Fotowoltaika - opinie przykładowe.

Fotowoltaika - opinie użytkowników. Warto?

Produkowanie energii ze łatwo dostępnych i darmowych promieni słonecznych staje się coraz popularniejsze, nie tylko wśród gospodarstw domowych, ale również i firm, spółdzielni mieszkaniowych czy nawet podmiotów takich, jak parafie. Jak wynika z danych m.in. Agencji Rynku Energii, na listopada 2021 roku zainstalowana moc elektrowni słonecznych w Polsce wyniosła blisko 7,1 GW. Liczba prosumentów sięgnęła 790 tysięcy. Wiemy jednak, że bezosobowe statystyki nie każdego mogą przekonywać. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jakie opinie o fotowoltaice przeważają wśród osób, które już korzystały z tego rozwiązania.

Fotowoltaika - opinie i mity, których warto się wystrzegać

Osoby, które zgłębiały temat przeszukując fora i grupy internetowe, z pewnością zauważyły, że gdy w grę wchodzi fotowoltaika, opinie użytkowników mogą być naprawdę bardzo różne i może być ich bardzo wiele. Niestety, prawda jest taka, że rzadko kiedy przydadzą się tym, którzy chcą skonfrontować np. wyliczoną opłacalność instalacji fotowoltaicznej dla domu z doświadczeniami faktycznych użytkowników. Dlaczego?

Na platformach służących opinii na temat fotowoltaiki nie brakuje bowiem osób, których opinie są po prostu nierzetelne.

Pierwszym przykładem opinii o panelach fotowoltaicznych, na które trzeba uważać, są te które bezkrytycznie polecają korzystanie z tego rozwiązania i które przy okazji rekomendują usługi jakiejś konkretnej firmy instalacyjnej. Poglądy tego typu w większości przypadków są zwykłymi reklamami - to tzw. marketing szeptany. Brakuje w nich przydatnych informacji, a ich celem jest popularyzacja danej marki fotowoltaicznej.

Fotowoltaika - opinie pozytywne.

Źródło: forumbudowlane.pl

Choć faktycznie, w większości przypadków fotowoltaika jest rozwiązaniem godnym uwagi, to jednak nie u każdego się ona sprawdzi. Inwestycja może być nieopłacalna, jeśli np. płacicie bardzo małe rachunki za prąd, miejsce montażu paneli skierowane jest na północ bądź pada na nie dużo cienia.

Drugą grupą ludzi spotykaną na forach są osoby, które posiłkując się szczątkowymi informacjami zaciągniętymi od “przyjaciół swoich znajomych”, zdecydowanie odradzają korzystanie z fotowoltaiki.

Fotowoltaika - opinie negatywne.

Źródło: biznes.interia.pl

W takich przypadkach, opinie o panelach fotowoltaicznych zwykle opierają się na nieaktualnych lub niepełnych informacjach, bądź są zwyczajnymi mitami, które nie mają pokrycia w rzeczywistości.

Należy pamiętać, że w ciągu ostatnich kilku lat rynek fotowoltaiki mocno się zmienił - pojawiły się nowe, korzystniejsze dla prosumentów rozwiązania prawne, poprawiły się parametry użytkowe podzespołów, a ceny instalacji spadły o ok. 60%.

Przeglądając opinie o fotowoltaice na forum warto być zatem ostrożnym - niestety, nie każda znaleziona tam wypowiedź ma cokolwiek wspólnego z rzeczywistością.

Opinie o fotowoltaice - badanie firmy Sunday

Rzetelnych odpowiedzi na temat opinii o fotowoltaice postanowiła poszukać m.in. firma Sunday Polska, która w październiku 2021 roku we współpracy z ośrodkiem badawczym ASM - Centrum Badań i Opinii przeprowadziła badanie na ponad tysiącu właścicieli domów jednorodzinnych z całej Polski.

Jakie opinie na temat fotowoltaiki mieli przebadani respondenci, dysponujący instalacją? Działanie swojej instalacji fotowoltaicznej dobrze lub bardzo dobrze oceniło 84% badanych - to aż 7% więcej niż jeszcze w lutym 2021 roku (kiedy to firma przeprowadziła podobne badanie). Ogólna ocena fotowoltaiki wyniosła 4,3/5 i co istotne, nikt nie ocenił instalacji negatywnie!

Badanie Sunday - opinie o fotowoltaiceBadanie firmy Sunday wykazało też, że dzięki instalacji PV rachunki badanych osób spadły średnio o 73%, a 86% badanych zauważyło zmianę o połowę. Trzeba jednak pamiętać, że by osiagać tak dobre wyniki, trzeba stawiać na profesjonalistów.

Około 70% badanych jest zainteresowanych fotowoltaiką na tyle, że planuje inwestycję w ciągu najbliższych dwóch lat. Ich montaż rozważa aż 65% ludzi budujących domy i ponad połowa (54%) osób przeprowadzających remonty.

Co w opinii fanów instalacji fotowoltaicznych sprawia, że warto w nią zainwestować? Odpowiedź jest prosta - pieniądze. Aż 6 na 10 badanych jest zdania, że oszczędności to dla nich główny motor montażu fotowoltaiki.

Panele fotowoltaiczne - opinie naszych Czytelników

Na temat swoich instalacji chętnie wypowiadają się również nasi Czytelnicy. Poniżej zebraliśmy dla Was kilka opinii od użytkowników Enerad.pl, którzy zechcieli podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z fotowoltaiką.

Instalacje o mocy ok. 4.13 kWp mam od ponad 2 lat. Ponieważ instalację zamontowałem dopiero w połowie 2017 roku mogę wypowiedzieć się jedynie za dwa ostatnie lata. W 2018 fotowoltaika wyprodukowała mi prawie 4200 kWh energii - w tym roku rachunek spadł mi z 2120 zł do ok. 230 zł. W 2019 roku było nieco słabiej, bo ok. 4000 kW (podejrzewam że przez upały), ale wynik nadal jest warty uwagi. Tylko przez te lata zaoszczędziłem ponad 3600 zł. Instalacja (bez żadnych dofinansowań) kosztowała mnie ok. 20 tys. Dostałem jednak dopłatę z gminy, więc ostatecznie wyszło mi 16 000 zł. Czy polecam? Zdecydowanie. Czuję się lepiej podwójnie - bo oszczędzam pieniądze i pomagam środowisku.

Instalacja o mocy 1 kWp, w Polsce, w ciągu roku wyprodukuje średnio około 1000 kWh energii. W tym przypadku, uzysk energii przełożył się na zmniejszenie rachunków o około 90%. Dzięki dofinansowaniu do fotowoltaiki, cała inwestycja zwróci się po około 7 latach.

Razem z mężem chcieliśmy zainstalować fotowoltaikę już od kilku lat, ale najpierw musieliśmy się przygotować - zrobić remont dachu itd. W międzyczasie pojawiły się nowe dofinansowania. Ostatecznie instalacja 6,43 kw trafiła na nasz dach w styczniu 2019 roku. Przez rok nasz rachunek z ponad 3 tys zł spadł do około 500 zł. Dzięki dotacji całość zwróci się nam po około 6-7 latach.

W tym przypadku wydatki na energię zmniejszyły się o około 83%. Dzięki instalacji o takiej mocy rocznie emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o prawie 5 ton.

Z paneli fotowoltaicznych o mocy 7 kW korzystam już 4 lata. Nie mogę narzekać na ich pracę - są bezobsługowe i bezawaryjne. Jestem zadowolona również z ilości produkowanej przez nie energii, która niestety w moim przypadku nie przekłada się na szybszy zwrot z inwestycji. Jak udało mi się niedawno ustalić moja instalacja jest przewymiarowana, przez co zwróci mi się dopiero po ok. 10 latach (pomimo dofinansowania). Gdyby dobrano ją do faktycznego zużycia, zwróciłaby się po około 6 latach. Dlatego przestrzegam aby mądrze dobierać firmy instalacyjne. Mimo wszystko nie żałuję inwestycji, bo w perspektywie mam kilkanaście lat taniego i co najważniejsze ekologicznego prądu. Problem przewymiarowania planuję rozwiązać za pomocą pompy ciepła.

Jako prosumenci, nadwyżki wyprodukowane przez instalację możecie oddawać do “magazynu” w sieci dystrybutora. Część nadprodukcji (80% dla instalacji do 10 kW lub 70% dla instalacji 10 - 50 kW) możecie potem odebrać w mniej wydajnych okresach (np. zimą). Jeśli nadwyżek będzie tak dużo, że nie zdążycie ich wykorzystać, to po prostu przepadną. Dlatego ważne jest dopasowanie mocy instalacji do faktycznego zapotrzebowania na prąd. Dzięki temu nie będziecie płacić za zbędne kilowaty instalacji, a Wasza inwestycja szybciej się zwróci.

Jak widać, wśród użytkowników naszego serwisu opinie o panelach fotowoltaicznych są raczej pozytywne. Kluczem jest jednak odpowiednio zaprojektowany i zamontowany zestaw fotowoltaiczny.

Panele fotowoltaiczne - opinie od klientów Alians OZE

O podzielenie się opiniami o panelach fotowoltaicznych i ich działaniu, poprosiliśmy również klientów firmy Alians OZE, która w naszym zestawieniu najlepszych firm fotowoltaicznych od dłuższego czasu zajmuje 1. miejsce. Co na temat fotowoltaiki zrealizowanej przez prawdziwego specjalistę sądzą zapytani inwestorzy?

Zainstalowałam instalację fotowoltaiczną, ponieważ miałam wysokie rachunki za prąd i chciałam zaoszczędzić na rachunkach. Instalację posiadam ponad rok, od stycznia 2020 i jestem bardzo zadowolona z jej działania, do tej pory nie było z nią problemów. Rachunki za prąd znacznie spadły, ponieważ obecnie co miesiąc płacę około 60 zł, a przed założeniem instalacji płaciłam kilkaset. Polecam też zainstalowanie instalacji fotowoltaicznej moim sąsiadom.

Pani Małgorzata, Modlniczka – Wielka Wieś, woj. małopolskie
Moc instalacji:
6,7 kWp
Moduły:
LONGI LR6-60HPH 320Wp
Inwerter:
SMATRIPOWER 6.0 WiFi

Jak widać, faktycznie, chęć ograniczenia wydatków na energię to jeden z głównych motywatorów do podejmowania inwestycji fotowoltaicznych. Przy rachunkach za prądu wysokości 60 zł miesięcznie, roczne koszty energii dla domu to zaledwie 720 zł.

Do założenia paneli fotowoltaicznych skłoniła mnie troska o środowisko naturalne, chciałam mieć swój udział w tym, aby pomóc planecie oddychać i zmniejszyć dług, jaki zaciągamy wobec następnych pokoleń.
Instalację posiadam od lipca 2020, moje rachunki spadły o około 90%. Dodatkową zaletą jest też możliwość śledzenia, jak instalacja produkuje energię w aplikacji. Dodatkowo aplikacja pokazuje mi, jaką ilość CO2 zaoszczędziłam dla planety, ale też ile drzew posadziłam. To buduje, że jako pojedyncza jednostka ma wpływ na ochronę środowiska,. Nie muszę czekać na duże inicjatywy, mogę zrobić coś samodzielnie. Polecam też fotowoltaikę naszym znajomym i sąsiadom, z naszego polecenia już 6 osób założyło instalację.

Pani Beata, Żyrardów, woj. mazowieckie
Moc instalacji:
5,12 kWp
Moduły:
ULICA SOLAR UL-315
Inwerter:
SOLAR EDGE/SE5K

Ta inwestorka, zdecydowała się na montaż fotowoltaiki, głównie po to, by ograniczyć swój ślad węglowy. I można powiedzieć, że cel ten udało się jej osiągnąć. Instalacja fotowoltaiczna o zadanych parametrach w ciągu roku jest w stanie wyprodukować ok. 5.200 kWh energii. Tym samym, przyczynia się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla o ok. 6,5 tony rocznie!

Instalację fotowoltaiczną posiadam prawie dwa lata, od tej pory instalacja działa poprawnie, bez zarzutu. Do montażu instalacji zachęciło mnie parę czynników. Po pierwsze ekologia, świadomość,że montaż paneli przyczynia się do działań proekologicznych. Po drugie korzyść związana z opłatami na energię elektryczną. Po trzecie dofinansowania - ulga termomodernizacyjna w wysokości 15 tys. złotych i ulgi podatkowe.
Jestem bardzo zadowolony z działania instalacji fotowoltaicznej i polecam ja aktywnie innym, tym bardziej,że moje rachunki za prąd spadły o około 70-80%. Jestem też bardzo zadowolony z obsługi po sprzedażowej w firmie Alians OZE, którą oceniam 11 na 10.

Pan Paweł, Łomianki, woj. mazowieckie
Moc instalacji:
6,3 kWp
Moduły:
ULICA SOLAR UL-315
Inwerter:
SOLIS 3P6K

Pan Paweł, na swoim przykładzie pokazał wszystkie trzy główne kryteria, zachęcające inwestorów do fotowoltaiki, a zatem niższe rachunki (które w tym przypadku zmniejszyły się o niebagatelne 70-80%), chęć udziały w zielonej inicjatywie oraz dostępność zachęt finansowych.

Fotowoltaika opinie - forum, jako źródło informacji?

Oczywiście, rzeczowe opinie o fotowoltaice można znaleźć również w innych miejscach, m.in. na grupach tematycznych czy wspomnianych wcześniej forach internetowych. Przy czym koniecznie trzeba je poddać wnikliwej ocenie, pod kątem autentyczności. Oto kilka z nich, które zweryfikowaliśmy i które zawierają przydatne oraz faktyczne informacje.

Przykładowa opinia o fotowoltaice dla rolnika.

Źródło: sadownictwo.com

Rolnicy, to grupa, w szczególny sposób uzależniona od środowiska naturalnego. Dzięki fotowoltaice mogą oni zadbać o jego stan, oszczędzając jednocześnie na wydatkach związanych z energią. Koszt instalacji mogą odpisać od podatku w ramach tzw. ulgi inwestycyjnej, a dodatkowo mogą skorzystać z dotacji, np. w ramach programu Agroenergia.

Przykładowa opinia o fotowoltaice dla domu.

Źródło: ziemianarozdrozu.pl

W tym przypadku, dzięki odpowiednio dobranemu zestawowi fotowoltaicznemu, rachunki spadły o ponad 90%. Dodatkowo, instalacja może stanowić zabezpieczenie przed potencjalnym wzrostem wydatków na energię - tylko w tym roku ceny prądu zwiększyły się ok. 11%.

Przykładowa opinia o panelach fotowoltaicznych.

Źródło: forum.info-ogrzewanie.pl

Fotowoltaika może być dobrym sposobem na ulokowanie wolnego kapitału. Podczas, gdy oprocentowanie większości lokat wynosi obecnie około 1,5%, ROI z fotowoltaiki sięga około 8-10% w ciągu roku.

Dlaczego opinie o fotowoltaice mogą być różne?

Rozważając inwestycję w fotowoltaikę i analizując opinie na jej temat warto pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna nie jest wystandaryzowanym produktem, który jest identyczny dla każdego klienta.

Fotowoltaika, aby była opłacalna musi zostać dopasowana do indywidualnych potrzeb inwestora. Każdy zestaw może się więc znacząco różnić, w zależności od m.in.:

  • zastosowanych urządzeń - panele fotowoltaiczne i falowniki, czyli główne elementy instalacji, mające bezpośredni wpływ na pracę i opłacalność fotowoltaiki, są produkowane przez różne firmy i mogą występować w różnych konfiguracjach. To od ich właściwego doboru zależy, czy całość będzie działać bezawaryjnie i wydajnie. Jeśli potrzebujecie pomocy w tym zakresie, sprawdźcie nasz ranking paneli fotowoltaicznych 2023.
  • moc instalacji - zwykle fotowoltaikę dopasowuje się do wysokości rachunków za prąd, tak aby jej moc wystarczyła na wyprodukowanie pewnej ilości nadwyżek. Nie mogą być one jednak zbyt duże, gdy tak jak w przypadku naszego Czytelnika, może to podnieść koszty przedsięwzięcia i opóźnić zwrot z inwestycji.
  • miejsca montażu - są ono istotne z różnych względów. Znaczenie ma m.in. kąt nachylenia podłoża na którym zamontowana jest instalacja, orientacja paneli względem południa, ilość cienia czy skuteczność wentylacji podzespołów - wszystko to i wiele innych wpływa, na jakość pracy i osiągi instalacji.
  • jakości obsługi - jak już wspominaliśmy, podstawą inwestycji w fotowoltaikę jest odpowiedni projekt, taki, który uwzględnia wymagania inwestora, ale bierze również pod uwagę wszystkie pozostałe czynniki ( np. warunki montażu, sposób finansowania czy zasady rozliczania nadwyżek). Tylko wybór sprawdzonej, profesjonalnej firmy da Wam gwarancję, że instalacja została dobrana optymalnie do Waszych potrzeb.

W istocie, to właśnie ten ostatni aspekt - wybór odpowiedniej firmy instalacyjnej, ma największy wpływ na opinię o fotowoltaice. Ostatecznie, najczęściej to właśnie ona odpowiada za opracowanie projektu instalacji, dobór urządzeń i wykonanie przedsięwzięcia.

Fotowoltaika - opinie o firmach. Jak i gdzie ich szukać?

Zlecając firmie fotowoltaicznej montaż fotowoltaiki, powierzamy jej jednocześnie nasze pieniądze. Dlatego, równie często, co opinii o fotowoltaice jako takiej, szukamy opinii o firmach fotowoltaicznych. Jednak i tu możemy stanąć przed wspomnianymi już problemami związanymi z ilością i rzetelnością osądów.

Dlatego też, aby ułatwić Wam wybór najlepszej firmy fotowoltaicznej, przygotowaliśmy pewne narzędzie - ranking firm fotowoltaicznych.

Fotowoltaika - opinie o firmach przykładowe.

To zestawienie zawiera wyłącznie sprawdzone, profesjonalne firmy fotowoltaiczne, które posiadają ogromne doświadczenie w projektowaniu oraz montowaniu elektrowni słonecznych i które gwarantują wysoką jakość usług.

Oprócz tego, w serwisie Enerad znajdziecie też cykl recenzji zawierających nasze opinie o firmach fotowoltaicznych, popularnych w zarówno całej Polsce, jak i poszczególnych regionach. Wcześniej prześwietliliśmy ich oferty pod kątem m.in. kosztów, wykorzystywanych podzespołów, jakości i szybkości montażu czy dostępnych form finansowania. Wierzymy, że dzięki naszym artykułom łatwiej Wam będzie podjąć świadome, opłacalne dla Was decyzje.

Choć naturalnie, opinie o fotowoltaice mogą być różne, prawda jest taka, że jest to jedno z najefektywniejszych i najtańszych odnawialnych źródeł energii. Przykłady z kraju i zagranicy pokazują, że inwestycja w to rozwiązanie opłaca się. Szczególnie teraz, gdy Unia Europejska przeznacza ogromne sumy na rozwój OZE i przejście na gospodarkę zeroemisyjną.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
68 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
2024-04-15 12:14

Od roku ogrzewam mieszkanie en.el. i doszedłem do wniosku, że to długo nie będzie się opłacało pomimo że mam panele prawie 10kW . Jak ktoś ma dom 100m2 to musi oddać 30MWh rocznie żeby pokryło ok.10MWh pobranej energii bo powyżej limitu cena wzrasta o 100% a dla tych co ogrzewają elektryczne nie ma dodatkowych preferencji finansowych (np większego limitu za ekologię).

Jarek
Jarek
2023-10-19 19:07

widzę, że hymon nie tylko u mnie sie sprawdzil. poradzili sobie jak chodzi o dostosowanie instalacji do moich potrzeb. latwo nie bylo ale jakos wybrneli. nawet finansowo mi sie to zgodzilo.. .

Ferdek
Ferdek
2023-09-21 17:44

Z mojego punktu widzenia totalnie warto się zdecydować. Ważne tylko, żeby odpowiednią firmę wybrać. A to chyba największe wyzwanie, biorąc pod uwagę ile ich teraz jest na rynku. Ja się zdecydowałem na Hymona i złego słowa o nich nie mogę powiedzieć. Dowieźli projekt terminowo i w miłej atmosferze.

wojtek
wojtek
2023-05-02 17:54

jak zdecydujecie sie na fotowiltaike najpierw zbadajcie sytuacje sieci energetycznej ,nie zaleznie co zamontujecie a siec nie jest w stanie nadmiaru przejac nic na tym nie zyskacie u mnie w najbardziej sloneczne dni panele produkuja ale falownik wylacza jak jest wiecej w sieci jak 250 v i nie przekazuje nic ,0 ,

Agata
Agata
2023-01-17 16:34

Ja już wiem po kilku przykrych doświadczeniach, że bardzo istotna jest jakość paneli. Korzystaliśmy w zeszłym roku z firmy ABAK- energia odnawialna i jesteśmy bardzo zadowoleni.

ArturN
ArturN
2022-12-11 13:48

artykuł sprawia wrażenie (i to mocno) mało wiarygodnego

Panel
Panel
2022-12-06 13:15

tak na prawdę instalacja zwraca się po 10 a nawet po 12 latach co za bzdury tutaj piszecie w tym artykule- technologia idzie tak do przodu że te panele za 5-6 lat będą nic nie warte

Barbara
Barbara
2022-11-15 18:08

Zanim zdecydujesz się na fotowoltnike niech tauron zbada napięcie ja założyłam w zeszłym roku ,od początku wyłączała się z powodu wysokiego napięcia zgłosiłam do instalatora który zbadał sprawę okazało się że za wysokie napięcie wina leży po stronie tauronu od 6 miesięcy tauron nic w tej sprawie nie zrobił zbadał sprawa się oddala faktura przyszła z kosmosu a prognozowane na przyszły rok koszty większe niż gdy nie miałam paneli.Nie wiem nawet do kogo się z tym udać A tauron ma mnie gdzieś

Marek
Marek
2022-09-08 10:06

Chciałem przestrzec przed firmą GRUPA PST ROMAN JURKIEWICZ z Wrocławia podczas montażu instalacji w moim domu przez odłączanie N spowodowali spalenie urządzeń które były podłączone do sieci, wyłącznik bezpieczeństwa chcieli zamontować wewnątrz domu , nie mają w zwyczaju sprzątać po sobie.
Widać, że firma zatrudnia ludzi z łapanki mających problemy w komunikacji w j. polski,
Nie chcą pokryć szkód starają się zwalić winę na klienta wmawiając nieprawdziwe historie, że klient sam ingerował w instalację.
Z moich informacji wynika , że takich przypadków było więcej. Moja sprawa skończy się najprawdopodobniej w sądzie, ale może ktoś po przeczytaniu uchroni się przed tymi partaczami.

Tark
Tark
2022-08-06 22:40

Firma z ,Białej Podlaskiej o adresie z Krakowa
Radzę uważać to nie rzetelna firma wpowadzajaca w błąd klijentow

Arek
Arek
2022-06-28 13:22

Jeżeli ktoś planuje zakup instalacji to tylko nie w firmie N-Energia sp. z o.o., która powinna się nazywać „Januszex sp.z o.o.” ponieważ jest zarządzana przez przysłowiowych „Januszy „ którzy są zainteresowani tylko podpisaniem jak największej ilości kontraktów a jeżeli klient ma problem w związku z ich zaniedbaniem to starają się go tak wystartować aby nie ponieść odpowiedzialności.
Opiszę moją historię ku przestrodze.

12.01.2022 podpisanie umowy, zostałem poinformowany, że musze poczekać ponieważ N Energia współpracuje tylko z najlepszymi ekipami montażowymi w Polsce
25-26.03.2022 przyjazd ekipy montażowej (firma zewnętrzna Grupa PST ze złą renomą). Panowie mówiący po ukraińsku, elektryk z małym doświadczeniem.
W drugim dniu montażu ekipa bez konsultacji zabrała klucze do domu w którym montowano instalację i zostałem poinformowany, że w oddadzą w poniedziałek ponieważ prace się przedłużyły (nie można zamontować 1 panelu bo wieje wiatr).
Pojechałem specjalnie 30km w jedną stronę aby odebrać swoje klucze i po przyjeździe do domu okazało się, że nie działa pompa ciepła , lodówka oraz cześć świateł – wszystkie urządzenia podpięte do sieci czasie montażu instalacji. W czasie prac związanych z instalacją nikogo innego nie było w domu.
Okazało się także, że panowie z Grupy PST chcieli zamontować manualny wyłącznik instalacji z kotłowni domu (wewnątrz) i w protokole próbowali przemycić oświadczenie że jest to na moje wyraźne żądanie. Jak każdy wie jest to sprzeczne z przepisami PPOŻ i uniemożliwia podjęcie akcji gaśniczej i odszkodowanie.
Nie wspomnę o tym, że zostawili po sobie bałagan (gruz, kable itd.).
29.03.2022 protokół montażu adnotacja że po montażu instalacji nie włącza się pompa ciepła oraz lodówka
30.03.2022 serwis autoryzowany pompy ciepła , diagnoza przepięcie przy podłączaniu pompy ciepła poprzez przerwanie żyły neutralnej „N” w budynku w konsekwencji spalenie pompy.
7.04.2022 naprawa lodówki – serwis autoryzowany dokładnie taka sama diagnoza, wysłanie dokumentacji do N Energia
12.04.2022 zewnętrzna firma elektryczna sprawdzenie instalacji – także potwierdza wcześniejszą diagnozę
14.04.2022 Przedstawiciel N Energia informuje, że należy zwrócić się z żądaniem do firmy powykonawczej Grupa PST i że ta sprawa to formalność. Wysłany mail do firmy montażowej łączna wartość szkód ok 7134 pln (bez straconego czasu, dojazdów i nerwó).
22.04.2022 ponaglenie brak informacji od podwykonawcy
27.04.2022 kolejne ponaglenie
30.04.2022 kontakt z N Energia w związku z brakiem informacji
10.05.2020 po wielu ponagleniach N Energia proponuje abym to ja zgłosił szkodę i udowodnił winę firmy montażowej (!!)
Ze względów oczywistych odmawiam i zwracam się bezpośrednio do N Energia o zwrot pieniędzy informując że to N Energia odpowiada za dobór podwykonawcy.
17.05.2022 N Energia odmawia informuje że instalacja została założona poprawnie (co także jest nieprawdą o czym dalej)
20.05.2022 telefon, że jednak N Energia zgłosi sama roszczenie ale musi wysłać super audytorów którzy muszą zgrać pamięć sterownika aby mieć podstawę do złożenia roszczenia w firmie ubezpieczeniowej (no przecież to takie proste dla klienta złożyć roszczenie u ubezpieczyciela).

20.06.2022 mail po kilkukrotnym ponaglaniu telefonicznym, że nikt nie przyjechał i w sprawie nic się zmieniło
22.06.2022 wisienka na torcie przyjazd ekipy audytowej, panowie dzwonią godzinę przed przyjazdem z informacją, że albo są godzinę albo nie wiadomo kiedy
Po przyjeździe okazuje się , że
– nie mogą zgrać danych z falownika bo jest hasło ustalone przez firmę montażową Grupa PST nikt nie zna tego hasła , mieli się łatwo połączyć ze sterownikiem on line ale nie mam kontaktu raczej ich to przerosło
– zgłaszane były stuki paneli ale ekipa audytowa nie miała na stanie drabiny i nie mogła wejść na dach aby to sprawdzić 😊

Sprawa znajdzie swój finał w sądzie oraz myślę, że jest warta zainteresowania instytucji które stoją na straży interesów konsumentów.
Generalnie brak słów to jest po prostu biznes prowadzony po polsku w złym znaczeniu.

Krzychu
Krzychu
2022-06-01 08:54

rozważałem swego czasu sunday. skonczylo sie na revolcie, bo miałem (małe) wątpliwości a tu trzeba być pewnym na 100% jak w gre wchodzi inwestycja na -naście / -dziesiąt tysiecy

Marian
Marian
2022-05-18 13:57

Jeden rabin powie „tak”, a inny powie „nie”. Ja osobiście jestem zadowolony z założenia fotowoltaiki z pomocą revolt energy

Grzegorz
Grzegorz
2022-04-20 16:35

Sunday Polska zainstalowało mi fotowoltaikę kilka dni po podpisaniu umowy. Super ekipa uporała się z calościa w jeden dzień. Wszystko funkcjonuje jak należy. Polecam

Ola
Ola
2022-04-19 09:50

na ostatnią chwile revlt energy zrobił nam instalacje na dachu. pierwszy miesiac super, zobaczymy jak będzie za jakiś czas

Krzysztof
Krzysztof
2022-04-15 14:56

Od dwóch tygodni jestem posiadaczem instalacji fotowoltaicznej. Prowadzę gospodarstwo i zdecydowałem się na instalację naziemną. Nie ukrywam, że długo zastanawiałem się jakiej firmie powierzyć budowę. Zależało mi na kompleksowej obsłudze – łącznie z załatwieniem wszelkich formalności i pomocy w finansowaniu. Przed instalacją polecam zrobić rozeznanie – popytałem trochę znajomych, którzy instalowali już fotowoltaikę i opinie były różne. Ostatecznie zdecydowałem się na współpracę z firmą Techion – okazało się, że mają biuro regionalne w Szprotawie – jakieś 40 km od mojej firmy. Pierwsze wrażenie – bardzo pozytywne – szybko dostałem ofertę i specyfikację techniczną, załatwili za mnie formalności i podpowiedzieli jak sfinansować inwestycję. Sam montaż i instalacja przebiegła bardzo sprawnie i profesjonalnie- jestem zadowolony i mogę śmiało polecić firmę Techion

PitrusJoanna
PitrusJoanna
2022-03-30 15:02

Z tą branża fotowoltaiczną to jest przedziwna sprawa, ja mam dobre doświadczenia i z ceną i montażem. Korzystałam z krajowego projektu energetycznego i jestem zadowolona z ich podejścia i pomocy, dziwi mnie, że aż tyle osób zostało w jakiś sposób rozczarowanych korzystając z firm fotowoltaicznych. Może miałam farta z tą firmą.

Andrzej
Andrzej
2022-03-30 11:30

Ja bardzo polecam usługi od Tanie Kilowaty bo rzetelna firma, wszystko w czasie i dokładnie zrobione

Izka
Izka
2022-03-28 15:58

Nie polecam firmy SunInvest, biorą zapłatę z góry a panele nie są nawet w połowie tak wydajne.

IgnacyMalkowski
IgnacyMalkowski
2022-03-24 13:04

Anno , również jestem w trakcie współpracy z KPE i szczerze polecam