200 mln na Czyste Powietrze pomogło, są pierwsze wypłaty

200 mln na ratowanie Czystego Powietrza pomogło. Ale to kropla w morzu potrzeb

Minister Paulina Hennig-Kloska 15 stycznia zapowiedziała wsparcie programu Czysty Powietrze kwotą 200 mln zł. Pieniądze miały odblokować płatności dla beneficjentów, którzy złożyli wnioski pod koniec 2023 roku. Jak informują nasi Czytelnicy, pierwsze zaległe wypłaty zostały już wypłacone. Niestety, te 200 mln zł nie wystarczy nawet dla wszystkich beneficjentów oczekujących od 2023 roku. A co dzień przybywa nowych.

Pierwsze zaległe wypłaty już w rękach beneficjentów

Jak poinformował enerad.pl jeden z naszych Czytelników, 200 mln zł zapewnione przez MKiŚ przełożyło się na ponowne uruchomienie wypłat.

"19 grudnia dostałam informację, że wypłata środków nastąpi w ciągu 14 dni. Niestety, termin upłynął, a pieniędzy nie było na koncie. Po przeczytaniu informacji o zatorach w płatnościach skontaktowałam się z NFOŚiGW i usłyszałam, że wypłaty najwcześniej mogę spodziewać się na początku lutego. Tymczasem wczoraj (16 stycznia, przyp. red) otrzymałam powiadomienie z banku o wpłacie ." - mówi nasza Czytelniczka.

Zła wiadomość jest taka, że nie każda z 23.000 osób oczekujących na zaległą wypłatę z Czystego Powietrza będzie mogła liczyć na tego typu niespodziankę.

Wzrost zaległości w programie Czyste Powietrze

Pomimo wprowadzenia wsparcia finansowego w wysokości 200 mln zł, Program Czyste Powietrze zmaga się z rosnącymi zaległościami. Tylko za 2023 rok jest to ponad 300 mln zł. Każdy tydzień przynosi kolejne ok. 100 mln zł zaległości, co uwydatnia, że dostarczone środki stanowią jedynie niewielką część potrzeb programu. Ta sytuacja staje się coraz bardziej problematyczna, wymagając pilnych działań naprawczych.

Przyspieszenie programu a potencjalne skutki

Co ciekawe, Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska, ogłosiła plany przyspieszenia procedury rozpatrywania wniosków w ramach Programu Czyste Powietrze. Choć inicjatywa ta ma na celu zwiększenie efektywności programu, może również przyspieszyć narastanie zaległości. Szybsze rozpatrywanie wniosków, bez zapewnienia odpowiednich środków finansowych, może prowadzić do dalszego pogłębiania problemu. A wciąż nie wiadomo, skąd je wziąć.

Poszukiwanie nowych źródeł Finansowania

W obliczu rosnących wyzwań, MKiŚ planuje pozyskać dodatkowe środki finansowe z programu FEnIKS. Ta inicjatywa ma na celu zwiększenie płynności finansowej programu oraz umożliwienie pokrycia istniejących zaległości. Ministerstwo pracuje nad rozwiązaniem zastępczym, które pozwoli zrealizować wszystkie zaległe płatności.

 

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments