nowy nabór w programie Cieple Mieszkanie

Będzie nowy nabór i zmiany w Ciepłym Mieszkaniu. Skorzysta więcej osób!

Już w drugiej połowie 2023 roku uruchomiony zostanie drugi nabór wniosków dla gmin do programu „Ciepłe Mieszkanie”. Jego budżet może wynieść nawet ok. miliarda złotych. Wiadomo również, że planowane są pewne zmiany, dzięki którym o dotacje będzie mogło ubiegać się szersze grono beneficjentów.

Dotacjami z programu “Ciepłe Mieszkanie” zostanie objętych więcej mieszkań

W drugiej połowie 2023 roku uruchomiony zostanie drugi nabór dla gmin do rządowego programu Ciepłe Mieszkanie (pierwszy został zakończony w dniu 31.12.2022 roku). Program czekają również zmiany, dzięki którym dotacjami objęta zostanie większa liczba mieszkań. Jak wskazywał bowiem na niedawnej konferencji Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej:

Chcemy, żeby w drugim naborze wzięły udział również mniejsze wspólnoty - od 3 do 7 lokali mieszkalnych, ale też najemcy lokali komunalnych w zabudowie wielorodzinnej.

Program “Ciepłe Mieszkanie” skierowany jest do właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych, który ma zachęcić ich do:

  • wymiany starych pieców, na nowe, niskoemisyjne źródła ciepła (w tym ekologiczne pompy ciepła, kotły gazowe kondensacyjne, czy ogrzewanie elektryczne);
  • podłączenia lokalu mieszkalnego do efektywnego źródła ciepła w budynku;
  • wymiany okien i drzwi zewnętrznych;
  • zakupu i montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacji) w lokalu mieszkalnym.

Ten rządowy program finansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a okres jego wdrażania został zaplanowany na lata 2022-2026 (przy czym zawieranie przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowy z gminami, podejmowane będą do 30.06.2024 roku).

Budżet programu “Ciepłe Mieszkanie”

Na ten moment budżet drugiego naboru nie został jeszcze zdefiniowany. Wiceprezes NFOŚiGW podkreślił jednak, że:

Na ten program jest dostępne 1.400 mln złotych, około 760 mln będzie zakontraktowane. Chcemy ten budżet jeszcze dodatkowymi środkami uzupełnić, więc nam nadzieje, że około miliarda złotych będziemy mogli przekazać w drugim naborze.

Drugi nabór programu Ciepłe Mieszkanie czeka jeszcze na zatwierdzenie przez ministra klimatu i środowiska.

Planowane zmiany w programach wspierających ekologiczne inwestycje

Co ważne, NFOŚiGW chce również przeprowadzić zmiany w programie Moje Ciepło, wspierającym zakup i montaż pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych. Jak wskazuje Paweł Mirowski:

Usiądziemy do stołu z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, będziemy chcieli trochę zmienić poziomy dofinansowania.

Należy tu również podkreślić, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizuje też takie programy, jak:

  • Mój Prąd - wspierający zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 kW do 10 kW. W ostatnim czasie został on rozszerzony także o m.in. dotacje do pomp ciepła, magazynów energii, czy kolektorów słonecznych (NFOŚiGW poinformował również, że w kolejnych latach planowana jest szósta edycja programu Mój Prąd);
  • Stop Smog, który dotyczy przedsięwzięć niskoemisyjnych, realizowanych przez gminy na obszarach, gdzie obowiązują tzw. uchwały antysmogowe. Ten rządowy program skierowany jest do osób najuboższych, których nie stać na ocieplenie domu i wymianę pieca;
  • Czyste Powietrze, w ramach, którego ubiegać można się o dofinansowanie do wymiany pieców, montażu pompy ciepła i fotowoltaiki oraz ocieplania budynków.
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments