Drawa Solar Fotowoltaika – opinie i recenzja

Drawa Solar to kolejny lokalny wykonawca, który przykuł naszą uwagę. Na czym polegają usługi Drawa Solar? Z jakich podzespołów korzysta wykonawca? Kto może sięgnąć po jego usługi? Sprawdzamy!

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Drawa Solar – najważniejsze informacje o wykonawcy

Drawa Solar to niewielki, lokalny wykonawca, który działa na całym terenie województwa zachodniopomorskiego, a oprócz tego również w północnej części województwa lubuskiego oraz zachodniej części wielkopolski.

Choć sama marka Drawa Solar ma raczej krótką historię (powstała w 2019 roku), stojący za nią ludzie mogą pochwalić się kilkuletnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej. Firma ma na swoim koncie ponad 400 zrealizowanych z sukcesem instalacji.

To, co z całą pewnością wyróżnia wykonawcę na tle konkurencji to fakt, że jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne Drawa Solar korzysta wyłącznie z produktów pochodzących od polskich producentów.

Fotowoltaika Drawa Solar – na czym polega oferta?

Z usług fotowoltaicznych Drawa Solar może skorzystać może każdy podmiot zainteresowany fotowoltaiką (oczywiście pochodzący z obsługiwanego obszaru). Firma posiada spore doświadczenie w instalacjach dla podmiotów indywidualnych (zresztą fotowoltaika dla domu również w ujęciu ogólnopolskim jest najpopularniejszym typem instalacji). Nie obce są jednak także inne sektory branży, czyli m.in. fotowoltaika dla firm czy fotowoltaika dla rolników.

W ramach usług, Drawa Solar może zapewnić swoim klientom:

  • darmowy audyt i profesjonalne doradztwo w zakresie doboru rodzaju oraz mocy instalacji fotowoltaicznej,
  • projekt instalacji, dostosowany do indywidualnych potrzeb inwestora;
  • montaż zestawu fotowoltaicznego wykonany przez przeszkoloną i doświadczoną ekipę,
  • wsparcie w zakresie podłączenia fotowoltaiki do sieci,
  • pomoc w uzyskaniu dogodnej formy finansowania – również w postaci dofinansowania do fotowoltaiki.

Oprócz tego, specjaliści z Drawa Solar pomogą Wam w zakresie rozwiązań energetycznych. Klienci indywidualni mogą liczyć na asystę np. w przypadku zmiany układu z 1-fazowego na 3-fazowy czy w przypadku konieczności zwiększenia mocy przyłączeniowej. Z kolei podmioty biznesowe mogą otrzymać doradztwo i wsparcie w zakresie optymalizacji kosztów energii, np. poprzez zmianę sprzedawcy energii. To z całą pewnością duże ułatwienie, które nie każdy instalator oferuje.

Gdy mowa o ofercie Drawa Solar, warto jeszcze wspomnieć, że na swoje usługi instalatorskie, firma daje aż 36 miesięcy gwarancji, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Podzespoły wykorzystywane w fotowoltaice Drawa Solar

Jak już wspominaliśmy, firma Drawa Solar w kontekście modułów PV stawia wyłącznie na polskie marki. Decydując się na instalację będzie mogli skorzystać zatem z:

  • paneli ML System – jednego z bardziej innowacyjnych polskich producentów PV. Moduły tej marki wykorzystują m.in. technologię PERC czy half-cut, która pozwala na zwiększenie uzysków energii oraz minimalizuje negatywne skutki częściowego zacienienia.
  • paneli fotowoltaicznych Selfa – pochodzących od jednego z największych lokalnych producentów. Produkty Selfa podobnie, jak ML System do działania wykorzystują nowoczesne rozwiązania technologiczne, zwiększające uzyski i żywotność modułów fotowoltaicznych.

W obu przypadkach mamy więc do czynienia z dobrymi parametrami pracy, a dodatkową zaletą jest polska gwarancja. W razie ewentualnych problemów z działaniem urządzeń, procedury serwisowe będą mogły przebiec szybciej i prościej niż w przypadku produktów zagranicznej konkurencji.

Panele wykorzystywane przez Drawa Solar.

Źródło: drawasolar.pl

Jeśli chodzi o falownik, to w ofercie znajdziemy przede wszystkim urządzenia Growatt, które również posiadają serwis w Polsce, a oprócz tego są cenione za parametry pracy, stosunek jakości do ceny oraz szeroką ofertę. Na ofercie nie zawiodą się jednak również Ci, którym zależy na instalacji fotowoltaicznej z mikroinwerterami. Drawa Solar realizuje również projekty oparte o mikrofalowniki Hoymiles.

Falowniki wykorzystywane przez Drawa Solar.

Ile zapłacę? Ceny instalacji fotowoltaicznych Drawa Solar

Przejdźmy teraz do kwestii, która z pewnością zainteresuje każdego potencjalnego inwestora OZE, a konkretnie do kosztów. Jak wyglądają ceny fotowoltaiki Drawa Solar?

Odpowiedź na to pytanie poznamy niestety dopiero po kontakcie z firmą. Na stronie Drawa Solar nie ma bowiem cennika czy narzędzia do oszacowania kosztów.

Dlaczego? Dobór i wycena instalacji fotowoltaicznej jest mocno uzależniona od indywidualnych wymagań inwestora oraz miejsca montażu. Przykładowo koszt fotowoltaiki 6 kW wykonanej na dachu, z wykorzystaniem mikroinwerterów może znacznie się różnić od ceny takiej samej instalacji z falownikiem stringowym, zbudowanej na gruncie.

Żeby poznać orientacyjne koszty przedsięwzięcia musicie skontaktować się z wykonawcą. Na szczęście, w przypadku Drawa Solar wstępna wycena jest bezpłatna.

Fotowoltaika Drawa Solar – procedury wykonawcze

Jeśli zastanawiacie się, jak wygląda proces montażu fotowoltaiki z Drawa Solar to już spieszymy z wyjaśnieniami. Procedury są bardzo proste, a większość obowiązków bierze na siebie wykonawca.

Etap pierwszy to zgłoszenie firmie naszego zainteresowania usługą. Z przedstawicielem Drawa Solar możemy skontaktować się telefonicznie, ale też za pomocą formularza umieszczonego na stronie.

W odpowiedzi skontaktuje się z nami specjalista, który podczas darmowego audytu fotowoltaicznego dobierze dla nas optymalne rozwiązanie i przygotuje wycenę. Do rozmowy warto przygotować nasze rachunki za prąd – dzięki temu instalacja będzie skrojona na miarę.

Na podstawie ustaleń przyjętych wcześniej przez obie strony zostanie przygotowany projekt oraz zostanie sporządzona umowa. Po jej podpisaniu instalatorzy przystąpią do pracy. Jeśli będzie taka potrzeba, Drawa Solar pomoże Wam w zdobyciu finansowania, np. w formie kredytu.

Sam montaż trwa zwykle od jednego do maksymalnie kilku dni roboczych – wszystko zależy od wielkości i stopnia skomplikowania. Po zakończeniu prac następuje odbiór instalacji fotowoltaicznej, a następnie Drawa Solar zajmuje się za Was procedurami przyłączeniowymi.

Po wymianie licznika na dwukierunkowy, instalacja zacznie produkować dla Was energię. Pamiętajcie, że po montażu nie zostajecie sami – zawsze możecie zwrócić się o pomoc do Drawa Solar.

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Drawa Solar Fotowoltaika – zalety i wady

W przypadku Drawa Solar opinii jest niewiele, jednak te które znajdziemy są pozytywne. Co wpływa na taką ocenę?

Zalety fotowoltaiki Drawa Solar

Wykorzystywanie wyłącznie polskich paneli fotowoltaicznych
36 miesięcy gwarancji na jakość wykonania
Kompleksowe wsparcie na każdym etapie współpracy
Doświadczona ekipa monterów
Pomoc w uzyskaniu środków – w tym dofinansowań czy kredytów
Niezłe podzespoły – m.in. mikroinwertery Hoymiles
Pomoc w zakresie m.in. zmiany mocy przyłączeniowej czy sprzedawcy energii

Wady fotowoltaiki Drawa Solar

Brak możliwości oszacowania kosztów przed kontaktem z firmą

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Stosunek jakości do ceny
Szybkość realizacji
Jakość obsługi
Zastosowane podzespoły
Montaż instalacji
Drawa Solar to lokalny wykonawca, którego oferta może konkurować nawet z największymi konkurentami. Została ona przygotowana w przemyślany sposób - korzystanie wyłącznie z polskich paneli i falowników z polską gwarancją to nie przypadek. Dzięki temu mamy pewność, że świadczenia gwarancyjne będą skuteczne i zostaną sprawnie zrealizowane. Na plus oferty należy także z pewnością zaliczyć kompleksowość (pomoc w formalnościach, ale też np. przy zmianie sprzedawcy prądu czy mocy przyłączeniowej) oraz długą gwarancję na usługi montażowe (36 miesięcy).
4.3
Nasza ocena
Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments