aplikacja od Fraunhofer do zwiększania autokonsumpcji

Aplikacja od Fraunhofer pomoże zwiększyć autokonsumpcję i ustabilizować system energetyczny

Niemiecki Instytut Fraunhofera dla Systemów Energetycznych Słonecznych (ISE) właśnie wypuścił na rynek coś, co może zrewolucjonizować nasze podejście do energii – aplikację PowerSignal. Aplikacja pokazuje, ile energii odnawialnej jest aktualnie w publicznej produkcji elektryczności (posiada dane z 12 krajów europejskich). I to wszystko w czasie rzeczywistym! Celem aplikacji jest pomoc m.in. w zwiększaniu autokonsumpcji z OZE w okresach produkcyjnych szczytów.

Spis treści - Czego dowiesz się z tego artykułu?
  1. Aplikacja do zwiększania autokonsumpcji
  2. Jak działa PowerSignal?

Aplikacja do zwiększania autokonsumpcji

Jak wyjaśniają twórcy aplikacji PowerSignal: "Zasoby odnawialne, a tym samym dostawy ekologicznej energii elektrycznej, zależą od pogody. Aby zminimalizować potrzebę magazynowania energii elektrycznej w systemie energii odnawialnej, rozsądne jest dostosowanie zużycia energii elektrycznej do dostaw". Właśnie po to powstała, by ułatwiać użytkownikom identyfikowanie okresów, gdy konsumpcja energii z OZE jest najbardziej opłacalna dla nich i systemu energetycznego.

Aplikacja w teorii jest dostępna w językach niemieckim, angielskim, francuskim, hiszpańskim i włoskim, a wersja dla iOS jest już w drodze. I nie martw się - nie musisz być ekspertem od energii, aby z niej korzystać. PowerSignal jest przyjazna dla użytkownika i intuicyjna.

Jak działa PowerSignal?

Aplikacja używa systemu świateł drogowych, aby wskazać, jak dużo energii odnawialnej jest obecnie dostępne. Jeśli aktualny udział jest o 10% niższy niż średnia z ostatnich pięciu lat, światło jest czerwone - to znak, żeby oszczędzać energię. Jeśli jest o 10% wyższy, światło staje się zielone - idealny czas na uruchomienie pralki czy ładowanie samochodu elektrycznego! A jak jest między tymi wartościami? Wtedy światło jest żółte. Proste, prawda?

PowerSignal aktualizuje dane co 15 minut, więc zawsze wiesz, co się dzieje. A prognozy na następny dzień? Dostępne są już poprzedniego wieczoru.

BSH korzysta z danych PowerSignal

BSH Hausgeräte GmbH, właściciel marek takich jak Bosch, Siemens, Gaggenau i Neff, już wykorzystuje dane z PowerSignal w algorytmach wykorzystywanych w aplikacji smart home - Home Connect. Pozwala ona klientom BSH sterować m.in. urządzeniami AGD w taki sposób, bo uruchamiały się w okresach większej produkcji z OZE. Rozwiązanie może zatem być przydatne również w konfiguracji systemów zarządzania energią HEMS/EMS.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-12-17 18:07

Za regulację systemu niech się wezmą obiboki z energetyki i urzędniki a nie zwalają swoja robotę na odbiorców.To jakieś zbiorowe „oczadzenie” umysłów …… Ja mam po południu iść spać a kawę , obiad i pranie robic w nocy bo tak mi „podpowiada” aplikacja…….. a niech się gonią .
Mam rozwiązanie – 100% skuteczne…… są to instalacje off-grid. Energetyka straci odbiorców i będzie mogła „iść spać” bo będzie ….zbędna. Ooooo- a jaka ochrona klimatu ?????