Fotowoltaika – opinie użytkowników. Warto?

3.45 /5
(Ocen: 102)
Fotowoltaika - opinie przykładowe.

Produkowanie energii ze łatwo dostępnych i darmowych promieni słonecznych staje się coraz popularniejsze, nie tylko wśród gospodarstw domowych, ale również i firm, spółdzielni mieszkaniowych czy nawet podmiotów takich, jak parafie. Jak wynika ze statystyk m.in. Krajowego Systemu Elektroenergetycznego moc zainstalowanych elektrowni słonecznych w ciągu roku (od kwietnia 2019 roku do kwietnia 2020 roku) wzrosła o niebagatelne 180%. Wiemy jednak, że bezosobowe statystyki nie każdego mogą przekonywać. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jakie opinie o fotowoltaice przeważają wśród osób, które już korzystały z tego rozwiązania.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Fotowoltaika – opinie i mity, których warto się wystrzegać

Osoby, które zgłębiały temat przeszukując fora i grupy internetowe, z pewnością zauważyły, że gdy w grę wchodzi fotowoltaika opinie użytkowników mogą być naprawdę bardzo różne i może być ich bardzo wiele. Niestety, prawda jest taka, że rzadko kiedy przydadzą się tym, którzy chcą skonfrontować np. wyliczoną opłacalność instalacji fotowoltaicznej dla domu z doświadczeniami faktycznych użytkowników. Dlaczego?

Na platformach służących opinii na temat fotowoltaiki nie brakuje bowiem osób, których opinie są po prostu nierzetelne.

Pierwszym przykładem opinii o panelach fotowoltaicznych, na które trzeba uważać, są te które bezkrytycznie polecają korzystanie z tego rozwiązania i które przy okazji rekomendują usługi jakiejś konkretnej firmy instalacyjnej. Poglądy tego typu w większości przypadków są zwykłymi reklamami – brakuje w nich przydatnych informacji, a ich celem jest popularyzacja danej marki fotowoltaicznej.

Fotowoltaika - opinie pozytywne.

Źródło: forumbudowlane.pl

Choć faktycznie, w większości przypadków fotowoltaika jest rozwiązaniem godnym uwagi, to jednak nie u każdego się ona sprawdzi. Inwestycja może być nieopłacalna, jeśli np. płacicie bardzo małe rachunki za prąd, miejsce montażu paneli skierowane jest na północ bądź pada na nie dużo cienia.

Drugą grupą ludzi spotykaną na forach są osoby, które posiłkując się szczątkowymi informacjami zaciągniętymi od “przyjaciół swoich znajomych”, zdecydowanie odradzają korzystanie z fotowoltaiki.

Fotowoltaika - opinie negatywne.

Źródło: biznes.interia.pl

W takich przypadkach, opinie o panelach fotowoltaicznych zwykle opierają się na nieaktualnych lub niepełnych informacjach, bądź są zwyczajnymi mitami, które nie mają pokrycia w rzeczywistości.

Należy pamiętać, że w ciągu ostatnich kilku lat rynek fotowoltaiki mocno się zmienił – pojawiły się nowe, korzystniejsze dla prosumentów rozwiązania prawne, poprawiły się parametry użytkowe podzespołów, a ceny instalacji spadły o ok. 60%.

Przeglądając opinie o fotowoltaice na forum warto być zatem ostrożnym – niestety, nie każda znaleziona tam wypowiedź ma cokolwiek wspólnego z rzeczywistością.

Znalezienie rzeczowej opinii o panelach fotowoltaicznych nie jest proste. My mamy ułatwione zadanie, gdyż nasi Czytelnicy często i chętnie dzielą się z nami informacjami na temat swoich instalacji.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Panele fotowoltaiczne – opinie naszych Czytelników

Poniżej zebraliśmy dla Was kilka opinii od użytkowników Enerad.pl, którzy zechcieli podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z fotowoltaiką.

Instalacje o mocy ok. 4.13 kWp mam od ponad 2 lat. Ponieważ instalację zamontowałem dopiero w połowie 2017 roku mogę wypowiedzieć się jedynie za dwa ostatnie lata. W 2018 fotowoltaika wyprodukowała mi prawie 4200 kWh energii – w tym roku rachunek spadł mi z 2120 zł do ok. 230 zł. W 2019 roku było nieco słabiej, bo ok. 4000 kW (podejrzewam że przez upały), ale wynik nadal jest warty uwagi. Tylko przez te lata zaoszczędziłem ponad 3600 zł. Instalacja (bez żadnych dofinansowań) kosztowała mnie ok. 20 tys. Dostałem jednak dopłatę z gminy, więc ostatecznie wyszło mi 16 000 zł. Czy polecam? Zdecydowanie. Czuję się lepiej podwójnie – bo oszczędzam pieniądze i pomagam środowisku.

Instalacja o mocy 1 kWp, w Polsce, w ciągu roku wyprodukuje średnio około 1000 kWh energii. W tym przypadku, uzysk energii przełożył się na zmniejszenie rachunków o około 90%. Dzięki dofinansowaniu do fotowoltaiki, cała inwestycja zwróci się po około 7 latach.

Razem z mężem chcieliśmy zainstalować fotowoltaikę już od kilku lat, ale najpierw musieliśmy się przygotować – zrobić remont dachu itd. W międzyczasie pojawiły się nowe dofinansowania. Ostatecznie instalacja 6,43 kw trafiła na nasz dach w styczniu 2019 roku. Przez rok nasz rachunek z ponad 3 tys zł spadł do około 500 zł. Dzięki dotacji całość zwróci się nam po około 6-7 latach.

W tym przypadku wydatki na energię zmniejszyły się o około 83%. Dzięki instalacji o takiej mocy rocznie emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o prawie 5 ton.

Z paneli fotowoltaicznych o mocy 7 kW korzystam już 4 lata. Nie mogę narzekać na ich pracę – są bezobsługowe i bezawaryjne. Jestem zadowolona również z ilości produkowanej przez nie energii, która niestety w moim przypadku nie przekłada się na szybszy zwrot z inwestycji. Jak udało mi się niedawno ustalić moja instalacja jest przewymiarowana, przez co zwróci mi się dopiero po ok. 10 latach (pomimo dofinansowania). Gdyby dobrano ją faktycznego zużycia zwróciła by się po około 6 latach. Dlatego przestrzegam aby mądrze dobierać firmy instalacyjne. Mimo wszystko nie żałuję inwestycji, bo w perspektywie mam kilkanaście lat taniego i co najważniejsze ekologicznego prądu. Problem przewymiarowania planuję rozwiązać za pomocą pompy ciepła.

Jako prosumenci, nadwyżki wyprodukowane przez instalację możecie oddawać do “magazynu” w sieci dystrybutora. Część nadprodukcji (80% dla instalacji do 10 kW lub 70% dla instalacji 10 – 50 kW) możecie potem odebrać w mniej wydajnych okresach (np. zimą). Jeśli nadwyżek będzie tak dużo, że nie zdążycie ich wykorzystać, to po prostu przepadną. Dlatego ważne jest dopasowanie mocy instalacji do faktycznego zapotrzebowania na prąd. Dzięki temu nie będziecie płacić za zbędne kilowaty instalacji, a Wasza inwestycja szybciej się zwróci.

Jak widać, wśród użytkowników naszego serwisu opinie o panelach fotowoltaicznych są raczej pozytywne. Kluczem jest jednak odpowiednio zaprojektowany i zamontowany zestaw fotowoltaiczny.

Fotowoltaika opinie – forum, jako źródło informacji?

Oczywiście, rzeczowe opinie o fotowoltaice można znaleźć również w innych miejscach, m.in. na grupach tematycznych czy wspomnianych wcześniej forach internetowych. Przy czym koniecznie trzeba je poddać wnikliwej ocenie, pod kątem autentyczności. Oto kilka z nich, które zweryfikowaliśmy i które zawierają przydatne oraz faktyczne informacje.

Przykładowa opinia o fotowoltaice dla rolnika.

Źródło: sadownictwo.com

Rolnicy, to grupa, w szczególny sposób uzależniona od środowiska naturalnego. Dzięki fotowoltaice mogą oni zadbać o jego stan, oszczędzając jednocześnie na wydatkach związanych z energią. Koszt instalacji mogą odpisać od podatku w ramach tzw. ulgi inwestycyjnej, a dodatkowo mogą skorzystać z dotacji, np. w ramach programu Agroenergia.

Przykładowa opinia o fotowoltaice dla domu.

Źródło: ziemianarozdrozu.pl

W tym przypadku, dzięki odpowiednio dobranemu zestawowi fotowoltaicznemu, rachunki spadły o ponad 90%. Dodatkowo, instalacja może stanowić zabezpieczenie przed potencjalnym wzrostem wydatków na energię – tylko w tym roku ceny prądu zwiększyły się ok. 11%.

Przykładowa opinia o panelach fotowoltaicznych.

Źródło: forum.info-ogrzewanie.pl

Fotowoltaika może być dobrym sposobem na ulokowanie wolnego kapitału. Podczas, gdy oprocentowanie większości lokat wynosi obecnie około 1,5%, ROI z fotowoltaiki sięga około 8-10% w ciągu roku.

Dlaczego opinie o fotowoltaice mogą być różne?

Rozważając inwestycję w fotowoltaikę i analizując opinie na jej temat warto pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna nie jest wystandaryzowanym produktem, który jest identyczny dla każdego klienta.

Fotowoltaika, aby była opłacalna musi zostać dopasowana do indywidualnych potrzeb inwestora. Każdy zestaw może się więc znacząco różnić, w zależności od m.in.:

  • zastosowanych urządzeń – panele fotowoltaiczne i falowniki, czyli główne elementy instalacji, mające bezpośredni wpływ na pracę i opłacalność fotowoltaiki, są produkowane przez różne firmy i mogą występować w różnych konfiguracjach. To od ich właściwego doboru zależy, czy całość będzie działać bezawaryjnie i wydajnie. Jeśli potrzebujecie pomocy w tym zakresie, sprawdźcie nasz ranking paneli fotowoltaicznych 2020.
  • moc instalacji – zwykle fotowoltaikę dopasowuje się do wysokości rachunków za prąd, tak aby jej moc wystarczyła na wyprodukowanie pewnej ilości nadwyżek. Nie mogą być one jednak zbyt duże, gdy tak jak w przypadku naszego Czytelnika, może to podnieść koszty przedsięwzięcia i opóźnić zwrot z inwestycji.
  • miejsca montażu – są ono istotne z różnych względów. Znaczenie ma m.in. kąt nachylenia podłoża na którym zamontowana jest instalacja, orientacja paneli względem południa, ilość cienia czy skuteczność wentylacji podzespołów – wszystko to i wiele innych wpływa, na jakość pracy i osiągi instalacji.
  • jakości obsługi – jak już wspominaliśmy, podstawą inwestycji w fotowoltaikę jest odpowiedni projekt, taki, który uwzględnia wymagania inwestora, ale bierze również pod uwagę wszystkie pozostałe czynniki ( np. warunki montażu, sposób finansowania czy zasady rozliczania nadwyżek). Tylko wybór sprawdzonej, profesjonalnej firmy da Wam gwarancję, że instalacja została dobrana optymalnie do Waszych potrzeb.

W istocie, to właśnie ten ostatni aspekt – wybór odpowiedniej firmy instalacyjnej, ma największy wpływ na opinię o fotowoltaice. Ostatecznie, najczęściej to właśnie ona odpowiada za opracowanie projektu instalacji, dobór urządzeń i wykonanie przedsięwzięcia.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Fotowoltaika – opinie o firmach. Jak i gdzie ich szukać?

Zlecając firmie fotowoltaicznej montaż fotowoltaiki, powierzamy jej jednocześnie nasze pieniądze. Dlatego, równie często, co opinii o fotowoltaice jako takiej, szukamy opinii o firmach fotowoltaicznych. Jednak i tu możemy stanąć przed wspomnianymi już problemami związanymi z ilością i rzetelnością osądów.

Dlatego też, aby ułatwić Wam wybór najlepszej firmy fotowoltaicznej, przygotowaliśmy pewne narzędzie – ranking firm fotowoltaicznych.

Fotowoltaika - opinie o firmach przykładowe.

To zestawienie zawiera wyłącznie sprawdzone, profesjonalne firmy fotowoltaiczne, które posiadają ogromne doświadczenie w projektowaniu oraz montowaniu elektrowni słonecznych i które gwarantują wysoką jakość usług.

Oprócz tego, w serwisie Enerad znajdziecie też cykl recenzji zawierających nasze opinie o firmach fotowoltaicznych, popularnych w zarówno całej Polsce, jak i poszczególnych regionach. Wcześniej prześwietliliśmy ich oferty pod kątem m.in. kosztów, wykorzystywanych podzespołów, jakości i szybkości montażu czy dostępnych form finansowania. Wierzymy, że dzięki naszym artykułom łatwiej Wam będzie podjąć świadome, opłacalne dla Was decyzje.

Choć naturalnie, opinie o fotowoltaice mogą być różne, prawda jest taka, że jest to jedno z najefektywniejszych i najtańszych odnawialnych źródeł energii. Przykłady z kraju i zagranicy pokazują, że inwestycja w to rozwiązanie opłaca się. Szczególnie teraz, gdy Unia Europejska przeznacza ogromne sumy na rozwój OZE i przejście na gospodarkę zeroemisyjną.

Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się energetyką i finansami. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. Kobieta pracująca, która żadnej pracy się nie boi. Ogromna fanka motoryzacji, nowych technologii i Stephena Kinga.

Dodaj komentarz
guest
24 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Marian
Marian
23 marca 2021 21:51

Przy takich kosztach , to 5,2 wystarczy w zupełności

Marian
Marian
23 marca 2021 21:50

Ups chyba,ze to cena całoroczna, to zwracam honor

Marian
Marian
23 marca 2021 21:48

Ludzie głupoty piszą! Jak instalacja o mocy 6.43 mogla wyprodukować energii za ok 3tys złotych! Wklejam post powyżej “Ostatecznie instalacja 6,43 kw trafiła na nasz dach w styczniu 2019 roku. Przez rok nasz rachunek z ponad 3 tys zł spadł do około 500 zł. Dzięki dotacji całość zwróci się nam po około 6-7 latach”

Sil
Sil
22 marca 2021 19:10

A czy jest ktoś kto posiada PV np, 10 lat i opowie o jej serwisowaniu, jej wydajności, produkcji, zwrotach, jakoś te podniety 2 3 letniego użytkowania nie przemawiają do mnie

Bartosz
Bartosz
20 marca 2021 17:54

Polecam firmę Hymon przy wyborze solarów słonecznych, mega profesjonalne podejscie do sprawy, zaangazowanie oraz kompetencja na najwyzszym poziomie. Sprawdzilem i moge smialo zarekomendowac ich uslugi.

Waldek
Waldek
15 marca 2021 22:20

Mam pytanie. Czy opłaca mi się zakładać panele przy zużyciu 200kW przy rozliczeniu dwumiesięcznym. Maksymalny rachunek za prąd to 180 zł.za dwa miesiące.

Janusz
Janusz
12 marca 2021 11:50

Witam. Czy panele firmy Longi o mocy 450W mogą różnić się barwą?. Mam od dwóch tygodni 8 szt. paneli na dachu i 5 jest prawie czarnych a 3 niebieskawe. Pozdrawiam.

Paweł Sz.
Paweł Sz.
23 lutego 2021 18:43

Myślę, że teraz jest najlepszy moment jeżeli ktoś się jeszcze nie zdecydował. Programy takie jak MÓJ PRĄD to niepowtarzalna okazja aby coś ugrać jeżeli chodzi o dofinansowanie.

Artur
Artur
6 lutego 2021 16:51

Ci co założyli darmowy prąd muszą jeszcze wspomnieć o tym że są opłaty stałe w postaci przesyłu około 50złco daje rocznie ze600zł,trzeba od razu wyłożyć kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy bo dofinansowanie jest znikome jak ja płacę za prąd około50 zł miesięcznie to mi się to nigdy nie zwróci

Łukasz
Łukasz
9 marca 2021 18:47
Odpowiedz do:  Artur

Jeżeli płacisz miesięcznie 50 zł za prąd, to tylko pogratulować i faktycznie – FV nie ma sensu zakładać.

Ale 50 zł miesięcznie opłaty stałe? Jak to możliwe, skoro Twój rachunek wynosi 50 zł? Coś tu zaczyna zgrzytać 🙂

Opłaty stałe to jest 10-15 złotych miesięcznie. I płacimy je czy korzystamy z fotowoltaiki czy nie.

Robert
Robert
2 lutego 2021 08:29

Witam, chciałbym dodać małe uwagi co do fotowoltaiki. Założyłem panele w zeszłym-2020 roku i mam jedno zastrzeżenie. Jak będziecie decydowali się zakładać instalacje to z takim wyliczeniem, żeby zaczęła działać najpóźniej do kwietnia danego roku. Ja się “naciąłem” niestety, bo założyłem instalację w maju, ale zakład energetyczny licznik dwukierunkowy założył mi dopiero pod koniec lipca?! (teraz dopiero wiem dlaczego). W związku z tym, że instalacja nie wyprodukowała wystarczającej ilości energii do wykorzystania w miesiącach zimowych, to nadal dostaje teraz rachunki za prąd! Co z tego, że w tym roku będę miał nadprodukcję energii do wykorzystania przez kolejny rok, to te rachunki co dostaję teraz są nie do odzyskania! Zakłady energetyczne rozliczają się w okresach nie dłuższych jak półroczne, a moim przypadku zwietrzyli okazje i robią to co 2 miesiące! Dlatego, żeby nie być stratnym, należy założyć instalację z takim wyliczeniem, żeby “napracowała” energii “na zapas”, czyli co najmniej od kwietnia danego roku!
Pozdrawiam
Robert

Łukasz
Łukasz
9 marca 2021 18:50
Odpowiedz do:  Robert

Robercie, z jednej strony masz rację. Ale tak na logikę – po co czekać do kolejnej wiosny z montażem? Rachunki za prąd zapłacimy czy tak czy siak (bez instalacji FV albo z nią na dachu, produkującą mało prądu zimą). Wyjdzie na to samo, ale jak przyjdzie ta kolejna wiosna, to wszystko będzie gotowe na dużą produkcję. A nie że elektrownia coś przeciągnie i znowu będzie strata.

Ronin
Ronin
28 stycznia 2021 20:02

Chciałbym zapytać o kilka aspektów fotowoltaiki:
1. czy to prawda, że jest projekt przepisów według których ZE będą nam montować automatyczne odcinanie zasilania sieci przez nasze mini elektrownie? Spowodowane jest to tym, że ZE nie mogą odebrać tej energii z powodu nędznego stanu sieci przesyłowych ? Czyli nasza nadprodukcja nie będzie odbierana głównie w lecie gdy jest jej najwięcej ? Czyli nigdy się nie zwróci ?
2. Co się dzieje z instalacją np. 7kW gdy zostanie odcięta od odbiorników energii? A prąd wytwarza! Wyłączenie falownika nie powoduje zaprzestania produkcji energii.
3. Czy to zgodne z prawem, że elektrownie słoneczne czy wiatrowe podnoszą napięcie w naszych sieciach do 262 VOLT?!
4. Jak się gasi panele wytwarzające np 7kW. Nikt nie montuje systemów odcięcia na każdym panelu, bo są drogie! Zapytajcie strażaków…
5. Ile kosztuje wywóz paneli na śmietnik/złom po 20 latach ? Ile firm zajmuje się utylizacją..?
6. Czy to prawda, że okres odbioru energii elektrycznej 12 miesięcy będzie skrócony ?

Oczywiście można zakupić panele z systemem ochrony POPOZ, ochrony sieci przed napięciem, można kupić TESLA POWERWALL, można nie robić przeglądów i mieć szczęście… Można wydać z 80 000zł.. i uniezależnić się od ZE.. Czy to się kiedyś zwróci ??? Przecież nie zrezygnuję z ZE na 100%. Będę płacił opłaty stałe.. itd… W tym szaleństwie musi być jakaś metoda?

Sil
Sil
22 marca 2021 19:16
Odpowiedz do:  Ronin

Słuszne pytania ,też mnie nurtują i wciąż szukam odpowiedzi , jeśli coś Wiesz lub masz ciekawa źrodła, chętnie posłucham więcej 🙂 choćby na priva

Kacper
Kacper
5 stycznia 2021 18:39

my korzystaliśmy z usług solar roletex i bardzo sobie chwale. jedna z najlepszych inwestycji, polecam każdemu

Marek
Marek
1 grudnia 2020 20:17

Przestrzegam przed firmą Hymon. Wykorzystują słabą znajomość zagadnień fotowoltaicznych (szczególnie polują na osoby starsze) i wciskają drogie instalacje oparte na chińskich falownikach i chińskich modułach. Są nawet w stanie założyć instalacje skierowaną w kierunku zachodnim!!! Tak – zachodnim! Nie południowo-zachodnim tylko wprost na zachód. Nie w układzie kilka modułów na wschód a kilka na zachód – tylko WSZYSTKIE moduły na zachód. Próbują upolować klientów namawiając ich na dodanie optymalizatorów do tak ułożonych modułów. Pojęcia nie mają do czego służą optymalizatory. Nie jest dla nich istotne w jakim stanie technicznym jest budynek na którym ma być instalacja. Ważne żeby klient został złapany. Ważne żeby Przedstawiciel Handlowy dostał prowizję a firma sprzedała chińszczyznę. Właśnie uchroniłem moich rodziców przed budową instalacji ukierunkowanej w całości na zachód. W ramach rekompensaty przed taką wtopą Przedstawicielka Handlowa obiecała zamontować falownik austriackiego Froniusa. Obiecała – a następnie termin kiedy można było wypowiedzieć umowę upłynął – i rodzice pozostali z chińskim badziewiem. Wiem co mówię bo pracuję w branży. Jesteście beznadziejni Hymon. Wykorzystujecie starszych ludzi i ich słabą znajomość tematu. Beznadziejna firma nastawiona na szybką kasę.

Endriu
Endriu
25 stycznia 2021 14:12
Odpowiedz do:  Marek

Skoro pracujesz w branży,to czemu nie dopilnowałeś sprawy i nie uchroniłeś rodziców od takiego badziewia jak piszesz

Adam
Adam
11 listopada 2020 08:54

Zastanawiałem się czy założyć te panele bo są strasznie drogie, ale mój znajomy powiedział mi o opcji dofinansowania. Złożyłem wniosek i został zaakceptowany. Założyli mi panele i jestem zadowolony. Nie żałuję tej decyzji.

stefab
stefab
1 listopada 2020 10:10

mam zamiar montowac,zdecydowanie ,ale mam przemyslenie-jak w przyslosci bedzie ” magazynowanie ” energi,bo elektrowni nie da sie wylaczyc latem ,a włączyć .zimą

ANDRZEJ 74
ANDRZEJ 74
24 października 2020 20:28

a ja tam place rachunki i mam gdzies te wynazki

Czesław
Czesław
12 października 2020 21:34

Witam
Zamontowana fotowoltaiczna instalacja 7.92 Kw w sierpniu tego roku Mam zamontowaną pompę ciepła która będzie potrzebowała większego poboru energii w okresie zimowym . Do tego czasu nie zgromadzę wystarczającej ilości prądu z paneli ,więc będę musiał ponieść koszty ogrzewania płacić za pobraną energię z sieci .Od marca do sierpnia panele produkują energię która nie wykorzystana trafi do operatora energii i w sierpniu bilans będzie zerowy ,i tak się koło zamyka z racji umowy zawartej z operatorem .Podsumowując czy jest sens montażu paneli fotowoltaicznych ? Czy jest jakaś inna opcja aby mieć komfort z korzystania ” „Darmowego prądu „?

Zbyszek
Zbyszek
12 października 2020 17:09

Odnoszę wrażenie,ze zasady rozliczania kosztów pobieranego i produkowanego prądu premiują właścicieli instalacji rozpoczynających działalność w okresie wiosennym. Jeśli rozliczenie właściciela instalacji fotowoltaicznej z zakładem energetycznym odbywa się w cyklu rocznym, to osoba podpisująca umowę z PGE w okresie np. listopada musi płacić za pobierany w okresie jesienno zimowym prąd z powodu niskiego wytwarzania z posiadanych paneli, a w okresie wiosenno-letnim posiadana nadwyżka wytworzonego prądu zostaje „wykasowana” pod koniec roku w listopadzie.

Marek
Marek
7 marca 2021 00:27
Odpowiedz do:  Zbyszek

Niema znaczenia kiedy rozpoczniemy produkcję prądu.Każdy miesiąc jest rozliczany osobno rok do roku.Jedynie gdy rozpoczęcie produkcji będzie jesienią to na początku będziemy musieli jeszcze zapłacić za rachunki ale na wiosnę rachunki już wyzerujemy, następna jesień i zima będzie zasilana nadprodukcją letnią,gdyż jak wspomniałem miesiące letnie nie wyzerują się jesienią,każdy miesiąc ma rok do rozliczenia czyli rocznica umowy nie wyzeruje nam nadwyżki letniej.

Łukasz
Łukasz
9 marca 2021 18:52
Odpowiedz do:  Zbyszek

No i to właśnie tak wygląda nawet pod artykułem pokazującym jakie bywają komentarze w internecie od laików. “Odnoszę wrażenie”, “jeśli”, “chyba”, “tak mi się wydaje”, “słyszałem gdzieś, że”… ręce opadają.