Fotowoltaika na dachach bloków coraz popularniejsza? Przykład z Bielska-Białej

Fotowoltaika na dachach bloków coraz popularniejsza? Przykład z Bielska-Białej

W 2022 roku Karpacka Spółdzielnia Mieszkaniowa (KSM) w Bielsku-Białej zdecydowała o zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych na dachach dwóch wieżowców pozostających pod jej zarządem. Po półrocznej obserwacji wyniki inwestycji za ponad 400 tys. zł wydają się bardzo obiecujące. Być może poniesione koszty zwrócą się szybciej niż przewidywano.

Panele fotowoltaiczne zainstalowano z myślą, że będą one zaopatrywać w prąd części wspólne budynków, biuro KSM oraz lokalną stację telewizyjną.

Spis treści - Czego dowiesz się z tego artykułu?
  1. 6 mikroinstalacji
  2. Efektywność inwestycji
  3. Nie tylko fotowoltaika

6 mikroinstalacji

Mimo rosnącej popularności technologii fotowoltaicznej w Polsce, takie inicjatywy nadal nie są powszechne. Na drodze co celu stają m.in. formalności, wyzwania techniczne i brak środków finansowych na realizację. Takie inwestycje wnoszą jednak spore korzyści, co widać na przykładzie osiedla Karpackiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Panele fotowoltaiczne zostały zamontowane na wieżowcach przy ul. Morskie Oko 23 i 25. Budynki zostały wyposażone w łącznie sześć mikroinstalacji: cztery na budynku przy ul. Morskie Oko 23 i dwie na budynku przy ul. Morskie Oko 25. W przypadku pierwszego budynku (z 4 mikroinstalacjami – 9,75 kWp) dwie zasilają administracyjno-biurową część spółdzielni, a pozostałe oświetlenie piwnicy, klatek schodowych i windy. W budynku przy ul. Morskie Oko 25 jedna mikroinstalacja (13,65 kWp), służy na potrzeby lokalnej telewizji, druga (15,99 kWp) – zasila części wspólne budynku.

Efektywność inwestycji

Prezes KSM, Jerzy Skwark, pochwalił decyzję o zainwestowaniu w fotowoltaikę i podkreślił rentowność tego rozwiązania (według szacunków inwestycja zwróci się w mniej niż 5 lat, czyli szybciej niż przewidywano). Z danych przedstawionych przez prezesa wynika, że od momentu uruchomienia paneli wyprodukowano ponad 33,5 MWh energii. Na własne potrzeby wykorzystano mniej niż jedną trzecią – ok. 10 MWh. Resztę sprzedano do sieci. Dzięki temu w 8,5 miesiąca do kasy spółdzielni trafiło 25 tys. zł.

Uzyski z fotowoltaiki mogą być jeszcze większe, gdy zostanie ona połączona z tzw. zielonym dachem. Wówczas w okresie szczytowego nasłonecznienia wydajność produkcji energii ze słońca może zwiększyć się nawet o 107%.

Nie tylko fotowoltaika

Mimo sukcesu, jak na razie KSM nie planuje kolejnych inwestycji w tę technologię, jednak nie wyklucza, że w przyszłości jeszcze z niej skorzysta. Być może w proces zostanie wprzęgnięta instytucja prosumenta zbiorowego.

Poza inwestycjami w fotowoltaikę spółdzielnia realizuje inne projekty o wymiarze prośrodowiskowym. Ostatnio przy Morskim Oku 27 uruchomiła parking z hybrydowymi latarniami zasilanymi przez wiatraki. Dodatkowo uzyskała dotację na termomodernizację budynku przy ul. Morskie Oko 7 i planuje wymianę wind w wieżowcach oraz przebudowę jezdni i parkingu przy ul. Doliny Miętusiej 3.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments