opinie o fotowoltaice

Fotowoltaika - opinie pozytywne i negatywne czytelników

Opinie o fotowoltaice odgrywają kluczową rolę w procesie decyzyjnym związanym z instalacją paneli słonecznych. Ważne jest, aby krytycznie podchodzić do znalezionych informacji. Może się bowiem okazać, że część recenzji mija się z prawdą, zaś inne powstały w wyniku niezrozumienia zasad działania instalacji PV lub… jako materiał reklamowy. W tym artykule podpowiemy Wam, jak mądrze korzystać z opinii o fotowoltaice. Zaprezentujemy też autentyczne, pozytywne i negatywne opinie o fotowoltaice naszych Czytelników.

Fotowoltaika - opinie i mity, których warto się wystrzegać

Osoby przeszukujące fora i grupy internetowe, z pewnością zauważyły, że gdy w grę wchodzi fotowoltaika, opinie użytkowników mogą być naprawdę bardzo różne i może być ich bardzo wiele. Niestety, prawda jest taka, że rzadko kiedy przydadzą się tym, którzy chcą skonfrontować np. wyliczoną opłacalność instalacji fotowoltaicznej dla domu z doświadczeniami faktycznych użytkowników. Dlaczego? Na platformach służących opinii na temat fotowoltaiki nie brakuje bowiem osób, których opinie są po prostu nierzetelne.

Pozytywne, ale nieprawdziwe opinie o fotowoltaice

Pierwszym przykładem opinii o panelach fotowoltaicznych, na które trzeba uważać, są te, które bezkrytycznie polecają korzystanie z tego rozwiązania i które przy okazji "przypadkiem" rekomendują usługi jakiejś konkretnej firmy instalacyjnej. Poglądy tego typu w większości przypadków są zwykłymi reklamami - to tzw. marketing szeptany. Brakuje w nich przydatnych informacji, a ich celem jest popularyzacja danej marki fotowoltaicznej.

Fotowoltaika - opinie pozytywne.

Źródło: forumbudowlane.pl

Choć faktycznie, w większości przypadków fotowoltaika może być korzystnym rozwiązaniem, to jednak nie u każdego się ona sprawdzi. Inwestycja może być nieopłacalna, jeśli np. płacicie bardzo małe rachunki za prąd, miejsce montażu paneli skierowane jest na północ bądź pada na nie dużo cienia.

Negatywne opinie o fotowoltaice - nie znam się, to się wypowiem

Drugą grupą ludzi spotykaną na forach są osoby, które posiłkując się szczątkowymi informacjami zaciągniętymi od “przyjaciół swoich znajomych”, zdecydowanie odradzają korzystanie z fotowoltaiki.

Fotowoltaika - opinie negatywne.

Źródło: biznes.interia.pl

W takich przypadkach, opinie o panelach fotowoltaicznych zwykle opierają się na nieaktualnych lub niepełnych informacjach, bądź są zwyczajnymi mitami, które nie mają pokrycia w rzeczywistości.

Należy pamiętać, że w ciągu ostatnich kilku lat rynek fotowoltaiki mocno się zmienił - pojawiły się nowe, korzystniejsze dla prosumentów rozwiązania prawne, poprawiły się parametry użytkowe podzespołów, a ceny instalacji spadły o ok. 60%.

Przeglądając opinie o fotowoltaice na forum warto być zatem ostrożnym - niestety, nie każda znaleziona tam wypowiedź ma cokolwiek wspólnego z rzeczywistością.

Opinie o fotowoltaice - badanie firmy Sunday

Rzetelnych odpowiedzi na temat opinii o fotowoltaice postanowiła poszukać m.in. firma Sunday Polska, która w październiku 2021 roku we współpracy z ośrodkiem badawczym ASM - Centrum Badań i Opinii przeprowadziła badanie na ponad tysiącu właścicieli domów jednorodzinnych z całej Polski.

Jakie opinie na temat fotowoltaiki mieli przebadani respondenci, dysponujący instalacją? Działanie swojej instalacji fotowoltaicznej dobrze lub bardzo dobrze oceniło 84% badanych - to aż 7% więcej niż jeszcze w lutym 2021 roku (kiedy to firma przeprowadziła podobne badanie). Ogólna ocena fotowoltaiki wyniosła 4,3/5 i co istotne, nikt nie ocenił instalacji negatywnie!

Badanie Sunday - opinie o fotowoltaice

Co w opinii fanów instalacji fotowoltaicznych sprawia, że warto w nią zainwestować? Odpowiedź jest prosta - pieniądze. Aż 6 na 10 badanych jest zdania, że oszczędności to dla nich główny motor montażu fotowoltaiki.

Panele fotowoltaiczne - pozytywne opinie naszych Czytelników

Na temat swoich instalacji chętnie wypowiadają się również nasi Czytelnicy. Poniżej zebraliśmy dla Was kilka opinii od użytkowników Enerad.pl, którzy zechcieli podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z fotowoltaiką.

Chcieliśmy zainstalować fotowoltaikę już od kilku lat, ale najpierw musieliśmy się przygotować - zrobić remont dachu itd. W międzyczasie pojawiły się nowe dofinansowania. Ostatecznie instalacja 6,43 kw trafiła na nasz dach w styczniu 2019 roku. Przez rok nasz rachunek z ponad 3 tys zł spadł do około 500 zł. Dzięki dotacji całość zwróci się nam po około 6-7 latach.

Jarosław

Zamontowałem fotowoltaikę po zmianie systemu rozliczeń i nie będę ukrywać, miałem trochę wątpliwości czy mi się to zwróci. Zaryzykowałem jednak i postawiłem instalację 10 kWp. W ciągu pierwszego roku zaoszczędziłem ok. 3,5 tys. zł na zużyciu bieżącym. Po rozliczeniach, w depozycie wciąż miałem ponad 1000 zł, z czego część wróciła na moje konto. Czy jestem zadowolony? Tak, ale inwestycja wymagała ode mnie zmiany myślenia o korzystaniu z prądu. A to nie jest łatwe. Ogólnie, uważam, że jednak warto.

Marian

O pozytywne opinie na temat paneli fotowoltaicznych wcale nietrudno. I to, wbrew pozorom, dotyczy również nowych zasad rozliczania fotowoltaiki. Bez względu jednak na system rozliczeń, kluczowe jest zrozumienie możliwości i ograniczeń związanych z tą technologią. Fotowoltaika nie jest maszynką do zarabiania pieniędzy. W większości przypadków nie będzie też cudownym rozwiązaniem, które sprawi, że całkowicie zapomnimy o rachunkach za prąd. Nie zmienia to jednak faktu, że panele fotowoltaiczne to sposób na obniżenie rosnących rachunków za prąd i wprowadzenie pewnej dozy niezależności energetycznej.

Negatywne opinie o fotowoltaice

Instalacje PV, tak jak wszystkie inne produkty, mogą mieć też niezadowolonych klientów. Negatywne opinie o fotowoltaice, zwykle bywają skutkiem:

  • Zbyt wygórowanych oczekiwań, napędzanych nierealnymi obietnicami handlowców. "Zerowe rachunki za prąd", "Darmowe ogrzewanie", "100% niezależność energetyczna" - to zwroty, którymi często karmi się klientów, a które w praktyce są niemożliwe do zrealizowania.
  • Zaniedbań i błędów w sztuce popełnionych przez instalatorów. Niewłaściwie dobrana moc instalacji przekładająca się na wysoki koszt i długi okres zwrotu oraz niskiej jakości montaż i podzespoły skutkujące usterkami to główne grzechy polskiego rynku fotowoltaicznego. I to właśnie one generują największe problemy inwestorom.
  • nierozumienia zasad funkcjonowania fotowoltaiki, jako takiej i w systemie energetycznym - instalacje PV mają swoje ograniczenia (generują prąd tylko w dzień i głównie w miesiącach wiosenno-jesiennych). Ich działanie ma też wpływ na funkcjonowanie systemu energetycznego (m.in. wysokie napięcie). A to oznacza, że funkcjonowanie z panelami słonecznymi wymaga od inwestora zmian w modelu konsumpcji energii. Jeśli nie jesteśmy na to gotowi, to być może instalacja PV to nie to, czego potrzebujemy.

Negatywne opinie o panelach fotowoltaicznych od naszych Czytelników

Poniżej znajdziecie negatywne opinie o fotowoltaice, wraz z krótkim komentarzem, co mogło być przyczyną przykrych doświadczeń inwestora.

Zanim zdecydujecie się na fotowoltaikę, upewnijcie się, że napięcie w waszej okolicy na to pozwala. Ja o tym nie wiedziałam i niestety moja instalacja pracuje słabo, a ja dostaję wysokie rachunki za prąd. Wina leży po stronie OSD, ale nie ma co z tym zrobić, bo w okolicy są stare linie i dużo instalacji PV. Kilkanaście tysięcy złotych w błoto!

Marzena

Tego typu problemy, w ostatnich latach, nie należą do rzadkości. Wszystko przez zły stan sieci energetycznych oraz niską autokonsumpcję w instalacjach PV. W godzinach szczytowej produkcji, sieci się "zapychają", pojawia się wysokie napięcie i część instalacji się wyłącza. Często jedynym rozwiązaniem jest kosztowna modernizacja infrastruktury energetycznej lub też zakup magazynu energii przez prosumenta.

Nie, nie i jeszcze raz nie! Miało być bez rachunków i z darmową energią. Rachunki nadal płacę i większe niż przed montażem. Nie polecam!

Andrzej

Powyższa opinia zbiera w sobie wszystkie grzeszki boomu fotowoltaicznego. Jak już wspominaliśmy, instalacja PV nie jest w stanie całkowicie zlikwidować rachunków za prąd (chociażby ze względu na opłaty dystrybucyjne). Obietnice tego typu są zatem nadużyciem ze strony firm instalacyjnych. Wyższe rachunki za prąd po montażu fotowoltaiki, ewidentnie wskazują na problem, którego źródła mogą być różne. Może to być np. źle podpięty licznik zliczający produkcję jako zużycie czy awaria instalacji. Właściwie zamontowana i użytkowana fotowoltaika przekłada się bowiem jedynie na oszczędności. Szczególnie teraz, gdy ceny prądu są wysokie.

Opinie o fotowoltaice z magazynem energii

Obecnie po fotowoltaikę z magazynem energii sięgają głównie osoby, zainteresowane osiągnięciem samowystarczalności energetycznej, a przy okazji - także obniżeniem swoich rachunków. Opcja ta zaczęła realnie zyskiwać na znaczeniu wraz z pojawieniem się net-billingu, który bezpośrednio uzależnia wartość wyprodukowanej energii od czasu jej wyprodukowania. To sprawia, że w tym systemie niezwykle ważna jest autokonsumpcja. Tę zaś najłatwiej zwiększyć montując baterie. Im więcej energii z sieci zastąpimy energią wyprodukowaną przez nas, tym większe oszczędności i większa opłacalność inwestycji. Tyle w teorii. A jak w praktyce wyglądają opinie o fotowoltaice z magazynem energii? Oto co sądzą nasi Czytelnicy:

Ja mam instalacje z magazynem i dziala super na nowych zasadach - fotowoltaika jest aktualnie oplacalna, ale potrzebny jest falownik hybrydowy z magazynem energii - instalacje zrobilem za 62 tysiace zlotych - dotacji i zwrotu z podatku dostalem 38 tysiecy - instalacja zatem za realnie 24 tysiace - mam magazyn energii i w nocy nie musze kupowac pradu po drogich cenach, bo korzystam z pradu wyprodukowanego przez moja instalacje - dla przykladu we wrzesniu 2023 kupilem od PGE raptem.... 30kwh - pozostale 500 kwh zuzycia wzialem z autokonsumpcji i z magazynu - oczywiscie to co sie sprzedaje jest sprzedawane bardzo tanio, ale przynajmniej dzieki magazynowi nie musze kupowac pradu z PGE, a to co sprzedaje robi mi zapas na zimowe miesiace - instalacja zwraca sie bardzo pozytywnie - za 6 miesiecy zaplacilem PGE fakture jak dawniej za 1 miesiac.

Konrad


Magazyn energii w moim przypadku robi głównie za zabezpieczenie przed brakami prądu (mieszkan na terenach, gdzie przerwy są stosunkowo częste) oraz przed zbyt wysokim napięciem w sieci. Póki co magazyn mam zbyt krótko, by wypowiedzieć się o opłacalności, chociaż ona i tak nie była priorytetem. Najważniejsze, że teraz mogę korzystać z prądu bez przerw i to z mojego prądu.

Damian

Dlaczego opinie o fotowoltaice mogą być różne?

Rozważając inwestycję w fotowoltaikę i analizując opinie na jej temat warto pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna nie jest wystandaryzowanym produktem, który jest identyczny dla każdego klienta.

Fotowoltaika, aby była opłacalna musi zostać dopasowana do indywidualnych potrzeb inwestora. Każdy zestaw może się więc znacząco różnić, w zależności od m.in.:

  • zastosowanych urządzeń - panele fotowoltaiczne i falowniki, czyli główne elementy instalacji, mające bezpośredni wpływ na pracę i opłacalność fotowoltaiki, są produkowane przez różne firmy i mogą występować w różnych konfiguracjach. To od ich właściwego doboru zależy, czy całość będzie działać bezawaryjnie i wydajnie.
  • moc instalacji - zwykle fotowoltaikę dopasowuje się do wysokości rachunków za prąd, tak aby jej moc wystarczyła na wyprodukowanie pewnej ilości nadwyżek. Nie mogą być one jednak zbyt duże, gdyż może to podnieść koszty przedsięwzięcia i opóźnić zwrot z inwestycji.
  • miejsca montażu - są ono istotne z różnych względów. Znaczenie ma m.in. kąt nachylenia podłoża, na którym zamontowana jest instalacja, orientacja paneli względem południa, ilość cienia czy skuteczność wentylacji podzespołów - wszystko to i wiele innych wpływa, na jakość pracy i osiągi instalacji.
  • jakości obsługi - jak już wspominaliśmy, podstawą inwestycji w fotowoltaikę jest odpowiedni projekt, taki, który uwzględnia wymagania inwestora, ale bierze również pod uwagę wszystkie pozostałe czynniki ( np. warunki montażu, sposób finansowania czy zasady rozliczania nadwyżek). Tylko wybór sprawdzonej, profesjonalnej firmy da Wam gwarancję, że instalacja została dobrana optymalnie do Waszych potrzeb.

W istocie, to właśnie ten ostatni aspekt - wybór odpowiedniej firmy instalacyjnej, ma największy wpływ na opinię o fotowoltaice. Ostatecznie, najczęściej to właśnie ona odpowiada za opracowanie projektu instalacji, dobór urządzeń i wykonanie przedsięwzięcia.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments