klimatyzacja podłogowa

Klimatyzacja podłogowa – w jakich sytuacjach się sprawdzi?

Wiele czynników sprawia, że klimatyzacja staje się coraz popularniejszą instalacją spotykaną zarówno w domach jednorodzinnych, mieszkaniach, jak i budynkach użyteczności publicznej. Należą do nich przede wszystkim rosnące temperatury powietrza i chęć zapewnienia sobie komfortu termicznego. Przez wzgląd na różne cechy architektoniczne nieruchomości, niekiedy zastosowanie najpopularniejszego ściennego klimatyzatora może się okazać niemożliwe lub nieoptymalne. Wówczas z pomocą przychodzi klimatyzacja podłogowa. Kiedy się sprawdzi?

Klimatyzacja coraz popularniejsza – kto w nią inwestuje?

Ostatnia dekada sprawiła, że widok jednostek zewnętrznych klimatyzacji na budynkach prywatnych i komercyjnych nikogo już w Polsce nie dziwi. Okazuje się jednak, że wzrost popularności klimatyzacji odbywa się obecnie nie tylko na polskim, ale na światowym gruncie. Dość wspomnieć, że według firmy analityczno-doradczej Renub Research europejski rynek klimatyzacji ma do końca 2025 roku osiągnąć wartość ponad 30 miliardów dolarów.

Nie dziwi oczywiście fakt, że rynkiem HVAC zajmuje się wiele agencji badawczych i trzeba w tym miejscu wspomnieć, że każda z nich przedstawia własne szacunki liczbowe dotyczące rozwoju branży. Niemniej jednak wszystkie są zgodne co do jednego: rynek klimatyzacji będzie w najbliższych latach globalnie zyskiwał na wartości.

Obecnie typ instalacji, jaką jest klimatyzacja staje się wręcz standardem w planach nowo powstających nieruchomości, a także przedmiotem coraz chętniej podejmowanych inwestycji przez właścicieli istniejących już mieszkań czy biur. Kto zatem decyduje się najczęściej na montaż klimatyzacji? Zainteresowanie tym typem instalacji przejawia właściwe każda grupa posiadająca lub zarządzająca nieruchomością, w której mieszkają lub pracują ludzie. Wynika to oczywiście ze znaczącego wpływu, jaki na ich zdrowie i samopoczucie ma komfort termiczny. Firmy montujące klimatyzację przeżywają zatem obecnie bardzo dobry rynkowo czas.

Klimatyzacja podłogowa – z czego składa się instalacja?

Najpopularniejszym typem klimatyzacji występującym w polskim domach, biurach i mieszkaniach, jest klimatyzacja split składająca się z jednostki zewnętrznej (skraplacza) i jednej bądź kilku jednostek wewnętrznych (parowników) montowanych na ścianie. Z uwagi jednak na fakt, że montażem takiej instalacji zainteresowanych jest coraz więcej inwestorów, których nieruchomości mają różne uwarunkowania architektoniczne, klimatyzator ścienny może się w ich przypadku nie sprawdzić. Wówczas warto rozważyć klimatyzację podłogową. Z czego składa się taka instalacja? Wszystko zależy tak naprawdę od rodzaju urządzenia, na jakie zdecyduje się inwestor.

Standardowo klimatyzator podłogowy lub poprawniej przypodłogowy, to rodzaj klimatyzatora split, który współpracuje z jednostką zewnętrzną podobnie jak klimatyzatory ścienne. Charakteryzuje się on jednak odmienną od nich konstrukcją i miejscem montażu.

Klimatyzator przypodłogowy (często zwany także klimatyzatorem typu konsola) przypomina kształtem i wymiarami grzejnik elektryczny, a instaluje się go najczęściej we wnękach podokiennych, w dowolnym miejscu przy samej podłodze lub wykorzystując inne elementy architektury pomieszczeń. Obudowa takiej jednostki wewnętrznej wyposażona jest zazwyczaj w panel sterowania i układ żaluzji pozwalających dostosowywać kierunek nawiewu. Klimatyzator połączony jest miedzianymi rurami i wiązką przewodów z jednostką zewnętrzną znajdującą się poza budynkiem.

Klimatyzator przypodłogowy konsola Gree

Klimatyzator przypodłogowy typu konsola firmy Gree; Źródło: gree.pl

Klimatyzator przenośny to też klimatyzacja podłogowa

W określonych sytuacjach nie tylko uwarunkowania architektoniczne wnętrz mogą stanowić ograniczenie dla montażu standardowej klimatyzacji split ze ściennym parownikiem. Niekiedy to instalacja jednostki zewnętrznej staje się problemem, a podyktowane jest to zwykle brakiem możliwości naruszenia elewacji budynku ze względów technicznych lub/i estetycznych. Wówczas również dobrą alternatywą w kontekście klimatyzacji będzie klimatyzacja podłogowa, ale bez jednostki zewnętrznej. Do tego typu urządzeń należą klimatyzatory monoblock przenośne lub ewentualnie instalowane na ścianie przy podłodze.

Klimatyzator przenośny to urządzenie, które może stać w jednym miejscu lub w odpowiedzi na aktualne potrzeby użytkowników być przemieszczane w inne lokalizacje. Klimatyzator tego typu chłodzi powietrze dzięki zamkniętemu w nim obiegowi czynnika chłodniczego. Wyposażony jest on w rurę wyrzutową, którą można zamontować na stałe w ścianie lub wystawiać na przykład przez otwór okienny. Do takiej instalacji służą specjalne adaptery i uszczelki. Montaż jest prosty i często można go przeprowadzić samodzielnie. Konsumenci szukający klimatyzacji podłogowej mają zwykle na myśli właśnie klimatyzatory przenośne typu monoblock.

Warto pamiętać, że urządzenia nieposiadające jednostki zewnętrznej ani rury wyrzutowej nie są klimatyzatorami. Należą one do grupy tzw. klimatyzerów lub klimatorów, których wydajność chłodnicza w porównaniu do klimatyzatorów jest bardzo niska. Chcąc zatem zapewnić sobie efektywne chłodzenia powietrza w pomieszczeniach należy wybierać spośród urządzeń klasyfikowanych jako klimatyzatory.

Klimatyzator przenośny Hisense

Klimatyzator przenośny Hisense; Źródło: hisense.com

Gdzie sprawdzi się klimatyzacja podłogowa?

Dlaczego konsumenci często poszukują właśnie klimatyzacji podłogowej? Ponieważ sprawdza się ona w niestandardowych warunkach zabudowy, a także może być mobilną i tańszą alternatywą dla stałej instalacji. W jakich zatem sytuacjach warto rozważyć zakup i montaż klimatyzacji podłogowej? Na przykład wówczas, gdy:

  • Chłodzenia wymagają pomieszczenia na poddaszu, w których ze względu na znaczne skosy lub inne przeszkody architektoniczne ograniczają możliwość montażu standardowego klimatyzatora ściennego;
  • Inwestor potrzebuje klimatyzacji w pomieszczeniu o niewielkim metrażu, w którym sprawdzi się urządzenie o nieco niższej wydajności;
  • Konstrukcja ścian nie pozwala na montaż klimatyzatora ściennego pod sufitem lub wykonania przewiertu do jednostki zewnętrznej w optymalnym miejscu;
  • Inwestorowi zależy na mobilności klimatyzatora;
  • Warunki zabudowy uniemożliwiają instalację jednostki zewnętrznej na elewacji budynku (np. montaż klimatyzacji w bloku należącym do wspólnoty niewyrażającej zgody na taką instalację);
  • Inwestor chce zaoszczędzić zarówno na kosztach zakupu klimatyzatora, jak i cenie montażu klimatyzacji.

Klimatyzatory podłogowe – przykładowe modele i ceny

Oferta rynkowa klimatyzatorów staje się coraz bardziej atrakcyjna i poszerza się wraz z nadejściem kolejnych sezonów instalacyjnych. Konsumenci inwestujący w klimatyzację podłogową również nie mogą narzekać na ubogą listę propozycji w tym obszarze. Co więcej, urządzenia te doskonale wpisują się w obowiązujące trendy rynku klimatyzacji, które zwracają uwagę między innymi na design klimatyzatorów i obecność funkcji wspierających poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach. Do przykładowych modeli takich urządzeń należą:

1. Klimatyzator konsola Gree GEH12AA-K6DNA1A 3,5kW – cena ok. 4000 zł

Zestaw składający się z przypodłogowej jednostki wewnętrznej typu konsola, jednostki zewnętrznej oraz pilota do sterowania instalacją. Jest to klimatyzacji typu split, która w modelu o wydajności 3,5 kW zalecana jest do montażu w pomieszczeniach do około 35 mkw. Jednostka wewnętrzna klimatyzatora Gree wyposażona jest w dwa wyloty powietrza, z których górny służy do rozprowadzania ciepłego powietrza, dolnym zaś obsługuje chłodny nawiew. Okazuje się zatem, że decydując się na klimatyzator podłogowy nie trzeba rezygnować z funkcji ogrzewania domu klimatyzacją. Do najważniejszych parametrów klimatyzacji Gree należą:

  • Wydajność chłodzenia (nominalna) – 3,5 kW;
  • Wydajność grzania (nominalna) – 3,8 kW;
  • Czynnik chłodniczy R32;
  • Klasa energetyczna chłodzenia/grzania – A++/A+;
  • Współczynnik SCOP/SEER – 4,1/7,0.
Klimatyzator Gree GEH12AA 3,5 kW

Klimatyzator Gree GEH12AA 3,5 kW; Źródło: gree.pl

2. Klimatyzator przenośny Rotenso Zico 3,5 kW – cena ok. 2300 zł

Klimatyzator podłogowy firmy Rotenso to urządzenie mobilne, które w razie potrzeby można zdemontować (mocowanie rury wyrzutowej) i przenieść do innego pomieszczenia. Co ciekawe, podobnie jak w przypadku opisanego wyżej urządzenia Gree, jest to również klimatyzator z funkcją grzania, co oznacza, że w miesiącach jesienno-zimowych można go wykorzystać do dogrzewania nieruchomości. Pozłacane i antykorozyjne lamele w kratce nawiewu gwarantują trwałość urządzenia, a cicha praca pozwala użytkować je także podczas pracy, czy snu. Wśród parametrów klimatyzatora Rotenso należy wymienić:

  • Wydajność chłodzenia (nominalna) – 3,5 kW;
  • Wydajność grzania (nominalna) – 2,9 kW;
  • Czynnik chłodniczy R290;
  • Klasa energetyczna chłodzenia/grzania – A/A+;
  • Współczynnik COP/EER – 2,8/2,6.
Klimatyzator przenośny Rotenso Zico

Klimatyzator przenośny Rotenso Zico 3,5 kW; Źródło: rotenso.com

Czy klimatyzacja podłogowa jest wydajna?

W kontekście klimatyzacji podłogowej mogą nasuwać się wątpliwości dotyczące efektywności takiej instalacji w porównaniu ze standardową klimatyzacją split z jednostkami ściennymi. Trzeba jednak w tym miejscu pamiętać, że tego typu klimatyzacja przeznaczona jest do zadań specjalnych i optymalizowana pod warunki, w jakich ma funkcjonować. Wydajność klimatyzacji podłogowej typu split będzie zatem uzależniona między innymi od zakresu mocy urządzenia, jaki jego producent zamieści w specyfikacji. Klimatyzator przypodłogowy pracujący w pomieszczeniu o dedykowanej mu powierzchni będzie sprawdzał się porównywalnie do klimatyzatora ściennego o tej samej wydajności.

Mniej efektywne będą przenośne klimatyzatory podłogowe pozbawione jednostki zewnętrznej. Jednak znów – dostosowanie ich wydajności chłodzenia do kubatury pomieszczenia pozwoli uzyskać optymalne warunki pracy. Jeżeli inwestor zdecyduje się na taki kompromis zyska niższe koszty zakupu urządzenia, możliwość samodzielnego montażu oraz przemieszczania klimatyzatora w razie potrzeby. Jeżeli natomiast wydajność klimatyzacji podłogowej będzie kluczowa dla konsumenta, zdecydowanie powinien on rozważyć klimatyzację typu split z przypodłogową jednostką wewnętrzną.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments