorzy mogą próbować zrekompensować sobie wielomilionowe inwestycje, podnosząc ceny energii elektrycznej. Niemniej jednak inteligentny licznik energii elektrycznej to urządzenie zapewniające użytkownikowi dużą wygodę i precyzyjniejsze naliczanie rachunków za prąd.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments