Ceny prądu będą wyższe? Czy będą podwyżki?

Jeszcze niedawno publikowaliśmy artykuł, w którym wymienialiśmy o ile będą tańsze nasze rachunki za energię elektryczną, a już teraz musimy Wam donieść o mało pozytywnych sygnałach. Wielu ekspertów z branży energetycznej uważa, że w ciągu najbliższych miesięcy czeka nas wzrost cen za energię elektryczną. Dlaczego?

Spis treści – Czego dowiesz się z artykułu?

Czekają nas wyższe ceny za prąd?

Nie da się ukryć, że nie lubimy wysokich rachunków za prąd, końcówka zeszłego roku dała nam wiele radości, gdyż ceny za energię elektryczną zostały obniżone. Niestety, nowy rok jeszcze dobrze się nie rozgościł, a już teraz płyną do nas sygnały, że niedługo będziemy musieli pożegnać się z niskimi cenami. Głos w sprawie cen prądu w 2016 roku zabrał Jakub Jacewicz, dyrektor Usług Energetycznych w Grupie Multimedia Polska.

Według Jacewicza niekorzystnie na rynek energetyczny wpłynęła wielka niewiadoma, czyli system wsparcia dla OZE. Nie do końca znane są szczegóły zielonych aukcji. Na rynku jest aktualnie nadpodaż zielonych certyfikatów i mała ich płynność. Rynkowi nie pomaga także sytuacja na rynku terminowym, gdzie ceny w ciągu dwóch dni wzrosły o 8 zł na MWh. Warto też wspomnieć, że od połowy IV kwartału 2015 roku na rynku hurtowym sukcesywnie rosną ceny prądu.

Istotnym czynnikiem wpływającym na wysokość cen prądu jest również rezerwa mocy – budżet na ORM w tym roku ma wynieść 500 mln złotych. Przypomnijmy, że jest to swoista rekompensata, za utrzymywanie w gotowości niepracujących i przestarzałych bloków energetycznych, w przypadku gdyby pojawiły się niedobory prądu. Niestety, według ekspertów tego rodzaju rozwiązanie pozwala elektrowniom generować i sprzedawać energię na rynku za jak najlepszą cenę. To wszystko sprzyja podwyżkom.

Nasze drobne uwagi

Jacewicz uważa, że podwyżek, w związku z regulowanymi taryfami nie powinny obawiać się gospodarstwa domowe. Nie jest to końca prawda, bo nic nie stoi na przeszkodzie, by w ciągu trwającego roku, urzędowy sprzedawca wystąpił do URE z propozycją nowych (np. wyższych) taryf. Jeśli ceny wzrosną, to z pewnością sprzedawcy urzędowi zareagują i to jako pierwsi 🙂

Dyrektor Usług Energetycznych podkreśla, że w mniej komfortowej sytuacji są klienci biznesowi, którzy nie są już objęci taryfami urzędowymi. I jedyną szansą, by uchronić się przed podwyżkami, jest zawarcie umowy długoterminowej z gwarancją stałej ceny. Według nas klienci biznesowi mają szczęście, że nie są objęci taryfami urzędowymi, a zawieranie umów długoterminowych jest jakimś rozwiązaniem, ale lepiej wybrać ofertę np. 12-miesięczną – rynek energetyczny cały czas się zmienia, coraz większa konkurencja oznacza niższe ceny, wyższe oszczędności!

Jeśli chcecie sprawdzić, jakie są aktualne ceny sprzedawców prądu, to zerknijcie do naszej porównywarki cen prądu. Zapraszamy 🙂

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments