Zdjęcie artykułu

Fotowoltaika OLX - czy to dobry pomysł? Na co uważać?

Jak wynika z danych Gemius, OLX to drugi najbardziej znany serwis e-handlowy w Polsce. Co dzień odwiedza go średnio ok. 4 mln odwiedzających, generując blisko 140 mln odsłon. Fotowoltaika to z kolei jedna z najszybciej rozwijających się branż w Polsce – jej coroczne wzrosty osiągają co roku wyniki dwu, a nawet trzycyfrowe. Nic więc dziwnego, że na portalu OLX fotowoltaika również święci triumfy. Jakie możliwości daje sekcja fotowoltaika OLX?

Fotowoltaika i OLX - szukamy już nie tylko lokalnie

OLX to strona, która wcześniej szerzej znana była jako tablica.pl - serwis ogłoszeń lokalnych. W 2014 roku witryna przeszła spory rebranding, zarówno w kwestii nazwy, jak i również szaty graficznej. Bez zmian pozostał natomiast cel działania strony, którym jest przeprowadzania zakupów lokalnych.

Od tamtego czasu OLX przeszedł wiele przemian i rozrósł się. I choć coraz częściej, szukając tam produktów czy usług nie zwracamy uwagi na lokalizację, handel i transakcje regionalne nadal stanowią istotną część działalności serwisu.

OLX jest idealnym miejscem do promowania fotowoltaiki, pozwala bowiem nie tylko wygodnie znajdować bardziej zaufane, okoliczne firmy i produkty, ale nie ogranicza również naszych możliwości sięgnięcia po oferty z terenu całej Polski.

To przydatne rozwiązanie dla Polaków, którzy, szczególnie teraz, podczas pandemii koronawirusa, stawiają na lokalne rozwiązania. Z jednej strony, dzięki OLX mniejsze, regionalne firmy oferujące np. montaż fotowoltaiki dla domu czy sprzedaż podzespołów, mogą skojarzyć się z poszukującymi ich klientami - łatwo i szybko. Bez wsparcia w postaci OLX, byłoby to o wiele trudniejsze. Z drugiej strony, nic nie stoi na przeszkodzie, aby klienci podejmujący decyzję zakupową wybierali oferty o zasięgu ogólnokrajowym.

A jakie konkretnie aukcje, związane z fotowoltaiką na OLX można znaleźć?

Fotowoltaika na OLX - co możesz znaleźć w tej sekcji?

Wpisując “fotowoltaika” na OLX natrafimy na tysiące ogłoszeń, w różnych kategoriach. Do najpopularniejszych i najczęściej znajdowanych ogłoszeń należą jednak te dotyczące:

  • paneli fotowoltaicznych,
  • podzespołów fotowoltaicznych,
  • gotowych zestawów fotowoltaicznych,
  • usługi montażu.

Skąd bierze się takie zainteresowanie użytkowników tymi rozwiązaniami? I czy jest ono uzasadnione?

Ogniwa fotowoltaiczne OLX? Tak, ale...

Serwis to prawdziwa studnia różnego rodzaju aukcji dotyczących sprzedaży lub kupna ogniw solarnych. Znaleźć tam można szeroki przekrój mocy, marek i typów paneli - począwszy od mniej efektywnych, paneli polikrystalicznych od znanych producentów, po wysokowydajne panele monokrystaliczne mało znanych marek. Wybór zdaje się być zatem ogromny. Jednak czy warto z niego skorzystać? Odpowiedź nie jest jednoznaczna - wszystko zależy od tego, czego oczekujemy, jako klient.

Trzeba bowiem mieć świadomość, że na OLX trafiają przede wszystkim używane panele fotowoltaiczne, pochodzące z demontażu instalacji z krajów takich jak Holandia czy Niemcy. Są one tańsze i na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym od fabrycznie nowych urządzeń, w praktyce, jednak nierzadko lata świetności mają już za sobą. Tego typu panele, zwykle zostają wycofane z powodu różnego rodzaju defektów (np. tzw. hot-spotów). I choć w istocie mogą one jeszcze pracować przez jakiś czas, nie wiadomo dokładnie jak długo i jakie wydajności będą w stanie osiągać.

Panele fotowoltaiczne na OLX.

Źródło: OLX.pl

Kupując ogniwa fotowoltaiczne na OLX z drugiej ręki, nigdy nie będziemy mieć zatem pewności co do ich historii - czasu i warunków pracy, ewentualnych uszkodzeń. Trzeba się zatem zastanowić czy faktycznie chcemy wydać mniej, kupując kota w worku.

W serwisie znajdziemy nie tylko używane podzespoły. W ofertach bardzo często przewijają się też nowe produkty, w atrakcyjnych. Zwykle są to jednak panele producentów rzadko spotykanych w Polsce i Europie. Oczywiście mało znana marka nie determinuje przydatności paneli dla klienta. Jednak trzeba pamiętać, że w przypadku producentów spoza Unii Europejskiej, którzy nie posiadają na terenie kraju czy wspólnoty oficjalnej sieci dystrybucyjnej, ewentualny serwis urządzeń może być bardzo trudny lub wręcz niemożliwy.

Akumulatory, przewody i inwertery fotowoltaiczne z OLX

Bardzo podobnie historia ma się z innymi elementami wchodzącymi w skład zestawu fotowoltaicznego. Ich dostępność w serwisie również jest bardzo szeroka. Jednak tak jak w przypadku paneli fotowoltaicznych, nie zawsze mamy do czynienia z pełnowartościowymi produktami.

Bardzo często na OLX pojawiają się produkty pochodzące od prywatnych inwestorów, którzy na własną rękę zajmowali się montażem lub rozbudową instalacji fotowoltaicznej. Niewłaściwie dobrane, niepotrzebne lub przestarzałe urządzenia, trafiają potem na stronę, gdzie można potem je kupić po niższej cenie. Ten, swego rodzaju recykling, to dobra opcja, tak długo, jak klienci zdają sobie sprawę z faktycznego stanu produktu. Bywa jednak, że ze statusem “nowe” sprzedawane są podzespoły, które były już eksploatowane.

Montaż paneli fotowoltaicznych z OLX - warto?

W sekcji “fotowoltaika”, OLX bardzo często prezentuje również cały wachlarz ofert pochodzących od mniejszych lub większych firm instalacyjnych. Znaleźć tam można zatem zarówno ogłoszenia od małych firm, obsługujących lokalne rynki, jak i tych większych, bardziej znanych.

Na jaki zakres usług można liczyć? W grę wchodzą różnego rodzaju realizacje:

  • kompleksowy serwis, uwzględniający doradztwo energetyczne, przeprowadzenie audytu, profesjonalny projekt i montaż instalacji fotowoltaicznych dla różnych typów klientów;
  • usługi będące połączeniem różnych rozwiązań ekologicznych, np. montaż ogrzewania fotowoltaicznego;
  • a także wybrane usługi, np. wykonanie projektu instalacji bez usługi montażu lub na odwrót.

Usługa - montaż instalacji fotowoltaicznych z OLX.

Źródło: OLX.pl

Czy warto rozważyć montaż paneli fotowoltaicznych z OLX? Oczywiście! To może być doskonała okazja do znalezienia mniej znanych, lokalnych przedsiębiorstw, które przez mniejszy obszar działania, zwykle mogą zagwarantować krótszy czas realizacji. Wybierając firmę fotowoltaiczną trzeba jednak pamiętać o dokładnej weryfikacji potencjalnego kontrahenta. Bo choć korzystanie z usług okolicznych firm ma swoje zalety, może też wiązać się z niebezpieczeństwami. Niewielkie firmy często balansują bowiem na granicy płynności finansowej, co zachęca je do stosowania “furtek” ograniczających wydatki - rezygnacji z odpowiedniej jakości materiałów czy zabezpieczeń. Inwestorzy rzadko kiedy posiadają odpowiednią wiedzę, która pozwoli im wychwycić te niedociągnięcia. Warto zatem, by mogli zaufać wykonawcy.

Jeśli szukacie rzetelnego instalatora, sprawdźcie koniecznie nasz ranking firm fotowoltaicznych.

Zestaw fotowoltaiczny z OLX, czyli “zrób to sam”

Tych, którzy posiadają niezbędne certyfikaty (m.in. UDT) i chcą samodzielnie zmierzyć się z montażem instalacji fotowoltaicznej z pewnością zainteresuje natomiast zestaw fotowoltaiczny z OLX.

W serwisie oferowane są bowiem gotowe zestawy fotowoltaiczne przygotowane z myślą o osobach, które posiadają wymagane uprawnienia, a które nie chcą płacić za usługę instalacji. W takim przypadku może to być spora oszczędność, gdyż koszt samego montażu to od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent całkowitych wydatków na inwestycję.

Rozwiązania DIY są zatem znacznie tańsze od instalacji fotowoltaicznych z usługą montażu, dostępnych w ofertach większości firm.

Uwaga! Na zestaw fotowoltaiczny z OLX warto zdecydować się tylko wtedy, gdy posiadamy niezbędną wiedzę, uprawnienia i narzędzia do montażu instalacji. Błędy montażowe mogą powiem zmniejszyć wydajność zestawu, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do pożaru fotowoltaiki.

Czy fotowoltaika z OLX to dobre rozwiązanie?

Jak widać, serwis OLX to przestrzeń marketingowa, w której znajdziemy pokaźną ilość, różnego rodzaju ofert dotyczących fotowoltaiki. Tu każda firma może bez problemu dodać swoje usługi, a każdy potencjalny kontrahent może je znaleźć.

Ta dostępność z jednej strony może być zaletą fotowoltaiki z OLX. Dzięki niej możemy wyłowić korzystne cenowo, ogłoszenia małych, lokalnych firm, których bez tego kanału komunikacji nigdy byśmy nie znaleźli. Z drugiej strony, nigdy nie wiadomo do końca, czy aukcja z którą mamy do czynienia jest godna zaufania.

Niestety, z racji swojej popularności, fotowoltaika coraz częściej trafia bowiem na celownik różnego rodzaju naciągaczy. Oszustwa na panele fotowoltaiczne czy fałszywe wnioski o dofinansowanie nie są rzadkością. W mediach co jakiś czas pojawiają się wzmianki o tym, jak ofiary, zwodzone niską ceną lub szybkim czasem realizacji, decydują się na skorzystanie z podejrzanie korzystnych ofert. W efekcie tracą ogromne sumy pieniędzy, a oszuści bywają bezkarni.

Jak w takim razie bezpiecznie korzystać z fotowoltaiki na OLX?

Fotowoltaika OLX: 4 zasady bezpiecznych transakcji

Aby móc bezpiecznie korzystać z możliwości jakie dają lokalne serwisy ogłoszeniowe, wystarczy przestrzegać kilku prostych, ale bardzo ważnych zasad.

1. Czytaj dokładnie oferty

Wiele problemów pojawiających się przy transakcjach na serwisach aukcyjnych wiąże się z niedokładnym zapoznaniem się z ogłoszeniem. Skuszeni niską ceną, nie zwracamy uwagi na parametry produktu lub jego stan (używany lub nowy). Gdy później, przy odbiorze dostrzegamy defekty lub nieścisłości w cechach użytkowych, czujemy się oszukani. Aby unikać nieporozumień, przez zakupem warto dokładnie przeczytać ofertę i upewnić się, że dane warunki nam odpowiadają.

2. Kalkuj na chłodno

Przeszukując ogłoszenia z fotowoltaiką na OLX z pewnością natrafimy na oferty “zbyt piękne by mogły być prawdziwe”. W takiej sytuacji, zamiast przygotowywać się do transakcji, powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Jeśli cena produktu wystawionego w serwisie się znacznie niższa niż na rynku, może to być próba oszustwa lub wyłudzenia. Czerwona lampka powinna nam też zapalić się, przy ofertach, w których zdjęcia pochodzą z Internetu.

3. Zachowaj ostrożność przy wpłatach z góry i zaliczkach

Choć uczciwe firmy fotowoltaiczne niekiedy proszą o wpłatę zaliczki, zwykle odbywa się to przy podpisywaniu umowy, a kwoty zadatku nie są wysokie. Unikaj wpłaty całej kwoty z góry, gdyż w takim przypadku bardzo trudno wyegzekwować wykonanie usługi lub otrzymanie towaru.

4. Weryfikuj

Jeśli natrafisz na ofertę lub produkt o wyjątkowo korzystnych parametrach, przed podjęciem ostatecznej decyzji. W przypadku usługi montażu instalacji fotowoltaicznej, poszukaj więcej informacji - np. opinii o firmie. O ile to możliwe, ustal, czy dane przedsiębiorstwo faktycznie prowadzi taką działalność, a jej pracownicy posiadają uprawnienia do instalacji (sprawdzisz to np. na stronie UDT).

Sekcja “fotowoltaika” na OLX może być miejscem do znalezienia wyjątkowych, regionalnych ofert dotyczących produktów i usług. Jednak, aby usługa montażu czy zakup paneli fotowoltaicznych z OLX nie okazał się klapą lub oszustwem, warto zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. Dzięki temu będziemy mogli sięgać po możliwości, jakie dają nam lokalne transakcje.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments