ochrona przed podwyżkami cen prądu

Będzie ochrona przed podwyżkami cen prądu w II połowie roku. Ale nie dla wszystkich

Rząd planuje wprowadzenie nowych przepisów mających na celu ochronę przed podwyżkami cen energii elektrycznej w drugiej połowie roku, skupiając się głównie na wsparciu dla osób dotkniętych ubóstwem energetycznym. Minister Klimatu i Środowiska, Paulina Hennig-Kloska, zapowiedziała, że w ciągu najbliższych 2-3 tygodni zostaną przygotowane odpowiednie regulacje, które zastąpią dotychczasowe limity cenowe, wprowadzając kryterium dochodowe jako podstawę do otrzymania pomocy.

Nowe zasady wsparcia

Nowe przepisy mają koncentrować się na pomocy dla osób w gorszej sytuacji finansowej - osób dotkniętych tzw. ubóstwem energetycznym. Pojawi się kryterium dochodowego, uwzględniające liczbę osób w gospodarstwie domowym. To podejście ma zagwarantować, że wsparcie trafi do tych, którzy faktycznie potrzebują pomocy w pokryciu kosztów energii. Chociaż szczegóły regulacji są jeszcze opracowywane, zapowiedziano, że zostaną one ogłoszone wraz z ustawą. Warto jeszcze dodać, że bez ochrony wydatki na energię wzrosną o kilkadziesiąt procent. Dowiedz się więcej na temat aktualnych cen energii.

Wpływ na inflację i odbiorców

Analitycy PKO Banku Polskiego ostrzegają, że brak przedłużenia zamrożenia cen energii może doprowadzić do znacznego wzrostu inflacji konsumenckiej w drugiej połowie 2024 roku. Nowe przepisy mają na celu zminimalizować ten wpływ, oferując ukierunkowane wsparcie dla osób dotkniętych ubóstwem energetycznym.

To może jednak nie wystarczyć. Trzeba bowiem pamiętać, że według szacunków PORT PC, w 2023 roku przybyło ok. 110 tys. pomp ciepła (i to tylko tych objętych dofinansowaniem). Oznacza to, że znacznie zwiększyła się liczba gospodarstw domowych ogrzewających się energią elektryczną. Brak systemowej ochrony dla tego typu odbiorców może przełożyć się na zahamowanie tempa wymiany kotłów w Polsce.

Aktualne zasady zamrożenia cen prądu

W obecnym stanie prawnym, obowiązującym do końca czerwca 2024 roku, rząd wprowadził mechanizm ograniczający wzrost cen energii elektrycznej, gazu i ciepła dla najbardziej wrażliwych konsumentów, w tym gospodarstw domowych oraz jednostek samorządu terytorialnego. W przypadku gospodarstw domowych obniżone ceny energii (stawki z 2022 roku) obowiązują do limitów, uzależnionych od profilu gospodarstwa. Po jego przekroczeniu naliczana jest tzw. cena maksymalna. Pozostałych odbiorców (m.in. firmy) obowiązuje jedna stała stawka zamrożona (bez limitu). Więcej na ten temat na naszej stronie: Zamrożenie cen prądu.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments