Fotowoltaika – opinie użytkowników. Warto?

3.33 /5
(Ocen: 215)

Produkowanie energii ze łatwo dostępnych i darmowych promieni słonecznych staje się coraz popularniejsze, nie tylko wśród gospodarstw domowych, ale również i firm, spółdzielni mieszkaniowych czy nawet podmiotów takich, jak parafie. Jak wynika z danych m.in. Agencji Rynku Energii, na koniec marca 2021 roku zainstalowana moc elektrowni słonecznych w Polsce wyniosła blisko 4,5 GW. Liczba prosumentów sięgnęła 500 tysięcy. Wiemy jednak, że bezosobowe statystyki nie każdego mogą przekonywać. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jakie opinie o fotowoltaice przeważają wśród osób, które już korzystały z tego rozwiązania.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Fotowoltaika – opinie i mity, których warto się wystrzegać

Osoby, które zgłębiały temat przeszukując fora i grupy internetowe, z pewnością zauważyły, że gdy w grę wchodzi fotowoltaika, opinie użytkowników mogą być naprawdę bardzo różne i może być ich bardzo wiele. Niestety, prawda jest taka, że rzadko kiedy przydadzą się tym, którzy chcą skonfrontować np. wyliczoną opłacalność instalacji fotowoltaicznej dla domu z doświadczeniami faktycznych użytkowników. Dlaczego?

Na platformach służących opinii na temat fotowoltaiki nie brakuje bowiem osób, których opinie są po prostu nierzetelne.

Pierwszym przykładem opinii o panelach fotowoltaicznych, na które trzeba uważać, są te które bezkrytycznie polecają korzystanie z tego rozwiązania i które przy okazji rekomendują usługi jakiejś konkretnej firmy instalacyjnej. Poglądy tego typu w większości przypadków są zwykłymi reklamami – to tzw. marketing szeptany. Brakuje w nich przydatnych informacji, a ich celem jest popularyzacja danej marki fotowoltaicznej.

Fotowoltaika - opinie pozytywne.

Źródło: forumbudowlane.pl

Choć faktycznie, w większości przypadków fotowoltaika jest rozwiązaniem godnym uwagi, to jednak nie u każdego się ona sprawdzi. Inwestycja może być nieopłacalna, jeśli np. płacicie bardzo małe rachunki za prąd, miejsce montażu paneli skierowane jest na północ bądź pada na nie dużo cienia.

Drugą grupą ludzi spotykaną na forach są osoby, które posiłkując się szczątkowymi informacjami zaciągniętymi od “przyjaciół swoich znajomych”, zdecydowanie odradzają korzystanie z fotowoltaiki.

Fotowoltaika - opinie negatywne.

Źródło: biznes.interia.pl

W takich przypadkach, opinie o panelach fotowoltaicznych zwykle opierają się na nieaktualnych lub niepełnych informacjach, bądź są zwyczajnymi mitami, które nie mają pokrycia w rzeczywistości.

Należy pamiętać, że w ciągu ostatnich kilku lat rynek fotowoltaiki mocno się zmienił – pojawiły się nowe, korzystniejsze dla prosumentów rozwiązania prawne, poprawiły się parametry użytkowe podzespołów, a ceny instalacji spadły o ok. 60%.

Przeglądając opinie o fotowoltaice na forum warto być zatem ostrożnym – niestety, nie każda znaleziona tam wypowiedź ma cokolwiek wspólnego z rzeczywistością.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Opinie o fotowoltaice – badanie firmy Sunday

Rzetelnych odpowiedzi na temat opinii o fotowoltaice postanowiła poszukać m.in. firma Sunday Polska, która w lutym 2021 roku we współpracy z ośrodkiem badawczym ASM – Centrum Badań i Opinii przeprowadziła badanie na ponad tysiącu właścicieli domów jednorodzinnych z całej Polski.

Pośród badanych, 30% już posiadało instalacje fotowoltaiczną. Kolejnych 61% planowało ją zamontować w niedalekiej przyszłości. A zatem, za energetyką słoneczną opowiedziało się ponad 91% badanych. Sceptycy energetyki słonecznej to zaledwie 9% ogółu.

Jakie opinie na temat fotowoltaiki mieli przebadani respondenci, dysponujący instalacją? Działanie swojej instalacji fotowoltaicznej dobrze lub bardzo dobrze oceniło 77% badanych. Ogólna ocena fotowoltaiki (uwzględniająca również negatywne opinie o fotowoltaice) wyniosła 4,1/5.

Opinie o fotowoltaice - badanie Sunday

Źródło: Sunday Polska

Badanie firmy Sunday wykazało też, że dzięki instalacji PV rachunki badanych osób spadły średnio o 65%, a blisko 3/4 badanych zauważyło zmianę o połowę. Czy to dużo? I tak i nie. Choć w przypadku rachunku przeciętnej, 4-osobowej rodziny, płacącej ok. 2.500 zł rocznie, mamy do czynienia ze sporą oszczędnością rzędu ok. 1.625 zł, wynik ten mógłby być lepszy. Właściwie skonfigurowana instalacja fotowoltaiczna jest bowiem w stanie ograniczyć rachunek za prąd nawet o 90%, ograniczając go zaledwie do opłat abonamentowych.

Powyższy wynik może więc świadczyć o tym, że nie wszystkie instalacje zostały zamontowane zgodnie ze sztuką i jest przestrogą – by nie tracić potencjału jaki oferuje fotowoltaika, warto stawiać na profesjonalistów. Innym wyjaśnieniem takiego stanu rzeczy może być fakt, że na wysokość rachunków przy fotowoltaice wpłynęła pandemia i zmiana nawyków prosumentów. W ostatnich miesiącach wielu z nas spędzało większość czasu w domu, pracując, ucząc się i wypoczywając, co nie pozostało bez wpływu na wysokość faktury za prąd. Co więcej, zaobserwowano, że właściciele instalacji fotowoltaicznych mają tendencję do bezwiednego zwiększania zużycia energii. Obserwując niższe rachunki za energię, przestają ją oszczędzać, bo “przecież jest za darmo”, paradoksalnie wpływając na ich wzrost.

Opinie o fotowoltaice z badania Sunday – przyczyny inwestycji

Co w opinii fanów instalacji fotowoltaicznych sprawia, że warto w nią zainwestować? Odpowiedź jest prosta – pieniądze. Aż 6 na 10 badanych jest zdania, że oszczędności to dla nich główny motor montażu fotowoltaiki. Kolejnych 14% sięga po panele fotowoltaiczne ze względu na obecność dotacji.

Ale żeby nie było zbyt prozaicznie – aż 25% z badanych Polaków jako swoją główną motywację podało ekologię.

Panele fotowoltaiczne – opinie naszych Czytelników

Na temat swoich instalacji chętnie wypowiadają się również nasi Czytelnicy. Poniżej zebraliśmy dla Was kilka opinii od użytkowników Enerad.pl, którzy zechcieli podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z fotowoltaiką.

Instalacje o mocy ok. 4.13 kWp mam od ponad 2 lat. Ponieważ instalację zamontowałem dopiero w połowie 2017 roku mogę wypowiedzieć się jedynie za dwa ostatnie lata. W 2018 fotowoltaika wyprodukowała mi prawie 4200 kWh energii – w tym roku rachunek spadł mi z 2120 zł do ok. 230 zł. W 2019 roku było nieco słabiej, bo ok. 4000 kW (podejrzewam że przez upały), ale wynik nadal jest warty uwagi. Tylko przez te lata zaoszczędziłem ponad 3600 zł. Instalacja (bez żadnych dofinansowań) kosztowała mnie ok. 20 tys. Dostałem jednak dopłatę z gminy, więc ostatecznie wyszło mi 16 000 zł. Czy polecam? Zdecydowanie. Czuję się lepiej podwójnie – bo oszczędzam pieniądze i pomagam środowisku.

Instalacja o mocy 1 kWp, w Polsce, w ciągu roku wyprodukuje średnio około 1000 kWh energii. W tym przypadku, uzysk energii przełożył się na zmniejszenie rachunków o około 90%. Dzięki dofinansowaniu do fotowoltaiki, cała inwestycja zwróci się po około 7 latach.

Razem z mężem chcieliśmy zainstalować fotowoltaikę już od kilku lat, ale najpierw musieliśmy się przygotować – zrobić remont dachu itd. W międzyczasie pojawiły się nowe dofinansowania. Ostatecznie instalacja 6,43 kw trafiła na nasz dach w styczniu 2019 roku. Przez rok nasz rachunek z ponad 3 tys zł spadł do około 500 zł. Dzięki dotacji całość zwróci się nam po około 6-7 latach.

W tym przypadku wydatki na energię zmniejszyły się o około 83%. Dzięki instalacji o takiej mocy rocznie emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o prawie 5 ton.

Z paneli fotowoltaicznych o mocy 7 kW korzystam już 4 lata. Nie mogę narzekać na ich pracę – są bezobsługowe i bezawaryjne. Jestem zadowolona również z ilości produkowanej przez nie energii, która niestety w moim przypadku nie przekłada się na szybszy zwrot z inwestycji. Jak udało mi się niedawno ustalić moja instalacja jest przewymiarowana, przez co zwróci mi się dopiero po ok. 10 latach (pomimo dofinansowania). Gdyby dobrano ją faktycznego zużycia zwróciła by się po około 6 latach. Dlatego przestrzegam aby mądrze dobierać firmy instalacyjne. Mimo wszystko nie żałuję inwestycji, bo w perspektywie mam kilkanaście lat taniego i co najważniejsze ekologicznego prądu. Problem przewymiarowania planuję rozwiązać za pomocą pompy ciepła.

Jako prosumenci, nadwyżki wyprodukowane przez instalację możecie oddawać do “magazynu” w sieci dystrybutora. Część nadprodukcji (80% dla instalacji do 10 kW lub 70% dla instalacji 10 – 50 kW) możecie potem odebrać w mniej wydajnych okresach (np. zimą). Jeśli nadwyżek będzie tak dużo, że nie zdążycie ich wykorzystać, to po prostu przepadną. Dlatego ważne jest dopasowanie mocy instalacji do faktycznego zapotrzebowania na prąd. Dzięki temu nie będziecie płacić za zbędne kilowaty instalacji, a Wasza inwestycja szybciej się zwróci.

Jak widać, wśród użytkowników naszego serwisu opinie o panelach fotowoltaicznych są raczej pozytywne. Kluczem jest jednak odpowiednio zaprojektowany i zamontowany zestaw fotowoltaiczny.

Panele fotowoltaiczne – opinie od klientów Alians OZE

O podzielenie się opiniami o panelach fotowoltaicznych i ich działaniu, poprosiliśmy również klientów firmy Alians OZE, która w naszym zestawieniu najlepszych firm fotowoltaicznych od dłuższego czasu zajmuje 1. miejsce. Co na temat fotowoltaiki zrealizowanej przez prawdziwego specjalistę sądzą zapytani inwestorzy?

Zainstalowałam instalację fotowoltaiczną, ponieważ miałam wysokie rachunki za prąd i chciałam zaoszczędzić na rachunkach. Instalację posiadam ponad rok, od stycznia 2020 i jestem bardzo zadowolona z jej działania, do tej pory nie było z nią problemów. Rachunki za prąd znacznie spadły, ponieważ obecnie co miesiąc płacę około 60 zł, a przed założeniem instalacji płaciłam kilkaset. Polecam też zainstalowanie instalacji fotowoltaicznej moim sąsiadom.

Pani Małgorzata, Modlniczka – Wielka Wieś, woj. małopolskie
Moc instalacji:
6,7 kWp
Moduły:
LONGI LR6-60HPH 320Wp
Inwerter:
SMATRIPOWER 6.0 WiFi

Jak widać, faktycznie, chęć ograniczenia wydatków na energię to jeden z głównych motywatorów do podejmowania inwestycji fotowoltaicznych. Przy rachunkach za prądu wysokości 60 zł miesięcznie, roczne koszty energii dla domu to zaledwie 720 zł.

Do założenia paneli fotowoltaicznych skłoniła mnie troska o środowisko naturalne, chciałam mieć swój udział w tym, aby pomóc planecie oddychać i zmniejszyć dług, jaki zaciągamy wobec następnych pokoleń.
Instalację posiadam od lipca 2020, moje rachunki spadły o około 90%. Dodatkową zaletą jest też możliwość śledzenia, jak instalacja produkuje energię w aplikacji. Dodatkowo aplikacja pokazuje mi, jaką ilość CO2 zaoszczędziłam dla planety, ale też ile drzew posadziłam. To buduje, że jako pojedyncza jednostka ma wpływ na ochronę środowiska,. Nie muszę czekać na duże inicjatywy, mogę zrobić coś samodzielnie. Polecam też fotowoltaikę naszym znajomym i sąsiadom, z naszego polecenia już 6 osób założyło instalację.

Pani Beata, Żyrardów, woj. mazowieckie
Moc instalacji:
5,12 kWp
Moduły:
ULICA SOLAR UL-315
Inwerter:
SOLAR EDGE/SE5K

Ta inwestorka, zdecydowała się na montaż fotowoltaiki, głównie po to, by ograniczyć swój ślad węglowy. I można powiedzieć, że cel ten udało się jej osiągnąć. Instalacja fotowoltaiczna o zadanych parametrach w ciągu roku jest w stanie wyprodukować ok. 5.200 kWh energii. Tym samym, przyczynia się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla o ok. 6,5 tony rocznie!

Instalację fotowoltaiczną posiadam prawie dwa lata, od tej pory instalacja działa poprawnie, bez zarzutu. Do montażu instalacji zachęciło mnie parę czynników. Po pierwsze ekologia, świadomość,że montaż paneli przyczynia się do działań proekologicznych. Po drugie korzyść związana z opłatami na energię elektryczną. Po trzecie dofinansowania – ulga termomodernizacyjna w wysokości 15 tys. złotych i ulgi podatkowe.
Jestem bardzo zadowolony z działania instalacji fotowoltaicznej i polecam ja aktywnie innym, tym bardziej,że moje rachunki za prąd spadły o około 70-80%. Jestem też bardzo zadowolony z obsługi po sprzedażowej w firmie Alians OZE, którą oceniam 11 na 10.

Pan Paweł, Łomianki, woj. mazowieckie
Moc instalacji:
6,3 kWp
Moduły:
ULICA SOLAR UL-315
Inwerter:
SOLIS 3P6K

Pan Paweł, na swoim przykładzie pokazał wszystkie trzy główne kryteria, zachęcające inwestorów do fotowoltaiki, a zatem niższe rachunki (które w tym przypadku zmniejszyły się o niebagatelne 70-80%), chęć udziały w zielonej inicjatywie oraz dostępność zachęt finansowych.

Fotowoltaika opinie – forum, jako źródło informacji?

Oczywiście, rzeczowe opinie o fotowoltaice można znaleźć również w innych miejscach, m.in. na grupach tematycznych czy wspomnianych wcześniej forach internetowych. Przy czym koniecznie trzeba je poddać wnikliwej ocenie, pod kątem autentyczności. Oto kilka z nich, które zweryfikowaliśmy i które zawierają przydatne oraz faktyczne informacje.

Przykładowa opinia o fotowoltaice dla rolnika.

Źródło: sadownictwo.com

Rolnicy, to grupa, w szczególny sposób uzależniona od środowiska naturalnego. Dzięki fotowoltaice mogą oni zadbać o jego stan, oszczędzając jednocześnie na wydatkach związanych z energią. Koszt instalacji mogą odpisać od podatku w ramach tzw. ulgi inwestycyjnej, a dodatkowo mogą skorzystać z dotacji, np. w ramach programu Agroenergia.

Przykładowa opinia o fotowoltaice dla domu.

Źródło: ziemianarozdrozu.pl

W tym przypadku, dzięki odpowiednio dobranemu zestawowi fotowoltaicznemu, rachunki spadły o ponad 90%. Dodatkowo, instalacja może stanowić zabezpieczenie przed potencjalnym wzrostem wydatków na energię – tylko w tym roku ceny prądu zwiększyły się ok. 11%.

Przykładowa opinia o panelach fotowoltaicznych.

Źródło: forum.info-ogrzewanie.pl

Fotowoltaika może być dobrym sposobem na ulokowanie wolnego kapitału. Podczas, gdy oprocentowanie większości lokat wynosi obecnie około 1,5%, ROI z fotowoltaiki sięga około 8-10% w ciągu roku.

Dlaczego opinie o fotowoltaice mogą być różne?

Rozważając inwestycję w fotowoltaikę i analizując opinie na jej temat warto pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna nie jest wystandaryzowanym produktem, który jest identyczny dla każdego klienta.

Fotowoltaika, aby była opłacalna musi zostać dopasowana do indywidualnych potrzeb inwestora. Każdy zestaw może się więc znacząco różnić, w zależności od m.in.:

  • zastosowanych urządzeń – panele fotowoltaiczne i falowniki, czyli główne elementy instalacji, mające bezpośredni wpływ na pracę i opłacalność fotowoltaiki, są produkowane przez różne firmy i mogą występować w różnych konfiguracjach. To od ich właściwego doboru zależy, czy całość będzie działać bezawaryjnie i wydajnie. Jeśli potrzebujecie pomocy w tym zakresie, sprawdźcie nasz ranking paneli fotowoltaicznych 2021.
  • moc instalacji – zwykle fotowoltaikę dopasowuje się do wysokości rachunków za prąd, tak aby jej moc wystarczyła na wyprodukowanie pewnej ilości nadwyżek. Nie mogą być one jednak zbyt duże, gdy tak jak w przypadku naszego Czytelnika, może to podnieść koszty przedsięwzięcia i opóźnić zwrot z inwestycji.
  • miejsca montażu – są ono istotne z różnych względów. Znaczenie ma m.in. kąt nachylenia podłoża na którym zamontowana jest instalacja, orientacja paneli względem południa, ilość cienia czy skuteczność wentylacji podzespołów – wszystko to i wiele innych wpływa, na jakość pracy i osiągi instalacji.
  • jakości obsługi – jak już wspominaliśmy, podstawą inwestycji w fotowoltaikę jest odpowiedni projekt, taki, który uwzględnia wymagania inwestora, ale bierze również pod uwagę wszystkie pozostałe czynniki ( np. warunki montażu, sposób finansowania czy zasady rozliczania nadwyżek). Tylko wybór sprawdzonej, profesjonalnej firmy da Wam gwarancję, że instalacja została dobrana optymalnie do Waszych potrzeb.

W istocie, to właśnie ten ostatni aspekt – wybór odpowiedniej firmy instalacyjnej, ma największy wpływ na opinię o fotowoltaice. Ostatecznie, najczęściej to właśnie ona odpowiada za opracowanie projektu instalacji, dobór urządzeń i wykonanie przedsięwzięcia.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Fotowoltaika – opinie o firmach. Jak i gdzie ich szukać?

Zlecając firmie fotowoltaicznej montaż fotowoltaiki, powierzamy jej jednocześnie nasze pieniądze. Dlatego, równie często, co opinii o fotowoltaice jako takiej, szukamy opinii o firmach fotowoltaicznych. Jednak i tu możemy stanąć przed wspomnianymi już problemami związanymi z ilością i rzetelnością osądów.

Dlatego też, aby ułatwić Wam wybór najlepszej firmy fotowoltaicznej, przygotowaliśmy pewne narzędzie – ranking firm fotowoltaicznych.

Fotowoltaika - opinie o firmach przykładowe.

To zestawienie zawiera wyłącznie sprawdzone, profesjonalne firmy fotowoltaiczne, które posiadają ogromne doświadczenie w projektowaniu oraz montowaniu elektrowni słonecznych i które gwarantują wysoką jakość usług.

Oprócz tego, w serwisie Enerad znajdziecie też cykl recenzji zawierających nasze opinie o firmach fotowoltaicznych, popularnych w zarówno całej Polsce, jak i poszczególnych regionach. Wcześniej prześwietliliśmy ich oferty pod kątem m.in. kosztów, wykorzystywanych podzespołów, jakości i szybkości montażu czy dostępnych form finansowania. Wierzymy, że dzięki naszym artykułom łatwiej Wam będzie podjąć świadome, opłacalne dla Was decyzje.

Choć naturalnie, opinie o fotowoltaice mogą być różne, prawda jest taka, że jest to jedno z najefektywniejszych i najtańszych odnawialnych źródeł energii. Przykłady z kraju i zagranicy pokazują, że inwestycja w to rozwiązanie opłaca się. Szczególnie teraz, gdy Unia Europejska przeznacza ogromne sumy na rozwój OZE i przejście na gospodarkę zeroemisyjną.

Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
36 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Dariusz
Dariusz
11 sierpnia 2021 18:48

Tez sie zastanawiałem nad fotowoltaika i doszedłem do wniosku,że jest to nieopłacalna impreza.Przekonał mnie do nie instalowania fotowoltaiki kolega,który na fali entuzjazmu zamontował sobie panele fotowoltaiczne i po 2 latach je będzie likwidował,bo rachunki za prąd sa wyzsze niż poprzednio(montowane na dachu,kierunek wschód i południe,czyli te korzystne).Podstawowa wada tej instalacji to jej działanie w czasie dnia,gdy świeci słońce.Za dnia w gospodarstwie domowym zuzywa sie minimalne ilości energii,bo wszyscy domownicy sa poza domem -w pracy czy szkole.Gdy zaczynają sie schodzic do gospodarstwa domowego,dzień chyli sie ku koncowi,słońce zaczyna zachodzić i tak trzeba korzystać z prądu sieciowego.A niestety za koszt montażu,panele i całe oprzyrządowanie trzeba zapłacić i rozciąga się to na kilka -kilkanaście lat.I jeszcze sprawa nowych umów z zakładami energetycznymi na temat odsprzedaży nadwyzek energii,które sa niekorzystne dla indywidualnych “producentów” energii.Ceny za przesył,odbiór,rózne opłaty sieciowe itp powoduja ,ze opłacalność fotowoltaiki dramatycznie spada.Zastanawiam sie nad rozwiazaniem jakie zastosował mój drugi kolega z pracy.Mieszka sam w domku jednorodzinnym.Po przeanalizowaniu kosztów jakie ponosił do tej pory za płacenie rachunków za prąd doszedł do wniosku,ze sporo przepłacał.Za miesiąc jego rachunek wynosił 147 zł 26 gr przemnożone przez 12 miesięcy daje 1767,12 zł.Kupił agregat prądotwórczy,elektrownia odcięła go od zasilania z sieci i teraz korzysta z agregatu.Gdy pracuje i tak nie ma go w domu,wiec nie zuzywa pradu.Gdy wraca z pracy i jest juz ciemnawo,włącza agregat prądotwórczy.Na miesiąc zuzywa 10 l paliwa (1 litr 5,38 zł) co rocznie daje 645,6 zł. czyli 1000 zł mniej niz gdy płacił rachunki za prad sieciowy.W weekendy wyjeżdża poza miasto i rzadko jest wtedy w domu więc z pradu nie korzysta.Jedynym urzadzeniem które korzysta z prądu non stop jest lodówka.Tyle,ze jest to lodówka taka jakie zabudowuje sie w kamperach,przyczepach kempingowych czy tirach. (15 litrów pojemności)Zasilana jest ona z akumulatora,który zasila lodówkę przez 120 godz (temperatura 5 st C).Ładowanie akumulatora zalącza sie automatycznie przez programator i sterownik (włącza sie agregat prądorwórczy) i trwa 50-70 minut.Ten sposób mozna zastosować w domach jednorodzinnych ewentualnie mieszkaniach,gdzie mieszkaja 1-2 osoby.I to też jest sposób na oszczędzanie przede wszystkim pieniędzy których nie wiadomo dlaczego sporo pochłaniaja wszelakie okołoprądowe opłaty.

Łukasz
Łukasz
18 sierpnia 2021 23:22
Odpowiedz do:  Dariusz

Cześć. Częściowo się z Tobą zgodzę. Masz wiele racji. Zaczynałem z PV jeszcze za premiera Pawlaka, gdzie jeszcze u nas nie słyszano o PV. Robiłem instalacje poza Polską, wiem jak to tam wygląda. Również w kraju, również obecne rozliczenia z ZE. Nie mam nic przeciwko PV bo to działa ale… Ale obecnie zajmuję się OZE ale w innej dziedzinie. Mam ubaw z rodaków ponieważ , na zwrot ” dotacja” lub “za darmo” ludziom wyłącza się rozum. Inwestują straszne pieniądze nie robiąc wcześniej żadnego bilansu bo… “sąsiod tyż mo..”. Dlaczego nikt tu nie pisze ile zapłacił za 1kWpik instalacji? Ostatnia usłyszana oferta złożona mojej znajomej to 7780brutto/1kWpik. 2,34kWp*7780=18.200zł. Fajnie, nie? Inwestycja 18,200zł/0.68gr= 26.770 kWh przy zużyciu rocznym niecałych 2.000kWh. Czas zwrotu policz sam…

JANUSZ
JANUSZ
11 lipca 2021 04:21

Właśnie MOJE PAŃSTWO oszukało mnie na 2000 złotych! Może chociaż PRZEPRASZAM? Aha! Na głosy już nie liczycie….

wacław
wacław
5 lipca 2021 19:38

witam poszukuję informacji o firmie Supreme Energy sp zoo, firma powstała przed chwilą więc trudno cokolwiek znależć. Ktoś korzystał z ich usług?

Wojtek
Wojtek
15 czerwca 2021 15:41

Może mi ktoś powiedzieć jak ma się teraz branża fotowoltaiczna w Polsce? Zastanawiam się nad instalacją z Eko Energia Fotowoltaika Kraków?

robert5
robert5
2 czerwca 2021 08:48

A ja chciałem założyć, miałem już wycenę, ofertę i podpisaną umowę. PRzemyślałem temat i się wycofałem ponieważ:
1. Panele fotowoltaiczne zajmą mi prawie cały dach (płaski), wyliczono mi 12 paneli.
2. Montaż paneli nieinwazyjny jednak istnieje ryzyko uszkodzenia dachu podczas montażu.
3. Zwrot 8 lat to jednak nie jest atrakcyjne rozwiązanie (pomimo dopłaty z gminy i od państwa).
4. Ryzyko zmiany przepisów i wprowadzenia opłaty od mocy biernej.
5. Zwiększone napięcie w domu – zwiększona awaryjność urządzeń elektrownicznych i większe nakłady na ich wymianę / naprawę.
6. Brak polityki utylizacji zużytych paneli.

Zosia
Zosia
23 maja 2021 15:57

jakie są wasze opinie co do paneli oferowanych przez Sklep internetowy Polska Grupa Fotowoltaika?

Jacek
Jacek
20 maja 2021 10:20

Przy wyborze sprzętu zwróćcie uwagę na nowe falowniki FoxESS, sporo fajnych rozwiązań mają, bardzo dobre recenzje zbierają.

Maciej
Maciej
18 maja 2021 09:29

Mam pytanie doradzi mi ktoś jaka moc paneli i falownika powinienem posiadać do basenowej pompy ciepła ???

Remczer
Remczer
17 maja 2021 14:20

Czy ktoś może zamawiał panele z Eko Energia Fotowoltaika Kraków? Co sądziecie o niej?

Komentarz edytowany przez Redakcję.

Marian
Marian
23 marca 2021 21:51

Przy takich kosztach , to 5,2 wystarczy w zupełności

Marian
Marian
23 marca 2021 21:50

Ups chyba,ze to cena całoroczna, to zwracam honor

Marian
Marian
23 marca 2021 21:48

Ludzie głupoty piszą! Jak instalacja o mocy 6.43 mogla wyprodukować energii za ok 3tys złotych! Wklejam post powyżej “Ostatecznie instalacja 6,43 kw trafiła na nasz dach w styczniu 2019 roku. Przez rok nasz rachunek z ponad 3 tys zł spadł do około 500 zł. Dzięki dotacji całość zwróci się nam po około 6-7 latach”

Sil
Sil
22 marca 2021 19:10

A czy jest ktoś kto posiada PV np, 10 lat i opowie o jej serwisowaniu, jej wydajności, produkcji, zwrotach, jakoś te podniety 2 3 letniego użytkowania nie przemawiają do mnie

Marta
Marta
22 maja 2021 07:37
Odpowiedz do:  Sil

Nie polecam Firmy PV POLAND nie dba o klienta wszystko jest ok do momentu podpisania umowy i wpłaty pierwszych rat. Później tylko czekanie. Teraz czekam co mają do zaoferowania za zadośćuczynienie spapranej roboty. Jak się z nimi nie dogadam to opiszę szczegóły. Pozdrawiam i bądźcie ostrożni.

Bartosz
Bartosz
20 marca 2021 17:54

Polecam firmę Hymon przy wyborze solarów słonecznych, mega profesjonalne podejscie do sprawy, zaangazowanie oraz kompetencja na najwyzszym poziomie. Sprawdzilem i moge smialo zarekomendowac ich uslugi.

Waldek
Waldek
15 marca 2021 22:20

Mam pytanie. Czy opłaca mi się zakładać panele przy zużyciu 200kW przy rozliczeniu dwumiesięcznym. Maksymalny rachunek za prąd to 180 zł.za dwa miesiące.

waldemar Cichocki
waldemar Cichocki
26 kwietnia 2021 18:17
Odpowiedz do:  Waldek

Nie nigdy sie nie zwróci

Janusz
Janusz
12 marca 2021 11:50

Witam. Czy panele firmy Longi o mocy 450W mogą różnić się barwą?. Mam od dwóch tygodni 8 szt. paneli na dachu i 5 jest prawie czarnych a 3 niebieskawe. Pozdrawiam.

Paweł Sz.
Paweł Sz.
23 lutego 2021 18:43

Myślę, że teraz jest najlepszy moment jeżeli ktoś się jeszcze nie zdecydował. Programy takie jak MÓJ PRĄD to niepowtarzalna okazja aby coś ugrać jeżeli chodzi o dofinansowanie.

Artur
Artur
6 lutego 2021 16:51

Ci co założyli darmowy prąd muszą jeszcze wspomnieć o tym że są opłaty stałe w postaci przesyłu około 50złco daje rocznie ze600zł,trzeba od razu wyłożyć kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy bo dofinansowanie jest znikome jak ja płacę za prąd około50 zł miesięcznie to mi się to nigdy nie zwróci

Łukasz
Łukasz
9 marca 2021 18:47
Odpowiedz do:  Artur

Jeżeli płacisz miesięcznie 50 zł za prąd, to tylko pogratulować i faktycznie – FV nie ma sensu zakładać.

Ale 50 zł miesięcznie opłaty stałe? Jak to możliwe, skoro Twój rachunek wynosi 50 zł? Coś tu zaczyna zgrzytać 🙂

Opłaty stałe to jest 10-15 złotych miesięcznie. I płacimy je czy korzystamy z fotowoltaiki czy nie.

Robert
Robert
2 lutego 2021 08:29

Witam, chciałbym dodać małe uwagi co do fotowoltaiki. Założyłem panele w zeszłym-2020 roku i mam jedno zastrzeżenie. Jak będziecie decydowali się zakładać instalacje to z takim wyliczeniem, żeby zaczęła działać najpóźniej do kwietnia danego roku. Ja się “naciąłem” niestety, bo założyłem instalację w maju, ale zakład energetyczny licznik dwukierunkowy założył mi dopiero pod koniec lipca?! (teraz dopiero wiem dlaczego). W związku z tym, że instalacja nie wyprodukowała wystarczającej ilości energii do wykorzystania w miesiącach zimowych, to nadal dostaje teraz rachunki za prąd! Co z tego, że w tym roku będę miał nadprodukcję energii do wykorzystania przez kolejny rok, to te rachunki co dostaję teraz są nie do odzyskania! Zakłady energetyczne rozliczają się w okresach nie dłuższych jak półroczne, a moim przypadku zwietrzyli okazje i robią to co 2 miesiące! Dlatego, żeby nie być stratnym, należy założyć instalację z takim wyliczeniem, żeby “napracowała” energii “na zapas”, czyli co najmniej od kwietnia danego roku!
Pozdrawiam
Robert

Łukasz
Łukasz
9 marca 2021 18:50
Odpowiedz do:  Robert

Robercie, z jednej strony masz rację. Ale tak na logikę – po co czekać do kolejnej wiosny z montażem? Rachunki za prąd zapłacimy czy tak czy siak (bez instalacji FV albo z nią na dachu, produkującą mało prądu zimą). Wyjdzie na to samo, ale jak przyjdzie ta kolejna wiosna, to wszystko będzie gotowe na dużą produkcję. A nie że elektrownia coś przeciągnie i znowu będzie strata.

Ronin
Ronin
28 stycznia 2021 20:02

Chciałbym zapytać o kilka aspektów fotowoltaiki:
1. czy to prawda, że jest projekt przepisów według których ZE będą nam montować automatyczne odcinanie zasilania sieci przez nasze mini elektrownie? Spowodowane jest to tym, że ZE nie mogą odebrać tej energii z powodu nędznego stanu sieci przesyłowych ? Czyli nasza nadprodukcja nie będzie odbierana głównie w lecie gdy jest jej najwięcej ? Czyli nigdy się nie zwróci ?
2. Co się dzieje z instalacją np. 7kW gdy zostanie odcięta od odbiorników energii? A prąd wytwarza! Wyłączenie falownika nie powoduje zaprzestania produkcji energii.
3. Czy to zgodne z prawem, że elektrownie słoneczne czy wiatrowe podnoszą napięcie w naszych sieciach do 262 VOLT?!
4. Jak się gasi panele wytwarzające np 7kW. Nikt nie montuje systemów odcięcia na każdym panelu, bo są drogie! Zapytajcie strażaków…
5. Ile kosztuje wywóz paneli na śmietnik/złom po 20 latach ? Ile firm zajmuje się utylizacją..?
6. Czy to prawda, że okres odbioru energii elektrycznej 12 miesięcy będzie skrócony ?

Oczywiście można zakupić panele z systemem ochrony POPOZ, ochrony sieci przed napięciem, można kupić TESLA POWERWALL, można nie robić przeglądów i mieć szczęście… Można wydać z 80 000zł.. i uniezależnić się od ZE.. Czy to się kiedyś zwróci ??? Przecież nie zrezygnuję z ZE na 100%. Będę płacił opłaty stałe.. itd… W tym szaleństwie musi być jakaś metoda?

Sil
Sil
22 marca 2021 19:16
Odpowiedz do:  Ronin

Słuszne pytania ,też mnie nurtują i wciąż szukam odpowiedzi , jeśli coś Wiesz lub masz ciekawa źrodła, chętnie posłucham więcej 🙂 choćby na priva

Kacper
Kacper
5 stycznia 2021 18:39

my korzystaliśmy z usług solar roletex i bardzo sobie chwale. jedna z najlepszych inwestycji, polecam każdemu

Marek
Marek
1 grudnia 2020 20:17

Przestrzegam przed firmą Hymon. Wykorzystują słabą znajomość zagadnień fotowoltaicznych (szczególnie polują na osoby starsze) i wciskają drogie instalacje oparte na chińskich falownikach i chińskich modułach. Są nawet w stanie założyć instalacje skierowaną w kierunku zachodnim!!! Tak – zachodnim! Nie południowo-zachodnim tylko wprost na zachód. Nie w układzie kilka modułów na wschód a kilka na zachód – tylko WSZYSTKIE moduły na zachód. Próbują upolować klientów namawiając ich na dodanie optymalizatorów do tak ułożonych modułów. Pojęcia nie mają do czego służą optymalizatory. Nie jest dla nich istotne w jakim stanie technicznym jest budynek na którym ma być instalacja. Ważne żeby klient został złapany. Ważne żeby Przedstawiciel Handlowy dostał prowizję a firma sprzedała chińszczyznę. Właśnie uchroniłem moich rodziców przed budową instalacji ukierunkowanej w całości na zachód. W ramach rekompensaty przed taką wtopą Przedstawicielka Handlowa obiecała zamontować falownik austriackiego Froniusa. Obiecała – a następnie termin kiedy można było wypowiedzieć umowę upłynął – i rodzice pozostali z chińskim badziewiem. Wiem co mówię bo pracuję w branży. Jesteście beznadziejni Hymon. Wykorzystujecie starszych ludzi i ich słabą znajomość tematu. Beznadziejna firma nastawiona na szybką kasę.

Endriu
Endriu
25 stycznia 2021 14:12
Odpowiedz do:  Marek

Skoro pracujesz w branży,to czemu nie dopilnowałeś sprawy i nie uchroniłeś rodziców od takiego badziewia jak piszesz

Adam
Adam
11 listopada 2020 08:54

Zastanawiałem się czy założyć te panele bo są strasznie drogie, ale mój znajomy powiedział mi o opcji dofinansowania. Złożyłem wniosek i został zaakceptowany. Założyli mi panele i jestem zadowolony. Nie żałuję tej decyzji.

stefab
stefab
1 listopada 2020 10:10

mam zamiar montowac,zdecydowanie ,ale mam przemyslenie-jak w przyslosci bedzie ” magazynowanie ” energi,bo elektrowni nie da sie wylaczyc latem ,a włączyć .zimą

ANDRZEJ 74
ANDRZEJ 74
24 października 2020 20:28

a ja tam place rachunki i mam gdzies te wynazki

Czesław
Czesław
12 października 2020 21:34

Witam
Zamontowana fotowoltaiczna instalacja 7.92 Kw w sierpniu tego roku Mam zamontowaną pompę ciepła która będzie potrzebowała większego poboru energii w okresie zimowym . Do tego czasu nie zgromadzę wystarczającej ilości prądu z paneli ,więc będę musiał ponieść koszty ogrzewania płacić za pobraną energię z sieci .Od marca do sierpnia panele produkują energię która nie wykorzystana trafi do operatora energii i w sierpniu bilans będzie zerowy ,i tak się koło zamyka z racji umowy zawartej z operatorem .Podsumowując czy jest sens montażu paneli fotowoltaicznych ? Czy jest jakaś inna opcja aby mieć komfort z korzystania ” „Darmowego prądu „?

Zbyszek
Zbyszek
12 października 2020 17:09

Odnoszę wrażenie,ze zasady rozliczania kosztów pobieranego i produkowanego prądu premiują właścicieli instalacji rozpoczynających działalność w okresie wiosennym. Jeśli rozliczenie właściciela instalacji fotowoltaicznej z zakładem energetycznym odbywa się w cyklu rocznym, to osoba podpisująca umowę z PGE w okresie np. listopada musi płacić za pobierany w okresie jesienno zimowym prąd z powodu niskiego wytwarzania z posiadanych paneli, a w okresie wiosenno-letnim posiadana nadwyżka wytworzonego prądu zostaje „wykasowana” pod koniec roku w listopadzie.

Marek
Marek
7 marca 2021 00:27
Odpowiedz do:  Zbyszek

Niema znaczenia kiedy rozpoczniemy produkcję prądu.Każdy miesiąc jest rozliczany osobno rok do roku.Jedynie gdy rozpoczęcie produkcji będzie jesienią to na początku będziemy musieli jeszcze zapłacić za rachunki ale na wiosnę rachunki już wyzerujemy, następna jesień i zima będzie zasilana nadprodukcją letnią,gdyż jak wspomniałem miesiące letnie nie wyzerują się jesienią,każdy miesiąc ma rok do rozliczenia czyli rocznica umowy nie wyzeruje nam nadwyżki letniej.

Łukasz
Łukasz
9 marca 2021 18:52
Odpowiedz do:  Zbyszek

No i to właśnie tak wygląda nawet pod artykułem pokazującym jakie bywają komentarze w internecie od laików. “Odnoszę wrażenie”, “jeśli”, “chyba”, “tak mi się wydaje”, “słyszałem gdzieś, że”… ręce opadają.