Trendy na rynku klimatyzacji w 2023 roku - na co stawiają producenci?

Trendy na rynku klimatyzacji w 2023 roku - na co stawiają producenci?

Jeszcze dekadę temu klimatyzacja jako jedna z instalacji w nowo budowanym domu bynajmniej nie należała do absolutnego standardu. Obecnie nie tylko dopiero powstające nieruchomości, ale także istniejące domy, mieszkania i budynki użyteczności publicznej wyposażane są w systemy klimatyzacji. Co jest obecnie ważne w kontekście tej technologii? Jakie trendy w 2023 roku proponuje rynek klimatyzacji?

Czy mamy w Polsce boom na klimatyzację?

Klimatyzatory w krajobrazie gorących stref klimatycznych zadomowiły się wiele lat temu. Okazuje się jednak, że rosnące globalnie roczne temperatury powietrza sprawiły, że systemy klimatyzacji na dobre zadomowiły się także w innych rejonach świata. Ostatnie lata to prawdziwy rozkwit rynku klimatyzacji, a także wentylacji (branża HVAC), którego wartość w 2021 roku wynosiła 130 miliardów dolarów. Szacuje się, że do 2030 roku kwota ta wzrośnie do około 221,60 miliardów dolarów, co pokazuje, że znajdujemy się dopiero na początku procesu, w wyniku którego branża HVAC rozwinie swój potencjał.

Globalny rynek klimatyzacji i wentylacji do 2030 roku

Globalny rynek klimatyzacji i wentylacji do 2030 roku; Źródło: precedenceresearch.com

Jak na tle świata wypada Polska? Znaczny wzrost popularności systemów klimatyzacji w naszym kraju można zaobserwować od 2016 / 2017 roku. Z pewnością wpływ na ten stan rzeczy miały coraz wyższe temperatury w ciągu roku, ale także chęć zapewnienia komfortu termicznego w pomieszczeniach, który jest niezbędny zarówno do efektywnego wypoczynku jak i pracy. Warto w tym miejscu wspomnieć o 2021 roku, w którym polski rynek klimatyzacji i wentylacji wzrósł w porównaniu rok do roku o niemal 40%. Obecnie ciężko znaleźć także wolny termin wśród firm instalujących klimatyzację i na montaż systemu trzeba umawiać się z wielomiesięcznym wyprzedzeniem.

Konsumenci inwestujący w domową lub komercyjną klimatyzację coraz częściej zwracają także uwagę na dodatkowe funkcje tego typu urządzeń, które nierzadko czynią je kompleksowymi w zakresie dbania o jakość powietrza i bardziej intuicyjnymi w obsłudze i eksploatacji. Jakie zatem trendy dominują na rynku klimatyzacji w 2023 roku?

Klimatyzacja jako alternatywne źródło ogrzewania

W dobie niestabilności rynku energii i rosnących cen gazu, a także innych paliw tradycyjnych na znaczeniu zyskują obecnie alternatywne i dodatkowe źródła ciepła. Jak się okazuje klimatyzacja może sprawdzić się doskonale w tym charakterze. Już od kilku lat zainetersowanie budzą klimatyzacje split lub na przykład klimatyzatory przenośne wyposażone w funkcję odwracającą standardowy proces chłodzenia celem ogrzewania powietrza w pomieszczeniach. Tego typu urządzenia kwalifikowane są po prostu jako pompy ciepła powietrze - powietrze. Dodatkowo miesięczny koszt ogrzewania domu klimatyzacją okazuje się w określonych warunkach bardzo korzystny dla budżetu inwestora.

W kontekście klimatyzacji z funkcją grzania trzeba pamiętać o wykonywaniu dodatkowych serwisów w ciągu roku, by zachować instalację w dobrej kondycji. Na rynku zaczynają pojawiać się jednak coraz bardziej zaawansowane technologicznie klimatyzatory, które oprócz ogrzewania oferują szereg innych funkcji gwarantujących komfort i bezpieczeństwo ich użytkowania. Przykładem takiego urządzenia są klimatyzatory Daikin Ururu Sarara, które oprócz chłodzenia i ogrzewania nawilżają, osuszają, wentylują oraz oczyszczają powietrze. Dodatkowo posiadają one klasę efektywności energetycznej A+++. Trzeba w tym miejscu także wspomnieć, że w 2023 roku coraz ważniejsza staje się energooszczędność i to ile prądu zużywa klimatyzacja.

Klimatyzator Daikin Ururu Sarara

Klimatyzator Daikin Ururu Sarara (jednostka wewnętrzna); Źródło: daikin.pl

Dezynfekowanie powietrza klimatyzacją? Jak najbardziej!

Pokłosiem trwającej kilka lat pandemii SARS-CoV-2, pojawiających się kolejnych mutacji wirusa, ale także zwiększonej częstotliwości diagnozowania alergii i przewlekłych infekcji górnych dróg oddechowych, jest wzrost świadomości zdrowotnej społeczeństwa. Bardzo popularne w ostatnich latach oczyszczacze powietrza, których rekordowa sprzedaż była z kolei reakcją na nasilającą się ilość cząstek PM2.5 oraz PM10 w powietrzu obecnie przestały być dla niektórych konsumentów wystarczające. Oczyszczanie powietrza przez klimatyzację za pomocą zamontowanych w niej filtrów podobnie. Jednym z silniejszych trendów na rynku klimatyzacji są obecnie urządzenia z wbudowaną lampą UV dezynfekującą powietrze.

Klimatyzatory, a właściwie ich jednostki wewnętrzne w przypadku klimatyzacji split dezynfekują powietrze poprzez naświetlanie go promieniowaniem UV-C przed wypuszczeniem powietrza do pomieszczenia. Przykładem tego typu urządzeń są między innymi różne modele klimatyzatorów Haier, których skuteczność w zakresie dezynfekcji powietrza określona jest na poziomie 99,9%.

Klimatyzator Haier Pearl Plus

Klimatyzator Haier Pearl Plus (jednostka wewnętrzna); Źródło: haier-ac.pl

Klimatyzacja z funkcją samoczyszczenia

Jedną z największych wątpliwości konsumentów rozważających inwestycję w klimatyzację, jest to czy klimatyzacja jest zdrowa. Czy ryzyko pojawienia się w instalacji grzybów, pleśni i innych zanieczyszczeń nie jest zbyt wysokie? Odpowiedzią jest tu oczywiście regularne czyszczenie klimatyzacji i zlecenie jej profesjonalnego serwisu wraz z odgrzybianiem przynajmniej raz w roku. Obowiązek dbania o czystość instalacji może jednak zniechęcać niektórych konsumentów dlatego coraz silniejszą pozycję rynkową w 2023 roku osiągają klimatyzatory z funkcją samoczyszczenia. Polega ona na osuszaniu jednostki wewnętrznej klimatyzacji po zakończonej przez nią pracy. Zapobiega to rozwojowi grzybów, pleśni i chorobotwórczych drobnoustrojów, gdyż pozbawia je sprzyjającego, wilgotnego środowiska. Przykładem urządzenia z funkcją samoczyszczenia jest klimatyzator Gree Pular.

Klimatyzator Gree Pular

Klimatyzator Gree Pular (jednostka wewnętrzna); Źródło: gree.pl

Ważne! Warto pamiętać, że funkcja samoczyszczenia w klimatyzatorze nie zastąpi w pełni tradycyjnego czyszczenia klimatyzacji choćby w zakresie płukania filtrów czy odkurzania obudowy. Tym bardziej nie można pomijać obowiązkowych serwisów odgrzybiających całą instalację i dodatkowo zadbać o czystość jednostki zewnętrznej systemu.

Ekologiczna i designerska klimatyzacja

Silnymi trendami na rynku klimatyzacji, które zaznaczają swoją obecność w 2023 roku, są redukcja negatywnego wpływu klimatyzacji na środowisko naturalne oraz… wysoka estetyka parowników. W przypadku pierwszego aspektu chodzi przede wszystkim o rodzaj czynnika chłodniczego, którym wypełniona jest instalacja klimatyzacji. Coraz większą popularnością cieszą się zatem klimatyzatory wykorzystujące czynnik R32 o niskim współczynniku ocieplenia globalnego (GWP= 675). Warto w tym miejscu wspomnieć, że na mocy regulacji UE od 1 stycznia 2025 roku zakazane będzie użytkowanie klimatyzacji z czynnikiem chłodniczym o GWP wyższym niż 750.

Producenci klimatyzacji dostrzegają także potrzeby konsumentów w zakresie estetyki urządzeń. Nie da się ukryć, że jednostki wewnętrzne klimatyzacji split nie należą do szczególnie przyjemnych dla oka sprzętów. Wprowadzanie na rynek klimatyzatorów o ciekawszym designie, szerszej palecie kolorów i wykończeń powierzchni pozwala lepiej wkomponować je w wystrój wnętrz. Różnorodną ofertę w tym kontekście proponuje na przykład firma Mitsubishi.

Trendy rynku klimatyzacji wskazują na rosnące zainteresowanie tego typu instalacjami, szczególnie w kontekście ich wielozadaniowości. Zmiany klimatyczne, jakość powietrza, a także dostępność dofinansowań do klimatyzacji sprawiają, że należy spodziewać się sukcesywnego wzrostu wartości rynku HVAC w skali globalnej i krajowej.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments