Żabka podpisała umowę

Hot dogi bezpieczne! Żabka podpisała 15-letnią umowę na prąd!

Grupa Qair, specjalizująca się w energetyce odnawialnej, podpisała z Żabką Polska 15-letni kontrakt typu cPPA. Ma on na celu finansowe rozliczenie sprzedaży energii odnawialnej generowanej przez park wiatrowy i wielkoskalową farmę fotowoltaiczną Grupy Qair.

Żabka Polska dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej poprzez zredukowanie emisji ze swoich sklepów o 70 proc. i przejście na zieloną energię w przypadku całej sieci franczyzowej. Podpisany niedawno kontrakt jest krokiem w tym kierunku. Szacuje się, że podczas obowiązywania umowy zostanie dostarczonych blisko 1.7 TWh zielonej energii.

Spis treści - Czego dowiesz się z tego artykułu?
  1. Kontrakty cPPA podstawą dla rozwoju
  2. Qair Polska z bogatym portfolio

Kontrakty cPPA podstawą dla rozwoju

Krzysztof Wojtysiak, CEO Qair Polska, uważa, że współpraca z Żabką to dowód na to, że firmy coraz częściej szukają stabilności w swoim otoczeniu biznesowym. I to właśnie kontrakty cPPA postrzegają jako solidną podstawę dla swojego rozwoju.

Z kolei Marta Wrochna-Łastowska, członkini zarządu odpowiedzialna za strategię finansową w Grupie Żabka, przypomniała, że ostatnie miesiące były okresem dużych wahań cen energii elektrycznej. I dodała, że właśnie dlatego Grupa Żabka podjęła szereg inicjatyw mających na celu redukcję zużycia energii. Między innymi zainwestowała w OZE.

Zawarte w umowie cPPA warunki dotyczące odbioru energii odnawialnej wesprą Grupę Żabka w realizacji jej założeń dotyczących dekarbonizacji, które są częścią Strategii Odpowiedzialności ESG. W ramach filaru Zielona Planeta Grupa Żabka planuje zredukować emisję CO2 ze swoich sklepów o 70%.

Żabka na proekologiczną sieć spożywczą kreuje się już od pewnego czasu. W tym celu uruchomiła pierwszy sklep w pełni zasilany zieloną energią. Powstał w Warszawie, przy ul. Lewandów. W stołecznej Żabce zastosowano technologie takie jak kinetyczna podłoga czy szyby wyposażone w kropki kwantowe, umożliwiające pozyskiwanie energii z promieni słonecznych. Meble sklepowe pochodzą z recyklingu. Zbudowano nawet ścianę z plastikowych butelek zebranych przez pracowników.

Qair Polska z bogatym portfolio

Qair Polska jako część Grupy Qair podpisała w ciągu ostatniego półrocza kontrakty cPPA na dostawę prawie 4 TWh zielonej energii w okresie od 2023 do 2038 r. Firma działa na polskim rynku od niecałych 10 lat i może pochwalić się szerokim portfolio projektów fotowoltaicznych i wiatrowych, w tym o mocy 308 MW w pełni operacyjnych.

Jak zauważył wiceprezes Grupy Żabka, a zarazem dyrektor zarządzający Żabka Polska – Adam Manikowski, już ponad 57% energii elektrycznej zużywanej w sklepach działających pod szyldem Żabki jest generowanych ze źródeł odnawialnych.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments