Kontrakty cPPA podstawą dla rozwoju
Krzysztof Wojtysiak, CEO Qair Polska, uważa, że współpraca z Żabką to dowód na to, że firmy coraz częściej szukają stabilności w swoim otoczeniu biznesowym. I to właśnie kontrakty cPPA postrzegają jako solidną podstawę dla swojego rozwoju.
Z kolei Marta Wrochna-Łastowska, członkini zarządu odpowiedzialna za strategię finansową w Grupie Żabka, przypomniała, że ostatnie miesiące były okresem dużych wahań cen energii elektrycznej. I dodała, że właśnie dlatego Grupa Żabka podjęła szereg inicjatyw mających na celu redukcję zużycia energii. Między innymi zainwestowała w OZE.
Zawarte w umowie cPPA warunki dotyczące odbioru energii odnawialnej wesprą Grupę Żabka w realizacji jej założeń dotyczących dekarbonizacji, które są częścią Strategii Odpowiedzialności ESG. W ramach filaru Zielona Planeta Grupa Żabka planuje zredukować emisję CO2 ze swoich sklepów o 70%.
Żabka na proekologiczną sieć spożywczą kreuje się już od pewnego czasu. W tym celu uruchomiła pierwszy sklep w pełni zasilany zieloną energią. Powstał w Warszawie, przy ul. Lewandów. W stołecznej Żabce zastosowano technologie takie jak kinetyczna podłoga czy szyby wyposażone w kropki kwantowe, umożliwiające pozyskiwanie energii z promieni słonecznych. Meble sklepowe pochodzą z recyklingu. Zbudowano nawet ścianę z plastikowych butelek zebranych przez pracowników.
Qair Polska z bogatym portfolio
Qair Polska jako część Grupy Qair podpisała w ciągu ostatniego półrocza kontrakty cPPA na dostawę prawie 4 TWh zielonej energii w okresie od 2023 do 2038 r. Firma działa na polskim rynku od niecałych 10 lat i może pochwalić się szerokim portfolio projektów fotowoltaicznych i wiatrowych, w tym o mocy 308 MW w pełni operacyjnych.
Jak zauważył wiceprezes Grupy Żabka, a zarazem dyrektor zarządzający Żabka Polska – Adam Manikowski, już ponad 57% energii elektrycznej zużywanej w sklepach działających pod szyldem Żabki jest generowanych ze źródeł odnawialnych.