Nabór do szóstej edycji Mojego Prądu już pewny!
Po pierwsze nie ulega wątpliwości, że doczekamy się kolejnej edycji Mojego Prądu. Program ten cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, że jeszcze w czerwcu 2023 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zapewniał, że uruchomi nabór MP 6.0. Tym samym ucięto spekulacje, jakoby piąta edycja miała być ostatnią edycją.
Co więcej, już na początku 2024 roku zaczęły pojawiać się pierwsze informacje na temat wyglądu szóstego Mojego Prądu. W marcu br. wiceminister ds. OZE poinformowała, że planowany budżet programu MP 6.0 wyniesie tym razem 400 mln zł. Jeszcze wtedy, NFOŚiGW oraz MKiŚ zakładały, że tegoroczny nabór rozpocznie się standardowo, w pierwszej połowie roku, czyli w okolicach kwietnia i maja. Teraz wiadomo, że nie będzie to możliwe.
Kiedy będzie Mój Prąd 2024 - Mój Prąd 6.0?
Jak poinformowała prezeska NFOŚiGW, naboru do 6 edycji Mojego Prądu w 2024 roku możemy spodziewać się już po wakacjach - najprawdopodobniej 02 wrześniu 2024 roku.
Dlaczego tak późno? Wszystko przez tempo rozpatrywania wniosków z V edycji programu. W 2023 roku złożono około 88 tysięcy wniosków, z czego w połowie kwietnia 2024 roku do zatwierdzenia zostało jeszcze ponad 30 tysięcy z nich. W tym tempie, na zamknięcie i rozliczenie poprzedniej, 5. edycji trzeba będzie czekać do jesieni.
Przygotujcie się na zmiany
Co istotne, wraz z nowym naborem, zapowiadane są istotne modyfikacje programu. Jedną z nich ma być obligatoryjność magazynu energii w instalacji fotowoltaicznej dla części beneficjentów.
- 1 grupa beneficjentów: Osoby, które zamontowały fotowoltaikę do 31.07.2024 roku będą mogły otrzymać środki, bez względu na to, czy zamontowały magazyn energii czy nie. Jednocześnie, tę grupę będą obowiązywały zasady programu, znane z poprzednich edycji. M.in. chodzi o moc PV od 2 kW do 10 kW.
- 2 grupa beneficjentów: Osoby, które zamontowały i zgłosiły fotowoltaikę od 01.08.2024 roku. W tym przypadku dotacja na PV w ramach Mojego Prądu będzie przysługiwała tylko wtedy, gdy zamontujemy też magazyn energii. Oprócz tego, będzie je obowiązywała nowa moc maksymalna instalacji, wynosząca 20 kW. Zalecana moc magazynu ma być o 50% większa od nominalnej mocy instalacji PV (ale nie ma takiego obowiązku).
Decyzja ta to pokłosie zmian w modelu rozliczania prosumentów (zobacz: Nowe zasady fotowoltaiki) oraz problemów z siecią (odłączeń wywołanych za wysokim napięciem w sieci). Oprócz tego, w nowej edycji Mojego Prądu nie będzie już można uzyskać dotacji na system HEMS/EMS oraz na pompę ciepła.
Natomiast wbrew początkowym propozycjom, Mój Prąd w 2024 roku nie będzie dotował przydomowych turbin wiatrowych. W tym celu został bowiem uruchomiony zupełnie nowy program - Moja Elektrownia Wiatrowa (MEW). Jeśli chcecie poznać wszystkie szczegóły na temat aktualnych zasad planowanego naboru do Mojego Prądu, koniecznie zajrzyjcie na naszą stronę: Program Mój Prąd.
To jeszcze mogę dodać 38 kWp w układach wschód- zachód oraz wschód -południe z magazynami : 2 instalacje po 43,2 kWh i jedna 64,8 kWh z opcją rozbudowy do 130 kWh ( wszystko oczywiście „na kwasie”…. a to tylko w maju OSD w zasadzie straciło 3 klientów i raczej bezpowrotnie bo zainteresowani sa też kogeneracją . Aha – kolejny klient miał kontrolę z PGE – że niby kradnie prąd bo nic nie pobiera……. nie może być- taka strata dla koncernu że arze 3 monterów przysłali…..
No nie wiem….. mnie tam nikt nie pyta….. tylko off-gridy lecą – w rozmaitych konfiguracjach. 0 papierów, umów z OSD, dziwnych faktur, i bezcenne: miny monterów kontrolujących układy pomiarowe…..