Fotowoltaika – opinie użytkowników. Warto?

Produkowanie energii ze łatwo dostępnych i darmowych promieni słonecznych staje się coraz popularniejsze, nie tylko wśród gospodarstw domowych, ale również i firm, spółdzielni mieszkaniowych czy nawet podmiotów takich, jak parafie. Jak wynika z danych m.in. Agencji Rynku Energii, na listopada 2021 roku zainstalowana moc elektrowni słonecznych w Polsce wyniosła blisko 7,1 GW. Liczba prosumentów sięgnęła 790 tysięcy. Wiemy jednak, że bezosobowe statystyki nie każdego mogą przekonywać. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jakie opinie o fotowoltaice przeważają wśród osób, które już korzystały z tego rozwiązania.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Fotowoltaika – opinie i mity, których warto się wystrzegać

Osoby, które zgłębiały temat przeszukując fora i grupy internetowe, z pewnością zauważyły, że gdy w grę wchodzi fotowoltaika, opinie użytkowników mogą być naprawdę bardzo różne i może być ich bardzo wiele. Niestety, prawda jest taka, że rzadko kiedy przydadzą się tym, którzy chcą skonfrontować np. wyliczoną opłacalność instalacji fotowoltaicznej dla domu z doświadczeniami faktycznych użytkowników. Dlaczego?

Na platformach służących opinii na temat fotowoltaiki nie brakuje bowiem osób, których opinie są po prostu nierzetelne.

Pierwszym przykładem opinii o panelach fotowoltaicznych, na które trzeba uważać, są te które bezkrytycznie polecają korzystanie z tego rozwiązania i które przy okazji rekomendują usługi jakiejś konkretnej firmy instalacyjnej. Poglądy tego typu w większości przypadków są zwykłymi reklamami – to tzw. marketing szeptany. Brakuje w nich przydatnych informacji, a ich celem jest popularyzacja danej marki fotowoltaicznej.

Fotowoltaika - opinie pozytywne.

Źródło: forumbudowlane.pl

Choć faktycznie, w większości przypadków fotowoltaika jest rozwiązaniem godnym uwagi, to jednak nie u każdego się ona sprawdzi. Inwestycja może być nieopłacalna, jeśli np. płacicie bardzo małe rachunki za prąd, miejsce montażu paneli skierowane jest na północ bądź pada na nie dużo cienia.

Drugą grupą ludzi spotykaną na forach są osoby, które posiłkując się szczątkowymi informacjami zaciągniętymi od “przyjaciół swoich znajomych”, zdecydowanie odradzają korzystanie z fotowoltaiki.

Fotowoltaika - opinie negatywne.

Źródło: biznes.interia.pl

W takich przypadkach, opinie o panelach fotowoltaicznych zwykle opierają się na nieaktualnych lub niepełnych informacjach, bądź są zwyczajnymi mitami, które nie mają pokrycia w rzeczywistości.

Należy pamiętać, że w ciągu ostatnich kilku lat rynek fotowoltaiki mocno się zmienił – pojawiły się nowe, korzystniejsze dla prosumentów rozwiązania prawne, poprawiły się parametry użytkowe podzespołów, a ceny instalacji spadły o ok. 60%.

Przeglądając opinie o fotowoltaice na forum warto być zatem ostrożnym – niestety, nie każda znaleziona tam wypowiedź ma cokolwiek wspólnego z rzeczywistością.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Opinie o fotowoltaice – badanie firmy Sunday

Rzetelnych odpowiedzi na temat opinii o fotowoltaice postanowiła poszukać m.in. firma Sunday Polska, która w październiku 2021 roku we współpracy z ośrodkiem badawczym ASM – Centrum Badań i Opinii przeprowadziła badanie na ponad tysiącu właścicieli domów jednorodzinnych z całej Polski.

Jakie opinie na temat fotowoltaiki mieli przebadani respondenci, dysponujący instalacją? Działanie swojej instalacji fotowoltaicznej dobrze lub bardzo dobrze oceniło 84% badanych – to aż 7% więcej niż jeszcze w lutym 2021 roku (kiedy to firma przeprowadziła podobne badanie). Ogólna ocena fotowoltaiki wyniosła 4,3/5 i co istotne, nikt nie ocenił instalacji negatywnie!

Badanie Sunday - opinie o fotowoltaiceBadanie firmy Sunday wykazało też, że dzięki instalacji PV rachunki badanych osób spadły średnio o 73%, a 86% badanych zauważyło zmianę o połowę. Trzeba jednak pamiętać, że by osiagać tak dobre wyniki, trzeba stawiać na profesjonalistów.

Około 70% badanych jest zainteresowanych fotowoltaiką na tyle, że planuje inwestycję w ciągu najbliższych dwóch lat. Ich montaż rozważa aż 65% ludzi budujących domy i ponad połowa (54%) osób przeprowadzających remonty.

Co w opinii fanów instalacji fotowoltaicznych sprawia, że warto w nią zainwestować? Odpowiedź jest prosta – pieniądze. Aż 6 na 10 badanych jest zdania, że oszczędności to dla nich główny motor montażu fotowoltaiki.

Panele fotowoltaiczne – opinie naszych Czytelników

Na temat swoich instalacji chętnie wypowiadają się również nasi Czytelnicy. Poniżej zebraliśmy dla Was kilka opinii od użytkowników Enerad.pl, którzy zechcieli podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z fotowoltaiką.

Instalacje o mocy ok. 4.13 kWp mam od ponad 2 lat. Ponieważ instalację zamontowałem dopiero w połowie 2017 roku mogę wypowiedzieć się jedynie za dwa ostatnie lata. W 2018 fotowoltaika wyprodukowała mi prawie 4200 kWh energii – w tym roku rachunek spadł mi z 2120 zł do ok. 230 zł. W 2019 roku było nieco słabiej, bo ok. 4000 kW (podejrzewam że przez upały), ale wynik nadal jest warty uwagi. Tylko przez te lata zaoszczędziłem ponad 3600 zł. Instalacja (bez żadnych dofinansowań) kosztowała mnie ok. 20 tys. Dostałem jednak dopłatę z gminy, więc ostatecznie wyszło mi 16 000 zł. Czy polecam? Zdecydowanie. Czuję się lepiej podwójnie – bo oszczędzam pieniądze i pomagam środowisku.

Instalacja o mocy 1 kWp, w Polsce, w ciągu roku wyprodukuje średnio około 1000 kWh energii. W tym przypadku, uzysk energii przełożył się na zmniejszenie rachunków o około 90%. Dzięki dofinansowaniu do fotowoltaiki, cała inwestycja zwróci się po około 7 latach.

Razem z mężem chcieliśmy zainstalować fotowoltaikę już od kilku lat, ale najpierw musieliśmy się przygotować – zrobić remont dachu itd. W międzyczasie pojawiły się nowe dofinansowania. Ostatecznie instalacja 6,43 kw trafiła na nasz dach w styczniu 2019 roku. Przez rok nasz rachunek z ponad 3 tys zł spadł do około 500 zł. Dzięki dotacji całość zwróci się nam po około 6-7 latach.

W tym przypadku wydatki na energię zmniejszyły się o około 83%. Dzięki instalacji o takiej mocy rocznie emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o prawie 5 ton.

Z paneli fotowoltaicznych o mocy 7 kW korzystam już 4 lata. Nie mogę narzekać na ich pracę – są bezobsługowe i bezawaryjne. Jestem zadowolona również z ilości produkowanej przez nie energii, która niestety w moim przypadku nie przekłada się na szybszy zwrot z inwestycji. Jak udało mi się niedawno ustalić moja instalacja jest przewymiarowana, przez co zwróci mi się dopiero po ok. 10 latach (pomimo dofinansowania). Gdyby dobrano ją do faktycznego zużycia, zwróciłaby się po około 6 latach. Dlatego przestrzegam aby mądrze dobierać firmy instalacyjne. Mimo wszystko nie żałuję inwestycji, bo w perspektywie mam kilkanaście lat taniego i co najważniejsze ekologicznego prądu. Problem przewymiarowania planuję rozwiązać za pomocą pompy ciepła.

Jako prosumenci, nadwyżki wyprodukowane przez instalację możecie oddawać do “magazynu” w sieci dystrybutora. Część nadprodukcji (80% dla instalacji do 10 kW lub 70% dla instalacji 10 – 50 kW) możecie potem odebrać w mniej wydajnych okresach (np. zimą). Jeśli nadwyżek będzie tak dużo, że nie zdążycie ich wykorzystać, to po prostu przepadną. Dlatego ważne jest dopasowanie mocy instalacji do faktycznego zapotrzebowania na prąd. Dzięki temu nie będziecie płacić za zbędne kilowaty instalacji, a Wasza inwestycja szybciej się zwróci.

Jak widać, wśród użytkowników naszego serwisu opinie o panelach fotowoltaicznych są raczej pozytywne. Kluczem jest jednak odpowiednio zaprojektowany i zamontowany zestaw fotowoltaiczny.

Panele fotowoltaiczne – opinie od klientów Alians OZE

O podzielenie się opiniami o panelach fotowoltaicznych i ich działaniu, poprosiliśmy również klientów firmy Alians OZE, która w naszym zestawieniu najlepszych firm fotowoltaicznych od dłuższego czasu zajmuje 1. miejsce. Co na temat fotowoltaiki zrealizowanej przez prawdziwego specjalistę sądzą zapytani inwestorzy?

Zainstalowałam instalację fotowoltaiczną, ponieważ miałam wysokie rachunki za prąd i chciałam zaoszczędzić na rachunkach. Instalację posiadam ponad rok, od stycznia 2020 i jestem bardzo zadowolona z jej działania, do tej pory nie było z nią problemów. Rachunki za prąd znacznie spadły, ponieważ obecnie co miesiąc płacę około 60 zł, a przed założeniem instalacji płaciłam kilkaset. Polecam też zainstalowanie instalacji fotowoltaicznej moim sąsiadom.

Pani Małgorzata, Modlniczka – Wielka Wieś, woj. małopolskie
Moc instalacji:
6,7 kWp
Moduły:
LONGI LR6-60HPH 320Wp
Inwerter:
SMATRIPOWER 6.0 WiFi

Jak widać, faktycznie, chęć ograniczenia wydatków na energię to jeden z głównych motywatorów do podejmowania inwestycji fotowoltaicznych. Przy rachunkach za prądu wysokości 60 zł miesięcznie, roczne koszty energii dla domu to zaledwie 720 zł.

Do założenia paneli fotowoltaicznych skłoniła mnie troska o środowisko naturalne, chciałam mieć swój udział w tym, aby pomóc planecie oddychać i zmniejszyć dług, jaki zaciągamy wobec następnych pokoleń.
Instalację posiadam od lipca 2020, moje rachunki spadły o około 90%. Dodatkową zaletą jest też możliwość śledzenia, jak instalacja produkuje energię w aplikacji. Dodatkowo aplikacja pokazuje mi, jaką ilość CO2 zaoszczędziłam dla planety, ale też ile drzew posadziłam. To buduje, że jako pojedyncza jednostka ma wpływ na ochronę środowiska,. Nie muszę czekać na duże inicjatywy, mogę zrobić coś samodzielnie. Polecam też fotowoltaikę naszym znajomym i sąsiadom, z naszego polecenia już 6 osób założyło instalację.

Pani Beata, Żyrardów, woj. mazowieckie
Moc instalacji:
5,12 kWp
Moduły:
ULICA SOLAR UL-315
Inwerter:
SOLAR EDGE/SE5K

Ta inwestorka, zdecydowała się na montaż fotowoltaiki, głównie po to, by ograniczyć swój ślad węglowy. I można powiedzieć, że cel ten udało się jej osiągnąć. Instalacja fotowoltaiczna o zadanych parametrach w ciągu roku jest w stanie wyprodukować ok. 5.200 kWh energii. Tym samym, przyczynia się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla o ok. 6,5 tony rocznie!

Instalację fotowoltaiczną posiadam prawie dwa lata, od tej pory instalacja działa poprawnie, bez zarzutu. Do montażu instalacji zachęciło mnie parę czynników. Po pierwsze ekologia, świadomość,że montaż paneli przyczynia się do działań proekologicznych. Po drugie korzyść związana z opłatami na energię elektryczną. Po trzecie dofinansowania – ulga termomodernizacyjna w wysokości 15 tys. złotych i ulgi podatkowe.
Jestem bardzo zadowolony z działania instalacji fotowoltaicznej i polecam ja aktywnie innym, tym bardziej,że moje rachunki za prąd spadły o około 70-80%. Jestem też bardzo zadowolony z obsługi po sprzedażowej w firmie Alians OZE, którą oceniam 11 na 10.

Pan Paweł, Łomianki, woj. mazowieckie
Moc instalacji:
6,3 kWp
Moduły:
ULICA SOLAR UL-315
Inwerter:
SOLIS 3P6K

Pan Paweł, na swoim przykładzie pokazał wszystkie trzy główne kryteria, zachęcające inwestorów do fotowoltaiki, a zatem niższe rachunki (które w tym przypadku zmniejszyły się o niebagatelne 70-80%), chęć udziały w zielonej inicjatywie oraz dostępność zachęt finansowych.

Fotowoltaika opinie – forum, jako źródło informacji?

Oczywiście, rzeczowe opinie o fotowoltaice można znaleźć również w innych miejscach, m.in. na grupach tematycznych czy wspomnianych wcześniej forach internetowych. Przy czym koniecznie trzeba je poddać wnikliwej ocenie, pod kątem autentyczności. Oto kilka z nich, które zweryfikowaliśmy i które zawierają przydatne oraz faktyczne informacje.

Przykładowa opinia o fotowoltaice dla rolnika.

Źródło: sadownictwo.com

Rolnicy, to grupa, w szczególny sposób uzależniona od środowiska naturalnego. Dzięki fotowoltaice mogą oni zadbać o jego stan, oszczędzając jednocześnie na wydatkach związanych z energią. Koszt instalacji mogą odpisać od podatku w ramach tzw. ulgi inwestycyjnej, a dodatkowo mogą skorzystać z dotacji, np. w ramach programu Agroenergia.

Przykładowa opinia o fotowoltaice dla domu.

Źródło: ziemianarozdrozu.pl

W tym przypadku, dzięki odpowiednio dobranemu zestawowi fotowoltaicznemu, rachunki spadły o ponad 90%. Dodatkowo, instalacja może stanowić zabezpieczenie przed potencjalnym wzrostem wydatków na energię – tylko w tym roku ceny prądu zwiększyły się ok. 11%.

Przykładowa opinia o panelach fotowoltaicznych.

Źródło: forum.info-ogrzewanie.pl

Fotowoltaika może być dobrym sposobem na ulokowanie wolnego kapitału. Podczas, gdy oprocentowanie większości lokat wynosi obecnie około 1,5%, ROI z fotowoltaiki sięga około 8-10% w ciągu roku.

Dlaczego opinie o fotowoltaice mogą być różne?

Rozważając inwestycję w fotowoltaikę i analizując opinie na jej temat warto pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna nie jest wystandaryzowanym produktem, który jest identyczny dla każdego klienta.

Fotowoltaika, aby była opłacalna musi zostać dopasowana do indywidualnych potrzeb inwestora. Każdy zestaw może się więc znacząco różnić, w zależności od m.in.:

  • zastosowanych urządzeń – panele fotowoltaiczne i falowniki, czyli główne elementy instalacji, mające bezpośredni wpływ na pracę i opłacalność fotowoltaiki, są produkowane przez różne firmy i mogą występować w różnych konfiguracjach. To od ich właściwego doboru zależy, czy całość będzie działać bezawaryjnie i wydajnie. Jeśli potrzebujecie pomocy w tym zakresie, sprawdźcie nasz ranking paneli fotowoltaicznych 2023.
  • moc instalacji – zwykle fotowoltaikę dopasowuje się do wysokości rachunków za prąd, tak aby jej moc wystarczyła na wyprodukowanie pewnej ilości nadwyżek. Nie mogą być one jednak zbyt duże, gdy tak jak w przypadku naszego Czytelnika, może to podnieść koszty przedsięwzięcia i opóźnić zwrot z inwestycji.
  • miejsca montażu – są ono istotne z różnych względów. Znaczenie ma m.in. kąt nachylenia podłoża na którym zamontowana jest instalacja, orientacja paneli względem południa, ilość cienia czy skuteczność wentylacji podzespołów – wszystko to i wiele innych wpływa, na jakość pracy i osiągi instalacji.
  • jakości obsługi – jak już wspominaliśmy, podstawą inwestycji w fotowoltaikę jest odpowiedni projekt, taki, który uwzględnia wymagania inwestora, ale bierze również pod uwagę wszystkie pozostałe czynniki ( np. warunki montażu, sposób finansowania czy zasady rozliczania nadwyżek). Tylko wybór sprawdzonej, profesjonalnej firmy da Wam gwarancję, że instalacja została dobrana optymalnie do Waszych potrzeb.

W istocie, to właśnie ten ostatni aspekt – wybór odpowiedniej firmy instalacyjnej, ma największy wpływ na opinię o fotowoltaice. Ostatecznie, najczęściej to właśnie ona odpowiada za opracowanie projektu instalacji, dobór urządzeń i wykonanie przedsięwzięcia.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Fotowoltaika – opinie o firmach. Jak i gdzie ich szukać?

Zlecając firmie fotowoltaicznej montaż fotowoltaiki, powierzamy jej jednocześnie nasze pieniądze. Dlatego, równie często, co opinii o fotowoltaice jako takiej, szukamy opinii o firmach fotowoltaicznych. Jednak i tu możemy stanąć przed wspomnianymi już problemami związanymi z ilością i rzetelnością osądów.

Dlatego też, aby ułatwić Wam wybór najlepszej firmy fotowoltaicznej, przygotowaliśmy pewne narzędzie – ranking firm fotowoltaicznych.

Fotowoltaika - opinie o firmach przykładowe.

To zestawienie zawiera wyłącznie sprawdzone, profesjonalne firmy fotowoltaiczne, które posiadają ogromne doświadczenie w projektowaniu oraz montowaniu elektrowni słonecznych i które gwarantują wysoką jakość usług.

Oprócz tego, w serwisie Enerad znajdziecie też cykl recenzji zawierających nasze opinie o firmach fotowoltaicznych, popularnych w zarówno całej Polsce, jak i poszczególnych regionach. Wcześniej prześwietliliśmy ich oferty pod kątem m.in. kosztów, wykorzystywanych podzespołów, jakości i szybkości montażu czy dostępnych form finansowania. Wierzymy, że dzięki naszym artykułom łatwiej Wam będzie podjąć świadome, opłacalne dla Was decyzje.

Choć naturalnie, opinie o fotowoltaice mogą być różne, prawda jest taka, że jest to jedno z najefektywniejszych i najtańszych odnawialnych źródeł energii. Przykłady z kraju i zagranicy pokazują, że inwestycja w to rozwiązanie opłaca się. Szczególnie teraz, gdy Unia Europejska przeznacza ogromne sumy na rozwój OZE i przejście na gospodarkę zeroemisyjną.

Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
63 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
wojtek
wojtek
2 maja 2023 17:54

jak zdecydujecie sie na fotowiltaike najpierw zbadajcie sytuacje sieci energetycznej ,nie zaleznie co zamontujecie a siec nie jest w stanie nadmiaru przejac nic na tym nie zyskacie u mnie w najbardziej sloneczne dni panele produkuja ale falownik wylacza jak jest wiecej w sieci jak 250 v i nie przekazuje nic ,0 ,

Agata
Agata
17 stycznia 2023 16:34

Ja już wiem po kilku przykrych doświadczeniach, że bardzo istotna jest jakość paneli. Korzystaliśmy w zeszłym roku z firmy ABAK- energia odnawialna i jesteśmy bardzo zadowoleni.

ArturN
ArturN
11 grudnia 2022 13:48

artykuł sprawia wrażenie (i to mocno) mało wiarygodnego

Panel
Panel
6 grudnia 2022 13:15

tak na prawdę instalacja zwraca się po 10 a nawet po 12 latach co za bzdury tutaj piszecie w tym artykule- technologia idzie tak do przodu że te panele za 5-6 lat będą nic nie warte

Barbara
Barbara
15 listopada 2022 18:08

Zanim zdecydujesz się na fotowoltnike niech tauron zbada napięcie ja założyłam w zeszłym roku ,od początku wyłączała się z powodu wysokiego napięcia zgłosiłam do instalatora który zbadał sprawę okazało się że za wysokie napięcie wina leży po stronie tauronu od 6 miesięcy tauron nic w tej sprawie nie zrobił zbadał sprawa się oddala faktura przyszła z kosmosu a prognozowane na przyszły rok koszty większe niż gdy nie miałam paneli.Nie wiem nawet do kogo się z tym udać A tauron ma mnie gdzieś

Marek
Marek
8 września 2022 10:06

Chciałem przestrzec przed firmą GRUPA PST ROMAN JURKIEWICZ z Wrocławia podczas montażu instalacji w moim domu przez odłączanie N spowodowali spalenie urządzeń które były podłączone do sieci, wyłącznik bezpieczeństwa chcieli zamontować wewnątrz domu , nie mają w zwyczaju sprzątać po sobie.
Widać, że firma zatrudnia ludzi z łapanki mających problemy w komunikacji w j. polski,
Nie chcą pokryć szkód starają się zwalić winę na klienta wmawiając nieprawdziwe historie, że klient sam ingerował w instalację.
Z moich informacji wynika , że takich przypadków było więcej. Moja sprawa skończy się najprawdopodobniej w sądzie, ale może ktoś po przeczytaniu uchroni się przed tymi partaczami.

Tark
Tark
6 sierpnia 2022 22:40

Firma z ,Białej Podlaskiej o adresie z Krakowa
Radzę uważać to nie rzetelna firma wpowadzajaca w błąd klijentow

Arek
Arek
28 czerwca 2022 13:22

Jeżeli ktoś planuje zakup instalacji to tylko nie w firmie N-Energia sp. z o.o., która powinna się nazywać „Januszex sp.z o.o.” ponieważ jest zarządzana przez przysłowiowych „Januszy „ którzy są zainteresowani tylko podpisaniem jak największej ilości kontraktów a jeżeli klient ma problem w związku z ich zaniedbaniem to starają się go tak wystartować aby nie ponieść odpowiedzialności.
Opiszę moją historię ku przestrodze.

12.01.2022 podpisanie umowy, zostałem poinformowany, że musze poczekać ponieważ N Energia współpracuje tylko z najlepszymi ekipami montażowymi w Polsce
25-26.03.2022 przyjazd ekipy montażowej (firma zewnętrzna Grupa PST ze złą renomą). Panowie mówiący po ukraińsku, elektryk z małym doświadczeniem.
W drugim dniu montażu ekipa bez konsultacji zabrała klucze do domu w którym montowano instalację i zostałem poinformowany, że w oddadzą w poniedziałek ponieważ prace się przedłużyły (nie można zamontować 1 panelu bo wieje wiatr).
Pojechałem specjalnie 30km w jedną stronę aby odebrać swoje klucze i po przyjeździe do domu okazało się, że nie działa pompa ciepła , lodówka oraz cześć świateł – wszystkie urządzenia podpięte do sieci czasie montażu instalacji. W czasie prac związanych z instalacją nikogo innego nie było w domu.
Okazało się także, że panowie z Grupy PST chcieli zamontować manualny wyłącznik instalacji z kotłowni domu (wewnątrz) i w protokole próbowali przemycić oświadczenie że jest to na moje wyraźne żądanie. Jak każdy wie jest to sprzeczne z przepisami PPOŻ i uniemożliwia podjęcie akcji gaśniczej i odszkodowanie.
Nie wspomnę o tym, że zostawili po sobie bałagan (gruz, kable itd.).
29.03.2022 protokół montażu adnotacja że po montażu instalacji nie włącza się pompa ciepła oraz lodówka
30.03.2022 serwis autoryzowany pompy ciepła , diagnoza przepięcie przy podłączaniu pompy ciepła poprzez przerwanie żyły neutralnej „N” w budynku w konsekwencji spalenie pompy.
7.04.2022 naprawa lodówki – serwis autoryzowany dokładnie taka sama diagnoza, wysłanie dokumentacji do N Energia
12.04.2022 zewnętrzna firma elektryczna sprawdzenie instalacji – także potwierdza wcześniejszą diagnozę
14.04.2022 Przedstawiciel N Energia informuje, że należy zwrócić się z żądaniem do firmy powykonawczej Grupa PST i że ta sprawa to formalność. Wysłany mail do firmy montażowej łączna wartość szkód ok 7134 pln (bez straconego czasu, dojazdów i nerwó).
22.04.2022 ponaglenie brak informacji od podwykonawcy
27.04.2022 kolejne ponaglenie
30.04.2022 kontakt z N Energia w związku z brakiem informacji
10.05.2020 po wielu ponagleniach N Energia proponuje abym to ja zgłosił szkodę i udowodnił winę firmy montażowej (!!)
Ze względów oczywistych odmawiam i zwracam się bezpośrednio do N Energia o zwrot pieniędzy informując że to N Energia odpowiada za dobór podwykonawcy.
17.05.2022 N Energia odmawia informuje że instalacja została założona poprawnie (co także jest nieprawdą o czym dalej)
20.05.2022 telefon, że jednak N Energia zgłosi sama roszczenie ale musi wysłać super audytorów którzy muszą zgrać pamięć sterownika aby mieć podstawę do złożenia roszczenia w firmie ubezpieczeniowej (no przecież to takie proste dla klienta złożyć roszczenie u ubezpieczyciela).

20.06.2022 mail po kilkukrotnym ponaglaniu telefonicznym, że nikt nie przyjechał i w sprawie nic się zmieniło
22.06.2022 wisienka na torcie przyjazd ekipy audytowej, panowie dzwonią godzinę przed przyjazdem z informacją, że albo są godzinę albo nie wiadomo kiedy
Po przyjeździe okazuje się , że
– nie mogą zgrać danych z falownika bo jest hasło ustalone przez firmę montażową Grupa PST nikt nie zna tego hasła , mieli się łatwo połączyć ze sterownikiem on line ale nie mam kontaktu raczej ich to przerosło
– zgłaszane były stuki paneli ale ekipa audytowa nie miała na stanie drabiny i nie mogła wejść na dach aby to sprawdzić 😊

Sprawa znajdzie swój finał w sądzie oraz myślę, że jest warta zainteresowania instytucji które stoją na straży interesów konsumentów.
Generalnie brak słów to jest po prostu biznes prowadzony po polsku w złym znaczeniu.

Krzychu
Krzychu
1 czerwca 2022 08:54

rozważałem swego czasu sunday. skonczylo sie na revolcie, bo miałem (małe) wątpliwości a tu trzeba być pewnym na 100% jak w gre wchodzi inwestycja na -naście / -dziesiąt tysiecy

Marian
Marian
18 maja 2022 13:57

Jeden rabin powie „tak”, a inny powie „nie”. Ja osobiście jestem zadowolony z założenia fotowoltaiki z pomocą revolt energy

Grzegorz
Grzegorz
20 kwietnia 2022 16:35

Sunday Polska zainstalowało mi fotowoltaikę kilka dni po podpisaniu umowy. Super ekipa uporała się z calościa w jeden dzień. Wszystko funkcjonuje jak należy. Polecam

Ola
Ola
19 kwietnia 2022 09:50

na ostatnią chwile revlt energy zrobił nam instalacje na dachu. pierwszy miesiac super, zobaczymy jak będzie za jakiś czas

Krzysztof
Krzysztof
15 kwietnia 2022 14:56

Od dwóch tygodni jestem posiadaczem instalacji fotowoltaicznej. Prowadzę gospodarstwo i zdecydowałem się na instalację naziemną. Nie ukrywam, że długo zastanawiałem się jakiej firmie powierzyć budowę. Zależało mi na kompleksowej obsłudze – łącznie z załatwieniem wszelkich formalności i pomocy w finansowaniu. Przed instalacją polecam zrobić rozeznanie – popytałem trochę znajomych, którzy instalowali już fotowoltaikę i opinie były różne. Ostatecznie zdecydowałem się na współpracę z firmą Techion – okazało się, że mają biuro regionalne w Szprotawie – jakieś 40 km od mojej firmy. Pierwsze wrażenie – bardzo pozytywne – szybko dostałem ofertę i specyfikację techniczną, załatwili za mnie formalności i podpowiedzieli jak sfinansować inwestycję. Sam montaż i instalacja przebiegła bardzo sprawnie i profesjonalnie- jestem zadowolony i mogę śmiało polecić firmę Techion

PitrusJoanna
PitrusJoanna
30 marca 2022 15:02

Z tą branża fotowoltaiczną to jest przedziwna sprawa, ja mam dobre doświadczenia i z ceną i montażem. Korzystałam z krajowego projektu energetycznego i jestem zadowolona z ich podejścia i pomocy, dziwi mnie, że aż tyle osób zostało w jakiś sposób rozczarowanych korzystając z firm fotowoltaicznych. Może miałam farta z tą firmą.

Andrzej
Andrzej
30 marca 2022 11:30

Ja bardzo polecam usługi od Tanie Kilowaty bo rzetelna firma, wszystko w czasie i dokładnie zrobione

Sebastian
Sebastian
17 maja 2022 20:33
Odpowiedz do:  Andrzej

Także możemy polecić tą firmę, w tym roku skorzystaliśmy z usług i naprawdę fachowa obsługa jeżeli chodzi o montaż fotowoltaiki

Izka
Izka
28 marca 2022 15:58

Nie polecam firmy SunInvest, biorą zapłatę z góry a panele nie są nawet w połowie tak wydajne.

IgnacyMalkowski
IgnacyMalkowski
24 marca 2022 13:04

Anno , również jestem w trakcie współpracy z KPE i szczerze polecam

annamadej
annamadej
24 marca 2022 09:27

Fotowoltaika to energia przyszłości, skorzystałem z krajowego projektu energetycznego i jestem bardzo zadowolona z przebiegu instalacji i obsługi klienta. Mam nadzieję, że ludzie się wkońcu obudzą i zaczną inwestować w ekologię bo to co zrobiliśmy z naszą planetą woła o pomste do nieba…

Adam N.
Adam N.
23 marca 2022 14:27

Ja osobiście nie byłem pewny i dużo o tym musiałem poczytać. Ostatecznie skorzystałem z usług firmy Invest Solar z Biskupca. Jestem zadowolony ogólnie z firmy bo od początku do końca byłem informowany o wszystkich wymaganiach i krokach po kolei. Efekt jest dla mnie korzystny finansowo, warto było zainwestować.

Wojciech
Wojciech
5 marca 2022 23:05

większość firm idzie na skróty, bo liczy się przerób, a nie dobro klienta, stąd się bierze np.posadawianie instalacji gruntowej niezgodnie z instrukcją producenta, używanie haków montażowych powodujących mocną ingerencję w strukturę dachówki, lokowanie falowników w dziwnych miejscach, np. na poddaszach, gdzie nie ma dobrej cyrkulacji powietrza, a wszystko po to, aby instalację wykonać w 1 dzień, bo w 2 dni to już jest strata finansowa…

AGNIESZKA
AGNIESZKA
23 lutego 2022 21:04

Zdecydowanie nie polecam firmy Solisys!!!

Zbigniew
Zbigniew
14 lutego 2022 20:26

Szanowni państwo w listopadzie 20 roku dałem się namówić na założenie fotowoltqiki miało być taniej dziś bardzo żałuje płace raty i kolosalne rachunki za prąd jestem osobą leżącą chorą na raka żona po udarze ale robi wszystko żebym się nie martwił dostałem rachunek na 3240 zł jak dalej żyć

Marek
Marek
26 stycznia 2022 20:34

Nie polecam Columbus Energy. „Doradca” […] z Torunia wprowadza w błąd przez telefon, a potem nie odbiera telefonu i nie odpisuje na wiadomości. Niestety dopiero po czasie człowiek dowiaduje się, że to u tego pana normalne

Komentarz edytowany przez Redakcję.

Andrzej
Andrzej
28 października 2021 13:51

witam.przed kilku laty dalem sie namowic ,przez wyslannika firmy E-on,na taka inwestycje.cena 120,000 zl.Wiele naobiecywali, zamontowali to byle jak,i odjechali.Montarz byl w 2016 roku,ido dzisiaj brak kontaktu z ta firma.Pozostala tylko (za……) biurokracja.Rozliczenia ,obliczania tysiace dziwnych pytan itd,itp.A jesli nie wywiarzesz sie,to strasza wielo tysiecznymi karami.
Dzisiaj przeklinam ten dzien,w ktorym sie na to zdecydowale.PYTANIE.jak funkcjonoje to w Polsce-Napiszcie

Dariusz
Dariusz
11 sierpnia 2021 18:48

Tez sie zastanawiałem nad fotowoltaika i doszedłem do wniosku,że jest to nieopłacalna impreza.Przekonał mnie do nie instalowania fotowoltaiki kolega,który na fali entuzjazmu zamontował sobie panele fotowoltaiczne i po 2 latach je będzie likwidował,bo rachunki za prąd sa wyzsze niż poprzednio(montowane na dachu,kierunek wschód i południe,czyli te korzystne).Podstawowa wada tej instalacji to jej działanie w czasie dnia,gdy świeci słońce.Za dnia w gospodarstwie domowym zuzywa sie minimalne ilości energii,bo wszyscy domownicy sa poza domem -w pracy czy szkole.Gdy zaczynają sie schodzic do gospodarstwa domowego,dzień chyli sie ku koncowi,słońce zaczyna zachodzić i tak trzeba korzystać z prądu sieciowego.A niestety za koszt montażu,panele i całe oprzyrządowanie trzeba zapłacić i rozciąga się to na kilka -kilkanaście lat.I jeszcze sprawa nowych umów z zakładami energetycznymi na temat odsprzedaży nadwyzek energii,które sa niekorzystne dla indywidualnych „producentów” energii.Ceny za przesył,odbiór,rózne opłaty sieciowe itp powoduja ,ze opłacalność fotowoltaiki dramatycznie spada.Zastanawiam sie nad rozwiazaniem jakie zastosował mój drugi kolega z pracy.Mieszka sam w domku jednorodzinnym.Po przeanalizowaniu kosztów jakie ponosił do tej pory za płacenie rachunków za prąd doszedł do wniosku,ze sporo przepłacał.Za miesiąc jego rachunek wynosił 147 zł 26 gr przemnożone przez 12 miesięcy daje 1767,12 zł.Kupił agregat prądotwórczy,elektrownia odcięła go od zasilania z sieci i teraz korzysta z agregatu.Gdy pracuje i tak nie ma go w domu,wiec nie zuzywa pradu.Gdy wraca z pracy i jest juz ciemnawo,włącza agregat prądotwórczy.Na miesiąc zuzywa 10 l paliwa (1 litr 5,38 zł) co rocznie daje 645,6 zł. czyli 1000 zł mniej niz gdy płacił rachunki za prad sieciowy.W weekendy wyjeżdża poza miasto i rzadko jest wtedy w domu więc z pradu nie korzysta.Jedynym urzadzeniem które korzysta z prądu non stop jest lodówka.Tyle,ze jest to lodówka taka jakie zabudowuje sie w kamperach,przyczepach kempingowych czy tirach. (15 litrów pojemności)Zasilana jest ona z akumulatora,który zasila lodówkę przez 120 godz (temperatura 5 st C).Ładowanie akumulatora zalącza sie automatycznie przez programator i sterownik (włącza sie agregat prądorwórczy) i trwa 50-70 minut.Ten sposób mozna zastosować w domach jednorodzinnych ewentualnie mieszkaniach,gdzie mieszkaja 1-2 osoby.I to też jest sposób na oszczędzanie przede wszystkim pieniędzy których nie wiadomo dlaczego sporo pochłaniaja wszelakie okołoprądowe opłaty.

Łukasz
Łukasz
18 sierpnia 2021 23:22
Odpowiedz do:  Dariusz

Cześć. Częściowo się z Tobą zgodzę. Masz wiele racji. Zaczynałem z PV jeszcze za premiera Pawlaka, gdzie jeszcze u nas nie słyszano o PV. Robiłem instalacje poza Polską, wiem jak to tam wygląda. Również w kraju, również obecne rozliczenia z ZE. Nie mam nic przeciwko PV bo to działa ale… Ale obecnie zajmuję się OZE ale w innej dziedzinie. Mam ubaw z rodaków ponieważ , na zwrot ” dotacja” lub „za darmo” ludziom wyłącza się rozum. Inwestują straszne pieniądze nie robiąc wcześniej żadnego bilansu bo… „sąsiod tyż mo..”. Dlaczego nikt tu nie pisze ile zapłacił za 1kWpik instalacji? Ostatnia usłyszana oferta złożona mojej znajomej to 7780brutto/1kWpik. 2,34kWp*7780=18.200zł. Fajnie, nie? Inwestycja 18,200zł/0.68gr= 26.770 kWh przy zużyciu rocznym niecałych 2.000kWh. Czas zwrotu policz sam…

Nie polecam
Nie polecam
25 kwietnia 2022 12:52
Odpowiedz do:  Dariusz

Zgadza się ja też nie polecam fotowoltaiki to jest tylko ładnie mówione aby zachęcić a rzeczywistość okazuje się zupełnie inna. Po założeniu paneli przez pierwszy rok było super symboliczne kwoty płaciliśmy (30zl) po roku otrzymaliśmy rachunek 1500zl myśleliśmy że to jakaś pomyłka okazało się że to nie pomyłka a przykre konsekwencje zamontowania tych paneli. Przed założeniem paneli nasze rachunki za prąd były po 400zl 500zl teraz przy panelach rachunki przychodzą po 1500zl.

Jan
Jan
22 czerwca 2022 10:32
Odpowiedz do:  Dariusz

Głupoty człowieku piszesz. Mam agregat Honda 2200 i jest to najbardziej oszczędny na rynku (0.6 l/h X 8zł= 4.8zł/h). Nikt nie jest jaskiniowcem więc niech pracuje tylko 5h dziennie to jest 24zł na dzień więc przez miesiąc masz 720zł. Masz inny kalkulator?

JANUSZ
JANUSZ
11 lipca 2021 04:21

Właśnie MOJE PAŃSTWO oszukało mnie na 2000 złotych! Może chociaż PRZEPRASZAM? Aha! Na głosy już nie liczycie….

wacław
wacław
5 lipca 2021 19:38

witam poszukuję informacji o firmie Supreme Energy sp zoo, firma powstała przed chwilą więc trudno cokolwiek znależć. Ktoś korzystał z ich usług?

Wojtek
Wojtek
15 czerwca 2021 15:41

Może mi ktoś powiedzieć jak ma się teraz branża fotowoltaiczna w Polsce? Zastanawiam się nad instalacją z Eko Energia Fotowoltaika Kraków?

Marcin
Marcin
27 stycznia 2022 12:32
Odpowiedz do:  Wojtek

Polecam orange, długo na rynku, firma nie ucieknie kiedy będą pytania, to gigantyczne korpo.
Pracuje dla nich i wiem że to rzetelna firma.
Odpowiednio dobrane panele zwracają się szybko.
Jak ktoś myśli o panelach to zapraszam na maila.

robert5
robert5
2 czerwca 2021 08:48

A ja chciałem założyć, miałem już wycenę, ofertę i podpisaną umowę. PRzemyślałem temat i się wycofałem ponieważ:
1. Panele fotowoltaiczne zajmą mi prawie cały dach (płaski), wyliczono mi 12 paneli.
2. Montaż paneli nieinwazyjny jednak istnieje ryzyko uszkodzenia dachu podczas montażu.
3. Zwrot 8 lat to jednak nie jest atrakcyjne rozwiązanie (pomimo dopłaty z gminy i od państwa).
4. Ryzyko zmiany przepisów i wprowadzenia opłaty od mocy biernej.
5. Zwiększone napięcie w domu – zwiększona awaryjność urządzeń elektrownicznych i większe nakłady na ich wymianę / naprawę.
6. Brak polityki utylizacji zużytych paneli.

Zosia
Zosia
23 maja 2021 15:57

jakie są wasze opinie co do paneli oferowanych przez Sklep internetowy Polska Grupa Fotowoltaika?

Jacek
Jacek
20 maja 2021 10:20

Przy wyborze sprzętu zwróćcie uwagę na nowe falowniki FoxESS, sporo fajnych rozwiązań mają, bardzo dobre recenzje zbierają.

Maciej
Maciej
18 maja 2021 09:29

Mam pytanie doradzi mi ktoś jaka moc paneli i falownika powinienem posiadać do basenowej pompy ciepła ???

Remczer
Remczer
17 maja 2021 14:20

Czy ktoś może zamawiał panele z Eko Energia Fotowoltaika Kraków? Co sądziecie o niej?

Komentarz edytowany przez Redakcję.

Marian
Marian
23 marca 2021 21:51

Przy takich kosztach , to 5,2 wystarczy w zupełności

Marian
Marian
23 marca 2021 21:50

Ups chyba,ze to cena całoroczna, to zwracam honor

Marian
Marian
23 marca 2021 21:48

Ludzie głupoty piszą! Jak instalacja o mocy 6.43 mogla wyprodukować energii za ok 3tys złotych! Wklejam post powyżej „Ostatecznie instalacja 6,43 kw trafiła na nasz dach w styczniu 2019 roku. Przez rok nasz rachunek z ponad 3 tys zł spadł do około 500 zł. Dzięki dotacji całość zwróci się nam po około 6-7 latach”

Sil
Sil
22 marca 2021 19:10

A czy jest ktoś kto posiada PV np, 10 lat i opowie o jej serwisowaniu, jej wydajności, produkcji, zwrotach, jakoś te podniety 2 3 letniego użytkowania nie przemawiają do mnie

Marta
Marta
22 maja 2021 07:37
Odpowiedz do:  Sil

Nie polecam Firmy PV POLAND nie dba o klienta wszystko jest ok do momentu podpisania umowy i wpłaty pierwszych rat. Później tylko czekanie. Teraz czekam co mają do zaoferowania za zadośćuczynienie spapranej roboty. Jak się z nimi nie dogadam to opiszę szczegóły. Pozdrawiam i bądźcie ostrożni.

Bartosz
Bartosz
20 marca 2021 17:54

Polecam firmę Hymon przy wyborze solarów słonecznych, mega profesjonalne podejscie do sprawy, zaangazowanie oraz kompetencja na najwyzszym poziomie. Sprawdzilem i moge smialo zarekomendowac ich uslugi.

Waldek
Waldek
15 marca 2021 22:20

Mam pytanie. Czy opłaca mi się zakładać panele przy zużyciu 200kW przy rozliczeniu dwumiesięcznym. Maksymalny rachunek za prąd to 180 zł.za dwa miesiące.

waldemar Cichocki
waldemar Cichocki
26 kwietnia 2021 18:17
Odpowiedz do:  Waldek

Nie nigdy sie nie zwróci

Janusz
Janusz
12 marca 2021 11:50

Witam. Czy panele firmy Longi o mocy 450W mogą różnić się barwą?. Mam od dwóch tygodni 8 szt. paneli na dachu i 5 jest prawie czarnych a 3 niebieskawe. Pozdrawiam.

Paweł Sz.
Paweł Sz.
23 lutego 2021 18:43

Myślę, że teraz jest najlepszy moment jeżeli ktoś się jeszcze nie zdecydował. Programy takie jak MÓJ PRĄD to niepowtarzalna okazja aby coś ugrać jeżeli chodzi o dofinansowanie.

Artur
Artur
6 lutego 2021 16:51

Ci co założyli darmowy prąd muszą jeszcze wspomnieć o tym że są opłaty stałe w postaci przesyłu około 50złco daje rocznie ze600zł,trzeba od razu wyłożyć kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy bo dofinansowanie jest znikome jak ja płacę za prąd około50 zł miesięcznie to mi się to nigdy nie zwróci

Łukasz
Łukasz
9 marca 2021 18:47
Odpowiedz do:  Artur

Jeżeli płacisz miesięcznie 50 zł za prąd, to tylko pogratulować i faktycznie – FV nie ma sensu zakładać.

Ale 50 zł miesięcznie opłaty stałe? Jak to możliwe, skoro Twój rachunek wynosi 50 zł? Coś tu zaczyna zgrzytać 🙂

Opłaty stałe to jest 10-15 złotych miesięcznie. I płacimy je czy korzystamy z fotowoltaiki czy nie.

Robert
Robert
2 lutego 2021 08:29

Witam, chciałbym dodać małe uwagi co do fotowoltaiki. Założyłem panele w zeszłym-2020 roku i mam jedno zastrzeżenie. Jak będziecie decydowali się zakładać instalacje to z takim wyliczeniem, żeby zaczęła działać najpóźniej do kwietnia danego roku. Ja się „naciąłem” niestety, bo założyłem instalację w maju, ale zakład energetyczny licznik dwukierunkowy założył mi dopiero pod koniec lipca?! (teraz dopiero wiem dlaczego). W związku z tym, że instalacja nie wyprodukowała wystarczającej ilości energii do wykorzystania w miesiącach zimowych, to nadal dostaje teraz rachunki za prąd! Co z tego, że w tym roku będę miał nadprodukcję energii do wykorzystania przez kolejny rok, to te rachunki co dostaję teraz są nie do odzyskania! Zakłady energetyczne rozliczają się w okresach nie dłuższych jak półroczne, a moim przypadku zwietrzyli okazje i robią to co 2 miesiące! Dlatego, żeby nie być stratnym, należy założyć instalację z takim wyliczeniem, żeby „napracowała” energii „na zapas”, czyli co najmniej od kwietnia danego roku!
Pozdrawiam
Robert

Łukasz
Łukasz
9 marca 2021 18:50
Odpowiedz do:  Robert

Robercie, z jednej strony masz rację. Ale tak na logikę – po co czekać do kolejnej wiosny z montażem? Rachunki za prąd zapłacimy czy tak czy siak (bez instalacji FV albo z nią na dachu, produkującą mało prądu zimą). Wyjdzie na to samo, ale jak przyjdzie ta kolejna wiosna, to wszystko będzie gotowe na dużą produkcję. A nie że elektrownia coś przeciągnie i znowu będzie strata.

Ronin
Ronin
28 stycznia 2021 20:02

Chciałbym zapytać o kilka aspektów fotowoltaiki:
1. czy to prawda, że jest projekt przepisów według których ZE będą nam montować automatyczne odcinanie zasilania sieci przez nasze mini elektrownie? Spowodowane jest to tym, że ZE nie mogą odebrać tej energii z powodu nędznego stanu sieci przesyłowych ? Czyli nasza nadprodukcja nie będzie odbierana głównie w lecie gdy jest jej najwięcej ? Czyli nigdy się nie zwróci ?
2. Co się dzieje z instalacją np. 7kW gdy zostanie odcięta od odbiorników energii? A prąd wytwarza! Wyłączenie falownika nie powoduje zaprzestania produkcji energii.
3. Czy to zgodne z prawem, że elektrownie słoneczne czy wiatrowe podnoszą napięcie w naszych sieciach do 262 VOLT?!
4. Jak się gasi panele wytwarzające np 7kW. Nikt nie montuje systemów odcięcia na każdym panelu, bo są drogie! Zapytajcie strażaków…
5. Ile kosztuje wywóz paneli na śmietnik/złom po 20 latach ? Ile firm zajmuje się utylizacją..?
6. Czy to prawda, że okres odbioru energii elektrycznej 12 miesięcy będzie skrócony ?

Oczywiście można zakupić panele z systemem ochrony POPOZ, ochrony sieci przed napięciem, można kupić TESLA POWERWALL, można nie robić przeglądów i mieć szczęście… Można wydać z 80 000zł.. i uniezależnić się od ZE.. Czy to się kiedyś zwróci ??? Przecież nie zrezygnuję z ZE na 100%. Będę płacił opłaty stałe.. itd… W tym szaleństwie musi być jakaś metoda?

Sil
Sil
22 marca 2021 19:16
Odpowiedz do:  Ronin

Słuszne pytania ,też mnie nurtują i wciąż szukam odpowiedzi , jeśli coś Wiesz lub masz ciekawa źrodła, chętnie posłucham więcej 🙂 choćby na priva

Endriu
Endriu
25 stycznia 2021 14:12

Skoro pracujesz w branży,to czemu nie dopilnowałeś sprawy i nie uchroniłeś rodziców od takiego badziewia jak piszesz

Kacper
Kacper
5 stycznia 2021 18:39

my korzystaliśmy z usług solar roletex i bardzo sobie chwale. jedna z najlepszych inwestycji, polecam każdemu

Adam
Adam
11 listopada 2020 08:54

Zastanawiałem się czy założyć te panele bo są strasznie drogie, ale mój znajomy powiedział mi o opcji dofinansowania. Złożyłem wniosek i został zaakceptowany. Założyli mi panele i jestem zadowolony. Nie żałuję tej decyzji.

stefab
stefab
1 listopada 2020 10:10

mam zamiar montowac,zdecydowanie ,ale mam przemyslenie-jak w przyslosci bedzie ” magazynowanie ” energi,bo elektrowni nie da sie wylaczyc latem ,a włączyć .zimą

ANDRZEJ 74
ANDRZEJ 74
24 października 2020 20:28

a ja tam place rachunki i mam gdzies te wynazki

Czesław
Czesław
12 października 2020 21:34

Witam
Zamontowana fotowoltaiczna instalacja 7.92 Kw w sierpniu tego roku Mam zamontowaną pompę ciepła która będzie potrzebowała większego poboru energii w okresie zimowym . Do tego czasu nie zgromadzę wystarczającej ilości prądu z paneli ,więc będę musiał ponieść koszty ogrzewania płacić za pobraną energię z sieci .Od marca do sierpnia panele produkują energię która nie wykorzystana trafi do operatora energii i w sierpniu bilans będzie zerowy ,i tak się koło zamyka z racji umowy zawartej z operatorem .Podsumowując czy jest sens montażu paneli fotowoltaicznych ? Czy jest jakaś inna opcja aby mieć komfort z korzystania ” „Darmowego prądu „?