Mondelez Polska Prodution jako pierwsza w Polsce zbuduje linię bezpośrednią

Koniec dyktatury OSD. Mondelez Polska Prodution jako pierwsza w Polsce zbuduje linię bezpośrednią

Mondelez Polska Production, zlokalizowane w województwie opolskim, przygotowuje się do wprowadzenia innowacyjnej linii bezpośredniej. Jest to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce, która korzysta ze zmienionych przepisów prawa energetycznego. Linia bezpośrednia pozwala na łączenie wytwórców i odbiorców energii elektrycznej, omijając publiczną sieć dystrybucyjną, co stanowi duży krok w kierunku wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE).

Linia bezpośrednia jako odpowiedź na potrzeby przemysłu

Projekt linii bezpośredniej w Mondelez Polska to odpowiedź na rosnące potrzeby dużych odbiorców przemysłowych. Umożliwia ona produkcję energii odnawialnej w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu przemysłowego i jej konsumpcję na miejscu. Ta inicjatywa sprzyja dekarbonizacji gospodarki, obniżając ślad węglowy i wspierając efektywność energetyczną.

Zmiany przepisów prawa energetycznego

Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 7 września 2023 r., uprościła proces uruchamiania linii bezpośrednich. Obecnie wystarczy wpisanie linii do wykazu prowadzonego przez Urząd Regulacji Energetyki, eliminując konieczność uzyskiwania zgody w formie decyzji administracyjnej.

Potencjał linii bezpośrednich w transformacji energetycznej

Linie bezpośrednie stanowią atrakcyjne rozwiązanie w kontekście transformacji rynku energetycznego. Umożliwiają one efektywniejsze korzystanie przez przemysł energochłonny z energii elektrycznej z OZE, produkowanej w pobliżu zakładów. Pomimo początkowych wyzwań, takie linie mają potencjał stać się motorem napędowym zmian w energetyce.

Korzyści dla przedsiębiorstw i odbiorców energii

Projekt Mondelez Polska wprowadza nowe możliwości dla dużych przedsiębiorstw, które mogą teraz korzystać z tańszej i bardziej efektywnej energii elektrycznej z OZE. Linie bezpośrednie pozwalają na bezpośredni przesył energii, odciążając system energetyczny i redukując koszty związane z dystrybucją energii. Dodatkowo, promują one rozwój nowych mocy OZE, nawet w obliczu ograniczeń przyłączeniowych krajowego systemu elektroenergetycznego.

Wizja przyszłości: Zmiana roli dostawców i odbiorców

W przyszłości, dzięki cyfryzacji i rozwojowi inteligentnych sieci, możliwe jest rozmycie granic między podażą a popytem w energetyce. Linie bezpośrednie mogą przyczynić się do większej roli odbiorców w transformacji energetycznej, umożliwiając im większą kontrolę nad zarządzaniem energią. Inwestycja Mondelez Polska w linie bezpośrednie jest ważnym krokiem w kierunku bardziej zrównoważonej i efektywnej przyszłości energetycznej w Polsce.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-12-23 12:56

Jest to dobry krok w kierunku demonopolizacji elektroenergetyki w Polsce. Jeszcze lepszym będzie wejście odbiorców przemysłowych w instalacje off-grid gdzie nie trzeba budować dodatkowych sieci a efekt ekonomiczny jeszcze wyższy. Dopiero gdy monopol utraci ze 30 – 40 % klientów zacznie się zastanawiać czemu, i przestanie wiecznie stawiać warunki odbiorcom. Paradoksalnie Net-biling przyśpieszy demonopolizację albowiem ceny zmuszą zwyczajnie odbiorców do szukania alternatywnych rozwiązań – a ten proces już sie zaczął .